Linux за българи: Форуми

Програмиране => Общ форум => Темата е започната от: victim70 в Apr 07, 2011, 16:41



Титла: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 07, 2011, 16:41
Уважаеми Колеги,
Провеждам интервю със тестове за домашна работа за фирмата в която работя. На кандидатите съм дал елементарни задачи за решаване, които са по долу описана. Моля ви ако поискат от някой от вас да напише нещо подобно в рамките на този месец, да откаже. В края на краищата това са хора които кандидатстват за работа, ако някой им го напише в изпитателният срок аз ще разбера че не стават за тази работа и ще съм принуден да ги уволня, което е зле за бъдещата им кариера.
Благодаря ви за разбирането.

Цитат
Задание

1. Да се изработи честотомер
1.1. Характеристики
1.1.1. Обхват на измерване 0,1 Hz – 3MHz
1.1.2. Амплитуда на входният сигнал 0.3 – 100V p-p
1.1.3. Захранващо напрежение – 7 – 38 VDC
1.1.4. Изход за измерената величина:
1.1.4.1. RS232 – връща измерената честота в килохерци при подадена команда „Measure?“ или връща „Not Ready“ при стартирано, но незавършено измерване.
1.1.4.2. Стартира измерване с подадена команда „Start“ и връща отговор „Started“
1.1.4.3. Индикира последната измерена честота с напреженов изход, в проценти между 0-5 волта. Изходно напрежение 0 волта отговаря на честота < 0.1 Hz, изходно напрежение ~5V отговаря на честота 3MHz.
1.1.5. Комуникацията не трябва да спира по време на работа за повече от 5mS. Контролера винаги трябва да отговаря на запитване от компютъра на RS232 порта съгласно точки 1.1.4.1 – 1.1.4.3
1.2. Използван контролер за реализацията – Atmega8 или Atmega162
1.3. Използван софтуер за начертаване на принципната схема – kicad http://www.lis.inpg.fr/realise_au_lis/kicad/
1.4. Използван софтуер за програмата на микроконтролера – avr-gcc
http://www.nongnu.org/avr-libc/
http://winavr.sourceforge.net/
1.5. Консумираната мощност трябва да бъде почти константна при различните захранващи напрежения.
1.6. Съдържание на проекта
1.6.1. Принципна схема на kicad с написана консумирана мощност от захранването.
1.6.1.1. Позволява се заместване на необходими, но несъществуващи в библиотеката елементи с иерархични блокове с подходящи надписи.
1.6.1.2. Да се използва стандартните включени библиотеки в kicad.
1.7. Софтуерната част включва, архивирана папка със сорса и Makefile на проекта. Сорса задължително трябва да се компилира без грешка или warning. Да се използват единствено библиотеки включени в стандартният пакет avr-libc.

2. Да се напише програма за таймер.
2.1. Визия на апликацията:
2.2. Функционалност на приложението:
2.2.1. При натискане на „Старт“ бутона таймера започва отброяване на времето.
2.2.2. При натискане на „Стоп“ бутона таймера спира да брои.
2.2.3. При натискане на бутон „Нулиране“ таймера се нулира ако е в състояние стоп. В състояние на броене бутона трябва да е неактивен.
2.3. Използван софтуер за създаване на апликацията:
- qtcreator - http://qt.nokia.com/products/developer-tools/
- QT4 версия 4.7.1 - http://qt.nokia.com/
2.4. Сорсовете трябва да се компилират без warnin съобщения, предава се архивирана папката със проекта.

3. Допълнителни изисквания и указания:
3.1. Сорсовете на програмите трябва да са документирани с подходящи коментари и пригодни за генериране на автоматична документация с програмата doxygen. Коментарите не трябва да са излишно подробни или дълги – само необходимото.
3.2. Използването на указаните програми със съответните версии, където е упоменато е задължително.
3.3. Програмите които са дадени са opensource – да не се използва комерсиалната версия за създаването на QT апликацията.
3.4. При необходимост за чертежа могат да се използват външни библиотеки, като те се приложат във архива на проектната папка.
3.5. Работата (писане и чертаене) трябва да се извършва самостоятелно. Позволени са обаче и консултации от сайтовете на разработчиците, като тредовете със въпроси и използван чужди предложения трябва да се цитира в сорса със линк към тях.
3.6. Не е позволено апликациите и схемата да се чертае от второ лице или физически да помага за разработката, както и да се използва готов код.



Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 08, 2011, 01:30
 Hека уточним малко първа задача, другата е елементарна. Първото нещо, което ми се наби в очи е че липсва изискване за битрейт  на комуникацията. Точка 1.1.4.3 - не е ясно как да индикира измерената величина: по RS232 линията ли, по LED/LCD индикация ли, условието е НЕЯСНО. Какво означава: индикира с напреженов изход в проценти??? Това предполага наличие на DAC или е някаква зависимост в проценти, върната по серийния канал??? Комуникацията не трябва да спира по време на работа... Какво означава това: че постоянно се подават заявки и отговора не трябва да се бави повече от 5mS ли?? Някакво изискване за точност?  И последно - амплитудата на входния сигнал постоянна  в границите от 0,3V-100V ли е или варира от 0,3V-100V, защото ако е второто трябва да преобразуваме 100V до удобно за обработка от процесора ниво то тогава 0.3V стават прекалено малко.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 08, 2011, 02:04
 като послепис (офтопик или не модераторите да решат и да затриват ако преценят) Кандидатите да се свържат на лична с мен, анси C или атмел асемблер няма никакво значение за мен, реален имейл за обратна връзка, ще направя различни решения за различните кандидати. Схемата ще е скица, да се справят сами със софтуера.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: BULFON в Apr 08, 2011, 11:21
Mоля ви!
Цялата тази енергия си готов да я отделиш, защото има срещу кого да я насочиш?!
А аз от толкова време търся хора за лектори за поредната конференция за хардуер с отворен код...


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 09, 2011, 15:35
Hека уточним малко първа задача, другата е елементарна. Първото нещо, което ми се наби в очи е че липсва изискване за битрейт  на комуникацията. Точка 1.1.4.3 - не е ясно как да .........................
Задачата е абсолютно точна.
Входното напрежение може да е между 0.3 волта може и 100 волта. Каквото и да му подадеш в тези граници трябва да работи. Има прости схемни решения които го позволяват от 0.01волт до 1KV без комутации.
Дисплей не видях някъде да съм написал, така че остава за изход само RS комуникацията и напреженовият изход в проценти. Това означава че на един изход на електронната схема ако свържа аналогов линеен волтметър с максимална скала до 5 волта, и разграфя скалата линейно в проценти, ще показва каква е входната честота между 0 и 3MHz като при 1,5 MHZ ще е на средата.
Ако не знаеш как да направиш напреженов изход без DAC пиши след 2 седмици ще отговоря с пример.
Скорост на комуникацията липсва - което означава че и 300 и 115к са приемливи. Тоест по преценка на програмиста.
Изискването за точност е указано 0.1Hz - по скоро това не е точност а разделителна способност. Защото за точност трябва да смятат неопределеността на системата + грешки на осцилатора + погрешност на джитера. Това ще превърне задачата в доста сложна за днешните инженери.
Закъснението означава че между края на запитването по RS порта и началото на отговора от контролера времето трябва да е по-малко от 5ms (даже съм отпуснал много време)

Задачата е абсолютно ясна и изпълнима в рамките на 2 дни. Хардуера го имам така че ще натоваря само програмата и я пускам на генератора и анализатора да видя какви са закъсненията и изпълнението.

