Автор Тема: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi  (Прочетена 29850 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #30 -: May 07, 2016, 14:25 »
Цитат
Преконвертирай флак 16, 24 бита  на wav 32 бита float , ако не чуеш разликата, не трябва да коментираме точно  този въпрос.

Конвертирай яко намачкан JPEG с ниско качество в PNG и виж разликата, горе-долу същата история :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #31 -: May 07, 2016, 20:00 »
ЗевсБг: за тези дядки аналоговото е със сантиментална стойност- да си спомнят кога са били млади. Ако въобще помнят, де, защото на тези години склерози, деменции, етц.
Слуха на тези юнаци отдавна е заминал на кино - срещу природата не можеш да се бориш, че да разпраят какво било добро.
Те и от Seagate и WD ще ти разправят, че HDD са истинските запомнящи устройства спрямо "слабите" SSD. И Вили Месершмид сигурно е разправял, че реактивните самолети не струват. А от BMW, че тези ел. двигатели не отиват наникъде.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #32 -: May 07, 2016, 21:36 »
С тия отдавна съм спрял да се занимавам, ама все пак един от последните ми пъти беше когато един ми се пенеше как кабела имал посока и като го бил обърнал звука се променял. Е там вече ми дойде прикалено много и спрях да се занимавам... По темата - ми браво, нека има проекти, нека има и зарибявка. те все пак трябва парите да се превъртат и добре, че все пак има ентусиасти, при които да хорят, а не само в алчни корпорации  [_]3 Цената обаче ми се види привидно височка, поне на по мое виждане де.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #33 -: May 07, 2016, 21:57 »
С тия отдавна съм спрял да се занимавам, ама все пак един от последните ми пъти беше когато един ми се пенеше как кабела имал посока и като го бил обърнал звука се променял. Е там вече ми дойде прикалено много и спрях да се занимавам... По темата - ми браво, нека има проекти, нека има и зарибявка. те все пак трябва парите да се превъртат и добре, че все пак има ентусиасти, при които да хорят, а не само в алчни корпорации  [_]3 Цената обаче ми се види привидно височка, поне на по мое виждане де.
Тя темата замина за коша ама и аз да си кажа - най-много се дразня от неграмотници като цитирания дето дрънкат наляво и надясно колко са велики, а всички останали са тъпи кат галоши... Ей, ....... /попълни си в точките епитета, който мислиш, че ти приляга/, вземи да прочетеш първо и тогава пиши. И това не ти го казвам за първи път. Електрическият ток има посока. Това означава, че кабела за озвучителното тяло (като преносна среда за електрическия ток) също има посока (схема на свързване). Ама ти като не си ходил в часовете по физика - недей да се плюнчиш тук.
По темата - разбира се, че аналоговия звук си е аналогов звук. И разбира се, че когато се цифровизира /дискретизира/ се губи информация. Точно за това хората въведоха формати /енкодери/ без загуба на качество (което е лъжа, ама карай). Все пак нашето ухо не е толкова чувствително за да определи разликата между 24 и 32 битов звук, но в интерес на истината ние /хората/ не възприемаме музиката само с ушите. Така, че разлика има и тя се усеща. От някои повече, от някои по-малко.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #34 -: May 07, 2016, 23:07 »
Цитат
неграмотници като цитирания дето дрънкат наляво и надясно колко са велики

Ти си шефа, да бъде така както си казал!  [_]3 Съгласен съм, хора всякакви... едни чуват под-бре, други виждат по-добре, трети с извънземни говорят и т.н.

Цитат
When analyzing electrical circuits, the actual direction of current through a specific circuit element is usually unknown. Consequently, the reference directions of currents are often assigned arbitrarily. When the circuit is solved, a negative value for the variable means that the actual direction of current through that circuit element is opposite that of the chosen reference direction. In electronic circuits, the reference current directions are often chosen so that all currents are toward ground. This often corresponds to the actual current direction, because in many circuits the power supply voltage is positive with respect to ground.

И все пак като говорим за четене и даваме резултати: Най-големите прозиводители на кабели Belden и QED някъде бяха правили тест с рандъм сложени кабели и бяха пуснали на такива зарибени аудиофили тест... та никой не разбра кой кабел как е сложен и къде е разликата... Утре ще потърся статията :) Идеята е, че всеки си чува каквото иска да чуе. А кой е по-по-най не мисля, че има значение. Предостъпвам ти тая титла на теб!


