Автор Тема: Gnome Nautilus невероятен feature  (Прочетена 8472 пъти)

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Gnome Nautilus невероятен feature
« -: Jan 04, 2018, 15:09 »
Нещо в последно време понеже нямам мн работа и се ровя да търся абсурди из Убунту. Надявам се следващата седмица да ме държи зает с нещо смислено и да не се дразня на някви графични идеални решения.

Така по темата.

В работата ползвам default ubuntu 17.04 инсталация. Откакто съм го инсталирал не ми се беше налагало да създам файл през графичната среда до днес. И какво да установя по дефаулт такава опция няма. Да правилно чухте няма. Десен бутон->new folder да new file у лево. Добре де може но с една интересна гимнастика изобретена от developer-ите на gnome.

Интрересното е че немога да направа print screen за да ви покажа защото когато съм дал десен бутон за меню-то бутона за print screen не работи.Евала  ;D

Сега естествено това са го репортнали като бъг през 2015 явно аз чак сега се сещам че има и графична среда която може да се ползва. >:D

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+bug/1437502

По интересното е че от тогава до сега не са го оправили щото не го сметнали за бъг. То си е и така това не е бъг а feature.

Какво е гениалното решение тук и как може човек да създаде празен файл през gnome.

1.Има една магическа папка в home директорията наречена Templates - между другото изобщо не и бях обръщал внимание на тази директория. До сега.
2.Каквото и да сложиш в нея като файл то се появява автоматично като опция  new document..Ако в директорията няма нищо или ако самата директория я няма при десен бутон го няма това new document. Няма ограничение какъв е файла дали exe,zip,txt се тая.Идеално нали.
3.Решението е правите празен файл в тази директория кръщавате го както си искате примерно new file и вуала готови сте.

Са хубаво това е интересно като идея ама що е реализирано по тоя куц начин. Реално те резервират думата Templates и това е. Нещо аз май съм сбъркан че не ги разбирам тия работи.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #1 -: Jan 04, 2018, 15:32 »
Виждам, че имаш затруднение с българското значение на някои английски думи. Вероятно живееш в чужбина и/или си роден там.
По темата : Ubuntu е дистрибуцията. Това, което пишеш, вероятно се отнася за Ubuntu Desktop. Не съм запознат с него и не мога да ти помогна особено. Предполагам, че става въпрос за тази опция :
https://s25.postimg.org/txk4ljmen/doc.png
Ако добавиш шаблон в папка "Шаблони", той ще се появи в контектното меню, дори да не ползваш Nautilus.
https://s25.postimg.org/78uxm0n1b/new.png
Има предостатъчно начини да създаване файлове в конзолен режим или през графични текстови редактори.
Относно снимането на екрана : Просто задай закъснение от няколко секунди и през това време, ровичкай където искаш.
« Последна редакция: Jan 04, 2018, 15:44 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #2 -: Jan 04, 2018, 15:42 »
Не е въпроса колко начини за създаване на файл има. Въпроса е кои е най-простия.Ти как си представяш нов убунту или изобщо линукс потребител да се налага да прави цялото това нещо за да може да си даде опцията да създаде нов файл за да си напише домашното? ??? ??? ???
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #3 -: Jan 04, 2018, 15:46 »
Не е въпроса колко начини за създаване на файл има. Въпроса е кои е най-простия.Ти как си представяш нов убунту или изобщо линукс потребител да се налага да прави цялото това нещо за да може да си даде опцията да създаде нов файл за да си напише домашното? ??? ??? ???
Опцията, която си написал, не се реализира от Nautilus. XDG системата я задава, като асоциативна връзка (MIME type). Погледни втората снимка на предишният ми пост.
За какво домашно става въпрос ?
« Последна редакция: Jan 04, 2018, 15:53 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #4 -: Jan 04, 2018, 15:58 »
Разбрахте.

Аз обаче имах нещо друго в предвид.Говоря генерално затова уточних че е default инсталация на 17.04 не уточних че е за Убунту десктоп.

Това което имах в предвид е следното :

Щом това е така по default е неприемливо. Поради простата причина че дори непомня на друга Графична среда да не мога по да си създам файл по този начин.Това е интиутивно за бая потребители без значение от Графичната среда.

А за домашното не се сетих че нормалните хора биха отворили някакъв текстов редактор първо, а не първо да създават файл и след това да го отварят  ;D
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #5 -: Jan 04, 2018, 15:59 »
Не е въпроса колко начини за създаване на файл има. Въпроса е кои е най-простия.Ти как си представяш нов убунту или изобщо линукс потребител да се налага да прави цялото това нещо за да може да си даде опцията да създаде нов файл за да си напише домашното? ??? ??? ???
Не се притеснявай. Ученика ще си напише домашното, като си отвори програмата (примерно Либре). Те обичат да щракат по иконките :) .

Иначе да, така стоят нещата. Слагаш в ~/Templates каквото ти трябва. Аз лично имам много малко:


ПП: По default е празно и ти пълниш (демек само това, което ти трябва). Какво лошо има в това? It's not a bug, it's a feature :)
« Последна редакция: Jan 04, 2018, 16:07 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #6 -: Jan 04, 2018, 16:10 »
Да де ама така те ми резервират думата Templates. А си представи че съм дизайнер на нещо си там. И виждам директория Templates и бутам едни 300 шаблона там. Какъв ли ще бъде ефекта?
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #7 -: Jan 04, 2018, 16:15 »
Еми, братле, на линукс си бре! Резервирано ти е само с главно "Т"
Цитат
drwxr-xr-x   2  4,0K яну  4 16:11 templates
drwxr-xr-x   2  4,0K сеп  4 11:20 Templates

А, ако направиш глупостта да набуташ там шаблоните си, просто ще ги преместиш като си видиш менюто  ;D Няма драма. Просто е малко по-различно от на Уиндоуса.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #8 -: Jan 04, 2018, 16:26 »
Хаха явно аз имам коренно различно виждане по въпроса. Защо трябва да ми резервират нещо изобщо? И защо да е грешно да си сложа шаблоните ако видя папка Templates? Къде аджеба се уточнава тая папка за какво е? Сигурно го има някъде в някоя дебела документация дет бел ден не е виждала.

Защо примерно повечето програми прават скрити конфигурационни файлове и директории а не ги прават видими? Явно не е случайно.

Неможе да ме убедите че това решение е нормално съжелявам  ;D  [_]3
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #9 -: Jan 04, 2018, 16:44 »
Хаха явно аз имам коренно различно виждане по въпроса. Защо трябва да ми резервират нещо изобщо? И защо да е грешно да си сложа шаблоните ако видя папка Templates? Къде аджеба се уточнава тая папка за какво е? Сигурно го има някъде в някоя дебела документация дет бел ден не е виждала.

Защо примерно повечето програми прават скрити конфигурационни файлове и директории а не ги прават видими? Явно не е случайно.

Неможе да ме убедите че това решение е нормално съжелявам  ;D  [_]3

А, защо пък да не се научиш да пишеш на български ?
Както забелязваш, всеки е недоволен от нещо. Въпросът е, дали търсиш решение или повод да се оплакваш.
Не знам за твоите "домашни", но аз съм изкарал едно Вишо само с работа под Linux и приложения за нея. В момента работя под нея ежедневно. И, вЕрвай ми, изобщо не ме е затруднявало, че ми е заето името "Шаблони" в папка шаблони. Само, дето не мога да се сетя, каква ли асоциация ще се нарича "Шаблони" и за какво ще бъде. Смисъла на MiME типовете е да асоциират един файл с едно приложение.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #10 -: Jan 04, 2018, 17:08 »

А, защо пък да не се научиш да пишеш на български ?
Както забелязваш, всеки е недоволен от нещо. Въпросът е, дали търсиш решение или повод да се оплакваш.
Не знам за твоите "домашни", но аз съм изкарал едно Вишо само с работа под Linux и приложения за нея. В момента работя под нея ежедневно. И, вЕрвай ми, изобщо не ме е затруднявало, че ми е заето името "Шаблони" в папка шаблони. Само, дето не мога да се сетя, каква ли асоциация ще се нарича "Шаблони" и за какво ще бъде. Смисъла на MiME типовете е да асоциират един файл с едно приложение.

Виж сега приятелю.Когато нямаш аргументи се хващаш за граматиката. Да абсолютно убеден съм че ти като инЖенер или там какъвто и да се водиш ще се оправиш  с проблема. Явно създаваш неща за хора с поне 2 Вишета които нямат да имат проблеми да работят с тях.

Когато почнеш да правиш нещо за обикновенните хора които не са технически грамотни а просто искат да натиснат бутона и да работи тогава идвай и обяснявай кои как се оправя.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

lunarvalley

  • Гост
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #11 -: Jan 04, 2018, 17:33 »
console,

ей ти за магическите папки:
https://wiki.archlinux.org/index.php/XDG_user_directories

можеш да си ги направиш където и каквитоти душа иска.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #12 -: Jan 04, 2018, 19:15 »

А, защо пък да не се научиш да пишеш на български ?
Както забелязваш, всеки е недоволен от нещо. Въпросът е, дали търсиш решение или повод да се оплакваш.
Не знам за твоите "домашни", но аз съм изкарал едно Вишо само с работа под Linux и приложения за нея. В момента работя под нея ежедневно. И, вЕрвай ми, изобщо не ме е затруднявало, че ми е заето името "Шаблони" в папка шаблони. Само, дето не мога да се сетя, каква ли асоциация ще се нарича "Шаблони" и за какво ще бъде. Смисъла на MiME типовете е да асоциират един файл с едно приложение.

Виж сега приятелю.Когато нямаш аргументи се хващаш за граматиката. Да абсолютно убеден съм че ти като инЖенер или там какъвто и да се водиш ще се оправиш  с проблема. Явно създаваш неща за хора с поне 2 Вишета които нямат да имат проблеми да работят с тях.

Когато почнеш да правиш нещо за обикновенните хора които не са технически грамотни а просто искат да натиснат бутона и да работи тогава идвай и обяснявай кои как се оправя.

Конзоле, много съм разстроен да прочета такива неща от теб. Дори все още не вярвам, че си ги написал. До днес смятах, че си един от най-ценните и начетени техничари, членове на този форум. А днес се изказваш като мармалад увит в тесто.

Ако някой не ще да се учи, не ще да се опитва да разбере, то компютрите не са за него. Да си бара пишката, ъ-ъ-ъ исках да кажа умнофона. Компютрите са създадени за хора, който имат или поне се опитват да имат мисловен процес. Не са създадени за преживящи, членостоноги млекопитаещи.

=*=

Иначе конкретно по темата. Това поведение на Гном и за мен е новина. Чудя се как ли това поведение се погажда например с АОО/ЛО, Гимп, някакъв САПР или някоя друга програма поддържаща шаблони/макети.

Но не ме и учудва. За съжаление, откакто Дино почти не влиза тук, мина и модата да тролим Гном. Сам ми е скучно, затова дори аз не го правя. В крайна сметка живеем в свободен свят и работни плотове има за всеки вкус.

В твоя случай с изненада откривам, че не си чувал за touch. Определено е по-лесен и бърз за ползване от някакви си контекстни менюта.

п.п. Трудно ми е да повярвам, че това поведение на Гном за екранните снимки датира едва от 2015 год. Мисля го поради факта, че за последно съм използвал Гном не след 2008 год. и си беше абсолютно същото. А тогава Гном беше с цяла версия назад, скоро ще станат две. Даже пратих на един приятел (инж. Бодуров) снимка с едно контекстно меню и той ме попита, как съм я направил. Не беше със Скрот. Просто дадох забавяне от няколко секунди и просто изчаках. Наистина ми е гнусно, че на човек като теб, дето е най-малко петнадесет класи над мен в техническо отношение, трябва да обяснявам, че в компютрите винаги има бързи и лесни решения, та дори да се отнася за същински безобразия като Гном, M$ Windows или ОС, която забравих как се казва, че май дори името и беше безумно. Май беше някакъв сорт ябълки. Ама не съм сигурен, защото скоро не съм решавал кръстословици.

п.п.п. Със здраве през новата година на всички.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #13 -: Jan 04, 2018, 19:30 »
@console : Използвах доста заядлив тон в постовете си, за което се извинявам.
Относно "обикновените" хора, веднага ти пиша, какво ще правят. Намират някое съседско дете и го помолват да им инсталира Windows срещу 10-20лв. Толкова могат да си позволят. Цената на Linux е много висока и е непосилна за тях. Тя се измерва със знание и за да го придобиеш, трябва да се интересуваш и доста да четеш. Ако го направиш, само за 10-15 минути можеш да научиш поне десет начина за създаване на нов документ, дори без да използваш шаблоните на офис пакета, което би направил всеки "обикновен" потребител.
« Последна редакция: Jan 04, 2018, 19:34 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Gnome Nautilus невероятен feature
« Отговор #14 -: Jan 05, 2018, 02:46 »
Или направо инсталираш едно КДЕ и всичко е на "6".
Гноме/ГТК е една голяма ламерия, никакво чуство за дизайн/ергономия и замисъл. Те затова и взеха да махат менюта и функции- за да намалят векторите за краш. Накрая стана неизползваемо и пак си краши.
Вие на тоя Гном как разбирате колко/кои програми работят без таскбар.
Онзи ден редактирах един файл с ГЕдит. Решавам да затворя редактора, той пита да запазя ли файла първо. Аз казах да, той запази файла, но редактора не се затвори - пълен нонсенс. Повторих упражнението пак - същия резултат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Спешно nautilus !!!
Хардуерни и софтуерни проблеми
the_real_maniac 8 3168 Последна публикация May 11, 2004, 17:44
от the_real_maniac
smb:/// в nautilus
Настройка на програми
saturn_vk 3 2191 Последна публикация Oct 11, 2004, 13:01
от
Gnome 2.12 / Nautilus
Настройка на програми
JOKe 3 2431 Последна публикация Nov 12, 2005, 09:43
от Dimitar_Ouzounoff
Feature only available with hal
Настройка на хардуер
deoplig 2 2103 Последна публикация Oct 22, 2006, 22:49
от deoplig
bug или feature във mount ?
Идеи и мнения
laskov 9 3251 Последна публикация Nov 13, 2012, 15:20
от laskov