Автор Тема: електронното гласуване  (Прочетена 19553 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #60 -: Oct 13, 2014, 05:06 »
Напълно съм За електронното гласуване. Може да се направи пъти по-сигурна и по-безпроблемна система от тази по която се гласува сега.

Защо няма да се случи. Не питам. Няма да се случи, защото никоя партия няма изгода от такъв тип гласуване. Няма да имат подобаващ контрол върху системата. Особено, ако кодът се публикува. Тогава всеки студент, а не само студент, ще може да прегледа кода и да се отстранят пропуските. Ще има повече от достатъчно тестване. Ако се направи така, че да можеш и минути след като си гласувал, всъщност по всяко време да можеш да провериш, колко измами ще има тогава? Едва ли ще са много.

Подкрепям също, да се използва протокола на Bitcoin.

Как точно ще се убедиш, че програмата, която върви на сървърите по време на изборите е компилирана точно от този изходен код, който всеки студент можел да провери и който щял да бъде абсолютно изчистен от грешки?

И по-важното, даже да съществува начин да отговориш на горния ми въпрос, как мислиш -- колко хора трябва да купиш, за да манипулираш резултатите от изборите? За да те улесня -- по-малко или повече, отколкото трябва да купиш при сегашната система?

Не забравяйте и друго -- при електронното гласуване няма начин за повторно „броене“ на бюлетини. И ако при хартиените бюлетини има някаква, макар и хипотетична възможност за извършване на проверка, при електронното гласуване това го няма. И манипулациите на резултатите стават много по-лесни и неуловими.

Единственият реален механизъм, който може да се реализира, според мен е машинното гласуване. Като при това бюлетините не се печатат предварително, а се печатат на момента -- след като се удостовериш пред системата (решаваш проблема за един човек -- един глас) в два екземпляра, единият от които пускаш в урната  (решаваш проблема с тайната на вота), а другия оставяш за спомен от съответните избори (намаляваш възможността за манипулации от страна на секционната избирателна комисия). Всяка двойка бюлетина ще си има „сериен“ номер, който ще се определя от някакъв случайно избран от локалната машина интервал поредни номера, който ще се обявява в началото на изборния ден и който ще се записва в протокола на секционната избирателна комисия.

След края на изборния ден, програмата дава веднага резултатите от гласуването. Остава само комисията да преброи пуснатите бюлетини и да подпише протокола, единствено ако има съвпадение при двете независими действия.

Това е. Всички останали приказки досега не са нищо друго освен нечии мокри сънища.

За електронно гласуване по Internet -- забравете. Твърд противник съм на това.
« Последна редакция: Oct 13, 2014, 05:20 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #61 -: Oct 13, 2014, 05:09 »
Първо, кой те излъга, че кога ще е достъпен. Има хиляди системи написани с държавно финансиране, точно на колко от тях си виждал кода?!? И да, ако ще чакаме на студентите да преглеждат и подобряват кода, по-добре директно да отменим демокрацията и да делегираме на партиите правото да си определят самостоятелно, колко места ще имат.

Споко, даже кодът да е достъпен, даже да е абсолютно изчистен от грешки, няма как да си сигурен, че точно този код е компилиран и пуснат в действие по време на изборите. Аз поне не знам за такъв начин.

Изобщо, при електронното манипулиране, начините за хакване на резултатите стават много повече и много по-трудно доказуеми (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #62 -: Oct 13, 2014, 08:38 »
O-o-o аз съм на абсолютно същото мнение като теб, затова няма нужда мен да убеждаваш. Иначе (Гейта ще разкаже по-подробно) имало някакъв начин за цифрово подписване на кода дето уж гарантирало такива неща, ама вятър и мъгла.

Джет докато избираме между две злини, въобразявайки, че едната е по-малко лоша, все ще сме си на този хал.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #63 -: Oct 13, 2014, 10:50 »
O-o-o аз съм на абсолютно същото мнение като теб, затова няма нужда мен да убеждаваш. Иначе (Гейта ще разкаже по-подробно) имало някакъв начин за цифрово подписване на кода дето уж гарантирало такива неща, ама вятър и мъгла.

Начини има, той gate3way ги е споменал. Но няма начин как ще гарантираш почтеността на екипа, който ще се занимава с цялата тази работа. А един екип се купува много по-лесно, отколкото цяла секционна комисия и то не една. Ето затова не трябва да се преминава изцяло на електронно гласуване. Затова и предложих онзи начин в предната си пращулка.

И това го казвам не толкова на теб, колкото на останалите обадили се тук ентусиасти, които забравят, че освен информационни технологии съществуват и хора, които ги ползват. В този случай не трябва да се мисли като тесен IT специалист, а като по-широк скроен човек (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

abozhilov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #64 -: Oct 13, 2014, 11:26 »
@ddantgwyn мхм серийни номера, още по-лесен начин за проверка на контролирания вот... И как си сигурен че в момента няма манипулации на изборите? От къде си толкова сигурен, че в ЦИК не манипулират протоколите и каква е гаранцията, че с предложения метод пак няма да манипулират вота? 
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #65 -: Oct 13, 2014, 11:42 »
@ddantgwyn мхм серийни номера, още по-лесен начин за проверка на контролирания вот... И как си сигурен че в момента няма манипулации на изборите? От къде си толкова сигурен, че в ЦИК не манипулират протоколите и каква е гаранцията, че с предложения метод пак няма да манипулират вота?

Ок, може би си прав за серийните номера. Но по принцип няма как да избягаш от контролиран вот в нашата ситуация. И при единия го има, и при другия  ще го има.

Не съм сигурен, че в момента не се манипулират протоколи от ЦИК. Даже злите езици твърдят, че това е редовна практика.

А след като имаш второ копие от бюлетината, която си пуснал (тази, която нарекох за спомен) вече може да провериш със сигурност дали гласът ти е отчетен. На последните избори имаше случаи на хора, гласували за по-неизвестен кандидат и в протокола на секционната комисия техния глас не е бил изобщо отчетен. Да, когато отиваш да правиш проверка, разкриваш тайната на твоя вот, но това е напълно осъзнато решение.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #66 -: Oct 13, 2014, 12:31 »
На два пъти се спомена, че може да се използва протокола на Bitcoin. Някой отчете ли го изобщо. И ако се направи така, нека ми обясни някой, как ще се мапиулират изборите
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #67 -: Oct 13, 2014, 13:11 »
На два пъти се спомена, че може да се използва протокола на Bitcoin. Някой отчете ли го изобщо. И ако се направи така, нека ми обясни някой, как ще се мапиулират изборите

Как ще ти помогне този протокол, ако програмата, която обработва резултатите от гласуването, всеки пети подаден глас го слага на сметката на КПБ (примерно)? Как ще разбереш, че същата тази програма е „пипната“ за да прави това, при положение, че екипът, който обслужва изборния процес е „купен“? И колко хора мислиш, че ще бъде този екип, който трябва да бъде купен?

Разберете най-после, че не е въпрос на технология. Става дума за хора. А те са най-уязвими в цялата схема.
Активен

the lamer's team honourable member

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #68 -: Oct 13, 2014, 13:20 »
Никога няма 100% гаранция за такива неща. Особено когато Ганьо я контролира таз система.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #69 -: Oct 13, 2014, 13:36 »
Какво да разбирам? Казал съм същото няколко мои поста по-нагоре. Проблема е човешкия фактор. И колкото по-малко присъства, толкова по-добре. Сталин ли го беше казал? Има човек, има проблем, няма човек, няма проблем. И защо да не може, веднъж направена, системата да не може да се достъпва освен от един-максимум двама души, които ще имат достъп до помещението с евентуалните сървъри? Та електронно банкиране и деловодство, счетоводство и какво ли още не се прави по цял свят. И там има шпионаж и опити за намеса във всяка система сигурно. Това обаче не е отказало хората да ги ползват. Защо? Защото е достатъчно сигурно. Приемливо сигурно. Няма сто процента защитена система. Не съществува такава, но по-добре да има една с по-малко възможности за манипулация, отколкото тази сега.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

abozhilov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #70 -: Oct 13, 2014, 13:46 »
@Acho точно заради това идеята е да не се пази вотът само на един сървър. Клиентските програми могат да изпратят заявката до няколко сървъра едновременно. Така може да се назначи директно комися от ЕС, която да разполага със сървър и много лесно могат да се валидират резултатите след това. Има начин, просто на политиците не им е изгодно да се създава подобна система.

Някой по-горе беше споменал за цената на изборите. Цената на изборите ще се повиши еднократно. Дори не съм толкова убеден, че ще е много по-скъпо от това да се напечатат 5-7 милиона бюлетини. В дългосрочен план, подобна инвестиция ще е много по-евтина на данакоплатците като мен и всички тук.

Да не говорим, че при една модерницазия на личните документи в България, изборите могат да излизат в пъти по-евтино. Тогава няма да има необходимост от 10 маймуни в избирателните комисии. Ще трябват няколко човека, които да следят дали не се водят под строй хората и не се проверява техния вот.
При издаване на лични документи взимат пръстов отпечатък и се записват данните в някаква база данни. След това при изборите на базата пръстовия отпечатък става гласуването. Няма мъртви души, няма двоен вот и т.н. Това естетсвено е твърде идеалистично и никога не би станало в България.         
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #71 -: Oct 13, 2014, 13:56 »
Може да стане. Само трябва да вземем властта.  :D
Ако обаче такъв начин на гласуване се реализира, отпада необходимостта от парламент и издръжката на такава институция. Правиал и закони ще могат да се избират пряко от народа. Ама за това ще трябва да е много по-образован, много по отговорен всеки и много по-отворен за другите хора. Егоизма и простотията в момента са на една сериозна висота.
« Последна редакция: Oct 13, 2014, 13:58 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #72 -: Oct 13, 2014, 15:18 »
За властта най-лесно ще стана с военен преврат, обаче оттам насетне каруцата може да се обърне  ;D
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #73 -: Oct 13, 2014, 17:08 »
Какво да разбирам? Казал съм същото няколко мои поста по-нагоре. Проблема е човешкия фактор. И колкото по-малко присъства, толкова по-добре. Сталин ли го беше казал? Има човек, има проблем, няма човек, няма проблем. И защо да не може, веднъж направена, системата да не може да се достъпва освен от един-максимум двама души, които ще имат достъп до помещението с евентуалните сървъри? Та електронно банкиране и деловодство, счетоводство и какво ли още не се прави по цял свят. И там има шпионаж и опити за намеса във всяка система сигурно. Това обаче не е отказало хората да ги ползват. Защо? Защото е достатъчно сигурно. Приемливо сигурно. Няма сто процента защитена система. Не съществува такава, но по-добре да има една с по-малко възможности за манипулация, отколкото тази сега.

Като гледам какво си писал, има доста неща, които не си разбрал. Да бъркаш електронно гласуване с електронно банкиране?! Да не схващаш, че двамата човека, които ще имат достъп до сървърите ще се купят по-лесно и по-евтино, отколкото ще ти струва да манипулираш изборни резултати при сегашната система. Явно нищо не си разбрал, но колкото, толкова -- идеални неща в природата няма.
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.