Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 61229 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #735 -: Mar 11, 2024, 19:19 »
https://it.dir.bg/tehnologii/kompaniyata-x-ai-na-ilon-mask-obyavi-che-shte-otvori-programniya-kod-na-svoya-chatbot

И сега какво, ще може да си го прекомпилираш на домашен комп ли, тоя чат-бот  :D
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #736 -: Mar 13, 2024, 17:52 »
Някой търсил си е нова работа наскоро...
https://consumer.ftc.gov/consumer-alerts/2023/08/scammers-impersonate-well-known-companies-recruit-fake-jobs-linkedin-and-other-job-platforms
Scammers impersonate well-known companies, recruit for fake jobs

А в Индия...
каквито им политиците
https://business.outlookindia.com/technology/deepfake-elections-how-indian-politicians-are-using-ai-manipulated-media-to-malign-opponents
Deepfake Elections: How Indian Politicians Are Using AI-Manipulated Media To Malign Opponents

такива им и хакерите
https://www.wine-searcher.com/m/2024/03/diplomats-hacked-by-wine-invite
EU diplomats hacked by tasting invite


Details emerged in the press this week of a sophisticated email scam, dubbed "SPIKEDWINE", in which several EU diplomats had their computers compromised after responding to a fake email, purportedly from the Indian ambassador, inviting the recipient to a wine tasting at the Indian residence.

The sophisticated email, sent to diplomats across Brussels in late January, contained a link for the recipient to enter their details ahead of the fake wine tasting on February 2.

"The PDF file is a fake invitation to a wine-tasting event purported to take place at the Indian ambassador's residence on February 2nd, 2024," said cybersecurity firm Zscaler. "The contents are well-crafted to impersonate the Ambassador of India. The invitation contains a link to a fake questionnaire, which kickstarts the infection chain."

The backdoor malware technology, by which respondents click on a link, giving an external third party access to their computer, was dubbed WineLoader by Zscaler.
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #737 -: Mar 14, 2024, 20:41 »
...
По същата логика в Кауфланд въведоха каси без касиерки. Що да им плащаме заплата.. Днес бях в Кауфланд, трябваха картофи за вкъщи и беше най-близкото място. Е, нямаше опашка пред касата на самообслужване. А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
...

   Не знам как е във Варна,у Софето  около касите на самообслужване обикаля някоя
кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва ...

   Между другото във повечето вериги  хипермаркети има такива каси.
От личен опит: най-добре е в "Лидъл" - организирани са нещата както трябва,има
1 касиер,на който можеш да платиш и кеш (освен с карта или телефон).
В "Кауфланд" е някъде по средата: също може кеш,но там има специални машини,
които приемат банкнотите и монетите,и се случват грешки, може да не се  маркират
пуснати пари и ... проблем. Затова като пазарувам там,гледам да е наблизо
касиерката,която наблюдава,и пред нея да пускам кинтите.
Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.

> Що да им плащаме заплата.
касите на самообслужване са за да върви по-бърже всичко, не за да не се плащат заплати на касиерките. Поне такава е идеята.

> обикаля някоя кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва
"кифлата", както наричаш касиерката, е да следи дали някой няма проблем или (главно) да не си купи алкохол някое пишлеме.

> А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
не мога да позная, ще кажеш ли?

> може да не се  маркират пуснати пари и ... проблем.
Да. За това седи "кифлата" там, да надзирава. Такъв ...проблем надали ще има ако плащаш с карта, както е нормално.

> Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.
навярно е просто направено точно както е в австрия, без да се вземат под внимание местните народопсихологии


ай, наздраве, и да пазаруваш без проблем на касите на самообслужване  [_]3 :)
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #738 -: Mar 14, 2024, 20:56 »
Ще кажа, хаха- ако всичките каси станат такива, една част от клиентелата ще оттече към кварталните магазинчета (тия, дето ги има още тук-таме). Например такива като мен, дето влизат там (в голяма верига), да купят нещо дребно, и излизат за тая цел от къщи "по чехли", дето се вика.
Идеята да са касите без касиерки е точно тая- да спестяват от заплати.
И защо реши, че нормалното плащане е с карта? За теб- може би е така, но чак пък такъв генерален извод..

