Автор Тема: Болен рутер  (Прочетена 14234 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Болен рутер
« Отговор #60 -: Mar 05, 2014, 00:07 »
Един ват е прекалено много и е десетина пъти над позволеното от закона :) В апартамент между другото няма никакъв смисъл от това - защото няма да оправи нещата. Ако примерно нямаш обхват в съседната стая, дори да сложиш тая микровълнова фурна, много малко ще промениш. Защото машината в съседната стая може и да започне да чува по-добре, но няма да започне да изпраща по-добре и проблемът ще си остане.

Иначе сигурно ще е забавно да гониш рекорди с тия джаджи с насочени антени да докараш прилична връзка на километри разстояние.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Болен рутер
« Отговор #61 -: Mar 05, 2014, 02:45 »
Голям офтопик стана с тия Микротици, ама как да го отделя сега в нова тема...

Съжалявам, че ще се обадя не по темата, но преди време имах неприятни дертове с "пичовете" от ReloadBG. Не му е тук мястото да обяснявам подробности, но (могат да) са адски некоректни.
Просто се опитвам да предпазя някой да се хвърли първо на тях, ако иска да мине на Mikrotik.
Пълен списък и карта на официалните дистрибутори могат да бъдат намерени тук. Нямам намерение да правя реклама на горните, но исках страница за преглед на рутерите, а това изскочи първо. Всъщност Алинк имат разпродажба в момента, ако някой търси по-ниска цена.

потроших сума време за да разбера защо батериите на всички мобилни устройства падат два пъти (може би и повече) по-бързо... Падат защото на тези велики устройства не може да им се настрои beacon интервала и плюват като ненормални през 20мс
Проблемът не е в beacon интервала, а в DTIM-ите, чийто интервал е зададен на 1 (т.е., всеки beacon съдържа и DTIM) и не може да се променя. Мда, при цялото богатство на възможностите за конфигурация на какво ли не откъм работата на тези рутери не е ясно защо не е дадено позволение за промяна на този параметър, възможността за което присъства дори във firmware-ите на повечето китайчета. Има запитвания за него още отпреди появата на версия 5 на RouterOS (може би и от по-рано), а вече има няколко издания на версия 6 и възможността за промяна на този параметър все още липсва. И все пак си мисля, че това е проблем по-скоро при публични мрежи, а не вкъщи, където винаги ще си намериш контакт и удобно време за зареждане. Лично мнение. Но да, това е нещо, което трябва да бъде решено и винаги следващото издание на RouterOS е кандидат за това.

1000mW ? това не е ли малко незаконно ???
не бих искал да си имам в къщи нещо дето да ми пече постоянно с 1W на 2.4Ghz.
Това се регулира от настройките. Дори има готови лимити по държави и България я има в списъка за избор. Може да се зададе и до клонящи към нулата нива. Трябва да се има едно наум при задаване на високи стойности, тъй като е дадено позволение да се зададат и по-високи от поддържаните от картата стойности, с което да бъде изгорена, което специално е упоменато в ръководството, че трябва да се прави на собствен риск. Ето какви дори опасни подробности има за настройка, но за DTIM-ите няма. Причината за тази липса със сигурност е по-голяма от просто пропуск, но няма повече информация.

Иначе сигурно ще е забавно да гониш рекорди с тия джаджи с насочени антени да докараш прилична връзка на километри разстояние.
Мда, точно за такива експерименти е сложена тази мощна антена. Все пак тези рутери си се водят за ентусиасти. Но далеч не е задължително да са само за ентусиасти, стига човек да не се стресне от богатото меню :)