Идинственната причина да се съглася е да ги вържеш еднакво от двете страни :) Е те там значение си има...
« Последна редакция: May 07, 2016, 23:40 от runtime »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #35 -: May 08, 2016, 01:19 »
ЗевсБг: за тези дядки аналоговото е със сантиментална стойност- да си спомнят кога са били млади. Ако въобще помнят, де, защото на тези години склерози, деменции, етц.
Слуха на тези юнаци отдавна е заминал на кино - срещу природата не можеш да се бориш, че да разпраят какво било добро.
Те и от Seagate и WD ще ти разправят, че HDD са истинските запомнящи устройства спрямо "слабите" SSD. И Вили Месершмид сигурно е разправял, че реактивните самолети не струват. А от BMW, че тези ел. двигатели не отиват наникъде.

   По принцип си си прав, но имай в предвид, че слухарите-дори и "честотната им лента" да не надвишава 12 килохерца-цял живот са си слухари, още повече, че имат натрупан чудовищен опит. И аз като работих с професионална аналогова техника 7 години, цифрата ми се видя абсолютна бълвоч като начало. После разбрах, и чух-брей-то имало Линукс, и там нещата са къде къде по-напред....

    Какво да ти кажа-влизам в магазин за ултраскъпи плеъри, дакове...бла бла, и пича(познат) ме настанява на фотьойла, да ми е гот....и ми пуска скъпотийте-дето само двойката колони  струва само 33 хилядарки.....

    И какво си мислиш-че ахнах ли-Не!-Кубунтото с генерик кернел с VLC  с Creative X-FI XtremeGamer-дето е много по слаб от X-FI XtremeMusic, макар, че със същите чипове свиреше по-добре от ултраскъпата ултратежка система там...

   Да не говорим, че оттогава се натрупаха една торба подобрения в какво ли не....

    Цифрата се развива-гони аналога....дори качеството на звука на песничките от Евровизията от тази година няма нищо общо със предишни години......

    Но, че дядовците са си прави-прави са, дори като ги ползват за маркетингова стратегия....

   Ти знаеш ли, че в щатите миналата година са продадени повече плочи, отколкото CD!!!???

    Ще кажеш-новите записи, плочи са от цифров ремастеринг-да, но са от високия битрейт на този ремастеринг....

     Нещата явно като костенурка почват да си се наместват-ширпотребата си е YouTube...чувал съм хора на сериозно да си правят плейлисти от там.....добре, че барем звукът  е OGG-от комунистическия Линукски безплатен свят....защото, останалите формати за компресия са по некачествени ....

Следващите телефони ще са с Low latency кернели за меломани - AndroidTM Lollipop's low latency audio input...

https://www.marshallheadphones.com/mh_us_en/london-phone


     Между другото като ги сваляш с 4K Video Downloader-Smart Mode-MKV -Video  звукът става като на оригинала-OGG но вместо на 96 кб/сек става 128 кб/сек, някои видеа са си на 128 кб/сек, и като ги гледаш от YouTube....
« Последна редакция: May 08, 2016, 13:02 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #36 -: May 08, 2016, 01:45 »
Цитат
По темата - разбира се, че аналоговия звук си е аналогов звук. И разбира се, че когато се цифровизира /дискретизира/ се губи информация. Точно за това хората въведоха формати /енкодери/ без загуба на качество (което е лъжа, ама карай). Все пак нашето ухо не е толкова чувствително за да определи разликата между 24 и 32 битов звук, но в интерес на истината ние /хората/ не възприемаме музиката само с ушите. Така, че разлика има и тя се усеща. От някои повече, от някои по-малко.

Да, някои хора дори "виждат" музика, има медицински термин за това - синестезия - обикновено се случва при мозъчни травми, тумори или под въздействието на халюциногени.

Та изобщо не изключвам странностите на човешките възприятия. Аз дори мисля още нещо - дали пък в конкретния случай не е намесен плацебо ефекта? Представям си такъв експеримент, хващат три групи хора - такива, които изобщо не знаят какво е 24/32-битов звук, такива които имат някаква идея, както и такива, които са убедени че ще направят разлика (например аудиофили). И съответно им пускат едно и също парче - семплирано на 24 бита и на 32 бита. Провеждащият теста го прави индивидуално с всеки един участник, като ги информира кое е 24-битово и кое е 32-битово. Но за по-забавно, той им казва кое е 24-битовото и кое е 32-битовото правилно само в 50% от случаите, в останалите съзнателно ги лъже. Ще е супер забавно накрая да се сравнят резултатите в двата случая и при трите групи тестови субекти.

Не мога да повярвам че никой не се е сетил да направи нещо подобно.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #37 -: May 08, 2016, 11:03 »
   Аз,като рационално мислещ човек (а не сноб),разсъждавам по
следния начин:
   Една грамофонна плоча,колкото и да е качествена,се износва
сравнително бързо (освен ако не се използва някакъв супер материал).
Колкото и качествен и скъп да е грамофона, при всички положения има
механични вибрации, които влияят на качеството на звука.При всички
положения има пукане,пращене и т.н. които с течение на времето се
засилват.Е как се търпи това от "аудиофилите"...
   И аз съм чел някъде, че в някои държави се продават повече
грамофонни плочи,отколкото компактдискове,но това може само да
означава,че се увеличава броя на снобарите  ;D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #38 -: May 08, 2016, 11:28 »
Гадната жестока истина е вече никакъде няма а и не може да се намери оригиналният соурс - така както е записано изначално в студиото.
Едно време като излязоха CD-та въведоха това да се означава - с три DDD -та
първото D - че е дигитално записано в студиото, второто D че е минало през цифрова обработка, а трето D, че е цифров запис - т.е. третата буква винаги е D защото това е самото CD

Ако например това е наистина оригиналният соурсе на Битълс ще е АDD, а и ако се вярва на звукозаписната компания, че наистина е взела пътечката от оргиналите записи.

А то сега какво е? презаписвано, качвано, сваляно, мачкано, конвентирано пак качвано.......
Тъй че аудиофила ако слуша нещо на качествен лампов усилвател, изобщо няма да има гаранция какво слуша а само ще си фантазира колко му е 'неземен' звука.

Може би едно време наистина всичко е било много по-качествено - не специално заради аналоговата техника, а защото го е нямало това свободно разменяне и разпространение на музиката. А единствените, които са се занимавали са били професионалисти и са знаели какво правят. Отделно, че студията,радио,телевизията са си държали сорсовете и оттам са излъчвали.

« Последна редакция: May 08, 2016, 11:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #39 -: May 08, 2016, 13:00 »
   Аз,като рационално мислещ човек (а не сноб),разсъждавам по
следния начин:
   Една грамофонна плоча,колкото и да е качествена,се износва
сравнително бързо (освен ако не се използва някакъв супер материал).
Колкото и качествен и скъп да е грамофона, при всички положения има
механични вибрации, които влияят на качеството на звука.При всички
положения има пукане,пращене и т.н. които с течение на времето се
засилват.Е как се търпи това от "аудиофилите"...
   И аз съм чел някъде, че в някои държави се продават повече
грамофонни плочи,отколкото компактдискове,но това може само да
означава,че се увеличава броя на снобарите  ;D

   Търпят, като записват нови плочи на лента, или оцифроват новите плочи на максимален битрейт, и ги слушат с максимално добри карти. Мога да ти кажа, че в 64 гигабайтовата ми памет в Андроида има, и звукът в слушалките дори в телефона няма нищо общо със свалените от CD. Тази година ще си купя 128 гиги, догодина 256 и т.н.

    Naka- има :)- Rod Stewart - Every Picture Tells A Story (1971) [SACD] (2013 SHM-SACD ISO)-  http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4698005

    обръщаш го с Фубар-работи и през Wine

     звукът е невероятен-можеш сам да се убедиш  ;) [_]3 [_]3 [_]3

    Ама това е-някои се хабят за плочи и SACD, другите-(основната част) дори Вефа, (маскиран зад някоя вещ от мола) на бабите да им го пуснеш на средни вълни-малко изместена станцията-защото това е качеството на Mp3, ще гледат  Ultra-high-definition television и въобще няма значение.

   p.s. може да го направиш с 2 Вефа зад големия плосък екран-ще е изключително забавно КОЕ e снобарията-снобарията е културата на на масите, а не хобито на меломаните, защото масата народ ще ги даде парите за кебапчета в снобската кръчма-дето са пълен боклук от гледна точка култура на качествената храна!!! ;D [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: May 08, 2016, 13:33 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #40 -: May 08, 2016, 13:46 »
   Аз,като рационално мислещ човек (а не сноб),разсъждавам по
следния начин:
   Една грамофонна плоча,колкото и да е качествена,се износва
сравнително бързо (освен ако не се използва някакъв супер материал).
Колкото и качествен и скъп да е грамофона, при всички положения има
механични вибрации, които влияят на качеството на звука.При всички
положения има пукане,пращене и т.н. които с течение на времето се
засилват.Е как се търпи това от "аудиофилите"...


Ха, да, има го това. На мен основният аналогов аудионосител който съм "ползвал" бяха аудио/видеокасетите, вкъщи имахме и грамофон, при баба ми имаше магнетофон с онези ролки с ленти, но за последното не мога да говоря, защото бях много малък тогава. Но с плочите с детски приказки съм отраснал.

Като цяло май са си доста "държеливи" в сравнение с аудиокасетите - последно съм слушал плочи някъде в средата на 90-те, преди въпросният грамофон да замине на един таван, където го откраднаха. Те си звучаха кажи-речи по същият начин както като бях прав под масата, това са повече от 10 години, единствено самият грамофон беше тръгнал да се сдухва, доколкото помня нещо с иглата.