Мисля че отправих молба да им се помага в рамките само на насока, и ако е възможно в публичното пространство. Ако ме заблудят със чужд код или някой им направи програмата, след 2 седмици те ще имат задача за 1 месец която е доста по-сложна (естествено и помощ ще има), ако не се справят, ще бъдат уволнени със вписване в трудовата им книжка че не са пригодни за тази работа, както и без характеристика.
Така че уважаеми Bot постъпи както смяташ за добре. Ако искаш дори публикувай решението (по въпросите които задаваш аз се съмнявам че ще го реализираш вярно), няма как да те спра освен да информирам модераторите, но правиш мечешка услуга на кандидатите.
Това не е пуберско преписване в училище, което ще остане незабелязано, това е реалният живот който неможеш да го препишеш.
Mоля ви!
Цялата тази енергия си готов да я отделиш, защото има срещу кого да я насочиш?!
А аз от толкова време търся хора за лектори за поредната конференция за хардуер с отворен код...

Колега не съществува понятие отворен код за хардуер. Обикновенно това са типични апликации, според нуждите. Такова понятие не съществува, защото електронните схеми не са обект на авторско и патентно право. Това е гласувано още 1952 година, електронни схеми да не подлежат на патентоване. Това не важи за принципи, идеи и печатни платки.

Моля да ми разрешиш да префразирам малко нещата:
Цитат
Хардуерни платформи и реализации, за софтуер с отворен код
Предполагам че това имаш като идея за конференция.
Аз няма да участвам за втори път като лектор на такава конференция, защото пътните ми разходи си бяха за моя сметка, както и това се превърна в PR на Роботев и ардуино, която платформа според моето мнение на човек с 20 годишен стаж на конструктор е малко поизкривена, като концепция. В смисъл няма готов продукт, който е използваем. Нежелая да правя реклама но колеги продават китове и контролери с IP модули и релета, които са много по завършени от ардуиното. За да стане нещо с ардуиното трябва да си купиш още модули и доста свързване и поене.
Мога да осигуря собственна разработка на подобен обаче завършен кит с Atmega (свързваш само сензори които са от 0 - 32 волта, и управляваш товари до 1 Ампер + RS, стъпков мотор, изходи ивходове на винтов клеморед), но само 2-3 и то на учасници от форума срещу копие от фактури на Комет за частите и транспорт, за да не се чудят защо е по евтино от ардуиното.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 09, 2011, 17:20
 Колега, ти ли не обясняваш като хората или аз имам проблем с асимилацията. Защо беше необходимо да се споменава този напреженов изход като ти искаш да ти се върне измерената честота в процентно съотношение в скалата от 0.1 до 3 000 000 херца. Прост пример: 1 процент е равен на (3 000 000-0.1)/100 = 29999.999 (тук вече опираме до точността)
 Да речем че измериш честота 1 550 679.56 Hz В проценти това прави 1 550 679.56/29999.999 = 51,68932039% Ако не си задал изискване за точност аз бих ти върнал 52% Ако си задал точност 0.01% тогава бих ти върнал 51,69% Ако допускаш операции с плаваща запетая, тогава трябва да зададеш максимална дължина на стринга, който да се върне по серийния канал. Което ме кара да забележа че липсва изобщо формат на върнатия резултат. Пълна недомислица. Допълнително усложняваш положението на кандидатите - горките, няма да смеят да попитат за подробности защото биха те изкарали неграмотник, а като ти засегнат егото това може да повлияе на резултата.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 09, 2011, 21:59
Колега, ти ли не обясняваш като хората или аз имам проблем с асимилацията. Защо беше необходимо да се споменава този напреженов изход като ти искаш да ти се върне измерената честота в процентно съотношение в скалата от 0.1 до 3 000 000 херца. Прост пример: 1 процент е равен на (3 000 000-0.1)/100 = 29999.999 (тук вече опираме до точността)
 Да речем че измериш честота 1 550 679.56 Hz В проценти това прави 1 550 679.56/29999.999 = 51,68932039% Ако не си задал изискване за точност аз бих ти върнал 52% Ако си задал точност 0.01% тогава бих ти върнал 51,69%
И ще бъде прието за вярно - аналогов изход не допуска голяма точност 10% е ОК. Забележи че в точка 1.1.4.3. максималното напрежение не е 5 волта а ~5 волта. Такива изходи се използват за стрелкови индикатори, които за разлика от цифровите се разчитат с един поглед и носят само информация че величината е около (който е работил със стрелкови мултиметър знае за какво иде дума)

Ако допускаш операции с плаваща запетая, тогава трябва да зададеш максимална дължина на стринга, който да се върне по серийния канал. Което ме кара да забележа че липсва изобщо формат на върнатия резултат. Пълна недомислица. Допълнително усложняваш положението на кандидатите - горките, няма да смеят да попитат за подробности защото биха те изкарали неграмотник, а като ти засегнат егото това може да повлияе на резултата.
Въпроса  е риторичен. В кернела и драйверите на линукс използва ли се плаваща запетая?
НЕ въпреки възможността да се използва.
За един контролер или контролерна развойна система, ако някой използва плаваща запетая е до декларацията float нататъка няма да погледна дори.
Кандидатите не са за жалене защото от 35 интервюта останах само с 4-ма, които отговориха правилно за коефициент на усилване на инвертиращ и неинвертиращ усилвател. И само един от тях описа 3 основни схеми обща база, общ емитер, общ колектор. Никой от тях не беше и пипвал линукс. Явно това е нивото на днешната младеж.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 00:19
 Колега, не се отплесвай с линукс, дай да уточним условията на задачата. Ако ми пратиш "Measure?" и аз ти върна "1 550 679.56 Hz 52 %" (виж предният ми поуст) това устройва ли те или държиш на допълнителни символи, които да слагат край на стринга? Другото, което ме вълнува е входният сигнал, от какъв характер е? За амлитудата и честотния диапазон разбрахме. Каква е формата - правоъгълна, синусоидална, AC, DC, AC с постояннотокова съставка. Само не ми казвай че ще пуснеш каквото ти дойде на акъла защото интерфейса изобщо няма да е прост, както твърдиш. Ако сигналът е AC сунусоидален държиш ли на галванично разделяне на входния интерфейс от логическата част (микроконтролера и останалата част) защото нали се сещаш че без галванично разделяне ако решиш да измерваш честотата на напрежението от захранващата мрежа компютърът ще ти издумка, или най-малкото RS232 интерфейса.

 пс какво ще кажеш за тая схема (става дума само за входния интерфейс)
(http://img835.imageshack.us/img835/3578/shema.jpg)
 С малки изключения може да мериш честотата на всякакъв сигнал с нея, пък и в края на краищата универсални неща в електрониката няма нали?  Искаш ли да ти покажа как си представям цялата схема? Апък от теб искам да ми кажеш дали би ме одобрил като кандидат. При подходящо заплащане току виж съм се замислил.
 ппс забравил съм резистор на диода на оптрона, ама принципа е по-важен, DC/DC конвертора е тип TRACO.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 10, 2011, 14:54
Колега, не се отплесвай с линукс, дай да уточним условията на задачата.
Не се отплесвам, работа с плаваща запетая, не се допуска в контролери, ако нямат ОС работещ отдолу. Освен това е сериозна загуба на производителност. А и всяка сметка с плаваща запетая може в часност да се реши като целочислена операция.
пример:
100/3.14 = 10000/314 или 100000/3140 и т.н.т. в зависимост от изискваната точност.
Ако ми пратиш "Measure?" и аз ти върна "1 550 679.56 Hz 52 %" (виж предният ми поуст) това устройва ли те или държиш на допълнителни символи, които да слагат край на стринга?
Само до числото ако се ограничиш 15506795 или 1550679.5 или 1550.6795 или 1.5506795 дори без Hz е ОК аналоговият изход е само в проценти по условие. Добрият програмист обаче би включил някаква чексума за проверка щом е сериен асинхронен интерфейс. Препоръчително е да се изпрати едно 0x0d накрая, но това вече са добри пожелания, извън условието и говорят за стил

Другото, което ме вълнува е входният сигнал, от какъв характер е? За амлитудата и честотния диапазон разбрахме. Каква е формата - правоъгълна, синусоидална, AC, DC, AC с постояннотокова съставка. Само не ми казвай че ще пуснеш каквото ти дойде на акъла защото интерфейса изобщо няма да е прост, както твърдиш. Ако сигналът е AC сунусоидален държиш ли на галванично разделяне на входния интерфейс от логическата част (микроконтролера и останалата част) защото нали се сещаш че без галванично разделяне ако решиш да измерваш честотата на напрежението от захранващата мрежа компютърът ще ти издумка, или най-малкото RS232 интерфейса.

