Анкета

Въпрос: Коя дистрибуцуя предпочитате

  • Debian
    - 66 (8.4%)
    openSuSE
    - 16 (2%)
    Ubuntu
    - 79 (10%)
    Linux Mint
    - 32 (4.1%)
    PCLinuxOS
    - 6 (0.8%)
    Slackware
    - 24 (3%)
    Mandriva
    - 12 (1.5%)
    Mepis
    - 0 (0%)
    Arch Linux
    - 14 (1.8%)
    CentOS
    - 18 (2.3%)
    Fedora
    - 25 (3.2%)
    DSL
    - 1 (0.1%)
    Slax
    - 8 (1%)
    Zenwalk
    - 2 (0.3%)
    Sabayon
    - 3 (0.4%)
    Sidux
    - 3 (0.4%)
    Gentoo
    - 11 (1.4%)
    Puppy linux
    - 6 (0.8%)
    Vector Linux
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 160

Автор Тема: Съвети за избор на дистрибуция  (Прочетена 137379 пъти)

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #210 -: Feb 21, 2017, 15:34 »
Линукс ползвам за работа и удоволствие от над 17 години. Споделих си мнението, не съм се хвалил. Човека пита за дистрибуция. Моя опит е базиран на употреба в много насоки. Това, че ти не разбираш защо имам лошо мнение за Убунту, не значи, че аз съм линукс аматиор. Споделих си опита, не искам да правя флейм. Всичките ми мнения са лични, споменал съм го 5 пъти. Дали съм пропуснал да го сложа пред мнението ми за Убунту не мисля, че е проблем. Бях на Редхат, бях на Федора, когато се преименува, след това на Убунту и накрая се спрях на Дебиан. В периодите когато съм ги ползвал, съм бил доволен от дистрибуциите. Факт е че нещо е станало и съм потърсил алтернатива и съм я намерил. Споделил съм, че поддържам поне 5 машини на дебиан сид и не съм имал проблем. Или не нерешим. Споменавайки последното - *НЯМА* дистрибуции без проблеми. Въпроса е колко нерви ще изхабиш за да ги решиш. Колкото по-малко толкова по-добре. Аз хабя най-малко с дебиан. Това е.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #211 -: Feb 21, 2017, 15:54 »
Много обичам, когато има конкретен опит.

Въпроса е в това, че част от хорат тук сме домашни потребители. А това не е същото. Останалите са програмисти и администратори, а както знаем, това не са обикновени¹ хора. От време на време се мяркат почитатели на кънтъра. Единственото изключение е Кибер, който наистина ползва ГНУ/Линуск служебно, но пък неговия работодател няма никакъв бюджет за нищо извън ФРЗ (дори за бензин), та са ги оставили на самотек. А и нуждите им са прости. ЛО ги удовлетворява.

Затова ми е интересно да задам въпроси именно на теб. Работите на Блендер, значи по всяка вероятност правите мултипликационни фимчета. То все тая и да е нещо друго. Блендер има широки възможности, а конкретното полване не от значение за темата. Преди години един тук правеше мебели на него и се позамогна доста. Кадърно момче.

Ама въпроса беше, че както го разказваш — Блендер ви върши работа. В смисъл, не си казал, какво ползват другите, не че има значение, но Блендер му се явява замяна, като само им е непривичен? Поне така го разбрах аз. Иначе Блендер го има за други ОС. Миграцията към него не е задължително обвързана с миграция на ГНУ/Линукс.

Това е малко странно — демократичен, български работодател. Моите наблюдения са, че ти натрисат нещо и ти се оправяш. Те са си го избрали по някакви техни критерии и никой не те пита какви инструменти искаш. Единствено изключение — горе споментите програмисти и администратори, като не винаги и за тях.

Сега нещо странично, че не може така без да тролим. Андроид е Линукс ОС, но не е дистрибуция, просто е отделна ОС. По-скоро може да го наречем дистрибуция на Жаба ;) Въпреки това, въпреки малкия ми опит с него — дори там съм ползвал команден ред.

Обаче за командния ред в нормалните дистрибуции съм на път да не се съглася.

Първо — вече доста отдавна се напълни с графични, псевдографични и инструменти с изглед правен на HTML/CSS/Js. Трудно ми е да се сетя и в момента не мога за задача, която не може да бъде свършена графично. Ако това е проблема на твойте хора.

