Автор Тема: Помощ за създаване на ръководство за решаване на проблеми.  (Прочетена 5982 пъти)

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Здравейте колеги :)

Предполагам забелязахте, че се опитвам да създам някакви ръководства на елементарно ниво в секция статии. За съжаление, липсата на опит в писането, а отчасти и технически познания ми пречи в начинанието и просто не успявам.

Любезно ви моля за помощ.

Ако имате желание тук бихме могли да обменяме идеи за полезни хакове и настройки достъпни за крайния потребител с цел да направим Линукс по-използваем.

Благодаря предварително!

П.П Към администраторите: опитах се да променя заглавието на двете теми, но когато дам "Публикувай" нищо не се получава. Бите ли погледнали?
« Последна редакция: Mar 14, 2011, 19:46 от VladSun »
Активен

Intel

  • Гост
Как да ти помогнем като не знаем какво се опитваш да напишеш? С начални ръководства е пълно в интернет (ако греша поправете ме), но повечето не търсят. Ако нямаш техническите познания, остави на протата да ни напътстват (казвам го, защото съм забелязвал как се пишат неверни неща и команди в интернет, хората копират и вярват и от там идват гафове..). Ако имаш някаква идея нахвърли няколко точки и кажи кое по-точно те затруднява. 
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Уикито в сайта е за това, но няма много писачи, а и в момента не могат да се създават нови статии поради някакъв проблем с кодировките ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Ами аз не искам да правим ръководство. Изобщо не трябва да се стига до там. Просто трябва да направим нещо което се преглъща лесно от начинаещият. Не би трябвало да има сложни термини и така...

Трябва да е малко. 2-3 страници най-много. Ако пишем документация нещата седят така: Имаме 1 команда. С тази опция правим така... с онази опция правим онова. Обикновеният потребител дори не знае как да навърже "sudo su -".

Зато в момента се въртят теми като "как да логна като роот", "не ми работи интернета". Ако искаме да окуражим хората трябва да им покажем някакъв простичък процес как само да си помогнат. Не да се чудят защо в убунту се използва sudo su -, a в Fedora само su -

Уикито в сайта е за това, но няма много писачи, а и в момента не могат да се създават нови статии поради някакъв проблем с кодировките ...


Aз съм голям подръжник на Wiki, но мисля, че се открива трудно, а и нама нотификация за това какво ново се случва.

Май просто сайта е стар. И бъгав.
« Последна редакция: Mar 14, 2011, 18:59 от shoshon »
Активен

Intel

  • Гост
Всичко това е обяснявано, даже преди малко нарочно търсих да се обедя. Дори да напишете най-изчерпателното ръководство (не, че не приемам идеята, но трябва да се изпипа в детайли и да е много лесно видима  и достъпна, да е първото нещо, което ще бие на око за да не се задават тъпи въпроси, отговорите, на които има в него), което може да се напише отново ще се задават такива въпроси. Аз, например си създадох навика да търся като не ми отговаряха в irc..
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Всичко това е обяснявано, даже преди малко нарочно търсих да се обедя. Дори да напишете най-изчерпателното ръководство (не, че не приемам идеята, но трябва да се изпипа в детайли и да е много лесно видима  и достъпна, да е първото нещо, което ще бие на око за да не се задават тъпи въпроси, отговорите, на които има в него), което може да се напише отново ще се задават такива въпроси.
Това май винаги ще бъде така. Но все пак  е хубаво да има нещо черно на бяло, което да свърши работа на четящите и разсъдливи хора. Но на мен ми се иска и тези, които направят това, да поемат отговорността не просто да напишат нещо и да го разпространят, а и своевременно да актуализират материалите.

