Автор Тема: Arduino SCADA  (Прочетена 30850 пъти)

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #30 -: Apr 05, 2011, 14:38 »
за подобна машина ми искаха около 9000лв, а на мен ми трябва нещо малко и просто за използване.
аз го виждах така процеса, наглася се барабана и нишката на ръка. пуска се от компютъра в адуриното програмата която да казва кой двигател как да се движи и това е ....

няма ускорение защото няма големи инерционни сили, въобще cnc-то съм го отписал като прекалено сложно за мен. затова питах за адуриното. ако мога от компютъра директно да командвам принтера ще е най-добре ...

ще взема да вържа един матричен да видим какво ще стане с тези специални символи.

Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #31 -: Apr 05, 2011, 15:25 »
За наляво-надясно виж Relative horizontal tab в приложения файл. Той е от описанието на Star LC-15. При различните принтери тези команди можело да се различават.
// Дали може някой модератор да създаде една нова тема "Експерименти с матричен принтер" и да разчисти темата за Arduino ?
« Последна редакция: Apr 05, 2011, 16:11 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #32 -: Apr 05, 2011, 15:58 »
Просто започнете нова тема и сложете препратка в края на тази.
Активен

фонокартен телефонен апарат

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #33 -: Apr 05, 2011, 21:44 »
То нали това бе проблема с компютъра, иначе ако се ползва ардуйното като порт, това моментално, под микросекунда, ще праща полученият байт на порт С    2 х 4 сигнала,
« Последна редакция: Apr 05, 2011, 22:18 от ivo1204 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #34 -: Apr 05, 2011, 21:49 »
То нали това бе проблема с компютъра...
Ако има някакво забавяне/забързване, то ще се отрази на цялата работа на принтера и на движението и на двата мотора.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #35 -: Apr 05, 2011, 22:21 »
Съжалявам за бруталния оффтопик, но гледам че тук сте се събрали хардуеристи. Някой тук занимавал ли се е с FPGA неща? Ако да - може ли да ме упъти кой kit е подходящ (баланса е цена/лесно като за начинаеш) - предполагам нещо на Altera/Xilinx? Има ли някакви варианти това да се програмира под линукс, защото като гледам разните VHDL симулатори/компилатори май са само уиндоус-базирани. Това се оказва от нещата, за които предварителният ми research удря много криво  на камък, намирам някакви доста противоречащи си матр'яли и неща които уж се водят нещо като въведения в материята но някак си ми изглеждат доста езотерично. Чувал съм че въобще не била чак такава философия да се програмират тези неща, но от това, което чета не съм особено убеден.
Ами препоръчвам ти Xilinx имат всичко под Линукс. Ако желаеш си проектирай собственна платка, но ти препоръчвам да си я купиш. Съществува сериозен проблем със спояването на схемата, ако я проектираш платката. Ще имаш проблем и с изравняването на сигналите на стартер китовете им. Имат стартери за всяка една фамилия така че избирай. Важно е за какво искаш да го ползваш - много.
И тука не са се събрали хардуеристи, щом се занимават с Ардуино - абсолютно кръжочна работа. Ако бяха щяха да си имат сериозни платки, проектирани от тях, със съответните буфери и съгласувани входове, или щяха да прочетат презентацията ми от преди няколко години на една от поредните конференции за да няма въпроси кое на колко и какво държи, и как се реализира периферия към контролер. Както и нямаше да дадат 60 кинта за нещо което е 20. Ако някой смята да се заяжда кое колко струва - срещу 60 кинта и получава контролер с RS 485, RS 232, 16 буферирани изхода за 1А, клеми 16 оптрона за входове. Така че нека думите са подкрепени с факти.
Scada е приложима за всякаква автоматизация, но трябва да се знае баланса, колко да е на компютъра и колко да е разпределено между устройствата. Нещо планирано за големи автоматизации става и за малки, разбира се.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Arduino SCADA
« Отговор #36 -: Apr 05, 2011, 23:11 »
Мерси за съвета за xilinx-а.