Второ — в ерата на пьотерингчетата, командния ред все повече се обезсмисля, защото все по-малко неща можеш да свършиш от него, ако за целта същите пьотерингчета не са ти доставили съответни инструменти. Сиреч с нормалната инструментална верига си почти безсилен. А ползвайки техните неща е съвсем друг тертип на работа, от това да ползваш класическия подход. Демек той е много по-ламерски. А и те в голямата си част са графични. Тези, които не са, са досоподобни. Може би трябва да направите нов опит с колегите. В момента ГНУ/Линукс е не по-малко ламерска от всяка конкурентна ОС.


п.п. С Кибер сме писали заедно, но тъй като той все пак е пръв, то и неговите въпроси са с предимство. Виждаш ли, как те нападнахме с въпроси като журналисти Гришо  ;D

-----
¹/ Щях да изпусна това прилагателно :P

Нападнахте ме щото съм нов явно:)

Иначе съжалявам, но ще отговоря кратко (знам, че твоя пост беше "кратък" по твоите стандарти:)) защото ти чета мненията и много уважавам дълбоките ти познания по железо и по софт). Блендер НЕ ползваме. Аз ИСКАМ да ползваме и то е главно по причина, че искам във фирмата да няма нито една машина с прозорци. Реално ползваме 3д Макс от 2009-та година, който върши работа, но под новите прозорци работи.... хм зле. Правим сравнително прост дизайн. Главно рендер на продукта, който произвеждаме. Блендер БИ ни вършил работа защото е много способен софт. Както и това, че върви в пъти по-леко от всичко останало.

Това за работодателя ще го приема за комплимент. Факт е че служителите не са отрязани от никакви комуникации и никой не им налага мнение какво да ползват, освен ако не става въпрос за платен софт. Моята цел е да се свърши определена работа, без значение начина. Имаме колеги, които чертаят на ръка. Професиоално, но на ръка. Така им е по хубаво. Има хора скарани с компютрите, срещали сте такива. Това не значи, че трябва да ги изгоним от работа!

За андроид направих много допускания в предния пост, не ми е целта изобщо да го коментирам какво е.

За командния ред също не искам да спорим или да го говирм кой знае колко. Може би и аз съм като колегата, който чертае на ръка. От старата школа. Просто ми е по удобно да вляза в шела и да човъркам. Не е важно.

Дано не съм изтървал нещо.  Главно влязах заради колегата, който пита какво да ползва. Просто исках още някой да се престраши да ползва "страшния" линукс, която си иска дистрибуция.

Поздрави на всички.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #212 -: Feb 21, 2017, 15:57 »
Преди години един тук правеше мебели на него и се позамогна доста. Кадърно момче.
----
Точно за мебели става дума. Блендер пасва идеално. Въпроса е да направя обучение на закостенелите колеги, защото те рядко обичат промени. За тази цел обаче трябва да го науча и аз. Което е в процес...
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #213 -: Feb 21, 2017, 16:26 »
Споменавайки последното - *НЯМА* дистрибуции без проблеми. Въпроса е колко нерви ще изхабиш за да ги решиш. Колкото по-малко толкова по-добре. Аз хабя най-малко с дебиан. Това е.
Всъщност, единствените проблеми, които имам си ги създавам сам. Най- малко имам с CENTOS, защото не ми се е налагало да я разучавам в детайли. Просто я инсталирам, актуализирам, добавям допълнителни хранилища, нужните ми приложения, комплекта с gstreamer декодерите, настройвам десктопа, принтерите и работя. Единствените команди от този момент, които изпълнявам са yum update, rpm -q kernel да си изкарам списъка с ядрата и yum remove да премахна тези, които са ми в повече.  И, много рядко пускам по едно почистване с bleachbit.
Нищо не се случва и нищо не се поврежда.
С Ubuntu си позволявам волности, но само на един от компютрите. Останалите, само актуализирам и, там също нищо не се поврежда.
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 16:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #214 -: Feb 21, 2017, 16:29 »
Цитат
Нападнахте ме щото съм нов явно:)

Ами нападай и ти бе! Тук от време на време става доста скучно :'(....та поне малко да се разведри обстановката :D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #215 -: Feb 21, 2017, 16:37 »
Споменавайки последното - *НЯМА* дистрибуции без проблеми. Въпроса е колко нерви ще изхабиш за да ги решиш. Колкото по-малко толкова по-добре. Аз хабя най-малко с дебиан. Това е.
Всъщност, единствените проблеми, които имам си ги създавам сам. Най- малко имам с CENTOS, защото не ми се е налагало да я разучавам в детайли. Просто я инсталирам, актуализирам, добавям допълнителни хранилища, нужните ми приложения, комплекта с gstreamer декодерите, настройвам десктопа, принтерите и работя. Единствените команди от този момент, които изпълнявам са yum update, rpm -q kernel да си изкарам списъка с ядрата и yum remove да премахна тези, които са ми в повече.  И, много рядко пускам по едно почистване с bleachbit.
Нищо не се случва и нищо не се поврежда.
С Ubuntu си позволявам волности, но само на един от компютрите. Останалите, само актуализирам и, там също нещо не се поврежда.
При мен ситуацията е абсолютно същата само, че поддържам 8 десктопа на, които съм инсталирал UbuntuMate. CentOS отдавна съм го отписал като десктоп дистрибуция и го използваме само за сървъри макар, че към момента не знам как стоят нещата с десктопите при тях понеже спрях преди близо 2 години. С това казано, deant01, мисля, че и ти като мен си се отказал от Юбунтуто прекалено рано :) Иначе не се засягай, че те флеймват....те така си говорят :)
Та по темата - към 2017 все още си държа на UbuntuMate дистрибуцията.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #216 -: Feb 21, 2017, 16:38 »
Да, де то и ние, тие кримки дето сме се събрали тук, предпочитаме да човъркаме в конзола. И такива съвети даваме. И от време на време получаваме някой упрек, че било 2017-та, а сме говорили такива неща. Въпроса беше, не на нас, какво ни е удобно, а на нови, какво да предлагаме. Но пък при теб — прекалено стара школа. Паус, казваш. Е на тия няма как да пробутаме линукса  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #217 -: Feb 21, 2017, 16:55 »
CentOS отдавна съм го отписал като десктоп дистрибуция и го използваме само за сървъри макар, че към момента не знам как стоят нещата с десктопите при тях понеже спрях преди близо 2 години.
Същата си е, като преди две години, но с обновен браузър, офис и закърпено ядро. Колкото до десктопите - за какво друго да ползваш CENTOS? Тя е перфектната дистрибуция за административна работа. Както и Ubuntu LTS с МАТЕ.
Всички или почти всички големи фирмени сървъри са с платена поддръжка под RHEL, а не на CENTOS. Тенденцията през последните години е, фирмите умишлено да търсят платена поддръжка. Първите три дистрибуции, ползвани за сървърни машини са именно такива. Безплатнитет са някъде назад в класациите.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #218 -: Feb 21, 2017, 17:10 »
CentOS отдавна съм го отписал като десктоп дистрибуция и го използваме само за сървъри макар, че към момента не знам как стоят нещата с десктопите при тях понеже спрях преди близо 2 години.
Същата си е, като преди две години, но с обновен браузър, офис и закърпено ядро. Колкото до десктопите - за какво друго да ползваш CENTOS? Тя е перфектната дистрибуция за административна работа. Както и Ubuntu LTS с МАТЕ.
Всички или почти всички големи фирмени сървъри са с платена поддръжка под RHEL, а не на CENTOS. Тенденцията през последните години е, фирмите умишлено да търсят платена поддръжка. Първите три дистрибуции, ползвани за сървърни машини са именно такива. Безплатнитет са някъде назад в класациите.
Напълно си прав, но това зависи от бюджета, а и сървърите с CloudLinux (платена поддръжка) ги броя към CentOS. Всеки е свободен да използва каквото намери за добре.....или каквото му бъде дадено от шефа :) .
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #219 -: Feb 21, 2017, 20:29 »
Напълно си прав, но това зависи от бюджета, а и сървърите с CloudLinux (платена поддръжка) ги броя към CentOS.
Според мен, именно затова търсят платената поддръжка. Малките, квартални доставчици, почти навсякъде са изкупени от големите фирми, които са си преразпределили пазара на тези услуги. И, приходите им, вероятно са такива големи, че те не само не се плашат от разходите за поддръжка, ами умишлено ги търсят. И, така е в световен мащаб. Преди няколко години, Red Hat се похвали, че има 1 милиард долара годишни приходи. Подозирам, че днес сумата е поне десетократно по- висока.  А, все още има наивници, които смятат, че Linux е за ентусиасти. Докато всеки месец с таксата си за интернет, плащат за това, че ползват услугите на тази ОС.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #220 -: Dec 27, 2017, 18:29 »
Искам Slax заради концепсията - да работи на модулен принцип ( макар че автора сега пише за новата версия че я прави на Debian защото не му се занимавало с правене на модули ) . Аз преди няколко години тук бях питал за подобна дистрибуция която да мога да си я сглобявам сам . Т.е. да има една малка основа , и отгоре да мога да слагам и махам модули взависимост от нуждите . В момента дори все още си работя със стария Slax 7 - около 500 МВ с наблъскани доста програми - бърза , стабилна , малка , локализирана и т.н. Върши добра работа . Има трески за дялане но не е болка за умиране - но не се обновява :( . Понякога например ме дразни факта че не мога да си пусна Skype ( ползвам го 2-3 пъти годишно) или че не мога да пусна филм х265 . А най ми е тъжно когато си правя някой модул трябва да знам всички зависимости иначе когато го направя не тръгва ( Slax 7 е на база slackware ) .

В момента дори вече тук ( на Debian ) започнах да си правя сам модулите и засега съм 'почти' доволен от новия slax . Правя модули защото без някой да ми се сърди след инсталация на gvfs , udisks2 , synaptic , vlc и Gdebi - от 267 МВ дистрото набъбна до 933 МВ. С модулите които използват някаква компресия -хем ми е по-лесно да активирам и деактивирам а и са по малки като обем . А и тук в Slax има една опция при бутване която ти позволява да заредиш Fresh mode - чиста система без промени в нея .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #221 -: Dec 27, 2017, 19:00 »
В момента дори все още си работя със стария Slax 7 - около 500 МВ с наблъскани доста програми - бърза , стабилна , малка , локализирана и т.н. Върши добра работа .
Това си е от версията на приложенията. Съмнявам се, че ползваш последните версии на Firefox, Chromium и VLC на нея. Аз не се плаша от обема на инсталираните приложения, защото три четвърти от дисковото ми пространство е постоянно свободно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #222 -: Dec 27, 2017, 20:49 »
При мен проблема е че ми омръзна да сменям хардове . Предпоследния 'умря' 5-6 дена след изтичане на гаранцията , след това пак си взех SSD . Той също се гътна - 1 ден след изтичане на гаранцията ( специално бях си запазил фактурата ) . Изнервих се . Това се случи преди около 4-5 години . Оттогава съм изцяло на флашка със Slax . Нямам нужда от търсене и инсталиране на драйвери ( изключение прави broadcom за безжичната карта ) . Затова понякога съм ограничен откъм дисково пространство ( не че няма и флашки от 32Gb ) .
Да , със стари версии съм на всички програми -Хрома ми е версия 38 , а последния е 63 !?!?! Но в много от случаите ми вършат работа . Нооо ... не мога да ги обновявам. Затова се мъча да мина на новия Слакс . Ако мога да ги обновя изобщо не бих мигрирал .

https://prnt.sc/ht0ko7

Освен това много ми е удобно активиране/деактивиране ( т.е. install/remove )  на програмите - както се казва 'на един клик разстояние' .

https://prnt.sc/ht0nhe
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #223 -: Dec 28, 2017, 04:30 »
Малко непрактично ми се струва това решение със Slax и флашки, но пък явно за твоят начин на употреба върши работа. Там по-скоро идеята не беше ли да можеш да разполагаш с твоя си ОС, когато ти е необходима, за ползване на публичен или чужд компютър? Мен определено повече би ме било страх да си държа информацията на флашка отколкото на хард диск :D
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #224 -: Dec 28, 2017, 10:30 »
И ма мен ми се струва странно да се разчита на флашка, но, всеки решава за себе си. Досега ми се е повреждал само един твърд диск и съм имал десетки. Флашки съм имал само пет, от които една се повреди и я изхвърлих. Отделно, няколко пъти се е получавало повреждане на данните върху тях (включително самата таблица) върху машини под Windows и се е налагало да правя нова таблица на дяловете.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png