Анкета

Въпрос: Кога последно се заразихте с вирус и/или адуер на вашият Линукс?

  • Завчера
    - 0 (0%)
    Миналата година
    - 0 (0%)
    По-по-миналата година
    - 0 (0%)
    имам един вЪВ виртуалка
    - 0 (0%)
    никога
    - 17 (32.7%)
    никога не съм чувал за ДаркАвенджър и не знам колко е изкарал от вируси
    - 1 (1.9%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Има ли вируси за Линукса и имат ли те почва в него?  (Прочетена 10804 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Цибер ме изпревари общо взето. Има съвсем пряка печалба да избабаниш банки, борси, големи предприятия. И то печалба по няколко начина. Повече от един поток на пари от само едно действие си е сделката на столетието.

И се получава някак обратно. Двупроцентов дял, но от тези два процента клошарите сме някак си под процент. Демек ние сме около 1-2‰, останалото са важни машини. А пък при ОС писана специално, за да е възможно разпространението на вируси, тези промили са машините, които си заслужават, та затова им се налага да си градят мрежи от роботи, които да продават на час, на някой психопат, който му се правят мизерии или не е получил достатъчно харесвания в някоя социална мрежа.

Самата употреба на автоматизираните атаки показва, колко безполезни са стотиците милиони пенчовци, че трябва да ги монетаризират по такъв начин.

Макар тошовците под каква да е ОС, все пак сами по себе си да са ценност. Те може да не притежават тайните на Голдман Сакс или Бритиш петролиум, но пък имат да речем електронно банкиране. Доларче от тоз', евро от оногоз, йена от трети и си става прилична сума на Кайманите. До де се усетят си я пратил на Джърси, от там в Сингапур и вече блажено облизваш кубалибрето в Куба, след като си я потеглил от местният клон в ЮАР. То на един руски депутат синчето нали така го заловиха на хавайте, ама тате имаше много връзки, та го измъкна след седмица.  

п.п. Черният отмъстител едва ли е изкарал нещо от Понг, но ако е верен слуха, си е докарал прилично, когато е минал от светлата страна.

п.п.п. Но пък тогава бих се притеснявал много за психичното му състояние. Ега ти разстройството и раздвоение на личността, няколко години да се бориш сам срещу себе си, през деня като неуморна БАН-ска пчеличка, през нощта като лош чичко дето изнасилва малки момченца.
« Последна редакция: Sep 24, 2014, 08:58 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
"Важните" машини получават адекватни грижи, там важат други правила, инцидентите дето им се случват са въпрос на таргетирани атаки, таргетираните атаки изискват време и ресурси да се проучи как стоят нещата и да се изработи решението, тези ресурси не са въобще малки. И да, инциденти им се случват въпреки това, примера със stuxnet мисля че го дадох вече.

От друга страна твоите домашни машинки примерно, cybercop, не са "важни" машинки. Предполагам че печалбата от почупването им не е особено различна от тази при почупването на уиндоус машинките на съседите ти. Мога да направя educated guess че в твоя блок ти си единственият линукс потребител и има да речем още няколко десетки уиндоус потребители. Сега ако аз искам да положа усилия да ви крада credential-и за електронно банкиране или да разпращам спам от вашите машини, дали бих положил двойно повече усилия за да мога да те добавя и теб в списъка?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
От друга страна твоите домашни машинки примерно, cybercop, не са "важни" машинки. Предполагам че печалбата от почупването им не е особено различна от тази при почупването на уиндоус машинките на съседите ти. Мога да направя educated guess че в твоя блок ти си единственият линукс потребител и има да речем още няколко десетки уиндоус потребители. Сега ако аз искам да положа усилия да ви крада credential-и за електронно банкиране или да разпращам спам от вашите машини, дали бих положил двойно повече усилия за да мога да те добавя и теб в списъка?

Пропускаш, че вече почти всички телефони са с андроид, съответно атаките за линукс стават все по-доходоносни.
Активен

