Автор Тема: Коя е най-благоприятната версия на Linux за сървъри?  (Прочетена 33030 пъти)

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Много неща се изясниха. Направихме си иху-ахуто.

Брат ти има много време пред себе си. Ще си говорим пак след години, а него го чака пубертета.

Сега се сетих, че и Пора беше само с около две години по-голям, когато се появи. Браво момчета, сваляме възрастовата граница
Не само той иска да се научи и аз,затова нещо по темата ще кажеш ли?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами питай де.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
* какво значи зависимости
  * кои са важните хранилища за твоята дистрибуция и как се добавят
  * с кои инструменти се възползваш от тези хранилища, за да автоматизираш процеса по дърпане на архив и зависимости и инсталация

Не можах да намеря информация да тези 3-ри "*" в този линк http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=debian почти никой линк не работи и какво друго за чета ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Код
GeSHi (Bash):
  1. man apt-get

Цитат
SEE ALSO
       apt-cache(8), apt-get(8), apt.conf(5), sources.list(5), apt_preferences(5), apt-secure(8)

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=15721.0
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Друг въпрос 1.След като съм си записал Linux-са какво ми е най необходимо (най - важно, избройте ми ги.)
2.За гейм сървърите какво ще ми трябва ?
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Друг въпрос 1.След като съм си записал Linux-са какво ми е най необходимо (най - важно, избройте ми ги.)
2.За гейм сървърите какво ще ми трябва ?

по въпрос 1) -- много четене и събиране на знания най-вече;
по въпрос 2) -- погледни какво са написали хората в документацията на самите гейм-сървъри, ние няма как да гадаем какви точно сървъри ви вълнуват двамата с брат ти.

Други въпроси?

И един непоискан съвет -- девизът "Чрез нахалство -- към прогрес" в този форум не се приема добре.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Цитат
* какво значи зависимости
  * кои са важните хранилища за твоята дистрибуция и как се добавят
  * с кои инструменти се възползваш от тези хранилища, за да автоматизираш процеса по дърпане на архив и зависимости и инсталация

Не можах да намеря информация да тези 3-ри "*" в този линк http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=debian почти никой линк не работи и какво друго за чета ?

Зависимост -- най-общо казано, това е програма или библиотека (разликата между програма и библиотека в контекста на linux ще ви остане за домашно), без наличието на които, програмата, която искаш да ползваш няма да работи (или изобщо инсталира).

Обикновено най-важните хранилища на една дистрибуция се инсталират още при инсталацията на самата дистрибуция (или в случая на ubuntu -- които са описани в самата нея). Но имайте предвид, че не е добра идея да се ползват всякакви неофициални хранилища -- може да има плачевни резултати за вас.

Инструментите за инсталиране на програми от тези хранилища могат да бъдат конзолни или графични, като за различните дистрибуции те могат да бъдат различни. За Debian и неговите производни (ubuntu, kubuntu, lubuntu etc) конзолен инструмент за управление на зависимостите е apt-get, а графичен -- synaptic. При Red Hat и неговите производни (Centos, Scientific Linux, Fedora), конзолен инструмент за управление на зависимости е yum, а графичен -- yumex. Засега ще спра до тук, че току-виж сте започнали да давате леко заето.

Очаквам да видя в следващия ти въпрос елементи на осмисляне и разсъждение върху информацията, която ти даваме.
Активен

the lamer's team honourable member

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Исках да инсталирам една програма и ми излезе ерор, също така искам да задам няколко въпроса.
1.За да инсталирам програми какво ми трябва?
2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .

ЕРОРА.
7-Zip 9.04 beta  Copyright (c) 1999-2009 Igor Pavlov  2009-05-30
p7zip Version 9.04 (locale=en_US.utf8,Utf16=on,HugeFiles=on,2 CPUs)

Error: /home/delibaltov/Downloads/hideippla.exe: Can not open file as archive

Errors: 1
« Последна редакция: Apr 14, 2013, 01:01 от nakaataa »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Исках да инсталирам една програма и ми излезе ерор, също така искам да задам няколко въпроса.
1.За да инсталирам програми какво ми трябва?
2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .

ЕРОРА.
7-Zip 9.04 beta  Copyright (c) 1999-2009 Igor Pavlov  2009-05-30
p7zip Version 9.04 (locale=en_US.utf8,Utf16=on,HugeFiles=on,2 CPUs)

Error: /home/delibaltov/Downloads/hideippla.exe: Can not open file as archive

Errors: 1

Добре де, поисках в последния си отговор да проявите поне някакви елементи на осмисляне и разсъждение, а какво показвате? Какво разбрахте вие от това съобщение за грешка? И какво точно се опитвате да инсталирате? Програма за Windows или нещо друго?

Преди доста години, Никола Антонов беше създал в този сайт една тема (или статия) за правилното задаване на въпроси. Най-настоятелно ви съветвам да я намерите, прочетете и водите бележки по нея, ако искате да получите някакви смислени отговори. Никой не е длъжен да гадае какво сте искали да направите и какво всъщност сте направили.

Колкото до грешката -- програмата 7zip твърди, че не може да отвори файла като архив -- замислете се върху това.

Относно първия ви въпрос -- как да инсталирате програми, отговорът е един -- повече знания. Във вашия случай -- конкретни знания за apt-get и synaptic и по-абстрактни знания за това какво са зависимостите и какво правя пакетните мениджъри.

А за втория ви въпрос -- какво разбирате под "намаля"? Защото разделителна способност 800х600 е по-малка от 1280х1024, но пък води до "близък" поглед върху работното пространство. Та погледнете в  системните настройки -- там някъде е :)
Активен

the lamer's team honourable member

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
1.За да инсталирам програми какво ми трябва?
http://www.debian.org/doc/manuals/debian-faq/ch-pkgtools.en.html

dpkg е основата и служи за инсталиране на вече издърпани deb пакети, ползва се сравнително рядко (когато разработчиците на даден софтуер са решили само да създадат пакет, без да настроят хранилище).

apt-get и aptitude са обвивки на dpkg и, освен да инсталират, могат автоматично да дърпат пакетите от хранилищата и да ги управляват. В по-голямата си част са взаимно заменяеми.

synaptic е графична обвивка на apt-get. Доста подходящ е за начинаещи, само трябва да си го инсталираш първо (с apt-get или aptitude).

Останалите споменати ги разгледай информативно.

Питай за каквото не си разбрал от обясненията там.

2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .
Аз лично не разбирам въпорса. Може би един screenshot?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Майче(Тереза), що не вземеш да им обясниш как да си пуснат ssh сървър и да им инсталираш дистанчионно всичко необходимо за целта! На теб поне, ще ти бъде по-лесно от колкото да им обяснявяш :D
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Добре де, поисках в последния си отговор да проявите поне някакви елементи на осмисляне и разсъждение, а какво показвате? Какво разбрахте вие от това съобщение за грешка? И какво точно се опитвате да инсталирате? Програма за Windows или нещо друго?

Преди доста години, Никола Антонов беше създал в този сайт една тема (или статия) за правилното задаване на въпроси. Най-настоятелно ви съветвам да я намерите, прочетете и водите бележки по нея, ако искате да получите някакви смислени отговори. Никой не е длъжен да гадае какво сте искали да направите и какво всъщност сте направили.

Колкото до грешката -- програмата 7zip твърди, че не може да отвори файла като архив -- замислете се върху това.

Относно първия ви въпрос -- как да инсталирате програми, отговорът е един -- повече знания. Във вашия случай -- конкретни знания за apt-get и synaptic и по-абстрактни знания за това какво са зависимостите и какво правя пакетните мениджъри.