Цитат
Ако желаеш си проектирай собственна платка, но ти препоръчвам да си я купиш

Мисля, че проектирането на собствена платка е далеч отвъд възможностите ми. Не съм особено хардуерно-ориентиран и с електрониката сме по-скоро на "ваше величество" :) Иначе идеята ми е да се опитам да реализирам md5 алгоритъма върху FPGA (колко неочаквано само :) ) - и го правя от чисто любопитство - искам да имам някаква идея от собствен опит доколко е сложно да се реализира, както и доколко е далавера като цена/енергоемкост сравнено с подобно решение върху GPU-та.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
Re: Arduino SCADA
« Отговор #37 -: Apr 06, 2011, 00:56 »
...
« Последна редакция: Apr 07, 2011, 13:09 от bot »
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #38 -: Apr 06, 2011, 01:47 »
Аз нямам нищо против кръжоците.
Активен

фонокартен телефонен апарат

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #39 -: Apr 06, 2011, 14:26 »
avr-gcc

Когато чакаме РС- то да праща данни, ние трябва да ги получим и управляваме, ОС няма. Ако програмата ще работи с данните асинхронно, получава и праща, трябват ни ринг-буфери  тип FIFO – имаме данни да пратим, пращаме ги в някакъв сенд-буфер и забравяме /ако няма аларма де/, а в приемният буфер – теглим ако има,

https://github.com/arduino/Arduino/blob/master/hardware/arduino/firmwares/arduino-usbserial/Lib/LightweightRingBuff.h

Тези буфери, ако работят с UART и хардуерни прекъсвания ни разтоварват доста от мозъчна дейност,
 Serial.available(),  write(), read(), peek() проверяват и пишат/четат в ринг буферите, удобно, нещо.
Неудобното нещо е, че са е клас, което значи g++, порт, доста експериментален и голямата заслуга на Ардуйно е именно в това – вкара С++ в реалният AVR свят.
« Последна редакция: Apr 06, 2011, 17:28 от ivo1204 »
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #40 -: Apr 06, 2011, 18:55 »
Малко избързвам, но това е за да сме полезни на kennedy

perl script и ардуйно скеч, после ще го обясним
http://www.jumpnowtek.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67:arduino-serial-comm&catid=39:arduino&Itemid=76

при мен работи добре
termios e това, което ползат в proview за комуникации с Ардуйното, основните функции
личат добре в perl скрипта
Отваря се порта, после му се дават параметри на връзката.

apt-get install libdevice-serialport-perl

пп. при мен се налага след рестарт пъро да дам

 stty -F /dev/ttyUSB0 -hupcl 

иначе не ще

echo -n  "command .... "> /dev/ttyUSB0
също работи


« Последна редакция: Apr 07, 2011, 14:46 от ivo1204 »
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #41 -: Apr 06, 2011, 20:43 »
Мерси за съвета за xilinx-а.

Цитат
Ако желаеш си проектирай собственна платка, но ти препоръчвам да си я купиш

Мисля, че проектирането на собствена платка е далеч отвъд възможностите ми. Не съм особено хардуерно-ориентиран и с електрониката сме по-скоро на "ваше величество" :) Иначе идеята ми е да се опитам да реализирам md5 алгоритъма върху FPGA (колко неочаквано само :) ) - и го правя от чисто любопитство - искам да имам някаква идея от собствен опит доколко е сложно да се реализира, както и доколко е далавера като цена/енергоемкост сравнено с подобно решение върху GPU-та.
/off
Става, взимай малък стартер кит. Лесно се прави и е C подобно, ще се оправиш. Проблема е после. Изравняването на сигналите, да не се получи че 10 ns след фронт се сетват данни, или има наосекундни иглички, които са си пулс на входовете. Имай предвид обаче че са на ниски напрежения входовете 3.3 волта или по-ниски. Прецени как ще го използваш.
Съжалявам за бруталния оффтопик, но гледам че тук сте се събрали хардуеристи. Някой тук занимавал ли се е с FPGA неща? Ако да - може ли да ме упъти кой kit е подходящ (баланса е цена/лесно като за начинаеш) - предполагам нещо на Altera/Xilinx? Има ли някакви варианти това да се програмира под линукс, защото като гледам разните VHDL симулатори/компилатори май са само уиндоус-базирани. Това се оказва от нещата, за които предварителният ми research удря много криво  на камък, намирам някакви доста противоречащи си матр'яли и неща които уж се водят нещо като въведения в материята но някак си ми изглеждат доста езотерично. Чувал съм че въобще не била чак такава философия да се програмират тези неща, но от това, което чета не съм особено убеден.
Ами препоръчвам ти Xilinx имат всичко под Линукс. Ако желаеш си проектирай собственна платка, но ти препоръчвам да си я купиш. Съществува сериозен проблем със спояването на схемата, ако я проектираш платката. Ще имаш проблем и с изравняването на сигналите на стартер китовете им. Имат стартери за всяка една фамилия така че избирай. Важно е за какво искаш да го ползваш - много.
И тука не са се събрали хардуеристи, щом се занимават с Ардуино - абсолютно кръжочна работа. Ако бяха щяха да си имат сериозни платки, проектирани от тях, със съответните буфери и съгласувани входове, или щяха да прочетат презентацията ми от преди няколко години на една от поредните конференции за да няма въпроси кое на колко и какво държи, и как се реализира периферия към контролер. Както и нямаше да дадат 60 кинта за нещо което е 20. Ако някой смята да се заяжда кое колко струва - срещу 60 кинта и получава контролер с RS 485, RS 232, 16 буферирани изхода за 1А, клеми 16 оптрона за входове. Така че нека думите са подкрепени с факти.
Scada е приложима за всякаква автоматизация, но трябва да се знае баланса, колко да е на компютъра и колко да е разпределено между устройствата. Нещо планирано за големи автоматизации става и за малки, разбира се.