Ай наздраве:)

П.П. Може след време да наслагат роботчета из цялата "Била" (или "Кауфланд", "Лидъл", все тая), таман няма да реват за почивки, извънреден труд и т.н.
« Последна редакция: Mar 14, 2024, 21:06 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #739 -: Mar 14, 2024, 21:14 »
Е, чакайте малко сега... ама те не са ли (ви) започнали още с доставките до вкъщи?!? (скоро и с дрон)
Хеле след тия локдауни и пр. ковидарлък
 :o ??? ::)

П.П. Знаете ли, че:
Най-бързо може да си боядисате яйцата с китайски боксерки.
« Последна редакция: Mar 14, 2024, 21:18 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #740 -: Mar 14, 2024, 21:21 »
Не бих влязъл в магазин, в който няма живи касиери.
А, ако случайно попадна на такъв, в който сам трябва да се обслужа, мятам им парите на касата и си излизам, без да маркирам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #741 -: Mar 14, 2024, 21:45 »
Не бих влязъл в магазин, в който няма живи касиери.
А, ако случайно попадна на такъв, в който сам трябва да се обслужа, мятам им парите на касата и си излизам, без да маркирам.


> мятам им парите на касата и си излизам, без да маркирам
що? някакви права ти накъняват? Сериозно питам, не се правя на гъз.

магазин такъв не съм виждал. Но кафетерията където работя е точно така: обикновено няма служител, взимаш си сандвич или кафе и си плащаш. Плаща се с карта, кеш не се приема. Разбира се, ако искаш да се правиш на интересен можеш да им "метнеш парите на касата", но хората наоколо не се занимават с глупости.

Иначе, на самообслужване -- зареждам на бензиностанциите, винаги. Плащаш с карта, преди това можеш да си ръгнеш бонус картата за съответната верига, ако имаш.
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #742 -: Mar 14, 2024, 22:15 »
Говоря за хипермаркета, където влизаш да си купиш зарзават, хляб, леща, джин, чифт домашни чехли и да си излезеш. Не кафетерия.
Защо мислиш, че бих се правил на интересен? Какво ще ми донесе това?
Просто начин, да им покажа, че им пикам на самообслужването. Искам човек на касата в магазина. Искам хората да си запазят работата.

Двадесет минути един път чаках, за да мидадат касова бележка в един от тези. Касовия апарат нещо сдъвка хартията. Касиерката ми предложи просто да си тръгна, някакъв управител дойде и той така. Хората след мен започнаха да роптаят. Но останах спокойно да си чакам.

Ако нещо такова стане с касата на самобслужване какво? Ако няма кой да ми даде касов бон какво?
Само пример.

Не ми е нужно да се правя наа интересен, защото не ми пука от мнението на околните.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #743 -: Mar 14, 2024, 22:49 »
> Защо мислиш, че бих се правил на интересен? Какво ще ми донесе това?
нямам представа... самоусещане за нещо над останалите овце? Все пак си готов да посветиш 20 мин да чакаш да ти издадат касова бележка, след като си си купил, примерно: зарзават, хляб, леща, джин, чифт домашни чехли. Аз също си искам касови бележки, но ако нещо се закучи, не седя да чакам. Явно имаш време и търпение, както и някакви си твои принципи, за да държиш опашката. Касовата бележка за какво ти трябваше, впрочем? Щеше като фактура да я ползваш някъде или заради принципа? "Заради принципа" е напълно в реда на нещата. Всичко това е напълно ОК, имаш пълното право да я изискаш и да откажеш да си тръгнеш без нея. Хората на опашката нека си роптаят, това си е нещо типично за нашите си географски ширини, и е напълно нормално.

> Ако нещо такова стане с касата на самобслужване какво? Ако няма кой да ми даде касов бон какво?
ами не знам, предполагам ще си тръгнеш без касов бон? Не е страшно, колкото и да е неприятно. Както писах по-горе: на бензиностанциите зареждам на самообслужване. Случвало ми се е след като заредя и платя, машината да ми изпише, че в момента не може да ми изпринти касов бон. Причини не ти дава, подмолната гад. В такъв случай, знаеш ли какво правя в такава ситуация? Kачвам се в колата и потеглям. В интернет банкирането после мога да видя на коя бензиностанция колко пари съм платил.

"Само пример."

> Не ми е нужно да се правя наа интересен, защото не ми пука от мнението на околните.
к

 [_]3
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #744 -: Mar 15, 2024, 01:20 »
Време имам.
И почти безгранично търпение.

Не помня много, защо се запънах за онази касова бележка.
Може би заради отношението на касиерката.
Някак ме подкадкани с поглед да си тръгна и да идва следващия.
Не ме попита, нужна ли ми е. Не се извини. Нищо.

