Автор Тема: Проблем с wi-fi  (Прочетена 4592 пъти)

rover65

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 111
  • Distribution: Debian/Wheezy Kernel 3.2.0-4-amd64
  • Window Manager: KDE 4.8.4
    • Профил
Проблем с wi-fi
« -: Feb 26, 2011, 20:44 »
Здравейте!
С лаптоп ACER ASPIRE 5738G съм. Бежична карта Intel 5100.
 
"Странно" нещо стана с безжичната ми връзка. Както си работеше, сега не иска да се свърже с рутера ми. С WICD мениджър съм, който започва да се конектва и стига до раздаване на IP - след известно време дава грешка "Connection Failed: Unable to Get IP Address".
Аз естественно се усъмних в рутера и от флашка стартирах Кубунту 10.04 -  с него няма проблем, закачам се за рутера и всичко е ОК. От Synaptic-a преинсталирах пакета firmware-iwlwifi, но проблема си остана.
Операционната система е Debian/Squeeze.

Някакви идеи как да реша проблема?


 
« Последна редакция: Feb 26, 2011, 20:50 от rover65 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #1 -: Feb 26, 2011, 21:58 »
Rover, извинявай, че ти ползвам темата. Имам поредният проблем с wi-fi. Получава се на лаптопа ми при Дебиан и Убунту. Безжичната мрежа е постоянно изключена и не може да се включи от аплета. Просто опцията не е активна. Отварям var/lib/network manager/network manager.stat като root и променям wi-fi мрежата от false на true. Запазвам промените. След като рестартирам компютъра обаче безжичната мрежа отново е изключена и в нейният ред отново виждам false. Някакви идеи как мога да разреша това чудо? драйвърите за картата са инсталирани. Благодаря предварително, ако някой ми помогне.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #2 -: Feb 26, 2011, 22:34 »
Здравейте!
С лаптоп ACER ASPIRE 5738G съм. Бежична карта Intel 5100.
 
"Странно" нещо стана с безжичната ми връзка. Както си работеше, сега не иска да се свърже с рутера ми. С WICD мениджър съм, който започва да се конектва и стига до раздаване на IP - след известно време дава грешка "Connection Failed: Unable to Get IP Address".
Аз естественно се усъмних в рутера и от флашка стартирах Кубунту 10.04 -  с него няма проблем, закачам се за рутера и всичко е ОК. От Synaptic-a преинсталирах пакета firmware-iwlwifi, но проблема си остана.
Операционната система е Debian/Squeeze.

Някакви идеи как да реша проблема?

Ubuntu 10.10;Wicd 1.7.0;wireless card Atheros.Имам абсолютно същия проблем.Според мен причината е във Wicd-то,а не в машините ни.Както виждаш ставаме двама с един и същи проблем,но различни карти.Единственото общо е Wicd.Ти как мислиш?Дали по едно и също време е възможно две различни карти да имат един и същи проблем?При мен не винаги го прави,но общо взето е честичко.Мисля да си върна стандартния за Gnome wireless manager.При него поне нямах тия досадни проблеми.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #3 -: Feb 26, 2011, 22:57 »
Добре и тримата щом казвате,че драйвърите на безжичните адаптери са инсталирани коректно,защо не се опитате да вдигнете мрежата без да използвате wicd или nm-applet,а ръчно през конзолата.
Активен

Желязко Желязков

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Slackware,Maemo,Android,MacOSX
  • Window Manager: Kde,Gnome,FluxBox,E17,Lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #4 -: Feb 26, 2011, 22:57 »
a
Активен

Като член на "Интернет общество", аз съм подкрепа на организация, която смята, че Интернет е за всеки. Горещо препоръчваме да се присъедини към "Интернет общество", както и допринасят за изграждането на бъдещето на Интернет. https://portal.isoc.org/EBusiness/NewMemberStepOne.aspx?refid=xd1068226hf

rover65

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 111
  • Distribution: Debian/Wheezy Kernel 3.2.0-4-amd64
  • Window Manager: KDE 4.8.4
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #5 -: Feb 26, 2011, 23:04 »
tarball прав си. Деинсталирах WICD и с network-manager-a на KDE-то се конектнах нормално. Така, че проблема е решен!!! :)

Благодаря на всичкии за отзивчивостта! :)

Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #6 -: Feb 26, 2011, 23:05 »
Как да разреша безжичната мрежа през конзолата? Не съм го правил до сега. Трябва ми само да я разреша, не да я стартирам, защото съм с кабел. Просто искам да изкарам мрежите. В убунту този ефект се получава от версия 9.10 и горе- долу по същото време и в debian testing. Интересното е, че при кубунту проблема го няма- мрежите излизат нормално. Опитвал съм да сменя network manager gnome с wi-cd но отново мрежата е изключена.
« Последна редакция: Feb 26, 2011, 23:08 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #7 -: Feb 26, 2011, 23:16 »
Как да разреша безжичната мрежа през конзолата? Не съм го правил до сега. Трябва ми само да я разреша, не да я стартирам, защото съм с кабел. Просто искам да изкарам мрежите. В убунту този ефект се получава от версия 9.10 и горе- долу по същото време и в debian testing.
Няма проблем и жична и безжична да са активни.Първо провери с iwconfig как ти се разпознава безжичния адаптер.При мен на единия компютър е wlan0,а на другия eth1.Като рабереш това отваряш конзолата и пишеш
Код
GeSHi (Bash):
  1. ifconfig <твоя интерфейс> up
за да видиш кои са наличните мрежи пишеш
Код
GeSHi (Bash):
  1. iwlist <твоя интерфейс> scan
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #8 -: Feb 27, 2011, 00:04 »
Мерси, ще опитам утре. Сега имам друга занимавка.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bubu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #9 -: Feb 27, 2011, 00:37 »
Ето ви едно линкче с команди как да си конфигурирате мрежовия интерфейс.
Активен

puzzelbrain

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #10 -: Jul 16, 2011, 00:14 »
Здравейте, инсталирах дебиан 6.0 с кде и имам следния проблем не мога да се свържа с рутера си...по точно дебиан изобщо не отчита, че имам wi-fi на компютъра (преди да го инсталирам пуснах същия iso файл на virtual box и всичко работеше первектно..може би защото windows вече е бил свързан с рутера)  мисля че трябва да сваля някакъв пакет или драйвър незнам, наистина не съм запознат с дебиан и кде особено...при убунту нямах този проблем (под гном среда) всичко си вървеше идеално. Лаптопа е acer aspire 5334
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #11 -: Jul 16, 2011, 10:17 »
Напиши в конзолата lspci за да видя какъв драйвър ти е необходим за wi-fi картата. Виж как е при мен
http://img52.imageshack.us/img52/3491/debianpci.png
След това сваляш драйвъра, поставяш инсталационният диск за да го ползваш като източник/ ако не си се свързал вече с pppoe/ и инсталираш драйвъра. На диска доколкото помня обаче няма gdebi-kde и ще трябва да инсталираш с dpkg -i "път до пакета", след което да напишеш apt-get install -f, за да си дръпне системата липсващите зависимости от диска. Изобщо мисля, че с KDE под Дебиан ще береш ядове. За разлика от Гном, КДЕ е в много суров вид след инсталацията. Имам чувство, че са го качили на DVD-то, колкото да не е празно.
« Последна редакция: Jul 16, 2011, 10:28 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

magrat

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Проблем с wi-fi
« Отговор #12 -: Aug 01, 2011, 01:06 »
Здравейте,

предполагам ви е писнало от секви лаици, но още един се явява в лицето на моя милост. ОПитах да се ориентирам във форума, да намеря болка подобна на моята, но бога ми нищо не разбирам, при това не съм руса.

Та, не мога да се вържа към нет от 5 дни под линукс -убунто, не знам кое. Уаерлес картата ми е на флаш, дънната се спомина. Компа е на 4 г Пакард Бел. Нета е английски ADSL-2, рутера Tompson. Под Windows няма проблем. До преди 5 дни работеше и под Линукс. Сега вижда съществуващите мрежи, опитва се да се закачи, върти на празни обороти и нищо. За жалост нямам никакви познания за Линукс освен потребителски, на 3500 км съм от България и вие сте една от малкото ми надежди.
Моля за помощ.
« Последна редакция: Aug 01, 2011, 01:07 от magrat »
Активен