Автор Тема: Linux mint 13 е тотално неадекватна  (Прочетена 3457 пъти)

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Здравейте преинсталирах си лаптопа с въпросната версия на линукс минт. Днес, не разбрах точно кога се случи, но след един определен момент системата започна да се държи мн странно. Всеки прозорец който отворя е без бутончета за минимизиране и затваряне в горния десен ъгъл. Изобщо някак си липсват. Трудно успявам да затворя програмите. Всичко изглежда много странно.

На какво може да се дължи? Единственото което си спомням да съм правил преди това е че си преместих панела от долния край в горния и след това го върнах на старото му място. Почти нямам инсталирани пакети. Стартирах му recovery-to при боот-а, но от там нищо не можах да установя. Единствено пуснах проверка на файловата система, но там не излязоха някакви грешки, въпреки че ми се стори твърде бързо приключването.

Не е проблем да направя чиста инсталация, но все пак искам да разбера от къде идва проблема.
Ако се наложи да правя чиста инсталация, какво бихте препоръчали? Последната версия на Mint или Maya LTS?
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #1 -: Jan 16, 2014, 05:49 »
спри да правиш глупости. в предната ти тема съм ти отговорил, че не беше нужно да преинсталираш, а да добавиш потребител с това име. прочете ли го? сега, заради някакви бутончета пак се каниш да преинсталираш. спри се, бе, човек.
опита ли да рестартираш Х-а? с Alt+Ctrl+Backspace се прави /ако не става, провери си дали е активирана опцията за този шорткът от менюто Keyboard Shortcuts. не знам при теб къде е, при мене в система, настройки.../ или ако имаш инсталиран compiz, опитай да презаредиш уиндоу мениджъра с него:
Ctrl+F2 и в диалоговия прозорец пишеш: compiz и натискаш Enter
« Последна редакция: Jan 16, 2014, 05:55 от satir »
Активен

malin

  • Гост
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #2 -: Jan 16, 2014, 13:13 »
off/ Просто като идея - да се направи един дял (може и да го има вече) ntfs на който да се съхрани важното (ако не може да се копира нормално , то от root-менюто ще стане ; ако не може да се монтира нормално - с ntfs-config  ще стане да не трябва администратор) , за да няма проблем с правата впоследствие при местене напред-назад.

Идеята със същия потребител на старата home-директория предполага и същата версия на ОС. За онагледяване - настройките на Уйндоус 8 се прилагат на Виста (да речем) , ха-ха и тя работи с проблеми (off/някой да пробва и да каже как е).
« Последна редакция: Jan 16, 2014, 13:45 от malin »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #3 -: Jan 16, 2014, 13:47 »
Дължи се на видео драйвера, възможно да си обновявал системата и да се "обновил" и въпросният драйвер, който скапва менажера на прозорци и за това не виждаш заглавната лета на прозорците. Кажи каква е видео картата инсталирал си затворен драйвер за нея?
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #4 -: Jan 16, 2014, 16:16 »
Дължи се на видео драйвера, възможно да си обновявал системата и да се "обновил" и въпросният драйвер, който скапва менажера на прозорци и за това не виждаш заглавната лета на прозорците. Кажи каква е видео картата инсталирал си затворен драйвер за нея?
В момента съм на бачкане и като се прибера ще опитвам нещата които ми препоръчахте. Относно видео драйвера съм активирал от additional drivers препоръчвания драйвер за моята видео карта. И преди бях правил така, но не съм имал проблем досега. Иначе видеокартата е nvidia, но точния модел ще напиша довечера. По въпроса с актуализациите - Мисля че някои хранилища не са активни в тази версия на mint, понеже като чекна за актуализации ми дава грешка на някои хранилища. Тези дни нямам време да седна на компютъра вкъщи за да погледна как стоят нещата с тях, но ако някой постне активните хранилища към момента ще съм много благодарен.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #5 -: Jan 16, 2014, 18:36 »
Дължи се на видео драйвера, възможно да си обновявал системата и да се "обновил" и въпросният драйвер, който скапва менажера на прозорци и за това не виждаш заглавната лета на прозорците. Кажи каква е видео картата инсталирал си затворен драйвер за нея?
В момента съм на бачкане и като се прибера ще опитвам нещата които ми препоръчахте. Относно видео драйвера съм активирал от additional drivers препоръчвания драйвер за моята видео карта. И преди бях правил така, но не съм имал проблем досега. Иначе видеокартата е nvidia, но точния модел ще напиша довечера. По въпроса с актуализациите - Мисля че някои хранилища не са активни в тази версия на mint, понеже като чекна за актуализации ми дава грешка на някои хранилища. Тези дни нямам време да седна на компютъра вкъщи за да погледна как стоят нещата с тях, но ако някой постне активните хранилища към момента ще съм много благодарен.
преди да правиш каквото и да е, създай нов потребител и се логни с него. така ще видиш, дали е от системата или от потребителските настройки. впоследствие, ако не го искаш този потребител, винаги можеш да го изтриеш.
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #6 -: Jan 16, 2014, 19:15 »
преди да правиш каквото и да е, създай нов потребител и се логни с него. така ще видиш, дали е от системата или от потребителските настройки. впоследствие, ако не го искаш този потребител, винаги можеш да го изтриеш.
Така с новия потребител всичко е наред, въпроса е обаче как да оправя проблема при стария потребител. Въпросното рестартиране на X-a може ли да се направи през командния ред? Не намерих нещо свързано с това в keyboard shortcuts и не знам как да действам сега.