А за втория ви въпрос -- какво разбирате под "намаля"? Защото разделителна способност 800х600 е по-малка от 1280х1024, но пък води до "близък" поглед върху работното пространство. Та погледнете в  системните настройки -- там някъде е :)

Според теб какво мислиш че съм направил? По моята логика ерора идва че нямам драйвера за .zip файловете в следствие ако има такъв можеше да ми го дадеш... КАКВО НАПРАВИХ: Щракнах два пъти върху изтегления файл и ми излезе тази грешка(програмата: Hide IP Platinum )!Забелязал съм че в този форум много дълго се обяснявате и повечето думи които пишете не се разбират.За едно просто настройване вие пишете 16 изречения.Пишете просто не ми го пишете с някакво сложни думи и това не е само при вас самите написани книги уроци са написани много сложно за човек начинаещ. За едно изречение като си го преведеш излиза 1 страница и после защо не ставало нищо и всички се отказвали от LINUX ,никой не се наел да направи опростен вариант със снимки и видео. Търсих книга всичките страници са изоставени и не работещи дори във вашия сайт дори един линк не работи повечето линкове във форума който са давали за книги също не работят някой ако има работещ линк да го даде...(на Български език).
Цитат
Цитат на: nakaataa в Днес в 00:59

    2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .

Аз лично не разбирам въпорса. Може би един screenshot?
Говорих за самия екран на плазмата ми не са настроени пикселите и не ми са изрязани до половина страничните ленти.
« Последна редакция: Apr 14, 2013, 13:34 от nakaataa »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Цитат
Добре де, поисках в последния си отговор да проявите поне някакви елементи на осмисляне и разсъждение, а какво показвате? Какво разбрахте вие от това съобщение за грешка? И какво точно се опитвате да инсталирате? Програма за Windows или нещо друго?

Преди доста години, Никола Антонов беше създал в този сайт една тема (или статия) за правилното задаване на въпроси. Най-настоятелно ви съветвам да я намерите, прочетете и водите бележки по нея, ако искате да получите някакви смислени отговори. Никой не е длъжен да гадае какво сте искали да направите и какво всъщност сте направили.

Колкото до грешката -- програмата 7zip твърди, че не може да отвори файла като архив -- замислете се върху това.

Относно първия ви въпрос -- как да инсталирате програми, отговорът е един -- повече знания. Във вашия случай -- конкретни знания за apt-get и synaptic и по-абстрактни знания за това какво са зависимостите и какво правя пакетните мениджъри.

А за втория ви въпрос -- какво разбирате под "намаля"? Защото разделителна способност 800х600 е по-малка от 1280х1024, но пък води до "близък" поглед върху работното пространство. Та погледнете в  системните настройки -- там някъде е :)

Според теб какво мислиш че съм направил? По моята логика ерора идва че нямам драйвера за .zip файловете в следствие ако има такъв можеше да ми го дадеш... КАКВО НАПРАВИХ: Щракнах два пъти върху изтегления файл и ми излезе тази грешка(програмата: Hide IP Platinum )!Забелязал съм че в този форум много дълго се обяснявате и повечето думи които пишете не се разбират.За едно просто настройване вие пишете 16 изречения.Пишете просто не ми го пишете с някакво сложни думи и това не е само при вас самите написани книги уроци са написани много сложно за човек начинаещ. За едно изречение като си го преведеш излиза 1 страница и после защо не ставало нищо и всички се отказвали от LINUX ,никой не се наел да направи опростен вариант със снимки и видео. Търсих книга всичките страници са изоставени и не работещи дори във вашия сайт дори един линк не работи повечето линкове във форума който са давали за книги също не работят някой ако има работещ линк да го даде...(на Български език).
Цитат
Цитат на: nakaataa в Днес в 00:59

    2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .

Аз лично не разбирам въпорса. Може би един screenshot?
Говорих за самия екран на плазмата ми не са настроени пикселите и не ми са изрязани до половина страничните ленти.

Хлапе, такъв тон ще държиш на родителите си, ако изобщо ти позволят.

 Дадох ти един съвет -- прочети го пак и се опитай да  го разбереш. Никой нищо няма да ти даде наготово с това отношение, още повече че не умееш да задаваш и правилни въпроси. А имаш нахалството да се оплакваш от отношението към теб в този форум. Че даже и претенции имаш да ти бъде поднесено сдъвкано под формата на снимки и клипове.

И последно -- програмата, която се опитваш да пуснеш за Windows или за Linux е? Питам, защото е от значение. Пък после ще ти наритам задника за глупостите, които се опитваш да правиш (ако имам желание да си губя повече времето с теб).

А  междувременно вземи да прочетеш какво е драйвер и за какво се използва -- има го описано в българоезичната част на Wikipedia. Ще е полезно за теб и за брат ти.
Активен

the lamer's team honourable member

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Цитат
Цитат на: nakaataa в Днес в 00:59

    2.Как мога да си намаля дисплея(изгледа) .

Аз лично не разбирам въпорса. Може би един screenshot?
Говорих за самия екран на плазмата ми не са настроени пикселите и не ми са изрязани до половина страничните ленти.
Нищо не се разбира (поне от мен). Дори не споменаваш каква ти е графичната среда. Ако искаш отговор, по-смислен от „с теслата“, дай пълната информация.

Цитат
Според теб какво мислиш че съм направил?
Явно си направил нещо, което не е типично за потребител на Линукс. Затова срещаш недоумение.

Цитат
По моята логика ерора идва че нямам драйвера за .zip файловете в следствие ако има такъв можеше да ми го дадеш...
Не ти е правилна логиката. Не само защото такова нещо като драйвър за архиви няма. Просто програмата за отваряне на архиви се опитва да отвори файл, който не разпознава като архив, с който може да работи.

Цитат
КАКВО НАПРАВИХ: Щракнах два пъти върху изтегления файл и ми излезе тази грешка(програмата: Hide IP Platinum )!
Не знам дали вече си разбрал, но софтуерът е обвързан с операционната система. Има програми, които имат версии за различни операционни системи, има и такива, които са налични само за определена (била тя Windows, Linux, Mac OS X или друга). Има програми-емулатори, с които някои програми за Windows могат да бъдат инсталирани и пуснати под Линукс. Пример за това е wine, но, преди да решиш с нея да инсталираш каквото и да е, задължително трябва да провериш в сайта дали е възможно (там има списък с изпробваните програми).

За търсената от теб цел на въпросната програма има доста добри аналози под Линукс, може да се поинтересуваш.

Цитат
Забелязал съм че в този форум много дълго се обяснявате и повечето думи които пишете не се разбират.За едно просто настройване вие пишете 16 изречения.
Добре, извинявам се. Просто тук очакваме, че новаците имат желание да се научат и се опитваме да им представим пълната картинка на нещата, за да могат за в бъдеще да се справят и сами с подобни неща.

Цитат
що не вземеш да им обясниш как да си пуснат ssh сървър и да им инсталираш дистанчионно всичко необходимо за целта! На теб поне, ще ти бъде по-лесно от колкото да им обяснявяш :D
И моето лично мнение е, че за тях може да се окаже най-добре да инвестират в човек за поддръжка (тъй като сървъра казаха, че го правят за комерсиална цел). Или в операционна система, с която успяват да се справят (или поне така мислят).
Но това си е тяхно решение, а и не съм аз правилния човек за такава длъжност (от CS нищо не отбирам). Аз отговарям на каквото мога и се опитвам да го правя по начин, който да е от полза не само за авторите на темата, а и за хора, които ще имат подобни нужди за в бъдеще.
« Последна редакция: Apr 14, 2013, 14:36 от bop_bop_mara »
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Опитваш се да слагаш Windows програми на Linux. Нали се сещаш (явно не), че двете операционни системи
нямат нищо общо! А за "намаляването на екрана" под Windows как го правеше? И тук логиката не е толкова
различна. Всъщност, като ти чета постовете се чудя и на Windows как си се оправял... що се мъчиш тук...явно
не желаеш да мислиш логически.
Активен