Автор Тема: Проблем с монитор и генериране на нов профил с gtf  (Прочетена 2245 пъти)

Dimitar1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте,

Имам монитор Philips 220E1SB 1920x1080@60hz.

Преди една година докато си гледах филм и по погрешка натиснах копчето за автоматична корекция на екрана.
От тогава насетне този монитор не го използвам, пробвах какво ли не но нищо не се получи, сега ми трябва допълнителен монитор и се опитвам да го подкарам този..

Монитора съм успял да го включа до някакво поносимо положение само под Linux с премахнат PIN #12.
Стъпките които извърших за да го подкарам са:

Код:
$ gtf 1920 1080 60
$ xrandr --newmode "1920x1080_60.00"  172.80  1920 2040 2248 2576  1080 1081 1084 1118  -HSync +Vsync
$ xrandr --addmode VGA1 1920x1080_60.00
$ xrandr --output VGA1 --mode 1920x1080_60.00
Ок монитора тръгна шрифта и всичко се чете почти перфектно с изключение че е леко смачкан показалеца и също от двете страни има три пръста разстояние можете да видите тук: https://i.imgur.com/rvSwIPM.jpg

----
Когато опитам да го подкарам с нормален кабел ми изписва че резолюцията трябва да е 1920x1080@60hz ок и тя е! с xrandr показва, че е тя. Когато го сменя на по ниска резолюция работи, но не може да се работи по такъв начин..
Ресетвах го 100 пъти от менюто му, 1 година дори не съм го ползвал с надеждата да му се рестартира паметта ако има такава и от там да е проблема ..

Ще се радвам на всяка оказана помощ! Благодаря!
« Последна редакция: Aug 12, 2016, 20:30 от Dimitar1 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Освен, ако не си объркал името на монитора, то моя е същият и разделителната му способност е 1680х1050, а не това, което си написал.

Успех!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Dimitar1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Монитора е http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl?ctn=220E1SB/00&hlt=Link_Overview&scy=CZ&slg=AEN

На него пише само 220E а явно е 220E1SB

Моя грешка.

Добре направих профил 1920x1070_55.00 и запълни екрана но отново има някакво минимално свиване, на цял екран е до края но не знам как да го обясня леко е свито..
Също пробвам ли 60херца не работи, или пък 1080 на 55херца отново не работи.. 1070 ако го сложа с едно по нагоре спира..
« Последна редакция: Aug 12, 2016, 21:55 от Dimitar1 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз най-малко разбирам от електроника и ми се струва, че има нещо изгоряло вътре. Но все пак бих направил нещо просто, защото и аз съм прост. Бих пуснал пак този auto adjust няколко пъти. И да бих си поиграл и с настройките за местене и разширяване на екрана. При мен работи, но както казах, аз съм прост.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Dimitar1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Реших да го отворя разгледах всичко нямаше нищо почерняло, кондензаторите си бяха наред...

Интересното е според мен, че ако имаше нещо изгоряло щеше да се изключва а той просто си седи на "out of range" или нещо такова не съм сигурен какво точно беше но пишеше нещо подобно на "трябва да се сложи на 1920x1080@60hz".... Преди да го разглобя си играх още... Успях да прекарам картина на 1920x1080@59hz но отново имаше три пръста разстояние отстрани..

Относно настройките в менюто има само за CLOCK/PHASE и да се мърда самата картина на дясно/ляво горе/долу а не да се разпъва. И стандартните яркост,гама,автоматична яркост.. Отделно има и бутон който сменя от 4:3 на 16:9.

Оставям го за сега, надявам се да успея да го сглобя утре и да тръгне :D Дори и да не работи на максимална резолюция все ще ми свърши някаква работа..
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 01:44 от Dimitar1 »
Активен

bulljo1

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
На снимката изглежда 4:3 а трябва да е 16:9 пробвай го този бутон, може там да е ключа от палатката.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Нали има DVI. пускай го там. Auto adjust са необходими само на аналоговия VGA кабел, за да може монитора да си напасне пикселите къмто 'пикселите' на 'неопределения' VGA сигнал.

Но ако използваш DVI това не необходимо. трябва да го пуснеш на DVI на native резолюцията му 1920x1080, незавсисимо на колко херца. И тогава ще не ще трябва да разпъне екрана от край до край - точка-къмто пиксел - няма къде да ходи.


Освен това тези modeline в новите  X сървери не работят. Не работят с драйвера nouveau, с оригиналният от nvidia, пак не работят, но имаше опции на X-а да се пуснат да работят.

Изобщо много потребителски са ги направили. Всичко автоматично. Не съвпадне ли режима на монитора (това което съобщи монитора) с това което подържа драйвера духаш супата.

какъв е този PIN #12 дето си махал. само не казвай че от DVI-а?
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 10:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Dimitar1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
На снимката изглежда 4:3 а трябва да е 16:9 пробвай го този бутон, може там да е ключа от палатката.
На 16:9 е.

Нали има DVI. пускай го там. Auto adjust са необходими само на аналоговия VGA кабел, за да може монитора да си напасне пикселите къмто 'пикселите' на 'неопределения' VGA сигнал.

Но ако използваш DVI това не необходимо. трябва да го пуснеш на DVI на native резолюцията му 1920x1080, незавсисимо на колко херца. И тогава ще не ще трябва да разпъне екрана от край до край - точка-къмто пиксел - няма къде да ходи.

Освен това тези modeline в новите  X сървери не работят. Не работят с драйвера nouveau, с оригиналният от nvidia, пак не работят, но имаше опции на X-а да се пуснат да работят.

Изобщо много потребителски са ги направили. Всичко автоматично. Не съвпадне ли режима на монитора (това което съобщи монитора) с това което подържа драйвера духаш супата.

какъв е този PIN #12 дето си махал. само не казвай че от DVI-а?

Пин 12 е за DDC данни, тоест монитора изпраща възможните резолюции към момпютъра име, характеристики. След като го махна мога да слагам всякаква резолюция.

Монитора ми няма DVI порт. А само този VGA на някои места го наричат D-SUB.
Пробвам монитора на лаптоп с вграден gpu на intel от процесора.

Благодаря за съветите!
Активен

Dimitar1

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Проблемът е разрешен na 100%!!!!!

От тук открих модели за intel. Този: 1920x1080p @ 59.94Hz (EIA/CEA-861B) заработи перфектно!!!

Благодаря за помощта може да заключвате.

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Пин 12 е за DDC данни, тоест монитора изпраща възможните резолюции към момпютъра име, характеристики. След като го махна мога да слагам всякаква резолюция.

Само да вметна, че за тази цел би трябвало има опция която да забранява четенето на  DDC данни.
Тук съм събрал разни за тази цел .....
# Option "PreferredMode" "1600x1200"
# Option "UseEDID" "false"
# Option "IgnoreEDID" "true"
# Option  "NoDDC"  "1"
# Option "UseModeline"    "true"
# Option "FixPanelSize"   "true"
На някой със подобен проблем може да му послужат и да му дадат идея, но никоя от тях не работи при мен с nouveau драйвера.... :'(  Както и да е всеки драйвер си има свои опции за тези цели и ако има такъв проблем трябва да се гледа какво подържа.

Какво сега и аз ли да скубя PIN 12  ???.
« Последна редакция: Aug 13, 2016, 15:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.