Дължи се на видео драйвера, възможно да си обновявал системата и да се "обновил" и въпросният драйвер, който скапва менажера на прозорци и за това не виждаш заглавната лета на прозорците. Кажи каква е видео картата инсталирал си затворен драйвер за нея?
Видео картата ми е Nvidia geforce 9200M като в момента съм с препоръчания драйвер от менюто "additional drivers". Версията на драйвера е 319.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #7 -: Jan 16, 2014, 19:42 »
преди да правиш каквото и да е, създай нов потребител и се логни с него. така ще видиш, дали е от системата или от потребителските настройки. впоследствие, ако не го искаш този потребител, винаги можеш да го изтриеш.
Така с новия потребител всичко е наред, въпроса е обаче как да оправя проблема при стария потребител. Въпросното рестартиране на X-a може ли да се направи през командния ред? Не намерих нещо свързано с това в keyboard shortcuts и не знам как да действам сега.
добре, щом с новия потребител всичко е наред, поне няма да преинсталираш. за клавишната комбинация извинявай, излъгал съм те без да искам. при мен този шоткът се активира/деактивира от нактройките на клавиатурата:



има команден ред, но не ти знам дисплей мениджъра. иначе се прави, като с Ctrl+Alt+F1;F2;F3, а с Ctrl+F8 се връщаш в графична среда.
при мен е:
Код:
sudo /etc/init.d/gdm restart
или:
Код:
sudo /etc/init.d/gdm stop
sudo /etc/init.d/gdm start

а за потребителя, просто изтрий папката .config в домашната си директория, или смени съдържанието и с тази на читавия юзър. дот файловетe и директориите ще се покажат с комбинацията Ctrl+H  в nautilus, например.
« Последна редакция: Jan 16, 2014, 19:56 от satir »
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #8 -: Jan 16, 2014, 22:55 »
С alt+ctrl+f1 се спира графичната среда и с alt+ctrl+f7 се стартира. За съжаление не помогна. Ето и снимка все пак.


Освен че не мога да ги затварям и минимизирам прозорците не мога и да ги местя. Не мога да използвам alt+tab. И като цяло май това са най-дразнещите неща. Първото нещо при което се случи проблема мисля че беше като провеждах видео разговор по скайп. Ако това помага с нещо ще е добре. Отворен съм към нови идеи
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #9 -: Jan 18, 2014, 00:56 »
Идеи?
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #10 -: Jan 18, 2014, 06:17 »
Цитат на: ovdesko
С alt+ctrl+f1 се спира графичната среда и с alt+ctrl+f7 се стартира.
не, не е така. не спираш и не пускаш графичния режим, а превключваш между различни обвивки. прочети поста ми по-добре. напсал съм как се спира, стартира и рстартира gdm /гном дисплей мениджър/ за твоя дисплей мениджър попитай гугъл.  например: how to restart lxdm, lxde, xfce, kde, etc.
edit: и е съвсем логично спирането, стартирането или рестартирането на графичната среда да се прави в обвивка без такава!
Цитат на: satir
...

а за потребителя, просто изтрий папката .config в домашната си директория, или смени съдържанието и с тази на читавия юзър. дот файловетe и директориите ще се покажат с комбинацията Ctrl+H  в nautilus, например.

« Последна редакция: Jan 18, 2014, 08:03 от satir »
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #11 -: Jan 18, 2014, 18:58 »
Цитат на: ovdesko
С alt+ctrl+f1 се спира графичната среда и с alt+ctrl+f7 се стартира.
не, не е така. не спираш и не пускаш графичния режим, а превключваш между различни обвивки. прочети поста ми по-добре. напсал съм как се спира, стартира и рстартира gdm /гном дисплей мениджър/ за твоя дисплей мениджър попитай гугъл.  например: how to restart lxdm, lxde, xfce, kde, etc.
edit: и е съвсем логично спирането, стартирането или рестартирането на графичната среда да се прави в обвивка без такава!
Цитат на: satir
...

а за потребителя, просто изтрий папката .config в домашната си директория, или смени съдържанието и с тази на читавия юзър. дот файловетe и директориите ще се покажат с комбинацията Ctrl+H  в nautilus, например.

между другото /сега погледнах джипега ти и видях, че си с xfce4/, по дифолт във всяка дистрибуция, или поне в повечето, yelp е инсталиран по подразбиране. правиш следното:
Alt+F2 => yelp =>Enter => в полето за търсене пишеш xfce4 => Enter и четеш.............
или отваряш този линк:
file:///usr/share/xfce4/doc/C/xfce4-user-guide.html
« Последна редакция: Jan 18, 2014, 19:24 от satir »
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Linux mint 13 е тотално неадекватна
« Отговор #12 -: Jan 19, 2014, 19:24 »
Благодаря ти за ценната информация. Справих се най-сетне с проблема. Оказа се че вместо gdm в xfce4 е MDM Disyplay manager. Рестартирах го и всичко вече си е наред. Сега ще изтрия другия потребител и всичко трябва да е нормално.

Благодаря още веднъж  [_]3
Активен