П.П.: За по-плашливите, а и е в контекста на този форум, заради open source (за разлика от Mikrotik), си заслужава да се спомене и NETGEAR WNR3500L (да не се бърка с другите от N300 серията).
« Последна редакция: Mar 05, 2014, 03:04 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

pennywise

  • Гост
Re: Болен рутер
« Отговор #62 -: Mar 05, 2014, 07:19 »
Наскоро имах подобен проблем с един стар Linksys WRT54GL. Бях решил, че му е дошло времето и взех назаем за няколко дни от комшията един пак Линксис, че се бях засилил и аз на тоя Микротик да си купувам, обаче когато го донесох реших да пробвам неговия адаптер на моя рутер и се оказа, че проблема е там.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #63 -: Mar 05, 2014, 07:36 »
Наскоро имах подобен проблем с един стар Linksys WRT54GL. Бях решил, че му е дошло времето и взех назаем за няколко дни от комшията един пак Линксис, че се бях засилил и аз на тоя Микротик да си купувам, обаче когато го донесох реших да пробвам неговия адаптер на моя рутер и се оказа, че проблема е там.

 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Болен рутер
« Отговор #64 -: Mar 05, 2014, 08:47 »
Те рекордите едва ли ги правят с фабричните антени на микротика, поне като гледам на снимката де, с тия като го издуеш на 1000mW, по-скоро да откажеш всички в радиус стотина метра да ползват същия канал :)

Не разбирам от wifi рекорди де, но според мен най-големият им проблем ще е със зацапания от други wifi-та ефир и с тия омни пръчките, относително прилични резултати ще постигнат само далеч извън населени места. Ама съм виждал да продават разни по-специализирани насочени антенки за wifi-та, та сигурно с тях си играят хората.

Ефирът наистина е грандиозна кочина, в темата за фурните споменах че си поръчах малко железария да слухтя обхвата със софтуерно радио, нямам думи за резултатите, не знаех че е такава свинщина. Сигналите са толкова силни и така навсякъде, че с антена от тенекиена консерва (която е популярна сред онези с рекордите), накъдето и да я насоча, дори в небето, приемника се задръства с тая пасмина и примерно 200mhz встрани от обхвата на wifi-тата гледаш яко смущения от тях. Исках да разбера дали ще се регистрира изтичане от микровълновата, ама то е сложно - на 2.45ghz, FFT plot-а изглежда все едно постоянно минават цунамита, дори да изключа моя рутер, съседските се оказва че пържат достатъчно добре за да компенсират за грозната картина :) Ще се окаже доста проблемно да живееш в гъсто-заселен квартал.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #65 -: Mar 05, 2014, 10:21 »
Значи взех захранване от един друг Линксис да го пробвам. Първото включване добре, викам си „а, чудесно“. Изключвам захранаването и включвам - блокаж. Пак - блокаж.  >:D
Явно ще да е нещо в самия рутер. Няма да я помириша вече тая марка.  Ще си купя едно евтино ТП-линкче за 35 лв и ще си имам Интернет.  >:(
Активен

Без правила няма игра

pennywise

  • Гост
Re: Болен рутер
« Отговор #66 -: Mar 05, 2014, 10:41 »
...ама ти провери ли ампеража и волтажа?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #67 -: Mar 05, 2014, 12:09 »
...ама ти провери ли ампеража и волтажа?

Разбира се.
Моето захранване:
Input: 100-240 V, 0.5 A
Output: +12V, 0.5A, 6W

Другото захранване:
Input: 100-240 V, 0.5A
Output: +12V, 1A max

Ампеража е повече, но поне не е по-малко.  :D
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #68 -: Mar 05, 2014, 14:29 »
Явно ще да е нещо в самия рутер. Няма да я помириша вече тая марка.
Отваряш го и гледаш дали няма бомбаж на някой електролитен кондензатор. http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
Ако има, помоли някой да ти ги смени..... или си купувай нов.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #69 -: Mar 05, 2014, 14:53 »
Ще се окаже доста проблемно да живееш в гъсто-заселен квартал.

А ми то точно заради това WiFi-а е измислен да бъде с достатъчно малка нощност.

