Автор Тема: Честит празник на славянската писменост и култура!  (Прочетена 1640 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
чЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ!

Честит празник на всички и от мен! Пожелавам на всички тук да продълаваме да задаваме въпроси, да се учим на нови неща и да си помагаме! А на абитуриентите - една страхотна абитуриентска нощ и успех в живота!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да този празник точно удовлетворява нуждата от знание, стремеж на всички нас тук, а като добавим, че е най-българския от всички, просто става идеално да е патронен на портала.

 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Благодаря. Честит празник и на вас.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
  Честит празник на всички и да си отстояваме  Кирилицата!!!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Честит празник и от мен! Като поздрав, едно стихотворение по случая на Иван Вазов от Епопея на забравените - Паисий
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Честит празник и от мен. Аз вече празнувам от обяд. Добра си е кирилицата- подобрена гръцка азбука, но най- чистата фонетика създавана до момента. Ако я ползваха англичаните нямаше да имат нужда да комбинират по няколко латински символа за да могат да произнасят някой звук. Към момента англиийската писменост се е превърнал в полу-фонетична, полу-йероглифна. трябва да знаеш как се произнася думата, за да може да я прочетеш. Кирилицата е чиста фонетика. Достатъчно е да знаеш как се изговарят отделните букви, за да можеш да възпроизведеш която и да е дума.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е те просто не са правили реформа на писмения си език от 15 век насам. По онова време тези думи наистина са се произнасяли, както се пишат и днес. Например ригхт, което в последствие е започнало да се произнася райт.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Замисляли ли сте се че в съзадаването на Кирилицата има приложени своево рода компютърни принципи.

Първо са направили глаголицата, която е била бета версията на Кирилицата.

Глаголицата и кирилицата са били Unicode-то за славянските езици.
Имало е букви за всички звукове с които са говорили всички славяни. Можело е да се пише както на тукашният език така и на езика който се е говорел например в Великоморавия.

Ако се добавят буквите които в последствие са отпаднали от кирилицата предполагам че спокойно може и да се пише например и на Полски.

Честит празник и от мен. [_]3 [_]3 [_]3

« Последна редакция: May 24, 2010, 21:00 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тайната е, че азбуката изобщо не е била предназначена за нас и е била прекалено сложна за простите ни мозъци. За това за наше добро св. Климент и теглил една майна, след което опростил до колкото е възможно гръцката и ни я дал. Ама ние и за нея сме се оказали тъпички и през вековете отпаднали още десетина букви.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
http://terpconnect.umd.edu/~rfradkin/greek2cyrillic-animate.html
Гръцката не е опростена. просто са добавени букви за липсващите звуци в гръцката
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Я много яко гифче. И какво сега, не само, че не я опростил, ами я усложнил?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това също е интересно
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%B8
Излиза че добавените букви са били български руни???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
В един форум едно франсе се беше изцепило "ама вие още ли ползвате руската азбука"....та много смешно ми стана. А тя нали всъщност била древномакедонска или нещо такова.

Единственото нещо за което мога да твърдя със сигурност е че нещата са по-зле, отколкото си ги представяме тука. Понеже като бях в Рим преди 2-3 години, ходихме до църквата където е погребан Кирил - сан Клементе. Така и не видях никаква българска следа в цялата работа - не че не беше пълно с гръцки надписи, всъщност нямаше нищо написано на кирилица където и да било. Верно че тоя пич май никога не е виждал въпросната азбука, ама все ми се струва, че би било уместно да има някакъв надпис там в знак на благодарност че се е опитал да ни даде писменост. Поне ограмотих едни възрастни американци, които имаха нездравото любопитство защо аджеба толкова държа да я видя тая църква. Абе скапана работа в общи линии, мястото е  леко позанемарено, доста прикрито и доста по-малко представително, отколкото очаквах.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
А тя нали всъщност била древномакедонска или нещо такова.

Хахаха, това ме изкефи :)
Всъщност, за по-лесно - предлагам да приемем, че всичко е македонско, и точка.

А аз като гледам пак са се оляли :)
« Последна редакция: May 25, 2010, 06:59 от Mitaka »
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Единственото нещо за което мога да твърдя със сигурност е че нещата са по-зле, отколкото си ги представяме тука. Понеже като бях в Рим преди 2-3 години, ходихме до църквата където е погребан Кирил - сан Клементе. Така и не видях никаква българска следа в цялата работа - не че не беше пълно с гръцки надписи, всъщност нямаше нищо написано на кирилица където и да било. Верно че тоя пич май никога не е виждал въпросната азбука, ама все ми се струва, че би било уместно да има някакъв надпис там в знак на благодарност че се е опитал да ни даде писменост. Поне ограмотих едни възрастни американци, които имаха нездравото любопитство защо аджеба толкова държа да я видя тая църква. Абе скапана работа в общи линии, мястото е  леко позанемарено, доста прикрито и доста по-малко представително, отколкото очаквах.

Мисля че този Кирил е друг- това е онзи, който е одрал Хипатия, а после римляните са му резнали главата и след това католическата църква го е направила светия. Св. Св. Кирил и Методий се почитат само от православната църква и едва ли някой от тях има нещо общо с Рим.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.