 пс какво ще кажеш за тая схема (става дума само за входния интерфейс)
(http://img835.imageshack.us/img835/3578/shema.jpg)
 С малки изключения може да мериш честотата на всякакъв сигнал с нея, пък и в края на краищата универсални неща в електрониката няма нали?  Искаш ли да ти покажа как си представям цялата схема? Апък от теб искам да ми кажеш дали би ме одобрил като кандидат. При подходящо заплащане току виж съм се замислил.
 ппс забравил съм резистор на диода на оптрона, ама принципа е по-важен, DC/DC конвертора е тип TRACO.
Ако знаеш какъв ти е входният сигнал няма да искаш да го мериш, така че е произволен, с постоянни съставки на моменти, както обикновенно се случва се мери само първи хармоник, иначе ще бъде не честотомер а сигналанализатор. Един обикновен китайски ръчен мултиметър има такъв вход, и работи до 700волта безпроблемно, няма обаче същата разделителна способност.
При 100 волта задание (чети пак между редовете) се предполага че няма нищо общо с мрежата, така че може да не е галванично изолирано.
Твойта схема не става. Защото кой е този компаратор, който ще работи безпроблемно и на 0.1 Hz и на 3 MHz (Ton<100ns Toff< 100ns Tdelay<50ns) за консултация - критерии на Найкуист за устойчивост. Дори да приеме че вземеш един 60MHz компаратор или ОУ от аналогдивайс в тази честотна лента, входното стъпало ще се самовъзбужда от прелитащите мухи. Изход на оптрон за 3MHz също несериозно, тогава компаратор + оптрон трябва да имат зъкъснения по-малки от 100ns.
Нека направим малко елементарни сметки:
За 3MHz перида е 333.3 нано секунди. В това време трябва да имаш 2 фронта и 2 плата на сигнала. За да се регистрира нивото трябва да е с продължителност на 1 цикъл на атмегата, тоест ако е примерно на 8 мегахерца (не го препоръчвам) 125 nS трябва да е всяко плато. Тоест 250ns за двете плата. За фронтовете остават 333-250=83ns или по ~40 nS на фронт. Това предполага компаратора да работи без проблем на честота 1/40nS=25MHz. Там трябва да е и първият полюс на схемата. Понеже има лимит за долна честота първата нула на схемата е на 0.1Hz. Практическата реализация по Найкуист казва че схемата е нестабилна.
Преведено на техникумски език това означава че дори пикофарадната връзка между вход и изход (1-10pF) са достатъчни да се получи положителна обратна връзка и да се възбуди входният преобразувател, защото като съпротивление 1pF за 25MHz e Xc=1/(2*pi*f*c) = 6.3KOhm - твърде ниско. За да може да се изпълнят критериите за устойчивост е необходимо да има повече полюси отколкото нули. Това става като се избере по-високочестотен компаратор. По теоремата на Котелников-Найкуист това е 30 пъти по висока честота. Така че системата компаратор оптрон трябва да имат проходна (коефициент на усилване 1) честота от 30*25=750MHz. От това следва че оптрона примерно трябва да работи безпроблемно на 1.5GHz и компаратора на 1.5GHz.
Мисли има по-проста схема.
Ако си заинтересуван от работата, и текущите кандидати се издънят следи jobsbg. След малък тюнинг може и да станеш, виж задачите с колко занижен критерий са. Само човек да чете между редовете, малко.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 17:10
 Колега, няма да се обиждаш ама започвам да се досещам защо от 35 кандидата си останал само с 4 - не са отговорили каквото си очаквал или не са направили някое задание по твоят начин. Виждам че знанията са ти отпреди поне 15 години. Бързи ОУ и компаратори с лопата да ги ринеш за жълти стотинки, има оптрони на NEC до 20MHz Това е което ти драснах набързо, ако седна да я проектирам ще я изпипам да ти работи на всякакви сигнали. А, за китайски ръчен мултимер ли ми говориш (базиран на ICL71xx)? Нали се сещаш че работи на батерии и няма опастност от конфлик на напрежения. Относно предложението за работа беше малко несериозно за което моля да ме извиниш. Работата ми е страхотна, за хубави пари, живея в бяла държава със закони и обноски. Не съм сигурен че можеш да ми предложиш такава заплата, която да ме накара да се лиша от всичко това.
 Успех с кандидатите. Надявам се да прочетат всичко това по-нагоре за да си отговорят на някои от висящите в заданието въпроси.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 17:18
 Чакай че сега ти дочетох поуста. Какво си написал, гегахерци ли? Процесорът изобщо няма да се бави, защото ще направя програмата да работи с прекъсване при промяна на състоянието на вход. Обслужването на RS232 също ще бъде с прекъсване, за да не дава грешка при измерването на интервала. Така че си прегледай пак схемата дето си я приготвил да изпитваш студентите дали има тази възможност (входа да е на пин, които да задейства прекъсване при промяна на състоянието).
 Мерси за темата, доста разтоварващо ми подейства през уйкенда.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 17:24

 ps Какъв Котелников те гони бе човек, знаеш ли изобщо теоремата на Котелников за какво се отнася. Между другото се учи по "теория на сигналите" в университета, иначе гледам се опитваш да превеждаш на техникумски език, явно ти се отдава,


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 10, 2011, 20:05

 ps Какъв Котелников те гони бе човек, знаеш ли изобщо теоремата на Котелников за какво се отнася. Между другото се учи по "теория на сигналите" в университета, иначе гледам се опитваш да превеждаш на техникумски език, явно ти се отдава,
А тя гласи че:
Носещият сигнал в една линия за предаване на данни трябва да е с поне 2 пъти по-висока честота от най вишият хармоник на информационният сигнал.
Префразирано на езика на Сигнали и системи (ТУ 2 курс)
Честотата на семплиране трябва да е 2 пъти по-висока от най-висшият хармоник на семплираният сигнал.
В следствията се казва (все пак обработва се аналогов сигнал на входа а не цифров) че транзитната честота трябва да е 2 пъти по-висока.
За това къде работиш - не ме интересува но ми е ясно че че си си тука. С ардуино няма да те допуснат в никоя бяла страна да се занимаваш.
Критериите са справедливи, защото утре ти хвърлям едно FPGA за 140$ на Xilinx и трябва да има резултат, защото борда ще трябва да си го проектираш, и запуснеш. Как ще ме убедиш че ще тръгне устройството? Какво ще направиш ако не тръгне и има грешка в импедансите на платката и става състезания - ще го изхвърля в такова състояние и 1000 истински пари отива проекта назад.
Ако ще управляваш сериозен бюджет трябват сериозни познания. За заплащането не искам да говоря - фирмена тайна е.
Даже критерият е силно занижен, единственото което оценява е скорост на научаване на нови неща, съобразителност, работа с документи.
Никой не е работил с kikad, Atmega, doxygen, нито с контрол на версиите. Ако се справи и покаже за 6 месеца че може да учи бързо и да възприема - добре, иначе чао и наново подобна драма.
Ако наистина си в бяла страна знаеш колко бързо уволняват и за какво. Знаеш и как се провеждат интервюта за 'линч пин'. Тоест за интервютата едва ли знаеш, не си на такъв пост.
За мене се издъни сериозно на:
1. Разчитане на задание.
2. Схемотехника на аналогов сигнал (какво става ако подам на схемата отрицателен сигнал с променливотокова съставка, защо не е филтрирано промени под 0.1Hz нараства неопределеността, защо няма филтър за над 3 MHz, защо съгласуващото устройство липсва пулъп резистор на изхода нима е ОУ а не компаратор, Ако е ОУ като компаратор къде са му обратните връзки и съгласуване по импеданс с оптрона).
3. Транзитната честота наистина на аналоговата част на схемата трябва да е в гигахерцовият обхват, защото е за измерване на честота- никъде не е казано че коефициента на запълване е 50% при 5% и при 95% нормално би трябвало да работи. Къде е нормализацията на периода да го доведеш до удобните ~50% запълване за 3 MHz
4. Нищо не каза за напреженовият изход
5. Не определи работна честота на процесора.
6. Предположения за плаваща запетая.
Позитиви:
1. Прекъсванията
2. Идея за евентуална необходимост от галванично разделяне.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 20:38
 Ами какво да ти кажа, тъй както гледам ще си работиш сам и ще си се разбираш най-добре. Така ако изгориш компонент за 140$ ще обвиняваш само себе си, обаче явно само така ще се научиш че преди да програмираш ЕДНОКРАТНО програмируем компонент то първо програмата се симулира. За теоремата на Котелников въпросът ми беше реторичен, хубаво си я цитирал за тези, които не я знаят да видят че тя се отнася за МОДУЛАЦИЯ и ДЕМОДУЛАЦИЯ на сигнали. Ха обясни ми сега ние честотомер ли ще правим или радиоприемник? Аз си мислех че само практиката ти куца, пък тебе и в теорията те няма. Как ги изчисли онези гегахерци само, измисли си едни цифри, намеси Найкуист и Котелников за да си придадеш авторитет и хоп - не става. Що, щото компараторът щял ще внесе няколко nS закъснение, оптрона също и за процесора нямало да остане достатъчно сигнал. Говорим за ЗАКЪСНЕНИЕ колега, не за скъсяване на сигнала. Скъсяване ще имаш когато закъснението ти е по-голямо от дължината на импулса, а в случая няма да има такова при 3MHz. И ще ти кажа как е в белите държави. Обявата за работа започва така: Длъжност, ЗАПЛАТА, изисквания. Щото хората тука знаят че с трици маймуни не се ловят.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 10, 2011, 20:58
Нека оставим за този който разбира да говори схемата която си начертал и как ще се държи при сигнал описан с:
А=-40+1*sin(1*pi*0.1*t)
. FPGA матриците не са еднократно програмируеми, а за платки и състезания няма софтуер има правила, или по-скъпото проба-грешка.
Колектива е от 4-ма така че не съм сам и всеки достойно може да съперничи със знания. Аз лично съм проектирал на времето около 200 машини. За да пуснаь тука инфото, явно е важно за мене и е необходимо да направя най-добрият избор.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 10, 2011, 21:26
Нека оставим за този който разбира да говори схемата която си начертал и как ще се държи при сигнал описан с:
А=-40+1*sin(1*pi*0.1*t)
. FPGA матриците не са еднократно програмируеми, а за платки и състезания няма софтуер има правила, или по-скъпото проба-грешка.
Колектива е от 4-ма така че не съм сам и всеки достойно може да съперничи със знания. Аз лично съм проектирал на времето около 200 машини. За да пуснаь тука инфото, явно е важно за мене и е необходимо да направя най-добрият избор.
много на академично ниво се опитваш да повдигнеш спора, аз се отказвам, защото се убедих че практиката ти куца и излишно се задълбаваш в теория, която не разбираш добре и няма почти никакво практично приложение.  За матриците сам си отговори - като направиш грешка препрограмираш и така спасяваш 140$. БеГе работодател, бачках за един като тебе преди да емигрирам - преди 10 години. Всъщност трябва да съм му благодарен защото ми помогна да осъзная простата истина че в България електронен инженер не вирее.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 10, 2011, 23:01
След седмица ще пусна решенията и моето. За да видиш как се прави. Аз не чувствам да споря с някой. А че нещата не бива да се претупват а да се осмислят си е истина.
Явно не знаеш какво е състезание на шини. И че с голо VHDL няма да се реши.
Но да обясня:
Това е когато примерно на данните едната от шините е малко по-дълга или има малко по-голям капацитет. При nS импулси <20n понякога сигнала закъснява на по-дългата шина малко, и се разчита грешно. Примерно данните са валидни при такт 10nS - 7 бита до 9-та nS са валидни 8 бит закъснява с 2nS тоест байта е валиден в 11-та nS но на 10-та е постъпил стробиращият фронт при което са записани 8 валидни бита и 1 невалиден.
Какво правим - забавяме стробирането ли? Данните поради грешка на платката не можем да ги ускорим? Или платката със всичко (най-вече труд) отива в коша.
Ако смяташ че можеш да начертаеш работеща схема (аналогова част и гейта само, цифровата е дърводелство) със тези параметри (вече се съмнявам), моля начертай я не давай схеми тип направи си сам. Задачата е нестандартна. Дай симулация на Orcad или protel за зададени крайни сигнали - и няма да оспорвам, ако моделите на елементите са библиотечни.
Краен сигнал, като не предпочиташ кратък запис е DC 97V AC 0.3V (F=0,1Hz, F=3MHz), DC -97V AC 0.3V (F=0,1Hz, F=3MHz),  DC 0V AC 0.3V (F=0,1Hz, F=3MHz)


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: gat3way в Apr 11, 2011, 00:52
Я пак да питам аз ей така от нищото :) Spartan 3 на Xilinx добър вариант ли е да навлезна в FPGA нещата и да си поиграя с VHDL?

П.П не знаех че и на хардуеристите им се налага да се тормозят с doxygen и version control системи, ама нека и на тях да им е гадно :)


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 11, 2011, 01:39
Я пак да питам аз ей така от нищото :) Spartan 3 на Xilinx добър вариант ли е да навлезна в FPGA нещата и да си поиграя с VHDL?

П.П не знаех че и на хардуеристите им се налага да се тормозят с doxygen и version control системи, ама нека и на тях да им е гадно :)

 Ами как да ти кажа, матриците са лего конструкторът в микроелектрониката, за да навлезеш в тази материя според мен трябва първо да преминеш през долните нива - аналогова, цифрова електроника...как си с логическите елементи, правил ли си нещо с интегрални схеми от серията 74... започни с нещо елементарно, броячи, декодери, може да ти отнеме много време, но само по себе си изучаването на принципа на проектирането и програмирането им е безсмислено занимание. Не ти го казвам за да си предавам важност - това е необходимост, която си идва по естествен път. Често с матрици се правят устройства, които е трудно да се реализират с микроконтролери, т.е. трябва да познаваш донякъде и тях за да можеш да прецениш кое е по удачно за използване в конкретния случай. Намери някаква литература и започни от АБ за матриците, така сам ще разбереш кое е подходящо за теб. Според мен каквото и евтино да хванеш няма да сбъркаш, както спомена колегата, ако нямаш елементарни познания много лесно може да я изгориш така че в твоя случай е по-важно да ти излиза евтино всяка грешка. Постепенно може да преминаваш и на по-сложни устройства.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 11, 2011, 01:46
...
4. Нищо не каза за напреженовият изход
...

