Автор Тема: Вградената клавиатура и видео таг.  (Прочетена 15813 пъти)

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Относно вградената клавиатура - ако може да се добави функционалност за смяна на shortcut-a (поне да има възможност между Ctrl+Shift / Alt+Shift).
Моля за тази възможност, защото на мен ми е по-удобно да сменям езиците с Ctrl+Shift и когато вляза в форума се сещате какво смесване на shortcut-и става...

Колкото до видео тага - ще е добре да си имаме и ние такова животно. Все пак сме 21 век., а да не споменавам, че тука има толкова кадърни хора - направо е срамота. :)

Поздрави.
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #1 -: Aug 15, 2012, 09:23 »
Ако се прави нещо по виртуалната клавиатура ще е добре да се добави възможност за изключването ѝ. Абсолютно всеки път докато пиша ми се превключва поне веднъж без да искам. Докато пиша много често ползвам Ctrl + Shift + стрелки за да маркирам цели думи, но заедно с маркирането ми се превключва и клавиатурата.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #2 -: Aug 15, 2012, 16:10 »
Целта на виртуалната клавиатура тук не е да бъде основна клавиатура, а само помощен инструмент в случаите, когато на някого му потрябва да пише от машина, на която все още няма настроена възможност за писане на кирилица. Добавянето на възможност за потребителски избор на клавишната комбинация за смяна на подредбата налага значително пипване по кода на клавиатурата, и като се има предвид, че като помощен инструмент би трябвало да се ползва рядко (съмнявам се да има потребител, на когото му се налага да пише на кирилица само тук, така че настройването на кирилица в системата би трябвало да е една от първите му грижи, освен ако не е временно на тази машина, което също е кратко), така че виждам за излишно за момента да добавяме такава функционалност. Не ми се вярва да има много хора (!ntel, може и да си единствен тук), които превключват виртуалната клавиатура с клавишната комбинация (даже съм сигурен, че почти никой не знае за клавишната комбинация, освен ако не е попаднал случайно на нея като v_badev).
Моето предложение е да изключим нацяло превключването с клавишна комбинация, за да не пречи на потребителите, които ползват комбинацията и за нещо друго. Превключването с мишката ще си остане, което според мен покрива временните нужди от виртуална клавиатура на всички потребители, от големи компютри до умни телефони. Е, остава непокрит вариантът, ако човекът е без мишка или сензорен екран, но... ако е десктоп машина, купуването на мишка също трябва да му е сред първите грижи, а едва ли някой влиза във форума от сървърна машина в конзола без мишка (то и без това виртуалната клавиатура не работи в конзолните браузъри).
Нещо излишно дълъг пост написах :) Ако има някой, на когото му е голяма болка премахването на клавишната комбинация и иска да остане, да си каже.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #3 -: Aug 15, 2012, 22:57 »
Мен си ме разбрал грешно - аз не искам да я ползвам като основен заместител.
Аз си имам инсталирана фонетика и проблема е, че инсталираната фонетика я превключвам именно с комбинацията Ctrl + Shift. И когато натисна един път клавишната комбинация ми се сменя и виртуалната и инсталираната клавиатура. И от там идва цялия проблем :)

А мнението ми за клавишната комбинация при виртуалната клавиатуре е:
Нека си остане, но просто да променим shortcut-a да е друг, а не сегашният, който е доста използван за други цели.
Колегата над мен даде още един пример за честата употреба на Ctrl + Shift.

ПС: Ако може и коментар относно видео таг-а :)
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #4 -: Aug 15, 2012, 23:55 »
Аха, значи дразнението ти е същото, като на v_badev. При което предложението ми отново е направо да махнем клавишната комбинация, за да не стават засечки.
Смяната на клавишната комбинация няма да реши проблема, освен ако не я докараме до възможност с потребителска конфигурация - все ще се намери потребител, при когото общо забитата клавишна комбинация да се засича с някоя друга в системата му. Много хора (аз също) ползват Alt+Shift за смяна на системната клавиатура. Много от другите удобни клавишни комбинации са заети от системата и браузъра. При мен много от останалите удобни клавишни комбинации са заети от команди, улесняващи управлението на машината ми с дистанционното на телефона. И едва ли съм единственият, който е впрегнал в полза повече клавишни комбинации от обичайното. Каквато и комбинация да забием, все ще се намери някой, на когото да му пречи.
През следващите 1-2 седмици няма да мога, но след това, ако се намеря във време и ентусиазъм, може да драсна функционалност за потребителско задаване на комбинацията, макар че продължавам да мисля, че тук във форума клавишната комбинация е излишна, та бих го направил само за занимавката и хубавият скрипт на Мирчо да се сдобие и с тази възможност. А дали промяната ще влезе във форума, го решават администраторите :)

Не коментирам видео тага, тъй като там няма нужда от намеса в кода, а само от свободно време да се инсталира mod-ът, описан тук, и да се конфигурира по описания начин. Предполагам, че някой от хората с нужния достъп (Мирчо, zeridon, не знам има ли други в момента) е забелязал темата и, ако счита за нужно и има възможност, ще го направи.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #5 -: Sep 10, 2012, 00:45 »
Здравейте отново.
Понеже нещата в темата малко се проточиха, реших да поема малко инициатива и да реша проблема с виртуалната клавиатура, чрез клиентски код. Кода не е нищо особенно, както може да проверите.

Понеже ползвам Chrome - направих набързо приставка за него, която когато е пусната, просто блокира motrans.js файла и в резултат на това все едно виртуалната клавиатура на форума е изключена :)

Представям ви LinuxKBlock ver 1.0:
http://dl.dropbox.com/u/43694262/LinuxKBlock.zip
Добавих го и като прикачен файл.

Начин на инсталиране и инструкции за ползване:
1. Изтегляте архива.
2. Разархивирате папката LinuxKBlock от архива и я поставят някъде на достъпно за вас място.
3. Отваряте следният линк в Chrome: chrome://chrome/extensions/
4. Натискате бутона Load unpacked extension... и посочвате папката LinuxKBlock , която разархивирахте по-рано.
5. Наслаждавате се на липсата на виртуална клавиатура във форума :)
6. Screenshot:
« Последна редакция: Sep 10, 2012, 03:10 от !ntel »
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Малко тъп въпрос, ама....
Като тръгна да пиша във форума ми излиза и опцията "Клавиатура" от която ако нямам БГ клавиатура да мога да пиша и на БГ.... Добре, ама аз си имам!
И настава едно превключване ..... че моята, че тази на форума че.......

Не може ли това да се изключва от някъде???
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Малко тъп въпрос, ама....
Като тръгна да пиша във форума ми излиза и опцията "Клавиатура" от която ако нямам БГ клавиатура да мога да пиша и на БГ.... Добре, ама аз си имам!
И настава едно превключване ..... че моята, че тази на форума че.......

Не може ли това да се изключва от някъде???
Слях темата, която си пуснал, с една скорошна по доста подобен въпрос, може да видиш предложеното решение по-горе.

От страна на форума дали ще добавят таква функционалност ще решат администраторите. Те нямат възможност да се отбиват достатъчно често, но можеш да се свържеш с тях на team@linux-bg.org. Разбира се, може би е добре първо да изчакаш известно време, вероятно при следващото си влизане във форума сами ще погледнат темата.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #8 -: Apr 01, 2013, 20:03 »
С „No Script“ забрани жабаскрипт за това място. И без това този форум е заразен с аналитичният вирус, а портала с адсенс и фейсшит, та винаги си заслужава да им срежеш крилата и може само да спечелиш ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #9 -: Apr 01, 2013, 22:30 »
Подкрепям идеята за махане на клавишната комбинация. Колкото пъти съм писал мнения тук, винаги е наставало голямо мазало между вградения и форумния layout (както сега докато напиша лейаут натиснах Ctrl+Shift 6 пъти ;D ). Не че не може да се бутне със забрана на JS, но все пак...

Преди да открия това бутонче за смяната на подредбата съм псувал като хамалин докато успея да го накарам да пише на латиница  ::)
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

edmon

  • Гост
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #10 -: Apr 02, 2013, 23:10 »
Махнахте ли клавишната комбинация, много е досадна!
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #11 -: Apr 03, 2013, 11:46 »
Мерси за сливането на темите - другата просто не я открих.

Относно предложените решения......
Не мога наред да разрешавам Жаби, скриптове и какво ли не по всичко компютри.... не е решение.
А варианта с Куция браузер - ползвам Линукс за да нямам проблем с вирусите и сигурността... що сам да си качвам вируса Google Chrome ???
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вградената клавиатура и видео таг.
« Отговор #12 -: Apr 04, 2013, 00:50 »
Тогава адаш за теб „No script“ е просто задължителен, защото на това място има аналитичният и spybook вируси.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear