Автор Тема: електронното гласуване  (Прочетена 19225 пъти)

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #30 -: Oct 11, 2014, 22:27 »
гледам go_fire е писал, но и аз да кажа.
Е това пък защо, аз не виждам причина електронното гласуване да не е съвместимо с досегашния вот с хартиени бюлетини.
ами на гласувалите електоронно нищо не им пречи да отидат и да пуснат хартиен глас. това при сегашните „избирателни списъци“. за да влязат там нещата в релси са нужни много усилия и желание, което не виждам да се случи в скоро време.
освен самата технология на гласуване, трябва да има една база данни отзад, която дава коректни данни кой кой е, къде се намира и т.н. аз имах наскоро едно приключение с деклариране на постоянен адрес. ако знаех, колко ще ме мотаят само защото исках да си декларирам адреса, то изобщо нямаше да се занимавам.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #31 -: Oct 11, 2014, 23:55 »
ами на гласувалите електоронно нищо не им пречи да отидат и да пуснат хартиен глас.

Ако има електронно гласуване, ще бъде елементарно за проверка дали вече си гласувал. Какъв е проблема да може да се проверява в секцията преди да гласуваш... Има и друг (сигурно и много още) вариант - за да не се бави вота, с подписа си, че си гласувал, декларираш, че не си го правил онлайн. След това ЦИК като брои гласовете търси за съвпадения от различните начини на гласуване.

Това на практика означава, че една политическа сила от втора ще стане твърдо първа. Никой няма да може да ги  бие дори обединените сили на комунета, гербери, либерали, радикали и каквито има още там. Страхотно бъдеще ни очаква.

Ако имаш впредвид политическата сила, която се бори за права и свободи (всъщност, няма значение коя точно партия), проблемът не е в технологията (електронното гласуване е въпрос на технология), и не е ОК да се бори по този начин. Ако мога да дам пример от форума тук, на въпроса "как да блокирам скайп" преобладаващият и работещ отговор е "въвеждане на правило от шефа", а не pfsense, l7filter ... etc.
« Последна редакция: Oct 11, 2014, 23:58 от senser »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #32 -: Oct 12, 2014, 00:52 »
Цитат
п.п. Въвеждайки електронен вот, по какъв точно начин ще гарантираме, че няма да се гласува поне по два пъти? То и сега се дописват в списъците, та се гласува поне по два пъти, а с ел. глас ще има възможност и за трети.

Това относително лесно може да се реши. Дори да няма вързана машинка в секцията, впоследствие може да се провери това, когато пристигнат протоколите от секциите. Няма поне по два пъти, има два пъти - с хартиена бюлетина и електронно, няма как да гласуваш два пъти електронно, това е доста лесно да се реализира.

В този ред на мисли, не мисля че онази партия с правата и свободите ще намаже кой знае колко повече отколкото и сега намазва.

Обаче ние нямаме дори технологичната готовност за това, защото за разлика от Естония личните ни карти не държат крипточип с двойка ключове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #33 -: Oct 12, 2014, 00:53 »

п.п. Въвеждайки електронен вот, по какъв точно начин ще гарантираме, че няма да се гласува поне по два пъти? То и сега се дописват в списъците, та се гласува поне по два пъти, а с ел. глас ще има възможност и за трети.
go_fire ти на банкоматя (като е толкова тъп (несигурен според теб)) защо не си изтеглиш заплатата два пъти?! За ръчно гласуване, ще може да ти помогне всеки търговец - в магазина на касата ще изберат "гласуване" от менюто вместо теб, ще ръгнат картата вместо теб и ще ти подадат онази клавиатурка (подвижната) да си кажеш последната дума. На фесовете (ще трябва да им свиквате, щото на следващите избори ще са повече от БКП-то и може и да променят конституцията за видовете езици в БГ), може и един метан да им се направи - меню на турски.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #34 -: Oct 12, 2014, 10:01 »
На всички дето разправят, че следизборно можели да те проверят, колко пъти си гласувал, куче влачи рейс. А и това е толкова много работа, че никой няма да с наеме да я върши. Все едно да се повторят изборите. По време на самите избори пък би забавило и без това мудната процедура, би било изключително скъпо (цената на изборите като минимум би се удвоила) и изобщо изглежда невъзможно. Поради тази причина и в момента може да гласуваш по два и повече пъти. С електронният глас просто ти дават възможност да добавиш още един към гласовете, които така или иначе ще подадеш.

Джет докато бях на работа, си теглих заплатата на два пъти поради един простичък факт — никой банкомат не би ти позволил да теглиш повече от  400 лв. на едно теглене, независимо какъв е дневният лимит на картата ти. А от години не съм продавал знанията и уменията си за под тази сума, макар кой знае, някой ден може отново да се наложи. Също така никак не съм убеден, че търговците биха се навили на POST да може да се извършва гласуване. Това е директна политическа дейност, от което ще изгубят клиенти. Нещо повече, нищо не печелят. 

п.п. Въпреки, че цифрово за малко ги изпуснаха, те вече де факто са втора политическа сила и още от нощта на изборите комунягите се държат като трета, сиреч по начина, по който действаха бившите уж вечни трети. Техният електорат намалява по чисто физически причини, докато някой друг неумолимо увеличава географията си на всеки пореден вот.
« Последна редакция: Oct 12, 2014, 10:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #35 -: Oct 12, 2014, 11:05 »
Истината е, че трябва да се въведе електронното гласуване. Както и, че има как да се направи системата сигурна. Но нали знаете, докато умните се наумуват, лудите ще се налудуват ;)
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #36 -: Oct 12, 2014, 11:16 »
Лудко, отговори ми на един простичък въпрос — как точно си мислиш, че може да се направи системата сигурно, желателно е да е подробно разяснението. Защото моята основна теза е, че не може. На всеки отделен етап има огромни пробиви, като кратери, които торпилират много лошо идеята.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #37 -: Oct 12, 2014, 14:49 »
Може би трябва да се промени нещо фундаментално - като например тайната на вота да отпадне като изискване. Ако навремето е било много важно, важно ли е сега?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #38 -: Oct 12, 2014, 15:42 »
Аз също мисля, че тайната на вота трябва да отпадне. Човек трябва да може да поема отговорност пред решенията си. Пред себе си и останалите. Ако е в тайна, за кого си гласувал и той омаже още повече нещата ( накъд вече ), ти също си бил част от това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #39 -: Oct 12, 2014, 16:08 »
Чакайте, как така да отпадне  ??? И сега страхът е голям, камо ли, ако се направи всичко явно. Тогава по села и градове ще имаме 100% успеваемост на местният феодал.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #40 -: Oct 12, 2014, 16:18 »
Може би трябва да се промени нещо фундаментално - като например тайната на вота да отпадне като изискване. Ако навремето е било много важно, важно ли е сега?
go_fire е прав в случая и в момента контролираният вот се управлява най-вече от големите работодатели (имаше репортажи за едни мини на миналите избори) - в бивши приватизирани предприятия взети на безценица в провинцията или шивашки цех, даващ единствените работни места на няколко села е изключително лесно да посъветваш работниците си да гласуват за „нашите“ хора.
представете си сега как с едно гласуване губиш единствената възможна работа в региона си. не можете? а за много хора това е ежедневие...

... за кого си гласувал и той омаже още повече нещата ( накъд вече ), ти също си бил част от това.
това е толкова ъпсуртно, че няма дори да го коментирам.

Истината е, че трябва да се въведе електронното гласуване. Както и, че има как да се направи системата сигурна.
има как, но надали... аз също съм за ел.гласуване, но не на всяка цена. трябват много сериозни промени по законодателството, трябва да изчезнат бакалските тефтери, наречени „изборни списъци“ и да има актуална и коректна база данни, която всеки да може да достъпва, и да проверява вярна ли е информацията там: име, адрес, гласувал/негласувал, трябва да тръгне машинното гласуване, да му се изчистят доколкото е възможно бъговете... на тази база вече, може да се пусне ел.гласуване. няма значение точната технология, ако покрива дадени изисквания - може да е УЕП (вече съществуващо), може да е нещо друго...
просто трябва да сме наясно, че не можем да градим нещо без основи.

ел.гласуване, поне според мен, не е толкова технически проблем, колкото политически/законодателен...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #41 -: Oct 12, 2014, 16:41 »
Цитат
Може би трябва да се промени нещо фундаментално - като например тайната на вота да отпадне като изискване. Ако навремето е било много важно, важно ли е сега?
Това е тъпо, както и задължителното гласуване - методи на диктатурите - а дори и те не са си позволявали такова чудо

Електронното гласуване спасява и от феодалите, защото базата не е на село.
Цитат
и да има актуална и коректна база данни, която всеки да може да достъпва, и да проверява вярна ли е информацията там: име, адрес, гласувал/негласувал,
Това е идеята на електронното правителство, която ние внедряваме от столетия.
Цитат
ел.гласуване, поне според мен, не е толкова технически проблем, колкото политически/законодателен...
Точно там е най-слабото ни звено от 681г. насам.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #42 -: Oct 12, 2014, 16:48 »
Защо да е ъпсурдно, след като ти си един от тези, които са дали властта в ръцете на някого? Не е ли и твоя отговорност? Те не са се избирали сами. Ние сме ги избирали, дали свободно или принудително, но сме ние.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #43 -: Oct 12, 2014, 17:22 »
оххх...

Отишъл един човечец в магазина и казал:
– Искам 5 яйца, ама аз да си ги избера..!
– Чакай бе - рекъл продавачът – как така ще си избираш?
– Ами така! Искам, като на избори, да си избера и яйцата!
– Така, кажи бе, мой човек! На ти 5 яйца - избирай си!!

риторичен въпрос - какво точно избираме ние?
Активен

abozhilov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #44 -: Oct 12, 2014, 17:31 »
Тук не трябва да се въвежда подобна система, която ще облагодателства още повече купуването на гласове. Това пък да има паралелно електронно и хартиено гласуване, ще създаде още по-голям хаус.

Трябва да се направи отворен държавен проект и да се създаде електронно гласуване в изборните секции. Отивайки да гласувам, избирателната комисия въвежда данните ми и веднага ще видят дали вече съм гласувал. Влизайки в стаичката, гласуването ще се свежда до това да се натиснат няколко бутона. Хората от комисията само ще виждат дали транзакцията е минала успешно, без да имат достъп до гласът ми.

По този начин ще се предотвратят много порочни практики и ще е много по-гъвкава системата. Двойно гласуване няма как да има. Човек ще може да гласува където му е удобно. Порочните практики да се проверява контролирания вот с членовете на комисиите, също отпадат, защото членовете на комисията няма да имат достъп до почти никакви данни.

Сървърното осигуряване пък от своя страна трябва да предоставя няколко сървъра, които да записват гласовете. Да речем два сървъра на които се пазят данните за гласуващите и може да има Н на брой сървъра на които да се записват гласовете. Всичко това не е толкова трудно за реализация и със сигурност могат да се предовратят много порочни практики.
Активен