 /off колега, айде да не осираш темата на Иво, кой бил кръжочник и кой профи. Схемата, за която става дума е кит. Затова и изводите на процесора са директно изведени на куплунга. Между другото токът на изхода на този процесор е 40мА към нула и към захранване, което ако си запознат с материята,  както претендираш, си е сериозен ток за микроконтролер. Ако иска човек да буферира изхода най-добре е да го направи сам а не да купува твоите продукти. Нали за да се научи трябва да изгори това-онова. И айде обясни ми този твоя буфериран изход как да го обърнем на вход без да използваме допълнителен порт на контролера и дали може да стане за 2-3 инструкции време. Като толкова искаш да се изтъкнеш продължавай да си пишеш собствени статии/презентации. Освен това в темата на Иво става въпрос са SCADA системи и един много мощен продукт в което се убедих лично - ПроВю. Когато правим SCADA система използваме PLC и към него навързваме I/O модули, които управляваме по някакъв BUS (profi, mod ...). В много малко случаи PLC-to управлява една машина самостоятелно - по евтино е да подмениш модул или реле отколкото цял контролер.
Мисля че не аз правя реклама на продукт а ти като притежател на роботев. Както предлагаш платени естествено курсове и трябва да се говори за продуктите които предлагаш. За изгарянето на буфера има лечение и се нарича цокъл, и ток 40милиампера ще държи за сравнително кратко време. За тази цена ако разбираш (а ти много добре го разбираш) са само компонентите и транспорта без никаква печалба или нещо подобно защото мога да помогна, и то свободно без заплащане. Моля те организирай си курсовете и PR-а както го правят на други места - безплатно а печалбите са от продажбите.
 
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Arduino SCADA
« Отговор #42 -: Apr 06, 2011, 21:23 »
/off @Victim70

Ама и bot ли е от Роботев ? Имаше тука преди време един друг ник, не се сещаm кой точно, и той пердашеше реклами да се пазари само от тях, не по други директни канали. И обясняваше, как те нищо не печелят, едва ли не НА ЗАГУБА ти го продават. На ползу роду, а не комерсиално.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bot

  • Гост
Re: Arduino SCADA
« Отговор #43 -: Apr 06, 2011, 22:08 »
...
Мисля че не аз правя реклама на продукт а ти като притежател на роботев....

 Изобщо не съм този за който ме представяш. Дори не живея в България. Иначе е похвално че желаеш да помогнеш само дето лошо впечатление прави колко бързо определяш хората за аматьори.
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Arduino SCADA
« Отговор #44 -: Apr 07, 2011, 12:20 »
Темата си започна леко нефокусирана и, естествено, преля в "някаква" дискусия. Моля ви, уважавайте събеседниците си! Ако ви липсват личностните качества да общувате културно, сигурно вече сте го чували и от близки и познати и е добре да им повярвате вече.
Без да вземам страна в офтопика, факт е че кръжока "Линукс за българи" крета криво-ляво 11 години и представлява някакво лице за/на Линукс/FLOSS общността в България. Далеч по-умни и по-образовани хора започваха какво ли не за да заместят този кръжок, но скоро излизаше наяве я липсата на време, я невъзможността да работят с други хора, я любовта към бирата.
За да научиш и да помогнеш на хората се изискват далеч повече от конкретни познания и образование.
Отново искам да благодаря на тези, които успяват да запазят добрия и конструктивен тон.
Активен

фонокартен телефонен апарат

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
arduino
Настройка на програми
arduinofan 27 9828 Последна публикация Nov 27, 2010, 00:16
от orlin369
Armduino Scada
Предложения за български проект
ivo1204 3 5075 Последна публикация May 14, 2012, 11:26
от ivo1204
Направено с Arduino
Коментар
laskov 1 3166 Последна публикация Jun 03, 2013, 22:35
от remotex
Arduino
Преводи на документация
laskov 7 33869 Последна публикация Feb 12, 2013, 11:56
от laskov
Arduino
Преводи на програми
laskov 2 15263 Последна публикация Mar 06, 2014, 11:31
от laskov