Цитат
Аз, например си създадох навика да търся като не ми отговаряха в irc..
Тук, за съжаление, не се наблюдава такова явление и многократно се появяват почти еднакви теми и в тях се дават едни и същи съвети. Има го и проблема с търсачката, която невинаги помага дори и ако се опитваш да намериш конкретна тема (разбира се, лошите заглавия на теми задълбочават нещата). Обаче, ако са налични хубави материали на лесно запомнящи се места, може да се изгради някаква сериозна политика относно тези тривиални теми. Предполагам такава е била идеята като са направили уикито.

shoshon от мене имаш глас "за" и желение да помагам.  [_]3
Активен

Intel

  • Гост
За миг си помислих всеки пожелал да отговаря за определена тема (аз даже се опитвах да напиша нещо по задълбочено за slackware и документ "проблемите на линукс обществеността в България", но все ми се губи мотивацията и се дразня от това, което съм написал - общо взето не стигам до край), но ще се получи нещо като преведената книга за линукс 2..Ако се доизпипа като идея аз бих поел огромна отговорност, като преди да си публикувам писаниците ще мине през доста по-опитни от мен  :)
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Благодаря за коментарите,
Пак тръгваме в грешната посока. За да си оправиш звука не е нужно да знаеш как се монтират дялове. За да си монтираш флашката не е нужно да знаеш какво е ALSA. Аз никога не съм чел ръководства ( е може и това да е проблема).

Wiki е най-близко до истината, но след въведението мисля да обърна внимание на някой проблеми, които не влизат в графа Manual. A  аз дори мога да качвам снимки. Аз направих видео клипове с някой интересни неща (за следващата седмица ), но няма къде да ги кача. Какво да направя [_]3

П.П Знаете ли че ако се логнете в сайта ( не форума ) коментарите се появавят веднага и няма изчекване за модерация?
« Последна редакция: Mar 14, 2011, 21:05 от shoshon »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Аз направих видео клипове с някой интересни неща (за следващата седмица ), но няма къде да ги кача. Какво да направя [_]3
Ами пиейки си бирата, можеш да ги качиш в Научи.ме или в Youtube. А "някой" от цитата е в единствено число, а би трябвало да е съгласувано с "интересни неща", което е в мн.ч., т.е. би трябвало да е "някои интересни неща". Но в едно уики, това лесно се преодолява, понеже все ще се намери кой да го коригира. Само да има кой да пише ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Добре. За да спрем да дискутираме всичко свързано с правописа ето едно признание:
Когато завърших всички имаха 6ци по български, аз имах 4. За никакъв не ставам и много ме е срам!

Забелязвам, че втората статия вече има оценка -3. :D Сигурно ще е интересно. Нищо. И там ще оправяме, и там накрая ще излезе нещо ;)
« Последна редакция: Mar 14, 2011, 23:19 от shoshon »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Чак сега прочетох първата от статиите. Признавам, четох "по диагонал". От коментарите прочетох първите два. Вярно, в статията има грешки, които лесно могат да бъдат коригирани. Мисля, че не трябва много да се вълнуваш за оценката. За повечето (вероятно за всички), които са гласували, представения материал е елементарен и всички те със сигурност биха го представили много по-добре. Така че не се надявай на високи оценки. Реални оценки можеш да получиш от съвсем начинаещите, но те едва ли са сред гласувалите до момента. Техните гласове, според мен, би могъл да обобщиш след половин година. Аз нямам намерение да гласувам, но те поздравявам за направеното!  [_]3
Пожелавам ти несекващ ентусиазъм и добронамерени коментатори!

