Автор Тема: Пингвините не хапят  (Прочетена 9787 пъти)

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Пингвините не хапят
« -: Jul 10, 2006, 16:28 »
В последния брой на в-к „Капитал“ се появи хубава статия със съвети за безболезнена и безплатна миграция от Windows към Linux. Статията е насочена към хора, които никога не са работили с Линукс и съдържа практически насоки как да пробват жива (live) дистрибуция. За съжаление, повечето коментари всяват страх, несигурност и съмнение (FUD) към употребата на Линукс. Нека им дадем подобаващо аргументирани отговори и да разсеем отровната мъгла, която враговете ни спускат! Основната аудитория на вестника е управленска - именно това са хората, които решават какъв софтуер ще използват фирмите им или държавата, затова е важно да я спечелим!
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #1 -: Jul 10, 2006, 18:29 »
Добре, защо трябва да ги убеждаваме другите хора че Линукс е добър и става за използване и да не се плашат?
Защо? Ми който каквото си иска това да си ползва. Сега всеки вика : "Уиндос та уиндоус"  ама ако требваше да плаща всичкият софтуер немаше да вика така.
И без това Линукс и БСД нищо не печелят от потребители дето са заблудени и после само ще пълнят форумите с 'Помооощ, ползвам Линукс'.
А има и едно друго нещо. Повечето хора не ес замислят че за да се съгради една ОС и необходимият софтуер за нея то някой трябва да си направи труда да работи. А това не става с хора които са дошли от село и не знаят как се пуска компа. Това става с високо квалифицирани кадри. ОС и драйвери се не от само себе си. Щом като я има тази ОС значи че хората са се потрудили и са я направили.... , висококваллифицираните хора де.
Защото повечето потребители си мислят че това животно Линукс е скапано и не става за нищо, и то просто само си се е появило.
Хората просто забравят че тук са работили едни от най-високо квалифицираните хора в света.
Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.

stealth01

  • Гост
Пингвините не хапят
« Отговор #2 -: Jul 10, 2006, 19:02 »
убеждаваме ги, защото трябва да се образоват хората, че операционна система не значи задължително win, че имат алтернатива и при желание от тяхна страна и малко помощ от наша да открията, че алтернативата всъщност е по-добра. защо? за да има повече (пък било то и комерсиални) приложения и за linux! за да не се намага да си емулирам старата dos-овска програма за склад/фактуриране, а да си купя такава за linux... и т.н...
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Пингвините не хапят
« Отговор #3 -: Jul 10, 2006, 20:25 »
Цитат
Добре, защо трябва да ги убеждаваме другите хора че Линукс е добър и става за използване и да не се плашат?

Защото следващия път, когато някой министър подпише таен договор за наем на софтуер, не 5-10 души да се оплачат в този форум, а хиляди да протестират, защото знаят, че има алтернатива!
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #4 -: Jul 10, 2006, 21:44 »
Моето мнение е че докато Вин-а в България практически е безплатен то популярностт ана Линус и БСД ще е малка. Познавам човек където беше сериозно трепнал от акциите на НСБОП против пиратството. Човека беше доста активен в Арена.бг и зад неговото име стояха десетки свалени и качени ТБ.
Та този човек от страх от НСБОП за 2 дена махна Вин и всичкияит пиратски софтуер и качи ........... СУСЕ линукс.
СУСЕ 10.1 ако трябва да сме точни. Същият този човек даже му помогнах със съвети при инсталацията на СУСЕ-то.

Мисълта ми е че ако българите в тази страна си плащаха за Вин-а то разпространението на самият Вин щеше да е доста по-малко. Аи  в това число и програмите за него.  В момента когато целият Вин със целият набор от софтуер където го има по света е безплатен в БГ използването на Лин силно се ограничава.
Да се молим само на НСБОП да засилят акциите за пиратство и тогава ще се радваме на едно по-голямо общество на БСД и Линукс.
Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.

Emooo

  • Гост
Пингвините не хапят
« Отговор #5 -: Jul 10, 2006, 22:05 »
Цитат
Да се молим само на НСБОП да засилят акциите за пиратство и тогава ще се радваме на едно по-голямо общество на БСД и Линукс


Браво похвално това е начина, да затворим хората дето ползват пиратски софтуер да уплашим другите и виждаш ли ще ги накараме да ползват линукс.

Статията от една страна е хубава и казва основните неща и то не във фанатизирания стил на този сайт. Но както един беше коментирал не е правилно да се сравняват MS Office - Open Office, Photoshop и Gimp.
Активен

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #6 -: Jul 10, 2006, 23:00 »
Ами да прав си не могат да се сравняват. Просто няма как да се сравняват. Не можеш да сравняваш Макромедия Дреамуевар с Куанта +.
Много хора си мислият че като Линукс е по добра ОС от гледна точка на дизайн и производителност то всичкият софтуер трябва веднага да го сравняваме с този за Вин.
ОС-та е много добра, също така и БСД. Даже БСД е доста по добро само дето Линукс е получил повече популярност.
Виндовс като ОС е по скапан, доказват го редица тестове. Но за Опен Офис не съм съгласен че е по лош от МС Офис. Опен Офис е наследник на Стар Офис и е лицензиран от Сън Микросистемс. А пък Стар Офис е все още може би най-добрият офис пакет за сега. Опен Офис според мен е доста добра конкуренция на МС офис и то не защото е безплатен а защото е доста по качествен и преносим.
Имам огрномното удоволствие да наблюдавам как се работи в Ексел със споделен файл през мрежа и как много често се оплакват потребителите че са им се загубили файловете благодарение на Ексела. А файла си е доста големичък.
Ами да ви кажа аз такива проблеми немам с Опен Офиса, докато Ексела се скапва постоянно и води до побеляване на косите на потребителите.
Така че изобщо не смятам че Опен Офис отстъпва от МС офис по нещо. Напротив даже мисля че го превъзхожда в много неща.
Не го казвам това нещо само защото Опен Офис е с опен сорс код а защото си го е заслужил  като качествен продукт така както Макромедиа Дреамуевър е #1 при избора на уеб дизайнерите или пък както е NetBеans при избора за разработка на вскякви JAVA приложения.



Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #7 -: Jul 11, 2006, 07:00 »
Цитат
или пък както е NetBеans при избора за разработка на вскякви JAVA приложения


тука ми мирише на огън
Активен

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #8 -: Jul 11, 2006, 09:50 »
Който не му харесва Quanta значи "пише" HTML  в WYSIWYG режим ... а това е просто несериозно
Активен

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #9 -: Jul 11, 2006, 10:31 »
хапят проклетите, как да не хапят .... имат много специална "отрова". В зависимост от количеството което ви е "инжектирано", ухапаните получават различни странни симптноми. Например разбират, че spyware и вирусите не са нещо което задължително трябва да въдиш на компютъра, също така придобиват по-добра ориентация за полезността на използвания софтуер след което в главите им почва да се върти мисълта "абе що да плащам за МСофис, след като мога да имам ОпенОфис" . Други инфектирани, придобиват странни наклонности да се ровят по изходните кодове на програмите, и някак си започват да изпитват нужда да напишат нещо на което и другите да му се порадват. Допълнително им се налага да повишат своите знания чрез четене на разни ман-ове,хелпове,Хау-тута и т.н. което след време като страничен ефект води до раздразнителност при задаване на въпроси от рода на "как да си пусна кирилицата; не ми работи мишката" и т.н.
Разбира се, най-тежко е ако не се вземат мерки своевременно, защото следва изтриване на майкрософски продукти от диска и раздаване на изришни заповеди към останалите членове на семейството/колегите да разучават новите програми, под страх да бъдат лишени от ежеднвната доза чат/мейл/филм или други благини. Има опасност да се почуства като собственик на своята ОС което води до дискомфорт, когато седне зад компютър с ОСдадена само под наем или ако немогат да се логнат с ROOT. Най-тежко "натровените" получават сърбеж в пръстите си и се налага по няколко часа да използват конзолата за администриране,чат,мейл,браузване и др. такива за да си начешат пръстите.

Така, че внимавайте !!!



Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

  • Гост
Пингвините не хапят
« Отговор #10 -: Jul 11, 2006, 13:07 »
Цитат (mhydra @ Юли 10 2006,22:44)
Мисълта ми е че ако българите в тази страна си плащаха за Вин-а то разпространението на самият Вин щеше да е доста по-малко. Аи  в това число и програмите за него.  В момента когато целият Вин със целият набор от софтуер където го има по света е безплатен в БГ използването на Лин силно се ограничава.

Айде пак, БГ това БГ онова...
Няма такива дето дават пари за уина
Ти да не си мислиш, че в другите страни (визирам западна европа) е по-различно. Ако хората не си купят ПЦто заедно с уйндоуса ( в повечето случаи ХР home) си слагат пиратски копия. Това важи и за останалите програми, които се ползват от масовия потребител. Легални копия има само по фирмите. Домашните потребители с легален софтуер се броят на пръстите на едната ръка на инвалид 1ва група.
Активен

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #11 -: Jul 11, 2006, 13:53 »
Някой да е казал че в другите страни няма пирати?
Четеш по диагонал.
Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.

Gatta_Negra

  • Гост
Пингвините не хапят
« Отговор #12 -: Jul 16, 2006, 06:04 »
Статията не е връх на сладоледа . Но не е и кофти.
За тези неща могат да се изпишат повече неща отколкото може да се публикува в такава статия. На такова място.
Коментарите са интересни. Смятам да ги следя .
Докато има хора от типа USER " цъкам си и не ми пука" ще има и уиндоус - мое мнение.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #13 -: Jul 30, 2006, 23:32 »
Цитат (mhydra @ Юли 11 2006,00:00)
ОС-та е много добра, също така и БСД. Даже БСД е доста по добро само дето Линукс е получил повече популярност.

Нещо не съм съгласен. Много ще ми е интересно да ти прочета аргументите...
Активен

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Пингвините не хапят
« Отговор #14 -: Jul 31, 2006, 00:39 »
Цитат (mikis @ Юли 31 2006,00:32)
Цитат (mhydra @ Юли 11 2006,00:00)
ОС-та е много добра, също така и БСД. Даже БСД е доста по добро само дето Линукс е получил повече популярност.

Нещо не съм съгласен. Много ще ми е интересно да ти прочета аргументите...

Порт-системата на *BSD е един хубав пример. Второ - ако пробваш NetBSD по-вероятно е да не ти се наложи търсене на драйвери. Трето - лично аз успях доста по-безболезнено да си ползвам емулиран Windows XP под FreeBSD, отколкото под Ubuntu-то (причина тъпите зависимости на Debian дериватите). Четвърто - и в двата лагера имаш да пълниш дупки в сигурността... в лагера на Unix те са значително по-малко. Пето - бързодействието на системата... при правилна настройка системата става по-бърза от също правилно настроен Linux-клонинг. Тук изключвам Gentoo (макар че и аз не знам защо), а и при него има едно леко дългичко чакане за прекомпилация.

И да, аз ползвам и Windows. Виж този сайт - http://www.litepc.com ... в момента се забелязва едно раздвижване в Джамци-world, което се казва Portable Apps. Изведнъж се оказва, че Windows XP + необходимият софтуер (при това безплатен и пълнофункционален) става с размер 700-800MB разпънат на тв. диск. Което не успях да направя точно толкова с  XUbuntu дистрото
Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи