Автор Тема: Планинарски въпрос  (Прочетена 8681 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Планинарски въпрос
« -: Jun 18, 2019, 14:28 »
Да ми препоръчате хубави туристически обувки? Не разбирам от тези работи, а не ми се ходи в Декатлона. Не вярвам на тез големите магазини. Кой знае, какво име е качеството...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #1 -: Jun 18, 2019, 15:02 »
За хайкинг трябва да решиш дали искаш ниски или високи. От там отиваш по магазините и мериш наред. Важното е да са ти удобни на теб. В декатлона има всякакви, но обикновено от по-нисък клас (по-евтини). Ако искаш качествени - гледай да са над 200 лева.
Аз лично нося бачкаторски обувки по планината :) (тези дето им викат "сейфти буутс" за около 80-100 лева)
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 15:08 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #2 -: Jun 18, 2019, 15:23 »
Жалко че май вече не произвеждат старите класически туристически обувки (пионерки). Но знам ли  ;)
Мисля че някакви "кубинки" като тези на военните ще са добри (не знам дали се продават обаче).

Миналото лято ходих на Витоша с някакви средно високи маратонки или е едни немски летни обувки (който обаче излязоха много яки а уж са леки и фини).
Но това не го препоръчвам, аз често съм небрежен ...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #3 -: Jun 18, 2019, 15:32 »
А да и @ray ме подсети като каза летни обувки - трябва да решиш дали искаш нещо леко  и пропускливо или нещо плътно, но по-изморително. Аз лично нося само плътни, понеже ако вали, роси, или дори само да е мокра тревата, си подгизнал :)
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 15:35 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #4 -: Jun 18, 2019, 15:38 »
В декатлона има една марка QUECHUA и май всичките им модели ги водят все за преходи. Аз обаче си купих за градско ;D ама най-ниският и най-лекият варянт само за 25лв - почти маратонки. Обаче излязоха здрави. Има големи модели до 100лв и нагоре.
Но все се чудя как стои въпросът със запарването.....с тези изкуствени материали отвътре....Военните кубинки поне бяха от кожа.
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 16:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

stealth01

  • Гост
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #5 -: Jun 18, 2019, 18:13 »
... Важното е да са ти удобни на теб.
Всяка удобна обувка върши перфектна работа. Всекидневната маратонка е идеална за разходка.
За по-висока планина, където има повече каманак е добре да имаш по-твърда подметка. Евентуално и да е висока обувката, обхващаща глезена.
Аз имам висока, кожена, „военна“ обувка, която нося по-скоро по изключение. Иначе въртя два ниски Salomon-а. Един мрежест и един затворен с гортекс мембрана. Добри обувки среден клас. И двата съм ги вземал от промоции в sportsdirect.com. Но е добре да премериш, защото обикновено се взема един номер нагоре при соломонките.
Каквото и да купиш, не се мятай веднага с него по баира, а го разкарай малко преди това да се поочупи първо обувката, а не краката :) Vibram се води някаква добра марка подметка и това може да ползваш като някакъв ориентир.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #6 -: Jun 18, 2019, 18:42 »
Цитат
Евентуално и да е висока обувката, обхващаща глезена. глезена.
Високата обувка също е изключително важна в планината зажото пази и от змии. Представи си че случайно настъпиш някоя заспала......
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 18:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #7 -: Jun 18, 2019, 18:49 »
Досега не се обаждах в темата, защото по мое време, когато ходехме на балкан, нямаше скъпи обувки, не съм запознат с тях и не искам да бъда.

Но се обаждам заради последното мнение. Категорично не съм съгласен, че маратонката е добра обувка за планина. Тя е мека, неиздържлива, пързалива, никаква. Виждал съм хора със скъпи маратонки, как се пързалят по тревата или камънака като да са на кънки. Виждал съм, колко лесно се късат тия маркови чудесии. А как се пълнят с кал да не говоря.

Това с работното облекло, не ми се струва лоша идея. Първо работните обувки са високи.  Второ те са с добър грайфер. Най-ценно ми се вижда, че те в подметката имат метална (или пластмасова) подложка. Последното е в случай, че настъпиш пирон. Но скалите по планините също са доста зъбати, така, че може да е от голяма полза.

По мое време „гъзарите“ ходеха с пиринки. Бяха скъпи и трудно се намираха. Останалите ползвахме кубинки. Кубинката не е удобна обувка, както знае всеки ходил казарма. Но пък е здрава. И държи краката сухи.

Съвета за номер или два по-голям размер, също е добра. Това е защото почти сигурно ще се носи с дебел чорап, термо-чорапи или два чорапа. Е сега в жегата не, но само след два месеца ще е друго. А и в балкана може през деня да те опече като индианец, ама нощта си е студено.

п.п. Междувременно Наката е написал, нещо, което изпуснах. За радост не се е случвало да настъпвам змии. Но за съжаление, понякога хапят по-високо, чак до глезена. На човек да му се не случва. Но да змиите са нещо, което изобщо не е за пренебрегване;

п.п.п. Ако сега ходех по планините, бих си купил Матстар. Знам, че ще се скъсат след 3-4 ходения, но пък ще съм дал за тях 30 до 40 лв. Между другото евтините работнически обувки (китайски естествено) и те струват по 40-50 лв. в магазините за работно облекло.
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 18:54 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #8 -: Jun 18, 2019, 19:08 »
Всекидневната маратонка е идеална за разходка.
Категорично не съм съгласен, че маратонката е добра обувка за планина.
Добре :)

... Тя е мека, неиздържлива, пързалива, никаква. Виждал съм хора със скъпи маратонки, как се пързалят по тревата или камънака като да са на кънки. Виждал съм, колко лесно се късат тия маркови чудесии. А как се пълнят с кал да не говоря.