Беше и забавно. Особено тези, дето решиха да ме коментират на опашката.
Като се загледаш в тях за половин минута без капка притеснение, млъкват.
Опитах се да разбера, какъв им е проблема и не  успях.
Нямаха вид на бързащи занякъде.
Доста време им трябваше на някои, да решат да се преместят на другата каса.
Но повечето останаха, което за мен беше най-странното от случката.
Може и да са били любопитни, как ще свърши всичко.

Към края, управителчето и касиерката вече ме поглеждаха с притеснение.
А с нищо не им бях дал повод.
Просто си стоях спокойно, слушах си музика и чаках да се оправят с упорития апарат.

Понеже направи забележка за времето ми, струваше си според мен.
От всичко, научих още малко за хората.
И за съжаление, това само затвърди мнението ми за мнозинството от тях.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #745 -: Mar 15, 2024, 13:20 »
Това с картите не е за мен. Сигурно е удобно, за тези, на които доходите идват пак по сметка. Да, но от моите много малка част постъпват по сметка, клиентелата по разни причини предпочита да плаща в кеш. И като ми плащат в кеш, предпочитам и аз да плащам кеш- иначе, трябва да си внасям на каса в банката кеша, че да мога да плащам с карта, не, мерси.. че и да ми чукнат таксичката. Освен това, с кеша не се обозначавам на всяка покупка, което също ми е важно. Та, ако направят само с карти в някоя верига, аз ще я пропусна. Хранителни продукти има и извън големите вериги (всъщност аз в големите влизам много рядко).
С карта плащам разни части за колата, които поръчвам в чужбина.

Май последните постове тук станаха като за извънтемието :)

П.П. Имам едни приятели, семейство. Държат две малки магазинчета. Приказвал съм с тях за ПОС-терминалите- заради таксите им, и малкия оборот на магазинчетата (особено дребните покупки, с много малка печалба- кутия цигари, бутилка водка, тия акцизните), не излизала сметката и затова при тях нямат- всичко кеш.
« Последна редакция: Mar 15, 2024, 13:26 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #746 -: Mar 15, 2024, 21:58 »
...
По същата логика в Кауфланд въведоха каси без касиерки. Що да им плащаме заплата.. Днес бях в Кауфланд, трябваха картофи за вкъщи и беше най-близкото място. Е, нямаше опашка пред касата на самообслужване. А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
...

   Не знам как е във Варна,у Софето  около касите на самообслужване обикаля някоя
кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва ...

   Между другото във повечето вериги  хипермаркети има такива каси.
От личен опит: най-добре е в "Лидъл" - организирани са нещата както трябва,има
1 касиер,на който можеш да платиш и кеш (освен с карта или телефон).
В "Кауфланд" е някъде по средата: също може кеш,но там има специални машини,
които приемат банкнотите и монетите,и се случват грешки, може да не се  маркират
пуснати пари и ... проблем. Затова като пазарувам там,гледам да е наблизо
касиерката,която наблюдава,и пред нея да пускам кинтите.
Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.

> Що да им плащаме заплата.
касите на самообслужване са за да върви по-бърже всичко, не за да не се плащат заплати на касиерките. Поне такава е идеята.

> обикаля някоя кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва
"кифлата", както наричаш касиерката, е да следи дали някой няма проблем или (главно) да не си купи алкохол някое пишлеме.

> А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
не мога да позная, ще кажеш ли?

> може да не се  маркират пуснати пари и ... проблем.
Да. За това седи "кифлата" там, да надзирава. Такъв ...проблем надали ще има ако плащаш с карта, както е нормално.

> Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.
навярно е просто направено точно както е в австрия, без да се вземат под внимание местните народопсихологии


ай, наздраве, и да пазаруваш без проблем на касите на самообслужване  [_]3 :)

   И защо според теб плащането кеш не е нормално,а с карта - нормално ?  :o
Да ти знаят всичките спатии ли ?
Къде пазаруваш,какво пазаруваш,в кой точно обект ...
Ами ти си готов да ти надянат хомота бе !
В тоя случай ако те "изключат" от с-мата - умираш прав ...
И не съм първия във форума,който ти казва това.




За финал:

                                     КЕШЪТ Е СВОБОДА !
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #747 -: Mar 15, 2024, 23:03 »
...
По същата логика в Кауфланд въведоха каси без касиерки. Що да им плащаме заплата.. Днес бях в Кауфланд, трябваха картофи за вкъщи и беше най-близкото място. Е, нямаше опашка пред касата на самообслужване. А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
...

   Не знам как е във Варна,у Софето  около касите на самообслужване обикаля някоя
кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва ...

