Автор Тема: Проблем с клавиатурната подредба в Karmic Koala 9.10  (Прочетена 2152 пъти)

Orthodox

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Ubuntu Karmic Koala 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте! Нов съм във форума и почти 100% начинаещ в света на Linux. Накратко за мен. Фармацевт съм по професия, на 48 години, живея и работя в Русе. Първият ми допир с компютрите беше още в далечната 1985, кото студент, с модел на HP. Собствена машина имам от 1993, като към ползвал разни произведения на хората от Редмънд - DOS-3.1-3.11-98-XP. Напоследък съм почнал постепенен, но необратим преход към операционната система за свободни хора, като засега на една от двете ми домашни машини инсталирах успоредно с творението на Гейтс и Ко Ubuntu 9.04, което после успешно ъпгрейднах онлайн до Karmic Koala 9.10. Общо взето изучаването и използването на Коалата вървят добре, но все пак възникват и проблеми, за които се надявам да получа помощ тук, сред истинските ценители на Линукс, и вярвам, че ще я получа, защото съм убеден в общностния дух сред всички нас - и начинаещите, и напредналите потребители. Все пак, и самото име и философия на Ubuntu са такива - да има взаимопомощ и подкрепа в общността.

(Впрочем, преди време за кратко пробвах като LiveCD едно друго българизирано дистро - Tilix 2.1, но работата по него май спря, преди да се стигне до очакваната версия 3.0...)

След това самопредставяне, което все пак е офтопик и моля за извинение, че ви занимах със себе си, нека да опиша и проблема си. Като цяло Коалата работи радващо добре, но има малък проблем с клавиатурните подредби. Настройвам системата да работи освен със стандартната латиница, също и с българска клавиатура по БДС. Превключване - с Ctrl+Shift, индикация на кирилицата - със светодиода на Scroll Lock. Обаче тази настройка не се запазва при излизане от Линукс и се налага да се прави при всяко ново стартиране на системата, защото отново се зарежда само латиницата. Не е голям труд, но все пак е досадно. Ако някой има идея как да се преодолее това, ще се радвам да ме посъветва.

И още - изглежда, че тук за разлика от Tilix няма екранен индикатор за избраната в момента клавиатура, например във вид на знаменца в долния десен ъгъл. Само LED-индикация, което също не е лошо, но трябва да се премести погледът от монитора към клавиатурата, за да се види, а това също е една малка досада.

Засега проблемът ми е този. Предварително ви благодаря за подкрепата, и желая на всички форумци най-добри неща!

HAPPY UBUNTING! ;)
« Последна редакция: Nov 25, 2009, 22:04 от Orthodox »
Активен

tasmaniec

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
  • Distribution: Kubuntu 13.10
  • Window Manager: KDE
  • "Това, което не ме убива ме прави по-силен."Ницшe
    • Профил
Здравей, хвърли един поглед  - http://www.ubuntuforums-bg.org/index.php?topic=45.0
Активен

CPU -Intel Pentium E2140@ 3000Gh,VGA-Ati Radeon 4850,Mem. A-Data 2*1Gb.,2*160Gb. Hitachi,Jetway ip35- sg.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Кликни с десен бутон на мишката върху панела на който искаш да има индикатор за подредбата. Избери "Добавяне към панела" и от списъка избери  "Клавиатурна подредба".
« Последна редакция: Nov 25, 2009, 22:57 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Orthodox

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Ubuntu Karmic Koala 9.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Благодаря ви за бързата и полезна информация, момчета! С малко усилия си оправих кирилицата - вече не се губи при излизане от Убунтуто, а на панела има голямо знаме на избраната клавиатура, поради което изключих индикацията с LED-индикатора като вече излишна. Само видях малко зор с изпълнението в терминала на командата cd Desktop/, защото в българизираното дистро името на папката е друго, но не знаех какво. Опитах с Работен плот, после с Работен_плот, ама все получавах отговор, че няма такава папка. Е, накрая разгледах във файловия мениджър свойствата на един файл на работния плот и се оказа, че папката е именувана просто Плот. Та накрая стана...

Още веднъж благодаря за полезните съвети, и обещавам още доста въпроси като новоначинаещ, но все пак ще питам само след като съм потърсил помощ в електронните книги за Линукс, които съм събрал, в Нета и в този форум, разбира се - и ако не открия отговор, ще пиша тук в нова тема. Не искам да злоупотребявам с услужливостта на по-опитните потребители, защото сигурно има доста питащи.

HAPPY UBUNTING!!! ;)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Power statistics в Karmic
Настройка на програми
madmad 0 1337 Последна публикация Jan 03, 2010, 18:20
от madmad
Процесите в Ubuntu Karmic ?
Системна Сигурност
maxich 15 5369 Последна публикация Feb 22, 2010, 15:43
от maxich
Натоварване на ubuntu 9.10 (karmic)
Начини за увеличаване на бързодействието
Pulear 10 5119 Последна публикация Mar 17, 2010, 12:03
от didipov
Sound проблеми в Kubuntu Karmic Koala
Настройка на хардуер
ritter_ 11 3402 Последна публикация Mar 20, 2010, 08:42
от cybercop