Може ли един screenshot на ефира, че ми е много интересно.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #70 -: Mar 05, 2014, 15:46 »
Проблема е решен по малко старомоден начин - сложиш си предишния жичен рутер ТП-линк и няма са се занимавам с глупости. Достатъчно се напатих от Линксис, това е вторият ми рутер от тях (първия имаше проблем с PPPoE и ми го смениха с този).  :-[

Ето и снимка на кондензаторите. Онова синьото мисля е флумастер, а не електролит. Ако греша, моля да ме поправите.  [_]3 [_]3
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #71 -: Mar 05, 2014, 15:53 »
Наред са.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Болен рутер
« Отговор #72 -: Mar 05, 2014, 15:53 »
Е, отгоре са добре тия електролити.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

a_panov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
Re: Болен рутер
« Отговор #73 -: Mar 15, 2014, 01:17 »
В Африка съм и няма интернет. Хазаяина ми го пуска и спира когато си иска. Интернет компаният иска тукашна лична карта за да ти пусне интернет и се принудих да завзема... 4 мрежи. С доста ривърс енжиниъринг набарах че всичкото рутер е Цисковец. И заже за Цисковеца съществува експлойт за отдалечено сменяне на паролата. Просто трябва да знаеш външния IP на Циското и сменяш за 2 милисекунди на root паролата. Даже не изисква стара парола, направо презаписва нова.
Та след като разбрах какъв е хардуера разбрах че паролите за интернета са цифрички отстрани на етикетите на кутиите ми а BSSID - та пак ги взимат от тези етикети...
Та със помоща на богинята http://Кали (да Индийската богиня), и помоща на един приятел който ми задели 10-тина ксеонски ядра си осигурих достъп до тия 4 мрежи. И в един момент се сещам за един професор от БАН и му пиша, и го питам:
- Суперкомпютър имаш ли (не в къщи а на работа)? И той ми отговаря -
- Имам един стар ама сега ще кандидатстваме за нова техника че тая е на повече от 5 години.
Говорим си, говорим си... И му давам да върти едни матрици, той римуут ги пуска. И ми казва, тамън ги пуснах и станах от компютъра, няма и 2-3 минути и ми изплю отговора.

Та няма пълно щастие, няма пълна защита. Ето така ви слухтят:
airodump wlan0 - така сканират ефира, сонита, LG-та, Самсуняци, Ябълки, всичко показва и от тука си избираш BSSID-то
aireplay -c канал_на_мрежата -W файл_където_да_пише_прихванати_данни -bssid BSSID_на_мрежата wlan0 - така сканират за "ръкостискане" между BSSID и ЕSSID
И в друг терминал почваш да "ухажваш" мрежата с:
aireplay-ng --deauth -a BSSID wlan0

Като хванеш ръкостискането ти трябва ферма от сървъвни ядра или SLI на CUDA. В моя случай беше Pentium D 925 ми даваше за изчисление 700 часа!!! Ако ви карат с речник, не е сигурно че ще ви намерят. В моя случай знаех формата на думата 9 знака само цифри. Сгенерирания речник е 10 гигабайта и аз за по лесно да не пиша и чета от диска пайпнах изхода на генератора към каменотрошачката и получих:
263404757
245143749
245458366
245489875

Истествено че може лекинко да се позащитите
1. Да кажете че само 1 или 2 устройства могат да се вързват едновременно към уайерлеса.
2. защита но мак! Имате смартфон, влагате му мака в рутера и като се закачи някой и не е с мака на телефона ви го разкача. Това е временно решение докато не пуснат пак въздушния дъмп и не видят на телефона ви мака...

Няма пълно щастие! Ейго на, директор съм! Ама в Африка... Получавам заплата ама давам 400 $ за наем...
F*ck this curved field!

В София на един току що инсталиран Уиндоус без парола на Administrator видях как ремуут юзър се беше закачил и си ровеше по диска... Може и бот да е било, ама се беше логнал римут!

Нали всички сте чували за нигерийски спам!?! Та това са едни халета с 20-40 метра редици от маси и от двете страни компютри през 1 метър и по един негър и така 24 часа. Взимаш си 200-300 човека, монитори 15-17-ки, мишки с топчета. И няма 6 няма 5. Щом сестра ми я удариха с тоя спам... 30$ - 40$ на човек на месец...

« Последна редакция: Mar 15, 2014, 01:25 от a_panov »
Активен