Автор Тема: Mеждуплатформен троянец краде пароли в Linux и Mac OS X  (Прочетена 15406 пъти)

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
@danaildr хммм ... вируса да не е писан на HTML5 с JS ядро :)

Ако беше така, това нямаше да и вирус, а новата версия на Цоникс ОС :D.
А нима Цоникс ОС не може да е ОС и вирус, троян и червей едновременно? Аз мисля че и за офис пакет и CAD програма, че и за база данни Цоникс ОС няма да падне по гръб!
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не е особено сложно да криеш процеси в линукс ако имаш root-ски права. Дори и без да модифицираш ядрото. Същото важи и за файлове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

danaildr

  • Гост
и тук идва въпроса, кой е достатъчно глупав да изпълни тоя файл с администраторския акаунт.
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Е как кой, всеки ползващ BackTrack, щото е мноо як :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това е списание. Имам около половин голям шкаф с негови броеве от началото на века, а другата половина е с други списания. Отдавна това списание е известно с недоброто си отношение към нашата ОС. Просто прекалено много са свързани с една друга. Обаче от как решиха да стават списание „за живота“ тип „.net“, станаха съвсем нетърпими. Още през две и пета написаха една огромна глупост и клевета за ГНУ/Линукс. Тогава написах и статия отговор, но ЛЗБ отказаха да я публикуват.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Още през две и пета написаха една огромна глупост и клевета за ГНУ/Линукс. Тогава написах и статия отговор, но ЛЗБ отказаха да я публикуват.
Ако още я пазиш....
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
И ние в Linux си имаме такива вируси - Skype, VLC, Libreoffice...
Доколкото знам, това са имена на програми и ако за първата мога да предположа защо я наричаш "вирус", за другите две недоумявам. Може ли някакво разяснение?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами да след като не беше публикувана, си я публикувах сам на личната страница, която е спряна, но статията е още на линия:

http://lamerspace.hit.bg/page/pcworld.htm

И едно извинение. Заради старост-нерадост съм объркал с цяла година. Статията е писана и предложена за публикуване на  30.09.2006. Не много след нея изобщо спрях да си купувам това списание.



Сега си я препрочетох и видях странното от днешна гледна точка твърдение, че вирусите не се пишат за пари. Но по онова време точно така си беше. Другото е все още актуално.

Трябвало е също визуално да отделя цитатите, макар да е ясно по стила, кое е цитат. И е трябвало да обърна повече внимание на абзаците. Не са добре. Също така някой изречения са заплетени и не изчистени. Но все пак аз не съм журналист, а от тогава придобих доста повече опит.
« Последна редакция: Aug 27, 2012, 13:37 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Баси пропагандата .Тия само пускат фитили
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Навремето тук имаше един ЮниксЛинуксФен или нещо такова. Та той настояваше да работи изключително и само  с административни права. Знаем от къде е придобил тази тъпа идея. Тогава ползваше Слак, защото му позволяваше да влиза графично като свръх-потребител, а Дебиан не  му позволяваше.

Така и никой не го светна, че всъщност и в Дебиан това е елементарна задачка. Най-вероятно за негово добро. Но пък тогава попадна в ада на зависимостите и караше Нетер да му пише bash script за теглене на дебиански пакети и конвертирането им в tgz.

Това не беше отдавана. Да не сбъркам втори път с датите днес, но мисля лятото на 2009 беше. Тъй че кандидати да вършат глупости, винаги има.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Цитат
http://lamerspace.hit.bg/page/pcworld.htm

Здравей,
Аз изобщо не целя да се заяждам, но мисля, че за поне някой неща в отговора ти грешиш. Един вирус няма нужда от администраторски права за да зарази система. Мисля, че имаше една дискусия с gat3way отностно как SELinux може да те пази от такива атаки като допълнително ограничава достъпка, но както той сам каза настройката "по default" е по скоро колкото да върви, отколкото да създава реална защита.

Иначе съм абсолютно съгласен, че антивирусните са отживелица - на която и да е OS, ако някои поиска да те зарази ще го направи.

Иначе хората имат право да пишат, каквото си сметнат, че е интересно - също както ти :)

Поздрави!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Шошка разликата между нас е, че ти си работил със SELinux ;) Аз съм ламер, ти си профи и на мен е простено да сгреша. Но въпреки това може да съм сгрешил, но мога да видя манипулацията.

Примерче. Те пишат, че Линус е пуснал поправка заради „вируса“. Това е вярно, но е точно обратното. Линус пусна поправката, за да тръгне вируса, а не за да не може. Всъщност новина за въпросната кръпка има и тук. Тъй че си ми е вярно заглавието и основното, което съм искал да кажа.

Разбира се приемам конкретна критика и въпреки, че мястото е неработещо, ако желаеш ще добавя отдолу твоите думи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Административни права не означава задължително че някой потребител с такива ще ти пусне злонамерения код.

Моето скромно мнение по въпроса с malware-а под линукс е че трябва да сме доста радостни че не е стигнал до такива висини както е в една друга операционна система. Това което спасява нещата е че екосистемата е доста по-разнообразна и да - и че не е популярен, което означава, че не е толкова доходоносен таргет. Това че видиш ли линукс изначално е по-сигурен като дизайн или пък че се ползвал от power user-и които са наясно с рисковете са по-скоро митове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Преди 10 години се появи един worm, който explot-ваше дупка в mod_ssl на apache (apache тогава беше инсталиран по default в почти всяка дистрибуция), от тогава ми е много забавно като прочета някъде мнение, че за Linux или OSX не можело да има вируси :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
D0ni помня го. Единственото дистро,  на което вървеше, беше РХ8 и не предизвикваше никакви щети, не успяваше даже да направи много трафик. А да и го закърпиха за по-малко от 24 часа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear