Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 35   Надолу

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 66381 пъти)

Mitaka

  • Гост
Ти изобщо виждал ли си Белене, поне на снимка?

Да.

И защо сравняваш нещо направено, с външния дълг?

Защото тогавашните 15 млрд. $ не са като сегашните 15 млрд. $л Тогава това бяха страшно много пари!

Държавата е вложила едни пари, после някой умник е спрял проекта... и 15 млрд. $ си стоят погребани!

Ако можеха да се използват тия 15 млрд. $, Атомстрой нямаше да искат още 6 мрлд. евро... или?

Е, ще пушим ли лулата на мира?  ^-^

Тия 15 милиарда са дадени, как да ги ползваш... хората са ти казали какво е направено с тях: 40% от първи реактор, и 80% от основното оборудване на АЕЦ.
Та, според теб - 6 мииарда са много, или малко за да се завърши АЕЦ-а?
Щото 15-те мииарда са си погребани, няма кой да ги извади от там, и да ги използва....
И най-малкото: един АЕЦ не струва нито 6, нито 10, нито 20 милиарда, а много повече. Този ще струва някъде из между тези суми, защото не е просто гьол, а почти завършен обект...

Та, по последни данни - са искали 6.5 милиарда евро, които ще бъдат инвестиция от външен инвеститор... е, кво му плащаш? :)
Каква лула, какъв мир... не сме се карали, просто спорим :Д
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Добре де, тия 6 млрд. са за централата. И още колко за подстанции и далекопроводи? Щото нали не мислиш, че тока от Белене ще литне по въздуха и ще се приземи в Пловдив?

Ама и 6 милиарда са много, ако питаш мене.  [_]3

Цитат
Та, по последни данни - са искали 6.5 милиарда евро, които ще бъдат инвестиция от външен инвеститор... е, кво му плащаш?

Да, само дето после ще си ги изкарат през цената на тока. Кажи колко мислиш, че ще струва тока от Белене?

Аз нямам какво повече да добавя, освен да призова: Все пак, НЕ ГЛАСУВАЙТЕ!  ^-^
« Последна редакция: Jan 25, 2013, 00:19 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз се чудя, при този недостиг на ИТ специалисти и респективно добро заплащане, що си губите времето с глупости, дето като имате кинти, колкото и да ви е скъп тока, няма да ви е проблем!?
Не ми казвайте само, че родолюбието и патриотизма да над 'сичко!
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Абе не чак над всичко, ама и родолюбие и патриотизъм трябва да има за аромат. Като джоджен в боба ;D

ПП дай да се доизкажа. Значи ние/нашите родители сме платили 15 мил $, и сме построили къщата наполовина, ама в нея не може да се живее. Сега трябва да платим още 6 до 10 мил евро да я достроим. Така видях аз нещата в крайна сметка. Е, трябва да решим какво да правим, всеки трябва да реши, и със сигурност всеки ще реши различно. В крайна сметка мнозинството ще каже.
« Последна редакция: Jan 25, 2013, 05:43 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Mitaka

  • Гост
Добре де, тия 6 млрд. са за централата. И още колко за подстанции и далекопроводи? Щото нали не мислиш, че тока от Белене ще литне по въздуха и ще се приземи в Пловдив?

Ама и 6 милиарда са много, ако питаш мене.  [_]3

Цитат
Та, по последни данни - са искали 6.5 милиарда евро, които ще бъдат инвестиция от външен инвеститор... е, кво му плащаш?

Да, само дето после ще си ги изкарат през цената на тока. Кажи колко мислиш, че ще струва тока от Белене?

Аз нямам какво повече да добавя, освен да призова: Все пак, НЕ ГЛАСУВАЙТЕ!  ^-^

Електропреносна мрежа има.
Подстанциите няма да струват милиарди.
И най-важното е: ще се осигурят МНОГО работни места!!!

Активен

Mitaka

  • Гост
Аз се чудя, при този недостиг на ИТ специалисти и респективно добро заплащане, що си губите времето с глупости, дето като имате кинти, колкото и да ви е скъп тока, няма да ви е проблем!?
Не ми казвайте само, че родолюбието и патриотизма да над 'сичко!

Ако това са бъдещите ни IT специалисти, тежко и горко ни!!!

http://kst.tugab.bg/bg/news.php?id=0

Да имаш 2 по ПИК означава само и единствено, че си голям ДЕБИЛ! Без извинение!!!
Особено, като знам какво се учи по тази дисциплина....
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Уранодобивът – тъмният източник на гориво за АЕЦ
Та... нека не се излиза повече с твърдения колко екологично чист е АЕЦ и каква икономическа и енергийна независимост би могъл да ни даде!

Митак, ако си купиш някаква къща на изплащане, но преди още да си я изплатил цялата, установиш, че къщата е неудобна за живеене, в неудобен квартал, ще иска солидни пари за поддръжка с годините и ще е голям зор да се продаде в последствие, а има изгледи да си намериш друга къща, която да те удовлетворява напълно, дали ще си доизплатиш неудобната къща, само защото вече си направил грешката да хвърлиш някакви пари за нея, или ще я зарежеш и ще използваш останалите пари като стартов капитал за закупуването на удобната къща?
Та... остави настрана и този довод в подкрепа на АЕЦ, че понеже били дадени еди какви си пари досега, за да не отивали на вятъра, дай да дадем и останалите. Този АЕЦ е грешка и грешката не само няма да бъде компенсирана с построяването му, ами дори ще се задълбочи. Майната им на онези $ 15 млрд.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Активен

Без правила няма игра

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Българина като чуе "Откраднато" и вярва, че е така. Системата ни направи такива  Затова е много лесно да бъдем манипулирани чрез тази дума.
В медиите до сега излизат разни субекти и говорят само за числа и кой колко е откраднал, яснота няма.

В началото моята позиция беше против Белене(защото и аз лесно се поддавах на Думата), но съм за развиване на атомната енергетика.
Сега промених виждането си и то е "ЗА" Белене, този проект трябва да бъде завършен.
В крайна сметка тези пари(дето се спекулира с тях), които ще трябват за завършването на Белене, то една част ще влязат в самата ни икономика(строителство, човешки ресурс и т.н.)

Лесно е тук за обясняваме на земеделеца как да обработва земята, а тои да ни дава акъл как трябва да развиваме сектора ИТ. :)

Мисля за всички е ясно, докато българина не е обединен в една идея, той ще бъде подмятан от собствените си политици и от Европа, защото такова население е удобно за властта.

Вие трябва да решите, искате ли да бъдете удобни за нея.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
neter, +1

И още: Какво става с урана, използван в атомните централи?

В публикувания линк от теб на статия, където не виждам цитирани източници, се доверявам на 100%
а след прочита на :
Цитат
Плутоний, който е създаден от човека – не съществува в природата.
приключвам образоването на тема плутонии.


Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

Mitaka

  • Гост
neter, +1

И още: Какво става с урана, използван в атомните централи?

В публикувания линк от теб на статия, където не виждам цитирани източници, се доверявам на 100%
а след прочита на :
Цитат
Плутоний, който е създаден от човека – не съществува в природата.
приключвам образоването на тема плутонии.

Аз вече го казах:
Основният проблем е, че всички статии се пишат от "разбирачи", които си нямат никаква, ама никаква идея кое какво е....
Нямат си идея от енергетика, за ядрена физика - да не говорим... но много знаят :)

Аз не вярвам на нито една статия - нито такива за, нито такива против нов АЕЦ. Вярвам не себе си, и на това, което знам и съм научил.
И не, не ме убеждавайте, че това, което съм учил е било промиване на мозъци....
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Лесно е тук за обясняваме на земеделеца как да обработва земята, а тои да ни дава акъл как трябва да развиваме сектора ИТ. :)

И аз се извинявам на всякакви ИТ "разбирачи", но АЕЦ Белене е преди всичко икономика и геополитика. Технологията тук има второстепенно значение.

а след прочита на :
Цитат
Плутоний, който е създаден от човека – не съществува в природата.
приключвам образоването на тема плутонии.

Отваряме един добре известен справочен сайт и четем:

Цитат
Той се среща изключително рядко в природата. Съществуващите естествени количества са от порядъка на няколко атома на няколко тона уранова руда.

... което за си е равносилно на "Плутоний, който е създаден от човека – не съществува в природата", въпреки че формално не е така.

Хайде, спете спокойно, ще бъде на вашето - централа ще има, това е моето предвиждане. Не ми харесва, но това е положението.
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Лесно е тук за обясняваме на земеделеца как да обработва земята, а тои да ни дава акъл как трябва да развиваме сектора ИТ. :)

И аз се извинявам на всякакви ИТ "разбирачи", но АЕЦ Белене е преди всичко икономика и геополитика. Технологията тук има второстепенно значение.


Кажи, че се шегуваш... надявам се да е така...
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Лесно е тук за обясняваме на земеделеца как да обработва земята, а тои да ни дава акъл как трябва да развиваме сектора ИТ. :)

И аз се извинявам на всякакви ИТ "разбирачи", но АЕЦ Белене е преди всичко икономика и геополитика. Технологията тук има второстепенно значение.
Кажи, че се шегуваш... надявам се да е така...
Не знам дали Златко се шегува или не но <изкл режим шеги>аз също мисля така</изкл режим шеги>
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Кажи, че се шегуваш... надявам се да е така...

Какво има да се шегувам, АЕЦ Белене е 2 гигавата мощност. Работата на енергетиците и инженерите се простира дотам да държат тия мощности работещи и в изправност.
Оттам нататък са икономистите и политиците. Какво тука е сложното за разбиране?
Активен

Без правила няма игра
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 35   Нагоре
« назад напред »