Автор Тема: start/stop facebook script  (Прочетена 6173 пъти)

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
start/stop facebook script
« -: Nov 04, 2011, 19:15 »
някой може ли да ми помогне, като ми намери или напише някакъв примерен скрипт който да ограничава достъпа до facebook

искам нещо такова да приложа в една мрежа :

8.30 - 9.00 facebook allow
9.00 - 12.00 facebook disable
12.00 - 13.05 facebook allow
13:05 - 16:20 disable
16:20 - 8.30 allow

ако на някой му се занимава, да драсне някой ред.


П.С OS linux debian 6 squeeze
« Последна редакция: Nov 04, 2011, 19:51 от vox »
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

eniac111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 263
  • Distribution: Debian / Ubuntu
  • Window Manager: Enlightenment DR16 / KDE4
    • Профил
    • WWW
Re: start/stop facebook script
« Отговор #1 -: Nov 04, 2011, 19:56 »
Debian е инсталиран на gateway-a или на работните станции? Можеш да използваш squid като transparent proxy на gateway-a или прост bash скрипт на всяка работна станция, който променя /etc/hosts и работи в cron  :)
Активен

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #2 -: Nov 04, 2011, 19:59 »
debian е gateway
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

eniac111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 263
  • Distribution: Debian / Ubuntu
  • Window Manager: Enlightenment DR16 / KDE4
    • Профил
    • WWW
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #4 -: Nov 04, 2011, 21:32 »
Ако не успееш с октопод-а ще ти дам два скрипта в crontab-a
Активен

А печат ?

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #5 -: Nov 04, 2011, 21:46 »
Всъщност със squid вероятно ще се получи доста добре, понеже четох че освен това спира много ефективно и свързаността със skype.

П.С към 10101 ако имаш наличен /подобен/ скрип да споделиш ще е от полза.
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #6 -: Nov 05, 2011, 23:35 »
Всъщност със squid вероятно ще се получи доста добре, понеже четох че освен това спира много ефективно и свързаността със skype.

Skype няма спиране :) Имам чувството, че имат цял отдел за network/firewall penetration
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #7 -: Nov 06, 2011, 00:20 »
Аз доста четох за блокиране на skype с помощта на iptables, но за сега всеки опит беше безуспешен , като вдигна squid ще пробвам и с него.
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #8 -: Nov 06, 2011, 00:56 »
Няма начин за блокиране на скайп!
Наскоро ми попадна някакво четиво дето малко отгоре-отгоре го прочетох, но по смисъл беше, че скайп-а сам си търси отворени портове и минава дори през портове които са за други приложения като рахвърля връзката през много портове и поради тази причина е невъзможно да бъде снифиран и ограничен или спрян, освен деинсталиран, а при опити за дебъгване се саморазрушава!
Потърси в гугъла за снифиране на скайп и ще ти излезнат доста четива за начина му на работа.
« Последна редакция: Nov 06, 2011, 00:58 от backinblack »
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #9 -: Nov 06, 2011, 12:43 »
Аз даже extеnsion за iptables бях тръгнал да пиша - да разкодирам пакети и т.н, но след едноседмично четене стигнах до извода, че дори и да може да се спре Скайп трафика, то това е работа за цял екип, при това непрекъсната във времето. Скайп са направили и правят всичко възможно за пробиване на мрежата + адски добра защита на кода от reverse engineering. От това което знам, ползват няколко вида протокола, така наречените Super Nodes и др.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #10 -: Nov 06, 2011, 12:52 »
Най-добрия начин за спиране на скайп е на ниво работна станция и забрана за изпълнение на самия клиент ( ако разбира се има такава физическа възможност) :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #11 -: Nov 06, 2011, 15:14 »
............ Скайп са направили и правят всичко възможно за пробиване на мрежата + адски добра защита на кода от reverse engineering. От това което знам, ползват няколко вида протокола, така наречените Super Nodes и др.

Мисля си, че точно това прави Скайп толкоз популярен и незаменим, защото поради това, че протокола е затворен(собственически :D ), не може да бъде проследен и снифиран, а ако ползваше свободен протокол като ISQ щеше да има много алтернативни програми, но и такива които да снифират трафика и кореспонденцията.

Сега след като МС го купиха, предполагам, че няма да изтърват възможноста да вкарат .нет в линукс като пуснат нова версия на скайпа написана на нет за всички платформи!
« Последна редакция: Nov 06, 2011, 15:18 от backinblack »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #12 -: Nov 06, 2011, 16:03 »
Най-добрия начин за спиране на скайп е на ниво работна станция и забрана за изпълнение на самия клиент ( ако разбира се има такава физическа възможност) :)
Най-добрия начин е административния: забранява се от мениджмънта да се ползва скайп, който бъде хванат в нарушение, наказание, глоба, уволнение....
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #13 -: Nov 06, 2011, 16:27 »
Най-добрия начин за спиране на скайп е на ниво работна станция и забрана за изпълнение на самия клиент ( ако разбира се има такава физическа възможност) :)
Най-добрия начин е административния: забранява се от мениджмънта да се ползва скайп, който бъде хванат в нарушение, наказание, глоба, уволнение....

Мдааа, това е най-правилния начин, но КТ забранява глобяването на работник, а уволнение може да се приложи след няколко поредни писмени предупреждения за нарушаване на вътрешния ред(това значи, че трябва да е забранено ползването му дори и от мениджмънта защото правилата за вътрешен ред важат и за него) и освен мръснишки  номера, други начини няма за да накараш работника да си върши работата за която всеки месец му дължиш заплата, без значение дали си я е свършил.
Та в тези случаи съм на принципа око за око - зъб за зъб! Работника като ме ебава, че работи и аз ще го ебавам, че му плащам без да ебавам КТ!

П.С. В момента не съм "работодател", но съм бил и продължавам да разсъждавам като такъв!
« Последна редакция: Nov 06, 2011, 16:30 от backinblack »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: start/stop facebook script
« Отговор #14 -: Nov 06, 2011, 19:40 »
Кофтито на скайпа е, че го интегрираха и с фейсбука! Дори и да забраниш фейсбука, през скайпа пак ще си чати и замаява и другия кофти момент за уиндоус машини е, че и да му ограничиш правата пак скайпа може да се инсталира без да се съобразява с това, че профила няма админски права, но има един друг тарикатлък ;) .
Инсталираш го и при първото му стартиране иска да приемеш лиценза. Като не го приемеш и той не стартира, стои само сива иконка в трея. Дейнсталираш го и при по-следваща инсталация от юзера без твоето разрешение му гледаш сейра как скайпа е инсталиран а не може да се логне :D
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
start-up script
Настройка на програми
NimroD 7 2749 Последна публикация Jun 16, 2004, 15:43
от nizz
bash script for adsl-start
Общ форум
aleksander_tenev 1 2283 Последна публикация May 07, 2005, 00:12
от VladSun
Start-stop
Настройка на хардуер
satir 0 1554 Последна публикация Apr 08, 2008, 22:30
от satir
Stop x
Настройка на програми
Whisper 5 2760 Последна публикация Aug 02, 2008, 15:47
от bulg
USB boot start...stop
Настройка на програми
Lam3r4e 30 7579 Последна публикация Nov 03, 2014, 17:00
от Lam3r4e