   Между другото във повечето вериги  хипермаркети има такива каси.
От личен опит: най-добре е в "Лидъл" - организирани са нещата както трябва,има
1 касиер,на който можеш да платиш и кеш (освен с карта или телефон).
В "Кауфланд" е някъде по средата: също може кеш,но там има специални машини,
които приемат банкнотите и монетите,и се случват грешки, може да не се  маркират
пуснати пари и ... проблем. Затова като пазарувам там,гледам да е наблизо
касиерката,която наблюдава,и пред нея да пускам кинтите.
Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.

> Що да им плащаме заплата.
касите на самообслужване са за да върви по-бърже всичко, не за да не се плащат заплати на касиерките. Поне такава е идеята.

> обикаля някоя кифла от касиерките да следи дали всичко се маркира както трябва
"кифлата", както наричаш касиерката, е да следи дали някой няма проблем или (главно) да не си купи алкохол някое пишлеме.

> А познай какво ще стане, ако всичките им каси станат такива.
не мога да позная, ще кажеш ли?

> може да не се  маркират пуснати пари и ... проблем.
Да. За това седи "кифлата" там, да надзирава. Такъв ...проблем надали ще има ако плащаш с карта, както е нормално.

> Най-зле е в "Била": там на касите на самообслужване може да се плаща само с карта.
навярно е просто направено точно както е в австрия, без да се вземат под внимание местните народопсихологии


ай, наздраве, и да пазаруваш без проблем на касите на самообслужване  [_]3 :)

   И защо според теб плащането кеш не е нормално,а с карта - нормално ?  :o
Да ти знаят всичките спатии ли ?
Къде пазаруваш,какво пазаруваш,в кой точно обект ...
Ами ти си готов да ти надянат хомота бе !
В тоя случай ако те "изключат" от с-мата - умираш прав ...
И не съм първия във форума,който ти казва това.




За финал:

                                     КЕШЪТ Е СВОБОДА !

ок, не съм се изразил коректно. разбира се, че да плащаш кеш е нормално. Просто, когато плащаш на място дето е на самообслужване, е много по-лесно да плащаш с карта. Това имах предвид под 'нормално'.

> Да ти знаят всичките спатии ли ?
кои спатии? Колко кисело мляко купувам на седмица? аз съм напълно съгласен, че параноята е полезно нещо, но до определен момент...

> Къде пазаруваш,какво пазаруваш,в кой точно обект ...
точно така, баце, има 3 супермаркета от които пазарувам обикновено, предполагам дори съседите ми го знаят, а няй-вече продавачките. Щото ме и поздравяват, да им се невиди, и 'кифлите' (ти нали я харесваш тая дума?). предполагам, че и кеш да плащах, пак щяха да ме запомнят. Може би пък носенето на маска покрай ковид, не етолкова лоша идея -- ще постигнеп анонимност в плод-зеленчука.

>Ами ти си готов да ти надянат хомота бе !
добре-добре, само спокойно...

>В тоя случай ако те "изключат" от с-мата - умираш прав ...
ти нали си наясно, че рухнат ли банките ("системата") с тоя кеш най-много да си обършеш задника?

>И не съм първия във форума,който ти казва това.
разбира се. тука сте 'трезвомислещите', 'критично-мислещите', 'не овцете с намордник' и пр... Повярвай ми, ти нямаш какво да ми кажеш на мене.  :D

>КЕШЪТ Е СВОБОДА !
да, още по-добре -- криптовалута
Активен

lunarvalleys

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #748 -: Mar 16, 2024, 10:12 »
Цитат
добре-добре, само спокойно...

   Не знам как стигна до извода че съм нещо изнервен или др. подобно.

   Със сигурност съм много по-спокоен и уравновесен от теб.
Поради простата причина, че се занимавам със източни техники за
самоусъвършенстване; това ми дава сериозен самоконтрол.

А какво на теб ти се струва,си е лично твой проблем ...
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #749 -: Mar 17, 2024, 12:31 »
Цитат
добре-добре, само спокойно...

   Не знам как стигна до извода че съм нещо изнервен или др. подобно.

   Със сигурност съм много по-спокоен и уравновесен от теб.
Поради простата причина, че се занимавам със източни техники за
самоусъвършенстване; това ми дава сериозен самоконтрол.

А какво на теб ти се струва,си е лично твой проблем ...

>Не знам как стигна до извода че съм нещо изнервен или др. подобно.
мога да ти обясня, разбира се, но се опасявам че няма да го приемеш като градивна критика

>Със сигурност съм много по-спокоен и уравновесен от теб.
не се опитвай да се сравняваш с мене...  :)
Активен

lunarvalleys