Автор Тема: UTF8 NFC/NFD простотии  (Прочетена 1375 пъти)

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
UTF8 NFC/NFD простотии
« -: Feb 04, 2013, 03:52 »
Здрасти! Имам сериозен проблем с УТФ8 на един убунту сървар. Сзрвара сервира НФС4 дялове за писане на Мак клиенти. Тъпнята е следната: Мак ползва нормалформ д като декомпозиране а останалия свят ползва утф8  в компоъзирана нормалформа тоест "С".За да съм корентен мак енфорсва NFD (normalform d), докато стандарта е NFC и ако няма възможност тогава NFD. Тук се появява следния проблем поради тъпота на файндъра на мак не мога да чета файлове, които съдзржат Умлаути в името /Умлаути са готини немски знаци като Ä, Ü/ защото има разлика как тези знаци се кодират като битове в разлиите нормалформи. Респективно мака пище нещо на НФСа и после като цъкнеш върху него се на**ва. Въпроса е има ли как да компилирам локал utf8-nfd или нещо от типа на utf8-mac. Друго възможно решение би било да накарам НФС да конвертира от утф8-нфц към утф8-нфд он дъ флай. В мак има iconv но не знам дали мога да го интегрирам с НФС4.

ПС: В момента обмислям решение да сменя локала на маута от утф8 на ISO-8859-1 както и локала на сървара, само и само да мога да ги накарам да играят добре едно с друго и като търсят определн низ от битове, да няма разлика в нормалформата и да може тъпия файдър да си намира  файла.

ПСС: Някой който администрира макове да е Забелязвал тъп бъг в настройките на сигурността при 10.8.2, където като цъкнеш на сигурност/секйурити /сори нямам йу на клавиатурата/ /сихзрхайт просто крашва?