 колега, знаеш ли че бая мислих върху този напреженов изход в проценти, дълго време не загрявах какво си искал да се направи, и едва преди малко се светнах: ти искаш DAC реализиран със широчинно импулсна модулация. Аз като ти казвам че си останал без кандидати защото не говорят твоя език ти не ми вярваш. Егати цирка, напреженов изход в проценти...


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 11, 2011, 19:35
Я пак да питам аз ей така от нищото :) Spartan 3 на Xilinx добър вариант ли е да навлезна в FPGA нещата и да си поиграя с VHDL?

П.П не знаех че и на хардуеристите им се налага да се тормозят с doxygen и version control системи, ама нека и на тях да им е гадно :)
Става за старт. Даже имам цифров осцилоскоп направен с него. Лошото е че няма повторение. Тоест на 'паяка' работи колегата се амбицира с платка и там нещо нещата не се получиха веднага, налепкал е около 40 кондензатора от по 2.2 пФ за да го подкара.
Обаче да ти кажа като експериментирах със стартер кита и се учих - всичко ми тръгваше от раз. Вече нещата като се задълбаха стана зор и не всичко тръгваше без хардуерни проблеми и необходимост от съгласуване.
Хвъргай се смело гледал съм ти кодовете, ще се справиш без проблеми само с ръководствата и примерите на ICEWebPack. Търкаля се без проблеми (нерешими) под линукс. Малко ще пипнеш сигурно тук и там и да ти се наложи да си махнеш tcl -a (искаше точна версия и я има вградена) ама върви.
А хората не са чисти хардуеристи, нито чисти софтуеристи, води се мидълуеар. Трябва да си поискат какво да им направят, да го следят, и накрая да сглобят всичко така че да работи. Както обикновенно се случва ако нещата не тръгнат, никой не е виновен всеки си е следвал инструкциите. Така че трябва да разбират и от двете неща, или да мога да ги науча да разбират, иначе секирата е много бърза.
Ако е учил ФЕТТ или Автоматизация, наистина, и е усвоил знанията от ТУ-то няма да има никакви проблеми.
Проблема е че само 3-4% са учили както трябва, другите са гледали в кой блок е купона и как да препишем.

Как намираш задачата?


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 12, 2011, 01:33
 Гейтуей, моите уважения, току що се запознах с работата ти.
 Между другото, ей-така от нищото: плъгините включени ли са в пакета hashkill? Или трябва да си ги набавяме "под масата" Намирам го за доста полезен продукт но смятам да го използвам за тестване и усъвършенстване на собствената си защита. 


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: laskov в Apr 12, 2011, 09:05
Мога да осигуря собственна разработка на подобен обаче завършен кит с Atmega (свързваш само сензори които са от 0 - 32 волта, и управляваш товари до 1 Ампер + RS, стъпков мотор, изходи ивходове на винтов клеморед), но само 2-3 и то на учасници от форума срещу копие от фактури на Комет за частите и транспорт, за да не се чудят защо е по евтино от ардуиното.
Може ли малко повече инфо за това? Може би в нова тема...


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: Naka в Apr 12, 2011, 10:43
Може ли и аз да се изходя по въпроса. >:D

Това изобщо не е домашна работа/интервю както се твърди а ми си е цял проект, който да се направи както трябва, може да отиде и цяла година. Та то самата комуникация по RS232 може да се окаже цял проект..............

Та цялата работа с изискванията за кандидати ми се вижда много натруфена, безмислена и направена само да храни самолюбието на работодателя.

Схемичката е идеална. Може би и липсва малка RC верига на входа да потиска случайни ВЧ смущения и липсва малко хистерезис.

Какви са тези Найкуист-ти стабилности и т.н. Та това си е нелинейна верига с един компаратор. Няма и дискретизация на сигнала.

Е ако искате да намесим Найкуист, стабилности... Дайте да направим линеен вход... Да дискретизираме сигнала.. Да му направин FFT.. и да отчетем най-големият хармоник. Тогава ще може да мери всякъкви сигнали. Синусуидални, триъгълни, изкълчени........









Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 12, 2011, 14:11
 Всъщност на схемата и липсват доста неща - спомена вече филтъра и тригера, има нужда от стабилизация на опорното напрежение, не знам дали си запознат с този тип DC/DC конвертори - не са особенно прецизни устройства. Аз я пуснах по-скоро за майтап но ти благодаря за оценката


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: gat3way в Apr 12, 2011, 15:14
Гейтуей, моите уважения, току що се запознах с работата ти.
 Между другото, ей-така от нищото: плъгините включени ли са в пакета hashkill? Или трябва да си ги набавяме "под масата" Намирам го за доста полезен продукт но смятам да го използвам за тестване и усъвършенстване на собствената си защита.

Включени са, но по принцип плъгините реално погледнато вършат много малко работа (с идеята да могат лесно да се пишат). Всеки плъгин е реално погледнато една shared library, която трябва да декларира задължително няколко функции (за парсване на входа и сет-ване на hash/salt/username, няколко setter/getter функции предаващи параметри (главно свързани с формата) и реалната функция за хешване). Функцията за хешване просто взема няколко входни плейнтекста, вика определени криптопримитиви и връща няколко резултата, обикновено без да прави проверки. Криптопримитивите са реализирани в главната програма и лишавам хората от съмнителното удоволствие да се занимават с естеството на криптопримитивите, нишки и синхронизации, SSE2 векторизация ако се подържа и т.н.  API-то има около 30-40 функции на кръст и в последно време не го променям особено, защото съм отебал до голяма степен CPU нещата.

Това е поне ако искаш да си правиш плъгин, който чупи върху CPU-та, с GPU кода нещата са доста по-груби и реализирането на GPU-ускорени плъгини е по принцип доста тежко и досадно занимание.



Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: kierenski в Apr 12, 2011, 16:01
Разбирам че заданието не е коректно зададено, но според мен има много по-важни неща които трябва да бъдат включени вътре например: за колко време трябва да бъде направено измерването
за стъпка 0.1hz при броячен принцип ще са необходими поне 10 секунди, също така дали е нужна повторяемост на измерването или е може да бъде еднократно с ръчно стартиране.
Също така за измерване на произволен немодулиран сигнал(разбирайте постоянен без да се изменя бързо) не е необходим компаратор, един RF FET транзистор е напълно достатъчен, за съгласуване на напрежението включително ограничителите, но тука идва един друг въпрос: колко трябва да бъде минималното ниво за да се приеме че е 0 на сигнала, защото сигнала може да е 2волта амплитуда, но да е отместен на 50 или повече волтове в + или - което няма да измери сигнала, също е важно дали сигнала е само с положителна съставяща(разбирайте отместен) или има и отрицателна.
Галваничното разделяне е хубаво нещо но има много проблеми, особено когато е необходима и бърза обратна връзка, както разбирам от заданието което най-вероятно е мислено за индрустиално измерване на скорост на поточната линия, дори и с IL7xx да се направи опто заделянето който е един от най-бързите цифрови оптоелементи правени някога, закъснението не може да се пренебрегне, както и входния импеданс също е важен.
Има и много други неща които не смятам да засягам в момента че много писане ще стане.
Имам направени поне 20 различни видове честотомери дори и 2 модела до 50Ghz (да гигахерци) и повярвайте никак не е лесно да се съгласува входа за много сигнали особено при честоти над 1mhz.
Колега victim70 ако търсиш кадърни хора, мога ти правя някой от проектите стига се договорим за добра цена и разбира се да си достатъчно добър мениджър който да намира хубави проекти достатъчно често защото за 1000 лева се намира човек единствено да чисти някаде в БГ което е минималния стандарт за БГ за това, а за изобретения много повече.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 12, 2011, 18:05
 Колеги, говорете на технически език. Докато си измисляте понятия и термини никoй няма да ви вземе на сериозно. То не бяха паяци, напреженови изходи в проценти, отместени от нулата сигнали и др. глупости. Преговорете си теорията.
http://www.kpsec.freeuk.com/acdc.htm
Схемата съм я дал за AC сигнали, т.е. такива които си сменят поляритета (преминават през нулата) дори и с постояннотокова съставна (отместен от нулата  :D)


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 12, 2011, 20:06
Разбирам че заданието не е коректно зададено, но според мен има много по-важни неща които трябва да бъдат включени вътре например: за колко време трябва да бъде направено измерването
за стъпка 0.1hz при броячен принцип ще са необходими поне 10 секунди,
Точно така е 10 секунди са необходими за измерването, за да се изпълни условието. Заданието значи ти е дало тази информация
също така дали е нужна повторяемост на измерването или е може да бъде еднократно с ръчно стартиране.
Стартирането е описано как става - по порта с команда
Също така за измерване на произволен немодулиран сигнал(разбирайте постоянен без да се изменя бързо) не е необходим компаратор, един RF FET транзистор е напълно достатъчен, за съгласуване на напрежението включително ограничителите, но тука идва един друг въпрос: колко трябва да бъде минималното ниво за да се приеме че е 0 на сигнала, защото сигнала може да е 2волта амплитуда, но да е отместен на 50 или повече волтове в + или - което няма да измери сигнала, също е важно дали сигнала е само с положителна съставяща(разбирайте отместен) или има и отрицателна.
Произволен е може и полжителен и отрицателен, с постоянни съставки, нужен е първият хармоник, Решението е близко до истината добави още един транзистор и 2 подходящи филтъра HP LP (няма да издавам повече)
Галваничното разделяне е хубаво нещо но има много проблеми, особено когато е необходима и бърза обратна връзка, както разбирам от заданието което най-вероятно е мислено за индрустиално измерване на скорост на поточната линия,
Съгласен за галваничното разделяне. По-лесно е от страната на комуникацията да се отдели, ако е необходимо.
Не е за поточна линия (иначе става ама няма да има 3MHz горна честота), просто трябваше да е нещо стандартно което се прави в курсовите работи, оценява възможност за изучаване на нови неща, и да го няма като реализиран проект.
дори и с IL7xx да се направи опто заделянето който е един от най-бързите цифрови оптоелементи правени някога, закъснението не може да се пренебрегне, както и входния импеданс също е важен.
Пак съм съгласен особено за импедансите, и вероятността да тръгне да мери суб хармоник или 2-ри 3-ти при лоша реализация на входа.
 
Има и много други неща които не смятам да засягам в момента че много писане ще стане.
Имам направени поне 20 различни видове честотомери дори и 2 модела до 50Ghz (да гигахерци) и повярвайте никак не е лесно да се съгласува входа за много сигнали особено при честоти над 1mhz.
Колега victim70 ако търсиш кадърни хора, мога ти правя някой от проектите стига се договорим за добра цена и разбира се да си достатъчно добър мениджър който да намира хубави проекти достатъчно често защото за 1000 лева се намира човек единствено да чисти някаде в БГ което е минималния стандарт за БГ за това, а за изобретения много повече.
Не е за проект или за проекти а за работа на пълен работен ден. Не определям аз заплатите има си отдели и собственници на фирмата, но и не смятам да нося на гръб някой който не става. С французи човек трудно може да се разбере.
Другият проблем е липсата на сертификат QS2000 и TS. Ако си фирма и си сертифициран по двата стандарта и ИСО може да се помисли за възлагане на проекти автоматизация. Лошото е че заданията са много мъгляви и после преправяш защото еди кой си не си го представял така, или не работело еди какво си, или гори еди що си, или препича, размазва и т.н.т. определения как нещо си не работело. Трябва ти и механичен дизайнер и цех за мех. детайли, екипите с които работим са от по 5-6 души, фирмата е доста голяма (заплащането както обикновенно е обратно пропорционално) с няколко подразделения и заводи в няколко държави,


Може ли малко повече инфо за това? Може би в нова тема...

Пиши ми на лично, за какво ти е необходим, ще ти пратя снимки и ще обсъдим варианти какво ти върши работа.


Може ли и аз да се изходя по въпроса. >:D

Това изобщо не е домашна работа/интервю както се твърди а ми си е цял проект, който да се направи както трябва, може да отиде и цяла година. Та то самата комуникация по RS232 може да се окаже цял проект..............
Цяла година? За 3 команди по RS? И за една схема и 2 сорса без други описания платки списъци, текстови части доставчици?

Та цялата работа с изискванията за кандидати ми се вижда много натруфена, безмислена и направена само да храни самолюбието на работодателя.
Като чели аз съм работодателя - търтеи, повлаканчовци, и мързеливци няма да мъкна. Къде е старата добра казарма?
Схемичката е идеална. Може би и липсва малка RC верига на входа да потиска случайни ВЧ смущения и липсва малко хистерезис.
Погледни само какво е предложил Kierenski и тогава помисли пак дали е идеална за тази лента. Сигурен съм че ако е пипвал програмиране (предполагам че е) ще изпълни софта за 1 ден и още толкова за чертане на схемата
Какви са тези Найкуист-ти стабилности и т.н. Та това си е нелинейна верига с един компаратор. Няма и дискретизация на сигнала.
Особено с линейните елементи филтри свързани към линейният елемент компаратор или ОУ. Схемата е нелинейна на входа синусуида (примерно) на изхода правоъгълник. Линейна та дрънка. 
Е ако искате да намесим Найкуист, стабилности... Дайте да направим линеен вход... Да дискретизираме сигнала.. Да му направин FFT.. и да отчетем най-големият хармоник. Тогава ще може да мери всякъкви сигнали. Синусуидални, триъгълни, изкълчени........
Дай решението за тази честотна лента с тези процесори и FFT анализ и ще си първият в света.
Оценява се способност да се научават нови неща и да се използват. Както казах никой не се е занимавал с Atmega нито с QT нито е чертал на kikad. Реалната работа е доста по-сложна и за по-кратки срокове от 10 дни които съм дал.
Лично на мене ми е по-лесно да ми я начертаят в Orcad, а и това се ползва по процедура за документация. Също да им дам да пишат за тексако DSP за което само документацията няма да могат да прочетат, но за него най бързо мога да определя работи ли. За VHDL едва ли ще се справят, а и там не е много лесно да се каже дали ще работи реално, и аналоговата част е гадна за съгласуване с техните ниски напрежения.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: laskov в Apr 12, 2011, 21:19
Може ли малко повече инфо за това? Може би в нова тема...
Пиши ми на лично, за какво ти е необходим, ще ти пратя снимки и ще обсъдим варианти какво ти върши работа.
... само 2-3 и то на учасници от форума...
Не желая да ти пиша на лично и щом не е подходящо за тема във форума, нямам интерес към това. Благодаря!


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: Naka в Apr 12, 2011, 21:25
Цитат
Цяла година? За 3 команди по RS? И за една схема и 2 сорса без други описания платки списъци, текстови части доставчици?

Като чели аз съм работодателя - търтеи, повлаканчовци, и мързеливци няма да мъкна. Къде е старата добра казарма?

Погледни само какво е предложил Kierenski и тогава помисли пак дали е идеална за тази лента. Сигурен съм че ако е пипвал програмиране (предполагам че е) ще изпълни софта за 1 ден и още толкова за чертане на схемата


В този ред на мисли се сещам за един виц.

Цитат
Попитали различни хора за колко време могът да научат китайски?

Професора казал:
- За около 5 години.

Студента попитал:
- Има ли конспект. Ако има за една седмица.

А военият казал:
- Ако има заповед утре съм готов.

Та и твойта работа е такава ...



Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 12, 2011, 21:56
Цитат
Цяла година? За 3 команди по RS? И за една схема и 2 сорса без други описания платки списъци, текстови части доставчици?

Като чели аз съм работодателя - търтеи, повлаканчовци, и мързеливци няма да мъкна. Къде е старата добра казарма?

Погледни само какво е предложил Kierenski и тогава помисли пак дали е идеална за тази лента. Сигурен съм че ако е пипвал програмиране (предполагам че е) ще изпълни софта за 1 ден и още толкова за чертане на схемата


В този ред на мисли се сещам за един виц.

Цитат
Попитали различни хора за колко време могът да научат китайски?

Професора казал:
- За около 5 години.

Студента попитал:
- Има ли конспект. Ако има за една седмица.

А военият казал:
- Ако има заповед утре съм готов.

Та и твойта работа е такава ...
Ето подобен проект малко по-голям със дисплей.
http://www.linuxfocus.org/English/September2002/article253.shtml ($2)
 Ако това го оценяваш на едногодишна работа или нещо за повече от 3-4 дни не си за този бизнес.
Виж входовете как са реализирани, големина на код, сложност на схемата. Отрежи дисплея, остави само схемата, като я преизчислиш и леко модифицираш, отрежи излишествата като тригери и логики, пипни сорса като изхвърлиш LCD-то и управлението на тригерите, преизчисли времената и леко пипни комуникацията и си готов със задачата.
Човека е изработил и платка (става за 2 седмици) и я е изработил, и кутия, и документация, и на експериментална платка го е пуснал, за 3 месеца от нулата в свободното си време (2-3 часа на ден).
И това вече не е виц


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: sstefanov в Apr 12, 2011, 22:10
Стана ми доста интересно, тази фирма публикува ли open source проекти?


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 12, 2011, 23:18
Стана ми доста интересно, тази фирма публикува ли open source проекти?
Да разбира се опънсорс линии за заливане със смола, опънсорс роботи за производство.
Ключа не е в сорса, защото той е за специфични продукти, доста от сорса е на 'closesource' решения VHDL, контролери, PLC-та. Аз бих желал да се заменят едни библиотеки Zinc се казва с QT евентуално. Както и се ползва доста линукс машини за автоматизация на процеси. Без хардуера сорса не работи (драйвер на ати ама без ати карта). Спонсорират се обаче доста проекти, които се използват, обаче само ф-ски да им ........
Включително скайлаб, на който се пише маса от математиката а няма необходимата функционалност, генерира отвратен код.
Проблема е че за работата на моите хора каквото и да правят или не правят се са виновни  ;D трябва да търсим кой е сбъркал та не работи автомата (робота) и да дишаме постоянно на другите във врата.
Та отговора на практика не се публикуват сорсове, не са и това което се очаква като сорс но софтуерните продуктите са купени и със любезното съдействие на M$ и мандрива парите са усвоени. А математиката е патентована и част от алгоритмите, което прави отговорни части от сорса собственически, примерно оптимизация на траектория на манипулатор, или 2Д паркетиране на детайли.
Обаче клиентите получават сорса, както и хранилище с ъпдейти за тяхната машина, лиценза към тях е NDA + AS-IS. Първият лиценз е защото производители на чипове го изискват, вторият е за да не променят кода, поради опасност от нараняване или заобикаляне на процедури за безопасност основно.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 13, 2011, 00:31

Това изобщо не е домашна работа/интервю както се твърди а ми си е цял проект, който да се направи както трябва, може да отиде и цяла година. Та то самата комуникация по RS232 може да се окаже цял проект..............


Които чел-прочел. Инженеринга на запад е бавен процес, но за сметка на това хората имат добра репутация а ние имаме големи приказки


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: kierenski в Apr 13, 2011, 11:42

Това изобщо не е домашна работа/интервю както се твърди а ми си е цял проект, който да се направи както трябва, може да отиде и цяла година. Та то самата комуникация по RS232 може да се окаже цял проект..............


Които чел-прочел. Инженеринга на запад е бавен процес, но за сметка на това хората имат добра репутация а ние имаме големи приказки

Не е бавен процес колега, цялата работа е че развитите държави искат качество(безопасност, надеждност и лесна експлоатация) което води до огромно количество симулации защото един честотомер ако се прави чрез експерименти трябва да се правят поне 20 портотипа за да се покрият изискванията, а това е доста скъпо когато броя на елементите нараснат и особено ако имаме повече от 4 слойна платка при 8 слоя и честоти над 20mhz почват да съществуват доста паразитни капацитети които се избягват или чрез допълнителни захранващи слоеве или чрез печатни индуктивности което на ръка трудно се избягва

Колега victim70, фирма съм, но сертификати като  QS2000 и TS както и ISO не ми вършат работа защото се занимавам с много специфичен продуктов сегмент където още доста малко хора се занимават и също така тези сертификати доста са ограничени и ако ги спазвам няма да мога да използвам хубавите,стабилни и утвърдени методи които ползвам които са мое ноухау.
Относно заданията, ако не е хубаво задание си е проблем на този който го е съставил, каквото даде такова и ще получи, като неуточнените детайли ги нагаждам както на мен ми паснат в продукта.
Относно заплатата, не работя по този начин, понеже от моята практика съм видял че като се намесят много хора в един продукт без ясни задания се получават доста проблеми и изпълнението може да се удължи доста време, за това работя на проект.
Корпорацията за която работиш не ме интересува колко е голяма, стига да има добра сума договорена за всеки проект поотделно, но това е политика на самата фирма дали желае оутсорсинг или не, като този въпрос явно че ще трябва да го обсъждам с някой от твоите шефове защото явно не си много наясно с мениджмънта на съответното ниво на което си застанал поради някаква причина.


   


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 13, 2011, 19:13

Това изобщо не е домашна работа/интервю както се твърди а ми си е цял проект, който да се направи както трябва, може да отиде и цяла година. Та то самата комуникация по RS232 може да се окаже цял проект..............


Които чел-прочел. Инженеринга на запад е бавен процес, но за сметка на това хората имат добра репутация а ние имаме големи приказки

Не е бавен процес колега, цялата работа е че развитите държави искат качество(безопасност, надеждност и лесна експлоатация) което води до огромно количество симулации защото един честотомер ако се прави чрез експерименти трябва да се правят поне 20 портотипа за да се покрият изискванията, а това е доста скъпо когато броя на елементите нараснат и особено ако имаме повече от 4 слойна платка при 8 слоя и честоти над 20mhz почват да съществуват доста паразитни капацитети които се избягват или чрез допълнителни захранващи слоеве или чрез печатни индуктивности което на ръка трудно се избягва

Колега victim70, фирма съм, но сертификати като  QS2000 и TS както и ISO не ми вършат работа защото се занимавам с много специфичен продуктов сегмент където още доста малко хора се занимават и също така тези сертификати доста са ограничени и ако ги спазвам няма да мога да използвам хубавите,стабилни и утвърдени методи които ползвам които са мое ноухау.
Относно заданията, ако не е хубаво задание си е проблем на този който го е съставил, каквото даде такова и ще получи, като неуточнените детайли ги нагаждам както на мен ми паснат в продукта.
Относно заплатата, не работя по този начин, понеже от моята практика съм видял че като се намесят много хора в един продукт без ясни задания се получават доста проблеми и изпълнението може да се удължи доста време, за това работя на проект.
Корпорацията за която работиш не ме интересува колко е голяма, стига да има добра сума договорена за всеки проект поотделно, но това е политика на самата фирма дали желае оутсорсинг или не, като този въпрос явно че ще трябва да го обсъждам с някой от твоите шефове защото явно не си много наясно с мениджмънта на съответното ниво на което си застанал поради някаква причина.


 
На ясно съм и съм водил избрани фирми за оутсорсинг, защото има нужда. Проектите са за не по-малко от 7ке. За сега с българските фирми се е стигало до одита на системата им по качество. Единствените които са одобрени са Диколако, бившето ДЗУ Стара Загора (Видеотон мисля че се казваше), СЕТ Русе, и ТУ-то в София катедра машиностроене, съответно за пласмасови детайли и шприцформи, печатни платки, и мех. детайли. Понеже нямат автомобилните сертификати получават за производство само индустриалната част по ИСО2000. Изключение е ТУ-то там са най зле нещата които правят, но има явно министерска намеса, защото те пък нямат никаква система.
Все пак няма проблем пробвай, ако ми пратиш на личен съобщение с поща може да се разберем да изпратя на управлението презентацията и референции, на фирмата. По възможност ако ги имаш на анг. език или по-добре на френски, иначе няма да обърнат никакво внимание. Друг вариант е презентация на място, но това е малко по-сложно, а и шефа на автоматизация реже глави, обикновено, но без него до висшият мениджмънт няма стигане, освен на иностранни панаири.
През извънработно време през фирмата на един бивш колега правим автоматизации за Швейцария, обаче още не са се съгласили нашите да ни ползват за оутсорсинг, даже са ме заплашвали  ;D а аз им показах по този повод о|о .


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 13, 2011, 23:34
 Аз предлагам вместо да си мерим поялниците да направим нещо полезно за сайта. Много ми хареса определението на Булфон "хардуер с отворен код". Да се хванем и да разработим публично една SCADA система. И тъй-като това е форум за Линукс да го направим само с оупън сорс програми под Линукс. Ще започнем да речем от захранването, после PLC, след това разни I/O модули, на по-късен етап ще включим и ПроВю. Няма да се придържаме към даден производител, ще използваме различни процесори за различните устройства, но ще следваме принципа да подбираме само от тези производители, за които има компилатори и програматори под Линукс. Аз се нагърбвам с практическата част, т.е. имам възможността да поръчвам платки, универсални кутии (за DIN35 релса), компоненти, ще правя прототипите и ще ги тествам със собствено финансиране. Документацията ще я публикуваме тук и всеки, който пожелае ще може да ползва за лични или комерсиални цели бе да си присвоява идеите. Ще използваме и различен софтуер за проектиране на схемите и платките, тъкмо ще направим реална съпоставка на възможностите на различните програми. Какво ще кажете?


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 14, 2011, 14:37
Както виждам няма голям наплив на ентусиасти, изглежда ще подкарвам темата еднолично.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: laskov в Apr 14, 2011, 14:55
На мен идеята много ми хареса, но реших да не се обаждам, понеже вероятно ще съм безполезен ... освен да нося бирите и да отнасям празните чаши ... :)


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: victim70 в Apr 14, 2011, 23:11
Аз предлагам вместо да си мерим поялниците да направим нещо полезно за сайта. Много ми хареса определението на Булфон "хардуер с отворен код". Да се хванем и да разработим публично една SCADA система. И тъй-като това е форум за Линукс да го направим само с оупън сорс програми под Линукс. Ще започнем да речем от захранването, после PLC, след това разни I/O модули, на по-късен етап ще включим и ПроВю. Няма да се придържаме към даден производител, ще използваме различни процесори за различните устройства, но ще следваме принципа да подбираме само от тези производители, за които има компилатори и програматори под Линукс. Аз се нагърбвам с практическата част, т.е. имам възможността да поръчвам платки, универсални кутии (за DIN35 релса), компоненти, ще правя прототипите и ще ги тествам със собствено финансиране. Документацията ще я публикуваме тук и всеки, който пожелае ще може да ползва за лични или комерсиални цели бе да си присвоява идеите. Ще използваме и различен софтуер за проектиране на схемите и платките, тъкмо ще направим реална съпоставка на възможностите на различните програми. Какво ще кажете?
Подкрепям!
От преди 3 години съм го предложил на Миро.
Ама малко уговорка има, за документацията, нека да е един софтуера, ако ще да са опънсорс салфетки от кръчмата и скенер ама да са еднакви за всички.
Другото нещо е хостинга, трябва подходящ хостинг със съответните апликации за управление на такъв сорт проекти (subversion, blog, forum,..........).
И третото нещо е понятието 'хардуер с отворен код' - напиши ми един хардуер? По скоро е хардуер за проекти с отворен код. Обикновенно схемите почти винаги са налични, или разгадаеми, поради спецификата им (типично използване). Никой нема да върже адресна шина към данни (въпреки че векторните генератори са точно така) за нормална система.
По принцип авторско право се търси само на платките, а те могат да са GPL, BSD, GPLV2 ........ по желание на разработчика.
Веднага се включвам с няколко схеми и код.
Имаше и един проект classiclader в SF обаче нещо е умрял малко а беше обещаващ.
Другото, но там не съм слаб е генериране на код от flowchart, и други подобни, или машина за изпълнение на специфичен биткод.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: bot в Apr 15, 2011, 00:57
Ама малко уговорка има, за документацията, нека да е един софтуера, ако ще да са опънсорс салфетки от кръчмата и скенер ама да са еднакви за всички.

 Аз не смятам че трябва да се ограничаваме до един софруер. Ако ще правим само електронни схеми трябва да отидем във друг форум - за електроника.  Това е форум за Линукс ОС и смятам че ще бъде от голяма полза да тестваме всички налични програми. Така може да направим едно ревю, дори да си излъчим един фаворит който по-нататък да преведем за да е по-достъпен за българския инженер.

И третото нещо е понятието 'хардуер с отворен код' - напиши ми един хардуер? По скоро е хардуер за проекти с отворен код...

 Понятието е метафорично. Идеята на отворения код е да се даде безвъзмездно на потребителя освен програмата така и кодът и ако той желае да си го преправи, дописва, усъвършенства, превежда на своя език и така да го направи по-пригоден за лично ползване. Точно това ще направим ние с хардуера - ще го проектираме, реализираме, програмираме (там, където има контролери) и ще го предоставим за ползване, от там нататък потребителите да си го преправят и усъвършенстват според техните си нужди. Започнал съм една темичка, ако искаш я разгледай, ще се радвам да се включиш. Тъкмо ще ускорим процесите, предполагам си зает колкото и мен, всяка помощ е добре дошла.


Титла: Re: QT4 програма и програма за микроконтролер Atmega
Публикувано от: ivo1204 в May 22, 2011, 12:02
Заданието действително е елементарно, ако се ползва Таймер 1, той си има режим точно на 16 битов честотомер, а още повече, има и отворен код ,за Ардуйно .....
 
  http://pvbrowser.de/pvbrowser/index.php

http://software.opensuse.org/search?q=pvbrowser&baseproject=Ubuntu%3A11.04&lang=de&include_home=true