Автор Тема: Проблем с недостатъчно място на диска.  (Прочетена 2436 пъти)

naum

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте,
На 5 ГБ-ов дял от 40 ГБ-ов хард-диск, имам инсталирана дистрибуция на Линукс - DEBIAN, версия на KDE - 3.5.10, издание - 2.6.26-2-686. Проблемът е, че в един момент не остана свободно място в посочения 5 ГБайтов дял и стана невъзможно да се зарежда системата. По-точно - след написване на паролата за стартиране на сесия, системата ме връщаше отново в положение да написвам паролата. След като в root-режим изтрих файлове /малко напосоки/ и освободих около 300 МБ, нещата се оправиха. Въпросът ми е какво бих могъл да направя, без да се налага преинсталация на Линукса, така че проблемът да не се повтаря? Имам свободен 3 ГБ-ов дял от диска, но с файлова система NTFS. Благодаря предварително!
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
apt-get clean
Активен

naum

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Върши работа. Свободното място се увеличи на 1,2 ГБ. Благодаря!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
В много екстремна ситуация си се поставил с толкова малък дял за десктоп система. Освен горепосочената команда (която има желания ефект, само ако си инсталирал някакви пакети междувременно, тъй като чисти свалените за инсталация пакети), чисти си и разни файлчета в домашната папка, които не ти трябват. Тъй като видимите файлове са ясни, говоря за файловете в скритите папки в /home/потребител. Например, има една папка .cache, с изтриването на файлове от която можеш да освободиш някакво място. Също и папката .thumbnails, в която по принцип застават умалени копия на картинки и снимки, които си разглеждал. Ако си премахнал някоя програма, премахни и папката й от списъка на скритите папки в домашната директория. Разгледай и другите скрити папки в домашната директория и мисли какво може да изчистиш - ще ми трябва хвърляне на боб, за да те упътя за всичко там.
За Debian базираните дистрибуции има два инструмента, които са добри помощници при почистване на системата - deborphan с графичен интерфейс gtkorphan, и computer-janitor с графичен интерфейс computer-janitor-gtk. Внимавай с първата какво избираш за премахване, понеже има навика да вкарва в списъка за премахване и програми, които реално се използват.
Ако въпросният свободен 3GB дял се намира до дяла ти с Linux в таблицата на дяловете, може да изтриеш този 3GB дял и да си разшириш дяла с Linux. За целта може да ползваш gparted или qtparted, като направи действието от LiveCD, за да не е монтиран дяла с Linux-а по време на действието. Тъй като разширяването на дял понякога създава проблеми в този дял, ако тръгнеш да го правиш, препоръчвам ти да си направиш преди това едно изображение на дяла с Linux-а, така че, ако стане някакъв проблем, лесно да го възстановиш. Хубави програми за целта са Partimage, CloneZilla, но има и други ;)
« Последна редакция: Jun 17, 2010, 11:30 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Един съвет от мен. Запознай се какво е LVM и си прави бъдещите инсталации върху LVM. Ще можеш динамично да си преоразмеряваш дяловете без да си създаваш излишни главоболия.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Ако не искаш да пазиш NTFS има 2 варианта...

1. Стартираш от LiveCD на PartitionMagic и обединяваш 2-та дяла
2. По сложно, но не изисква LiveCD -> можеш да преместиш /home(или която папка решиш) в другия дял...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
това ще ти покаже 10-те най-големи под директории на текущата
du -sk * | sort -nr | head -10

можеш да пуснеш filelight или kDirStat да ти покажат големите файлове/папки

виж дали имаш стари ядра за триене
ls -lh /boot

можеш да разчистиш малко пакети
apt-get autoremove
apt-get autoclean

можеш да видиш списък на всички инсталирани пакети сортирани по големина - ако нещо не ползваш -деинсталирай го

dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size} ${Package}\n' | sort -nr | less

зачистване на неизползваните езикови файлове
apt-get install localepurge
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

naum

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Благодаря на всички за отзивчивостта и за изчерпателната информация! Проблемът е, че съм начинаещ с линукса. Ще пробвам полека всички съвети, които ми давате. Благодаря ви още веднъж! Желая успехи!
Активен

naum

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
foxb, интересува ме 2-ия вариант, който си ми предложил, а именно да премествам папки в 3 ГБ-ия дял. Доколкото разбирам не е толкоз просто. Предполагам, че не става дума за обикновено преместване на папки ..., но ми се струва, че този вариант е доста добър. Още повече, че СД-то на компа ми е повредено и варинатът с LiveCD отпада. Благодаря предварително!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
ако разбираш английски:
http://www.ibm.com/developerworks/library/l-partplan.html

не забравяй че НТФС дяла ти ще бъде форматиран с Линукс файлова система
"???" ще трябва да ги нагласиш към твоя случай.
където пише ext2 слагаш ext3

много лесно можеш да бастисаш всичко ако си объркаш ръцете.
Предупреден си.
« Последна редакция: Jun 19, 2010, 00:10 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Проблем с недостатъчно място на диска.
« Отговор #10 -: Jun 19, 2010, 16:55 »
1. Стартираш от LiveCD на PartitionMagic и обединяваш 2-та дяла
Това, препоръчвам никой да не го прави ;D
Аз бих направил местенето на home дяла, както сам си се ориентирал. btw ползвал съм и на 4 гб харддиск дебиан, общо взето в домашната кеша на браузърите, тъмнейлите (както са ти казали вече) и пощата (ако ползваш мейл клиент) заемат най-много място. От пакетите open office е шампиона и той има често ъпдейти които като свърши мястото не могат и да се инсталират, но и това се оправя, ако не го ползваш можеш да го махнеш.
« Последна редакция: Jun 19, 2010, 16:58 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast