Автор Тема: Рестартиране на компютър със стартирана виртуална машина!?  (Прочетена 2362 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Та значи, имам следната ситуация! Във ВиртуалБокс имам pfSense рутер. Изкарал съм икона на десктопа на машината, а също съм я сложил и в автоматично стартираните програми. Пауър бутона съм го нагласил като го натисна да изключва компютъра без да иска потвърждение и си действа перфектно. Натискам и гаси виртуалката и компютъра. Като го включа, стартира си компютъра, а после си вдига виртуалката и пуска нета, но когато  му поискам рестартиране от менюто, иска първо да изключа виртуалката, или всъщност изключва я, но трябва отново да му дам рестартиране и тука е проблема!
Как да го накарам да рестартира като си изключи сам виртуалката, без повторно минаване през менюто!? Ако ще и насилствено убиване на процеса да е!
Търсих във Виртуалбокса настройка при "затваряне" на машината, да затваря без да ме пита за избор от трите възможни варианта, но не намерих!
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Първия истински въпрос от много време насам!

В близкото минало сесиите на потребителите се управляваха от ConsoleKit. Сега ( поне във федора ) нещата се мигрират към systemd с цел да се изхвърли цялата тая работа с *Kit-оевете и init. (systemd-loginctl)

Та тоя вид софтуер праща определени сигнали за процесите ( примерно SIGTERM ) и общо взето се опитва да намери сценари за най-безболезнения логаут. Интересно е защо като натиснеш копчето пак не става така. Предполагам че имаш пуснат acpid демон, което не е хубаво - трябва да оставиш съответната среда сама да се справи с излизането.

По същество - най добре ще е да направиш wrapper на VirtualBox и да го стартираш през bash скрипт. С trap може да улавяш различни сигнали и да определиш поведенето на програмата. Пример:
При логаут получаваш SIGTERM сигнал, а ти може да го обработиш SIGKILL. Това с убийството не е хубаво...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Еееее, това че няма истински въпроси е добре! Няма хора с проблеми :D !

Забравих да спомена, че съм с Убунту 10.04.
Та, като дам рестартиране от менюто и иска потвърждение. Като потвърдя и излиза менюто за зтваряне на стартираната машина и като я затворя и трябва пак да дам рестартиране и потвърждение!
Проблема е, че като влезна ремоутно(VNC) на компютъра през и-нет и си бъзикам нещо няма как да рестартирам! Ако изключа виртуалката, оставам без нет и достъп до компа, за да мина отново през менюто и да рестартирам. Стартирането е нагласено, гасенето също, но рестартирането за сега проблем!

Сега ми дойде на акъл, че май имаше някъде настройка за компа, при рестартиране да не иска потвърждение и дано с нея да рестартира както е при гасенето. Само да я намеря къде беше.

Намерих го това, да не иска потвърждение при рестартиране, но пак спира рестарта и иска изключване на виртуалката!
« Последна редакция: Dec 12, 2011, 09:59 от backinblack »
Активен

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
За стартиране :
в /etc/rc.local
su -c 'vboxmanage startvm --type headless ИМЕнаВИРТУАЛКАТА' потребителскоИМЕ
За спиране :
в /etc/rc.local.shutdown
su -c 'vboxmanage controlvm ИМЕнаВИРТУАЛКАТА savestate' потребителскоИМЕ
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ехееее, току-що, съвсем случайно установих, че си се рестартира точно така както искам, но просто е трябвало да изчакам малко повечко да си убие или изключи машината, за което не дава никакви визуални признаци по време на действието!

Все пак благодарско за отзовалите се [_]3
Активен