Анкета

Въпрос: Коя дистрибуцуя предпочитате

  • Debian
    - 66 (8.4%)
    openSuSE
    - 16 (2%)
    Ubuntu
    - 79 (10%)
    Linux Mint
    - 32 (4.1%)
    PCLinuxOS
    - 6 (0.8%)
    Slackware
    - 24 (3%)
    Mandriva
    - 12 (1.5%)
    Mepis
    - 0 (0%)
    Arch Linux
    - 14 (1.8%)
    CentOS
    - 18 (2.3%)
    Fedora
    - 25 (3.2%)
    DSL
    - 1 (0.1%)
    Slax
    - 8 (1%)
    Zenwalk
    - 2 (0.3%)
    Sabayon
    - 3 (0.4%)
    Sidux
    - 3 (0.4%)
    Gentoo
    - 11 (1.4%)
    Puppy linux
    - 6 (0.8%)
    Vector Linux
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 160

Автор Тема: Съвети за избор на дистрибуция  (Прочетена 137371 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #195 -: Feb 19, 2017, 12:34 »
Слагай и рам, колкото можеш в повече (ако приеме дори 4Г) и въобще няма да е стара.  Те от доста години забиха някъде на 3Ghz (е има и до 4) та даже и мегахерците и са колкото на съвременните.
По всяка вероятност и SSE2 има. ще стане работен кон.

А като сложиш XFCE или LXDE, на която и да дистрибуция, ще е много по бърза от съвременните компютри :o
« Последна редакция: Feb 19, 2017, 12:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #196 -: Feb 19, 2017, 14:21 »
А на виртуалка коя дистрибуция препоръчвате за начинаещи? Ubuntu или Debian? Debian не е ли по-удачният вариант?
По- удачни вариант за каква дейност? Не мисля, че има смисъл изобщо от ползването на Linux върху виртуална машина, освен за обучение.
По принцип, по- лесна за конфигуриране е Ubuntu. Най- малкото, защото са се сетили да конфигурират работещ списък с хранилища по подразбиране. Но, Ubuntu е дистрибуцията. Oсвен за основната дейност - сървърни машини, тя има и няколко десктоп издания (Ubuntu Desktop, Kubuntu Desktop Xubuntu Desktop, Lubuntu Desktop, Ubuntu-MATE-Desktop....), които вероятно те интересуват. Всяко от тези десктоп издания има своите предимства и недостатъци.
Изцяло насочена към начинаещи потребители е Linux Mint и, ако имаш желание, можеш да се запознаеш с нейните разновидности.
« Последна редакция: Feb 19, 2017, 14:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #197 -: Feb 19, 2017, 22:45 »
Тези картинки от 2011-та не са ли малко стари за пример?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #198 -: Feb 20, 2017, 00:05 »
Тези картинки от 2011-та не са ли малко стари за пример?

К~о риече???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #199 -: Feb 20, 2017, 21:05 »
Диаграмите от статията с дата December 18, 2011
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #200 -: Feb 20, 2017, 23:32 »
Ако говориш за картинката, която Джет е поставил в началото на предната страница, то тя е била само на две години, когато я е сложил и със сигурност актуална към онзи момент. Хвърлих ѝ око. И към днес не е стара.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #201 -: Feb 21, 2017, 07:49 »
Лично неангажиращо мнение. В моята фирма от 10 компютъра само 2 са на Уиндоус, защото ми е трудно да обуча (все още) служителите да работят с Blender. Всичко останало, включително и компютрите на двамата шефа са на Дебиан Стреч/Сид. Вкъщи от години съм преминал изцяло на Линукс, като постоянно тествам дистрибуциите. ЗА МЕН (подчертавам дебело) Дебиан е най-стабилен. По-стабилен e от Федора и Убунту. На него си джиткам дори игри с Виното, без особени проблеми (разбира се не най-новите заглавия). Убунту е много надценена дистрибуция. Ползвал съм я около 5 години за работни станции и сървъри. Федора не е лоша, но по лична преценка е по-малко оптимизирана от Дебиан Стреч/сид. Всичко опира до това да не те е страх понякога да ползваш команден ред. Но това се ползва ВЪВ ВСЯКА дистрибуция! Няма такава (освен *може би* Андроид{ако приемем,че това е дистрибуция изобщо}), в която да не ти се налага за нещо да се логваш през терминала. Ако не си готов да се учиш/ползваш терминал... Найстина линукс не е за теб.  No flame intended! Peace!
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #202 -: Feb 21, 2017, 09:08 »
Лично неангажиращо мнение. В моята фирма от 10 компютъра само 2 са на Уиндоус, защото ми е трудно да обуча (все още) служителите да работят с Blender. Всичко останало, включително и компютрите на двамата шефа са на Дебиан Стреч/Сид. Вкъщи от години съм преминал изцяло на Линукс, като постоянно тествам дистрибуциите. ЗА МЕН (подчертавам дебело) Дебиан е най-стабилен. По-стабилен e от Федора и Убунту. На него си джиткам дори игри с Виното, без особени проблеми (разбира се не най-новите заглавия). Убунту е много надценена дистрибуция. Ползвал съм я около 5 години за работни станции и сървъри. Федора не е лоша, но по лична преценка е по-малко оптимизирана от Дебиан Стреч/сид. Всичко опира до това да не те е страх понякога да ползваш команден ред. Но това се ползва ВЪВ ВСЯКА дистрибуция! Няма такава (освен *може би* Андроид{ако приемем,че това е дистрибуция изобщо}), в която да не ти се налага за нещо да се логваш през терминала. Ако не си готов да се учиш/ползваш терминал... Найстина линукс не е за теб.  No flame intended! Peace!
Извинявай, но не ти личи, че ползваш Linux от толкова време и го ползваш на работни машини. Писанията ти са по- скоро, като на начинаещ, решил да направи впечатление.
При мен, съотношението на служебните машини е 7:2 в полза на Linux. Под Windows са най- старите, които са отписани. Но и през им не ми минава да ползвам нестабилна Debian за служебни машини. Ползвам само Ubuntu LTS и CENTOS (засега само 6).
Забрави да споменеш е едно "Според мен" при оценката са за Ubuntu. Това е дистрибуция, която през годините се е доказвала непрекъснато пред мен, като такава от най- висока класа.
Debian, тествам почти непрекъснато. Девета версия, вероятно ще е доста добра, но да си сложа Sid на служебна машина ме ужасява. Особено, при тази засилена миграция на конфигурационни файлове към /usr директорията. Почти цяло лято се задържа един бъг в gvfs и имаше проблем с кошчето на сменяемите носители. Все още LightDM не може да зарежда сесия автоматично, ако си разрешил дори елементарни неща (като сесия) в конфигурационния файл. Последното се преодолява лесно с алтернативен DM, но, скоро ще почнат да влизат пакетите за следващата версия на Debian и, тогава ще стане интересно. Сега, пакетите в unstable и testing са почти изравнени, и, нещата не са толкова драматични.
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 09:16 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #203 -: Feb 21, 2017, 09:33 »
Много обичам, когато има конкретен опит.

Въпроса е в това, че част от хорат тук сме домашни потребители. А това не е същото. Останалите са програмисти и администратори, а както знаем, това не са обикновени¹ хора. От време на време се мяркат почитатели на кънтъра. Единственото изключение е Кибер, който наистина ползва ГНУ/Линуск служебно, но пък неговия работодател няма никакъв бюджет за нищо извън ФРЗ (дори за бензин), та са ги оставили на самотек. А и нуждите им са прости. ЛО ги удовлетворява.

Затова ми е интересно да задам въпроси именно на теб. Работите на Блендер, значи по всяка вероятност правите мултипликационни фимчета. То все тая и да е нещо друго. Блендер има широки възможности, а конкретното полване не от значение за темата. Преди години един тук правеше мебели на него и се позамогна доста. Кадърно момче.

Ама въпроса беше, че както го разказваш — Блендер ви върши работа. В смисъл, не си казал, какво ползват другите, не че има значение, но Блендер му се явява замяна, като само им е непривичен? Поне така го разбрах аз. Иначе Блендер го има за други ОС. Миграцията към него не е задължително обвързана с миграция на ГНУ/Линукс.

Това е малко странно — демократичен, български работодател. Моите наблюдения са, че ти натрисат нещо и ти се оправяш. Те са си го избрали по някакви техни критерии и никой не те пита какви инструменти искаш. Единствено изключение — горе споментите програмисти и администратори, като не винаги и за тях.

Сега нещо странично, че не може така без да тролим. Андроид е Линукс ОС, но не е дистрибуция, просто е отделна ОС. По-скоро може да го наречем дистрибуция на Жаба ;) Въпреки това, въпреки малкия ми опит с него — дори там съм ползвал команден ред.

Обаче за командния ред в нормалните дистрибуции съм на път да не се съглася.

Първо — вече доста отдавна се напълни с графични, псевдографични и инструменти с изглед правен на HTML/CSS/Js. Трудно ми е да се сетя и в момента не мога за задача, която не може да бъде свършена графично. Ако това е проблема на твойте хора.

Второ — в ерата на пьотерингчетата, командния ред все повече се обезсмисля, защото все по-малко неща можеш да свършиш от него, ако за целта същите пьотерингчета не са ти доставили съответни инструменти. Сиреч с нормалната инструментална верига си почти безсилен. А ползвайки техните неща е съвсем друг тертип на работа, от това да ползваш класическия подход. Демек той е много по-ламерски. А и те в голямата си част са графични. Тези, които не са, са досоподобни. Може би трябва да направите нов опит с колегите. В момента ГНУ/Линукс е не по-малко ламерска от всяка конкурентна ОС.


п.п. С Кибер сме писали заедно, но тъй като той все пак е пръв, то и неговите въпроси са с предимство. Виждаш ли, как те нападнахме с въпроси като журналисти Гришо  ;D

-----
¹/ Щях да изпусна това прилагателно :P
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 09:40 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #204 -: Feb 21, 2017, 11:22 »
Особено, при тази засилена миграция на конфигурационни файлове към /usr директорията.
Какво имаш в предвид. Това да не е някоя от новите лунукс 'Изненади'. Досега единствените конфиг файлове които съм виждал в /usr са били на дисплей менажерите kdm gdm ..
На път съм и аз да стана дебианец тъй че не ме плашете!
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #205 -: Feb 21, 2017, 11:52 »
За миграция на изпълнимите файлове от /bin /sbin /lib към /usr съм чувал, ама за миграция на конф файлове все още не. По принцип не е никак лоша идея да има някакъв .orig файл някъде и в /etc да са само override клаузите, както е във фрибсд например. Ако е такава идеята има сериозни основания за такъв подход.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #206 -: Feb 21, 2017, 12:46 »
Особено, при тази засилена миграция на конфигурационни файлове към /usr директорията.
Какво имаш в предвид. Това да не е някоя от новите лунукс 'Изненади'. Досега единствените конфиг файлове които съм виждал в /usr са били на дисплей менажерите kdm gdm ..
На път съм и аз да стана дебианец тъй че не ме плашете!
От известно време, разработчиците на Debian, различните елементи на приложенията - конфигурационни файлове, стартери, картинки, разхвърляни в системните директории, само в /usr директорията и, от това, което виждам, само в определена за приложението поддиректория. Наскоро пусках пример с Firefox. Там, всичко е прехвърлено в /usr/lib.
http://s19.postimg.org/551x54w37/usr_lib.png
http://s19.postimg.org/bb7ypmfeb/firefox2.png
В /usr/bin, вече няма изпълним файл (стартер), а, само връзка към истинския файл в /usr/lib/firefox, вероятно за да не се налага промяна в създадените стартери в панела, десктопа и менюто.
Това не е лошо, даже ми харесва, такава подредба. Но, предпочитам, работните ми машини да се възползват от резултата, без да стават свидетели на промените.
Четох, че тази миграция ще бъде завършена в Debian 10. В Stretch, прехвърлянето ще бъде частично.
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 13:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #207 -: Feb 21, 2017, 12:48 »

На път съм и аз да стана дебианец тъй че не ме плашете!

Ами то, каквото е в Red Hat, рано или късно се появява и в Дебилиан. Няма де да избягаш. Макар това за задължителното създаване на ФС, си мисля, че едва ли ще е скоро. Но тия по-генералните неща си влизат най-много след две години. А бе на следващата версия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #208 -: Feb 21, 2017, 13:42 »
Ами то, каквото е в Red Hat, рано или късно се появява и в Дебилиан. Няма де да избягаш. Макар това за задължителното създаване на ФС, си мисля, че едва ли ще е скоро. Но тия по-генералните неща си влизат най-много след две години. А бе на следващата версия.
Не е сигурно. От Red Hat си следват свои интереси и, много не си водят по тенденциите в другите дистрибуции. Дори това, че нещо е налично във Федора, нямам никаква гаранция, че ще бъде въведено в бъдещата RHEL. Примерно, доскоро правиха бойкот на BTRFS, защото поддържат активно XFS. Същото направиха и с поддръжката на файловата система на Samsung. За DNF е сигурно, защото по него се свърши много работа.
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 13:44 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #209 -: Feb 21, 2017, 15:17 »
А като сложиш XFCE или LXDE, на която и да дистрибуция, ще е много по бърза от съвременните компютри :o
За бързина, ще е бърза. Чиста LXDE върху минимална система (примерно Debian или Ubuntu), може да се вмести под 100МБ разход на RAM памет за 32 битова система. Дори при наличните 704 МБ (512+256-64). Но, идилията приключва с пускането на уеб браузъра. И, целия труд с минималната инсталация и ръчен подбор на пакети, отива на вятъра, ако не си осигуриш поне 1ГБ физическа памет за приложенията. Ако си писател, можеш да си ползваш машината за текстообработка и слушане на музика, докато смъртта ви раздели.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png