edmon

  • Гост
Гейта до някъде е прав, ама да видим как ще станат нещата с андроидите:))
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Андроидите, андроидите, какво андроидите? Ти там имаш достъп до една Жаба, дето даже сега я смениха и нищо друго. Отдолу системата може да е всякаква. Какво като е Линукс? Нищо общо нямаш с Линукс. Ти не работиш на него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
в андроид можеш да пишеш native код на C/C++, отделно кернелът малко или много си е линукс, така че атаките върху него са обект на тази тема :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Според мен от писането на вируси няма много голяма полза. Трябва така да се направят нещата, че да не сотавяш следи, след като направиш "пакостите". Печалбата сега е другаде. В писането на софтуер, който има поведение на вирус, 40 страници с лицензионно споразумение, които почти никой няма да сика да прочете и така. След това само събираш инфо за потребителските навици и, ако събереш за достатъчно голяма група хора,  все ще се намери кои да ти ги купи. Фейсбук защо се оценява на 200 милиарда долара? Точно заради богатството от данни, събрани от потребителите си. Като гледамя, няма и нищо нередно в тези неща, защото никой не търси отговорност, дали дадено проложение в телефона ти има основания за достъп до контактите, смс-и, поща, локация за месеци назад и порчее достъпни с лекота неща, които са си доста лични.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Андроида си е линукс. Ще видим какво ще се случи, там има други варианти за монетизиране на цялата работа, примерно да го накараш да праща SMS-и на платени номера и така да точиш пари, та според мен няма да го оставят на мира. Това което спасява нещата е че не е достатъчно масово узряла идеята, а и от google се стараят повече да държат нещата по-затегнати. С други думи само те да могат да правят поразии, хаха. Сещам се преди много години един приятел беше барман и ходихме да го видим и да пием по нещо, заварихме го да пише някакви числа в таблички. Като го питах "какви са тия сметки дето ги правиш там" той вика "аааааабе писна ми от тия келеши, само крадат, вече всичко ще е отчет че ми писна да се караме за глупости. Вече никой няма да краде тука. Само аз ще крада". Та и с google е малко така, полу-сериозно де :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Анджик!  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Първо родното Ц/Ц++ не е много родно и второ то си е да пишеш пак някакви неща дето благородно са ти е отпуснал Гошо в програмните си интерфейси. Не можеш да правиш системни повиквания, да четеш файлови системи и така нататък характерни за нас неща. За това казвам, че няма значение, какво ядро е отдолу. То може дори да не е юникско. Може да е дори ДОС, даже се учудвам, че не е ДОС.

Андроид могат да ти го избабанят, но само, ако преди това ти си си му строшил затвора. То там не е точно затворорушене, но термина е исторически. Такива обаче са много малко. Та аз дори маршрутизатора си не съм преинсталирал за над петилетка както го имам. Още си върви с оригиналното нещо. А Андроид нямам, въпреки, че всички останали членове на семейството ми (общо три на брой) имат.

Но оказва се, това изобщо не е нужно. Андроид е правен на принципа на една друга ОС. Програмите имат неограничени права да правят, каквото си искат, потребителите нямат право дори да знаят. Както се спомена. Всяка програма може да се добере до всяка лична информация и ти не можеш да я спреш. Да даваш формално разрешение при инсталиране, но ако не го дадеш и програмата няма да имаш. И няма начин да настоиш детайлно, какво даваш и какво не. Няма начин да кажеш, че даваш, а всъщност да не дадеш и да наредиш на Андроид да връща нищо, че програмата да си мисли, че просто няма данни.

Тъй че да. Тая ОС е още по-лоша и от другите ОС в тройката по използване. Те поне не те лъжат, че ти дават свобода и достойнство. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Абе толкова родно си е колкото и върху убунту примерно. Сега да целият потребителски интерфейс се върти около джаварски софтуер ползващ джаварското api, но първо това не пречи да изпълняваш не-джаварските приложения и също така не пречи да си пишеш shared библиотеки на C и да ги ползваш в джаварските приложения през JNI. В смисъл линукс си е да, далеч не само ядрото. Ако не вярваш, инсталирай си някой terminal emulation app и си разцъкай из шела на телефона. Или го вържи към машината и го направи през adb.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Добре де! Едва ли е толкова трудно да се напишат приложения за този Андроид. Не може ли да си сглобим няколко, мънички, но да правят, каквото е нужно. Старото правило. Просто и ефикасно. Не, че съм се интересувал по въпроса или съм се пробвал, но ако системата го позволява, защо не. Защо трябва да се разчита на други, да пишат проклетия софтуер, който и да върши работа, върши още толкова, дето не я виждаме.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
По дефолт apk-тата може да си ги инсталираш само от google play, а за да ги качиш там се предполага че ще минат някакъв контрол. Това обаче може да се променя без да root-ваш телефона, което е живо чудо според мен и някакъв реверанс към други вендори правен с идеята андроида като платформа да завзема пазара дори на цената на това гугълците да не държат всичко под контрол. При ябълките нещата са далеч по-брутални, там пробвай да инсталираш нещо извън стора.

Само че контрола в google play поне по мои наблюдения е бошлав и предполагам няма да е трудно да се сложи нещо, което да издържи известно време. Ябълките са доста по-стриктни в това отношение. Та нещата отиват до маркетинг може би. Това поне ако искаш да правиш глупости по каналния ред.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
4096 б., то е ясно, че аз и ти няма да правим свинщини на телефоните си, ама онези от онази другата ОС със странните навици, си вредят самички и Гошо не бърза да им помогне.

За една екскурзия, когато пак имаше повечко почивни дни, използвах телефона на жената вместо лаптоп. Тогава твърдо бях решен да не ползвам нищо на Адобе, но се бях заредил с pdf-и за четене. Намерих нещо дървенко в SF. Оказа се, че единственото дето ми трябва е да си кача някакъв файлов управител и да цъкна върху архива. После си се инсталира. Нищо повече.

По между другото pdf е прекрасен формат за четене на компютри и ужасен за телефони. Колкото и тъпо да звучи, там най-доброто е html. Причината е прозаична. Можеш да променях големината на шрифта. На никаквото екранче си must have. Е да знам, че сега са модерни плочките за баня, ама това е грозно. Сложи му клавиатура, сложи му нормална ОС и ми го продай за нетбук, не за телефон.

Има и ОО.о за Андроид в магазина, ама поне при мен имаше проблем. Едвам го излъгах да се инсталира, после не тръгна. Предполагам ресурсите му малееха.

Не е проблем да сложиш вредоносно нещо в магазина, а ако го маскираш добре и го включиш в договора за разпространение, дори няма да бъде свалено. То на практика всичко е вредоносно там, поне по отношение рудодобив на данни и шпионско следене. Много малко ще намериш да не е.

А Гошо някак си не се е досетил да предостави възможност, да си инсталираш свободни приложения. Дори Убунту, което нахраних в съседната тема, за да си инсталираш нещо несвободно, трябва да положиш специални усилия. Минимални, но трябва.

То и това не е гаранция. Пример Лиско. Преди години ни продаде на Гошо, а сега и реклами щял да пуска, следващата крачка е директен канал с НАС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Вижда се ясно, че нещата не вървят към увеличаване на свободата, с увеличаване на "демокрацята", законността и реда по света. Във всякакъв аспект от живота ни. Става точно обратното. Тази мултифункционалност не е добра. Ако може всичко да се набута в едно нещо. Спомням си легендарното приложение за запис на медия Nero. Беше записвачка. После започнаха да му добавят разни допълнителни неща и сега вече сигурно и кафето може да ти направи рано сутрин. Не понасям такива неща. Подхода който го е имало преди време в Линукс и се надявам тази философия да се запази, а иначе, малки програмки, които правят едно нещо, но го правят, както трябва, според мен трябва да се прилага навсякъде и за всичко. Където е възможно. Ако ще говориш, говори. Не ти трябва нищо повече от слушалка. Ако ти трябва по-голям дисплей, с възможности за преглед и редакция на документи, сърфиране и прочее, има достатъчно добри и удобни по размер таблето-неща ( заради малкия дисплей не мога да си позволя да ги нарека таблети ) и тураш само една карта, която да е само за пренос на данни и това е. А сега какво става? Ако говориш повече, си принуден да вадиш цяла тухла от джоба си ( има разбира се и хендсфри-та, но тогава няма да можеш да си покажеш телефона на околните  :D ), на която като и светне дисплея, като се пуснат да работят ония ми ти програми дето събират инфо, кой, защо, кога, къде, от къде, от какво, на какво, в колко часа, ти се обажда и батерията се източва за нула време. Колко остава за разговорите?
Преди доста време един пич беше говорил в TED.com за това, как повечето избор, намалява радостта и щастието ни. Причината е проста. Когато можем да избираме от толкова мнего неща, разбира се избираме едно, но преди това губим доста време, за да решим кое точно. Заигравката идва след това. Винаги сме "нещастни", ако това е думата, заради избора си, защото почти винаги си мислим, че е могло да изберем и нещо по-добро. Не зная, каква точно е връзката с това, което ще кажа сега, но като си помислих за него и се сетих и за това видео. Какви бяха телефоните преди време? Указател, смс-и, настройки - елементарни и основни, часовник с будилник и о, Боже, таймер. Също календар, понякога беше екстра и общо взето това беше. Една от причините, които ме отблъскват в момента от това, да си купя смартфон е тази, че като му светнеш дисплея и започваш да прелистваш десетките приложения, които идват само с телефона и ставаш разноглед. По-дяволите, не искам да губя време, за да си намеря браузъра или каквото и да е. А относно тези браузъри...  ;D Нали имаше нещо наречено WAP? Нещо измислено, заради малките дисплеи, бавната връзка, нещо, което да става за телефони. Сега кой прави wap страници? Изобщо пишат ли се такива? Или само се променят стиловете на основната и всичко ти се сервира, както за нормален браузър? С рекламните флаш банери, видео, снимки и графики едва ли не в пълен размер...
Сигурно повечето приложения могат да се трият. Сигурно могат да се групират. Сигурно можеш да си ги достъпваш и по някакъв бърз и по-кратък път, но аджеба, кому е нужно това? И, ако това е отгоре, какво ли е отдолу, зад интерфейса. Не ми се ще и да си представям дори. И всичко това работи, стартирало е процеси и смуче енергия. Изпадал съм в ситуация, да си гледам десктопа на компютъра и да гледам, и да гледам и да видя, каквото ми трябва след половин или цяла минута. Икони, икони, и още и.....  ??? [:човече, на което му излиза пара от ушите:] Сега десктопа ми е чист. Това е първото нещо, което правя, когато инсталирам система за мое ползване. Да разкарам всичко. Сетивата и без това са ни предостатъчно претоварени. Не ми се говори повече, мога да откарам така двайсетина страници. С две думи, развитието на технологийте е хубаво нещо, защото предполагат да ни спестяват повече време, да ни помагат да вършим по-бързо нещата, но кои неща.... приоритетите малко се губят. Оказва се в момента, че не само не ни пестят време, ами ни отнемат. То няма цена.
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 10:02 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.