Аудиокасетите и видеокасетите обаче - мех. Имат потресаващото свойство да се скапват бързо с времето дори да не ги ползваш. Значи пак някъде края на 90-те бях набарал касетите дето съм си ги слушал като малко тийн-говедце от началото на 90-те и все още имахме касетофон с CD плеъра - та реших да ги прослушам - беше трагедия - чуваше се тихо и глухо, съскаше, противия. Видеокасетите са същата работа, старите видеокасети са все едно гледаш слаб аналогов ТВ сигнал някъде далеч извън града.


Старите аудио CD-та ако не друго поне държат доста повече с времето - единствено надраскването и слънчевата светлина ги прецакват - звучат си точно по същия начин след 10 години.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #41 -: May 09, 2016, 02:11 »
Абе между другото, има едно много забавно сериалче, за който има HBO Go, иначе сигурно го има из торънтите - Vinyl. Забавно е защото освен че из режисьорите са пичове като Мартин Скорсезе, в състава им има и рок динозаври като Мик Джагър.

Та интригата се върти около една затъваща продуцентска/аудиоиздателска компания в Ню Йорк в края на 70-те и началото на 80-те. Пичовете искаха да я продадат на Полиграм, но шефчето което реши да се завърне към пороците си (кокаин и хазарт главно) опропасти всичко - компанията, включително и семейството си. И осенен от висши намеси, реши да спасява компанията си. Сериалчето е забавно иначе, най-малкото илюстрира процеса по начин по който не съм си мислил, а и има доста забавни и реалистични сцени със студията, включително аналоговата техника тогава.

Та като изключим това, интрото на сериала е с една плоча която се просвирва, но всичкото това е през микроскоп...не знам дали е автентично или е някаква артистична гавра, но ми изглежда реалистично някак. Под такова увеличение, нещата изглеждат доста грозно....иглата цепи през винила и наоколо има един дебел слой "прахоляк", демек изпилена пластмаса от плочата и всичко това странно напомня на разходка на луноход по лунната повърхност.

P.S всъщност, то го имало в youtube, разбира се: https://www.youtube.com/watch?v=mVI0JqC-fAQ


« Последна редакция: May 09, 2016, 02:15 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #42 -: May 09, 2016, 09:52 »
   Аз,като рационално мислещ човек (а не сноб),разсъждавам по
следния начин:
   Една грамофонна плоча,колкото и да е качествена,се износва
сравнително бързо (освен ако не се използва някакъв супер материал).
Колкото и качествен и скъп да е грамофона, при всички положения има
механични вибрации, които влияят на качеството на звука.При всички
положения има пукане,пращене и т.н. които с течение на времето се
засилват.Е как се търпи това от "аудиофилите"...


Снощи, случайно попаднах на една DSP статия за изчистване на звученето на старите плочи. Не става дума за изчистване на пращенията а за изчистване на това 'специфично' звучене на винила, което толкова много се цени от аудиофилите.

Та на какво се дължало 'специфичното' звучене на плочите. Дължало се резонаси в механиката на записващата техника. И тези рeзонанси били разположени около 1Khz.

Тогава не слушат ли аудиофилите един много изкривен звук :o Резил!


И да не каже някой, че това са съвременни работи нямащи нищо общо със старата добра техника, статията е от 1978г - В разцвета на аналоговата техника. Още тогава са си знаели бакиите. То изобщо цялата DSP теория точно тогава се развива. :o
« Последна редакция: May 09, 2016, 11:15 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #43 -: May 09, 2016, 12:13 »
   Зевсе,не ме разбирай погрешно.Това не са лични нападки срещу теб !
   Просто аз, а и някои колеги критикуваме възгледите на определена
прослойка, които са повече от абсурдни. Факт !
   Бъди жив и здрав !
   P.S.  Навремето и аз съм се занимавал с конвертиране на всевъзможни
файлове.Да си призная, не усещам разликата в качеството на две
 .mp3 -ки (едната е 5 МВ другата 2.5 МВ, една и съща песен  ;D   ).
   На теория тази с 2.5 МВ трябва да е с по-лошо качество ...
   А може пък аз да съм крив нещо ...  ;D
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Лампов усилвател модул за Raspberry Pi
« Отговор #44 -: May 09, 2016, 15:35 »
Музиката не се възприема само със слуха. Факт е че глухите усещат музиката ... по-точно вибрациите които тя създава.
Има ли смисъл да слушаш музика от mp3 на лампов усилвател ? Няма. Но ако наистина цениш качествения звук, няма толкова лесно да отхвърляш ламповата техника. Лампите си имат своето място в 21 век. Не са панацея, но не са и плацебо.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.