Маратонката върши работа в 90% от случаите. Естествено, че е мека и се плъзга. Но е удобна. Твърдата подметка е предимство само на каманак, а високите планини в България не са чак толкова много. 4096bits не уточни къде и как ще се ползва обувката, но едва ли ще качва Вихрен и яха Кончето. И така да е, ако е сухо, маратонката пак ще му свърши работа. Другото са екстри.

П.П. И като казвам, че маратонка върши работа, не означава, че е идеална обувка. Аз лично нося туристически обувки и по разходки, и из града. И бих избрал винаги туристическа обувка пред маратонка. Както и linux пред windows. Но и маратонка върши работа, и windows... :D
« Последна редакция: Jun 18, 2019, 19:13 от stealth01 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #9 -: Jun 18, 2019, 21:57 »
Ами интересува ме нещо, което може да изкара поне три-четири сезона. Питам, щото гледах в нета, магазини, разни коментари по форуми, обаче още повече се обърках. До малко над триста и дадесет сигурно ще се прежаля.

Не ми се обсъжда много цена, защото един път през живота си направих грешката да си купя скъпа маратонка с идеята, че за тази цена ще изкара дълго и ще е удобна. Удобна беше. Изкара две седмици.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #10 -: Jun 18, 2019, 23:00 »
Но и маратонка върши работа, и windows... :D

Сигурно върши работа в красив летен ден, когато си правиш разходка на Витоша по пътеката, дето тръгва от кв. Княжево. Ама там дето аз ходех, не вършеше. И понеже 4096 каза, че смятал да иде на поход, реших, че не говори за Витоша.

Но може и да греша.

Но виж за Усхадуя не съм съгласен, че върши работа. Всеки път, когато седна на него, имам чувството, че съм с една отрязана ръка. Неудобно и гнусно. Почти е невъзможно да се работи с това. Едно от хубавите неща на безработицата е, че не ми се налага да докосвам това животно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #11 -: Jun 19, 2019, 00:12 »
Не съм ходил на планина от доооста време, но имам мерак...
Та, лични стари наблюдения.
Навремето в ЗЗУ-то в Стара Загора даваха за работни обувки маратонки "пиринки". Отидох с тях, поскъсаха се нефатално, естествено, но... още 3 (три) пъти ходих на Пирин с тях. "Кубинките" (тях ги няма вече, поне не във вида който сме свикнали) - добра идея, но много се драска кожата в камъните, поне 10 пъти по-добре от класическа маратонка. Маратонката се пързаля в трева и роса, няма и минимален ток, не е добра идея за абсолютно навсякъде, при катерене особено.
"Матстар" - аз нося предимно такива всекидневно, но те се водели спортни обувки, аз им викам маратонки, разни идеали... Не бих тръгнал (предвид "гърмян заек съм") с тях на планина. Работните обувки - да, ще спарват, ама е сигурно, и са високи, както и другите изброени предимства.
И опираме до "класическите" туристически обувки - най-добър избор, защото са леки и ще изморяват при дълъг преход най-малко (а и вече са вкарани в тях "нови технологии").

Моят избор по принцип е "кубинки", но както казах вече ги няма (въпреки, че ми излезе една оферта и мисля да я приема, след предварителен оглед).

П.П. Та, общо взето, всяка висока обувка с ток, поне минимален и дълбок грайфер (като екстра) е добър избор според мен. Важното е да е удобна.

П.П.2 С добри обувки и раница си е разкош в планината. Както и връхна дреха, храна и вода в раницата, колкото и да е малък прехода (това си е аксиома).
« Последна редакция: Jun 19, 2019, 00:34 от malin1 »
Активен

bot

  • Гост
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #12 -: Jun 19, 2019, 07:56 »
Цитат
Евентуално и да е висока обувката, обхващаща глезена. глезена.
Високата обувка също е изключително важна в планината зажото пази и от змии. Представи си че случайно настъпиш някоя заспала......
по скоро пази глезена от навехване ако стъпиш накриво, което се случва често при неравен терен
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #13 -: Jun 19, 2019, 11:03 »
Съгласен съм, че раницата е много важна. По мое време имаше само неудобни раници и самари. Те водеха до какви ли не гръбначни и вратни проблеми. А и по-тежки могат да бъдат. По онова време започна да набира популярност плевенския производител Ташев. Раниците наистина бяха много удобни, от хубави материали и добре ушити. За съжаление докато събера пари за най-евтиния модел, мина времето ми и така успях да ида с добра раница само на два или три похода.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Планинарски въпрос
« Отговор #14 -: Jun 19, 2019, 11:58 »
Реших да проверя каква марка бяха леките немски обувки и се оказаха - Rieker (гледам че има и Саламандър, подобни).
По памет мисля че бяха около 150-170 лв., преди време обаче  ;)
Става въпрос за поне 3 изкачвания от Алеко до Черни връх и обратно (3-4 часа общо).
Това ще бъде третото лято в което ги нося (е разбира се не само тях, но доста ги нося)

Гледам че има и олекотени кубинки: https://www.google.bg/search?q=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8+%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiBkrf6lPXiAhWs5aYKHTi0DUcQsAR6BAgAEAE&biw=1920&bih=976#imgrc=RJqovE3xRK3keM:

http://www.verticalworld.net/articles/article.php?id=502
« Последна редакция: Jun 19, 2019, 12:07 от ray »
Активен