Edit: "всички те със сигурност биха го представили" да се чете "всички те са сигурни, че биха го представили" :)
« Последна редакция: Mar 15, 2011, 00:16 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Аз мога само да споделя впечатления за написаното от shoshon  *(споделям мнението си на, начинаещ в линукс):
Първо - поздравления за инициативата! Винаги е добре, когато има нещо "черно на бяло", макар и в Интернет, но написано сбито и разбираемо.
Хронологията на текста е малко трудна за следене на места (и изпълнение), но за сметка на това е систематизирано, може би най-важното.
Хубаво е да се отдели повече информация за нещата, които са (поне почти) идентични за всички дистрибуции.
Добра идея е да се представят най-необходимите системни инструменти и / или команди на "видно" място, например ls , cat , nano (gedit, vi и т.н) , 'аlt+F2' , dmesg, lspci/lsusb , grep и т.н , с кратко и разбираемо описание кое-каква работа върши.
А не " Напиши echo еди-какво-си > /еди-къде/си/еди/кой/си/файл " ... просто начинаещия потребител ще го изпълни, но нищо няма да разбере.
Също така е задължително да се направи описание на т.нар. "важни" директории - като казвам "важни" имам предвид : /etc ; /usr(bin/sbin/src/local) ; /home и /mnt(/media) Разбира се всички директории са важни, но лично аз мисля, че на първо време тези са най-важни и всеки трябва да добие представа коя, за какво се отнася !
Лично аз винаги започвам да търся някаква логика - било то за даден проблем, за нещо конкретно, или за нещо което въобще не ми е ясно.
Обаче нямам ли поне първоначална представа за директориите и елементарните инструменти - просто до никъде няма да стигна и след една седмица ще ми е писнало ! Давам веднага пример - пуснах преди време една тема за един скапан проблем с wireless-а и драйвъра - http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40316.0. После започнах да чета хиляди неща из форуми, сайтове и wiki-та... Напредък - никакъв ! Обаче намерих материали за самото зареждане на драйвъра, за зависимостите, за управлението на безжичните карти ... и почнах с експериментите - едно "оправям", друго "развалям", но поне е напредък. Именно защото съм си изградил някаква логика, а не следвам сляпо какви команди ми казват да пиша и да изпълнявам. Естествено пробвам това, което са ме съветвали, но първо прочитам какво ще стане ако го изпълня. И може би намерих решение, най-накрая, но още не съм 101% сигурен и тествам.
Вярвате или не - аз допреди 3-4 месеца не знаех какво е конзола, камо-ли да напиша някаква команда. Почнах да чета различни документации - ами стана още по-лошо. Тъкмо научиш някои важни неща и стигаш до компилиране на ядра, модули, демони, ангели  ???
Е как един обикновен потребител да разбере нещо - просто никога досега не е чувал (и виждал) за тези работи !!!

Както и да е... просто исках да споделя мнение. Още веднъж - поздрави за желанието, ентусиазма и положения труд.

 [_]3
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Изчетох ги двете статии и втората е доста плашешта. Имам в пред вид, един новак само ще се изплаши от това, което е написано. Разбирам, че автора иска на малко място да обхване всичко, ама става нещо като с българското кино преди години ...
Разбирам какво иска да направи, но според мен не се получава. Съвети не мога да дам, ето до къде съм го докарал аз:
http://tonitochev.net16.net/
Лошото е, че спрях преди година да се занимавам, може и пак да почна , белким довърша. Но не бих се осмелил да го пускам тука - нямам това самочувствие.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Моето лично мнение е съвсем кардинално! Линукс-а започва да навлиза с по-голяма скорост от преди защото за много неща има GUI ! На Линукс в момента не сяда юзер без първоначална компютърна грамотност, а сядат тези които искат да се запознаят с нещо различно от Уиндоус. Влизат, питат нещо как да направят, но въпреки, че има програми с гуи за тази цел(някой се е потрудил да го направи), знаещите започват да обясняват с команди и той се отказва! Би било добре, за разни настройки за които има програми с гуи - да се упътят новите юзери да ги ползват, а това, че за "майсторите" има и "по-лесен" начин - да си ползват те него!

Аз съм също нов в Линукс. В началото потърсих някакъв списък с команди, та да си науча най-важните неща и като го намерих и видях колко много са и се отказах! Изобщо нямам намерение да уча и ползвам команди! За проблем за който няма гуи или аз не знам за съществуването му - питам във форума като преди това пускам едно бегло търсене, дали някой друг не е имал същия проблем! Колкото по-малко се налага ползването на конзолата - толкова повече нови потребители ще печели Линукс!
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Нуждата от ползване на конзола при линукс е неизбежна. Рано или късно ще се наложи.
Аз например когато почвах с линукса си казах че няма да уча команди като стихотворение, наизуст.
Просто ще си ползвам компа и когато е крайно необходимо пускам конзолата.
Така постепенно без да си налагам се научих да използвам по-важните команди.
Сега, за повечето дейности конзолата ми е по-удобна.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain