Автор Тема: nfs, /home епълски и линукски клиенти  (Прочетена 1662 пъти)

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Здрасти, имам въпрос:
Имам конфигуриран Убунту Линукс Сървар 12.04 LTS със опенлдап, НФС и керберос. Сега въпроса е следния в мрежата имам Mac OSX 10.6 и 10.7 клиенти които трябва да си вземат домашните дялове от НФС.
Първо задължително трябва да е НФС(OSX от 10.7 не поддържа SMB а само SMB2 протокола). Понеже Маута на Мрежовата директория е направен през auto.master и auto.home (в мак вместо точка тези са зададени с _ auto_master u auto_home) като маунтвам целия server.local:/export/home на /home точката на епълския клиент със всички потребителски директории.
сега първо епълския клиент маунтва със следните опции:
* -fstype=nfs,rw,soft,timeo=5,retry=300,intr,tcp,sec=krb5i   neo.danbishop.org:/home/&


в export на сървара има async, crossmount,rw,insecure,sec=krb5i

Кербероса функционира навсякъде и при лог ин се маунтва всичко, обаче в някакъв момент нещо на мака се обърква и дяла изчезва... като отида на places/user home и ми казва че алиаса не съществува... и повече не мога да пиша/чета данни от хоума. Като маутна /home нормално в епъл от connect with server : nfs://server.local:/export/home
вижда директориите и мога да си правя всичко в тях(тези за които потребителя има достъп)...

Сега въпроса е къде съм сбъркал, че домашните директории така изведнъж изчезват. Ако има въпрос защо НФСто е с insecure опция: мак...

И другия въпрос е нормална машина с 6 ядра (12 нишки) 24 ГГб Рам, и ХардДискове(WD нещо в си) в ЛВМ дали може да сервира нормално /home за 12 клиента при гигабитова мрежа...

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: nfs, /home епълски и линукски клиенти
« Отговор #1 -: Jan 05, 2013, 19:15 »
и аз съм имал разни маковски драми, преди да прочета простотията за insecure.
поне не беше за /home, а за друга работна директория, в която доста се пишеше.
все пак ето и моите параметри, с които работи без посочения от теб проблем.

/nyakyde *(fsid=0,rw,no_root_squash,sync,no_subtree_check,insecure)

в ръководството на exports пише, че за монтиране на /home е по-удачно да се използва no_subtree_check горе-долу в комбина с no_root_squash

успех и пиши какво си постигнал в края на краищата
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: nfs, /home епълски и линукски клиенти
« Отговор #2 -: Jan 05, 2013, 20:31 »
Можеш ли да ми дадеш опциите на маута от ЛДАП или от auto_home на мака?

Съмнява ме че се засира , защото маунтвам с уайлдкард server:/export/home/&  а не server:/export/home/gosho
... странна работа

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: nfs, /home епълски и линукски клиенти
« Отговор #3 -: Jan 06, 2013, 18:57 »
както ти писах не съм монтирал home и не ползвам ldap. беше директория, в която се пишеха едни проекти и се показваха през апача на линукса. та в този ред на мисли не мога да ти помогна с мак-а, защото не го ползвам от клиентска гледна точка... е, пробвах два месеца на един мак мини, ама си беше чиста мъка и го отебах — не е за мен това. предпочитам по-простичките и работещи според очакванията ми неща, ама хайде да не влизам в задочен спор с osxианците.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Проблема беше решен след ъпдейт то маунтин лайън... Голяма част от клиентите бяха със сноу леопард 10.6.8, където имаше някаква куца история с имплементацията на НФС, и въобще липсващо НФС4.

Сега обаче цъфна нов проблем... След известна работа в някакъв момент има проблем със писането на файлове върху Десктопа. Примерно някой запише файл от тъндърбърд на десктопа и (невинаги) файла е нечетим заради грешка -43. Някаква идея? Файла е на място. Като гледам файловата структура през терминал върху клиента или върху сървара мога да чета/трия файла. Обаче в графичната среда на Мак н е мога - Всичко свършва с ерор -43. Споменава се, че може да е нещо свързано с  правата и алиаси/симлинкс, но не разбрах какво точно са писали хората по форумите..

Някаква Идея?

БТВ от мак 10.7.х само СМБ2 протокол. СМБ1 не се поддържа //Това е коментар за хора които тръгнат да си бият главата, защо не могат да се закачат към самба

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: nfs, /home епълски и линукски клиенти
« Отговор #5 -: Jan 17, 2013, 15:21 »
И другия въпрос е нормална машина с 6 ядра (12 нишки) 24 ГГб Рам, и ХардДискове(WD нещо в си) в ЛВМ дали може да сервира нормално /home за 12 клиента при гигабитова мрежа...

Зависи колко ще е интензивно ползването. Ако тези 12 човека се вържат едновременно и почнат да правят разни малко по-интензвни работи. Според мен има потенциал, но трябва да предцениш до колко ще е практично, когато се накачат всички маймуни на клона ;)
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: nfs, /home епълски и линукски клиенти
« Отговор #6 -: Jan 17, 2013, 18:43 »
За момента се държи добре.. много даже... само този тъп ерор -43 ми лази по нервите

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Два линукса + 1 /home?
Настройка на програми
gromeo 15 7072 Последна публикация Jun 22, 2004, 14:10
от n_antonov
не мога да пиша в home директорията ми!
Настройка на програми
Soulstealer 1 3188 Последна публикация Oct 19, 2004, 12:49
от nix
Home директорията
Настройка на програми
Златко 11 6101 Последна публикация Oct 04, 2006, 14:09
от Златко
Проблем с /home дяла
Настройка на програми
SHTILL 10 6337 Последна публикация Jan 23, 2007, 23:43
от alabal
Препълване на / или /home
Настройка на програми
ikb 1 3095 Последна публикация Feb 19, 2008, 11:37
от Gaara