Автор Тема: Кракване на WEP мрежи  (Прочетена 8761 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Кракване на WEP мрежи
« -: Aug 21, 2009, 21:16 »
// нагла_самореклама_on

От известно време тая проблематика доста ме вълнува, та реших да се разровя. Нямам предвид как точно се ползва aircrack, реших че трябва да се проучи как стои въпроса с криптирането, как точно са го счупили, от какво са се възползвали, каква е математиката зад цялата тая работа. Не че имам желание да си пиша собствен aircrack, ама като се заинатя да разбера как нещо работи и докато не си поиграя сам, няма оправия. После се установи че няма нищо написано като хората на български, а и на английски не можах да изкопая нещо, където да е описано като за обикновени идиоти как се случват нещата.

И тия дни си играх да чета бая глупости по тоя въпрос, играх си да си пиша разни програмки на C да проверя нещата които са ги писали големите глави. Онези крипто-психопати-математици  пишат отвратителни неща, напомнят ми на следването в университета (последното се оказа доста полезно BTW). Най-отвратителното е че ужасно елементарни неща ги описват по отвратителен начин та чак ми се наложи да си отварям прашасалите учебници по статистика, линейна и дискретна математика, бля.

Та как и да е, хубавото е че успях да схвана за какво иде реч, даже си написах програмки, които да илюстрират криптографските атаки. Реших да опиша цялата простотия на малко по-разбираем български език в случай че някой случайно реши да разбере малко повече от това, което пишат в документациите и уикито на aircrack. Ако някой случайно има интерес:

Чупене на WEP - част 1

Чупене на WEP - част 2

Ще се радвам безкрайно много ако дори на един човек тия глупости му свършат работа и поне малко да му спестят ровенето в полу-разбираеми математически глупости, което си причиних тия дни. Програмките за кракване на ключове са прости и лесни за схващане, ако не другото барем това помогне, щото не ме бива в обясняването особено.

// нагла_самореклама_off

« Последна редакция: Aug 21, 2009, 21:33 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #1 -: Aug 21, 2009, 21:52 »
Благодаря  [_]3
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #2 -: Aug 22, 2009, 03:44 »
Много подробна и добра статия. Обяснява на човешки език какво точно представлява криптирането с WEP, възможни варианти за кракване и т.н. Печелиш много бравота от мен за това нещо. Аз лично смятам да си го копна.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

shoshon

  • Гост
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #3 -: Aug 22, 2009, 15:00 »
//offtopic

Това е мой пост който случайно разбрах че се е появил в тази тема... Няма ли начин да се отстрани проблема с влизането като регистриран постребител. Прехвърляме в тема където съм бил, я не където съм...

Цитат
На какво се опитваш да сложиш това Убунту ? То тръгва по стандрат на 1280x1024 или 1280x800 ( за широк екран ) Ако си с някаква стара машина може и нищо да не виждаш. Ако искаш има вариант да влезеш в конзолата - Crtl+Alt+F1. И да си оправиш настройките през Xorg.conf. Как? Има гуугъл.
« Последна редакция: Aug 22, 2009, 15:51 от shoshon »
Активен

Djuroff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 80
  • Distribution: Fedora 11
  • Window Manager: Gnome,KDE
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #4 -: Aug 22, 2009, 16:55 »
Браво gat3way  много добре обяснено.Благодаря за хубавата статия. :)  [_]3
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #5 -: Aug 23, 2009, 02:54 »
Action!
« Последна редакция: Aug 23, 2009, 03:54 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #6 -: Aug 23, 2009, 23:03 »
Аз явно съм закъснял и съм пропуснал, но все пак за какво иде реч в горния линк?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #7 -: Aug 24, 2009, 08:55 »
Russian Video Tutorial.
Може би трябваше да го кача някъде на друго място.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #8 -: Aug 24, 2009, 10:07 »
Постове като тия трябва да се трият. Са сулю-пулю ще почне да прави поразии на хората ....
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #9 -: Aug 24, 2009, 10:39 »
На сульо и пульо ще им е по-лесно да си изтеглят отнякъде инструментариума и да си играят с него. Едва ли ще им трябва да се опитват да разбират RC4 алгоритъма и слабостите му, както и структурата на 802.11 фреймовете.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #10 -: Aug 24, 2009, 13:46 »
Постове като тия трябва да се трият. Са сулю-пулю ще почне да прави поразии на хората ....
Да бе!! Дай да забраним азбуката за да не се пишат позиви срещу властта :(
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #11 -: Aug 24, 2009, 18:44 »
Постове като тия трябва да се трият. Са сулю-пулю ще почне да прави поразии на хората ....

И все пак нет-а е пълен с клипчета като това. Защо виждаш как "сулю-пулю" ще започнат да правят поразии, а не погледнеш от друга страна - как това клипче може да е полезно на някой Sys Admin по въпроса с security-то!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #12 -: Aug 24, 2009, 21:51 »
Постове като тия трябва да се трият. Са сулю-пулю ще почне да прави поразии на хората ....
Постове като тези трябва да се увеличат, защото само знанието и разбирането помага за справяне с проблемите, и за професионалното ни развитие.
Скриването на проблема не го премахва или решава, само го задълбочава.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #13 -: Aug 26, 2009, 10:01 »
Повечето статити  като тази , ги научаваме доста преди   цитирам по горния пост "сулю-пулю"
Тъй че споко
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: Кракване на WEP мрежи
« Отговор #14 -: Aug 26, 2009, 10:57 »
Аз като разбрах как се прави, много ми пораста пишката. После си дадох сметка за нещата, който правих или по-точно можех да направя (като мизерии на некви хорица) и се осъзнах като якия мизерник. И все пак "Децата нямат спирачки". Не че няма от къде да се научиш наистина, но като е по-тегаво си е едно усилие в повече.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.