Автор Тема: Проблеми с Лан Карта и Интернет Linux Ubuntu 8.10  (Прочетена 8177 пъти)

AmaDeuSbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Здравейте,
използвах търсачката и намерих много подобни теми, но нито една не даде резултат, затова се извинявам, ако не съм видял някоя или пък темата ми не е на правилното място:)

Сега конкретно към проблема .. качих Linux-a .. и тръгвам да правя настройките ... сменям си MAC Адреса както ми е на Windows-a за да може да ми захапе Internet-a , сменям си manual настройките и си въвеждам всичко и нищо !.... даже пробвах с sudo gedit /etc/network/interfaces .... Вътре пак си пиша настройките и тн ... и нищо ... 2 пъти успях да го подкарам по някакво чудо, но след restart настройките се трият и се създава следващото поредно eth(X) Където X e номера на рестарт-а едва ли не .....
Друг "бъг" или нз какво е , че при конзолата 1вия път като искам да отворя Interfaces иска парола .. хубаво обаче немога да пиша нищо .. курсора просто си седи .. натискам enter  и Interfaces излиза, но го споменавам защото ми се стори странно..
Странното е  , че и след рестарта в Interfaces и в resolv.conf настройките си стоят (е естествено само че с eth с предишния номер....), но вече даже немога да нацеля как магически "тръгна" 2 пъти и затова пиша от Windows-a ..

Поздрави:)
« Последна редакция: Jan 17, 2009, 23:04 от AmaDeuSbg »
Активен

AmaDeuSbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
в Interfaces имам:

auto lo
iface lo inet loopback
address 93.180.75.54
netmask 255.255.248.0


iface eth1 inet static
hwaddress 00:13:8F:D0:3C:77
address 93.180.75.54
netmask 255.255.248.0
gateway 93.180.72.1

auto eth1


значи в Conf фаила имам :
nameserver 93.180.72.2

Oбаче при команда       sudo /etc/init.d/networking restart


amadeus@amadeus-desktop:~$ sudo /etc/init.d/networking restart
 * Reconfiguring network interfaces...                           Usage:
  ifconfig [-a] [-v] [-s] <interface> [[<AF>] <address>]
  [add <address>[/<prefixlen>]]
  [del <address>[/<prefixlen>]]
  [[-]broadcast [<address>]]  [[-]pointopoint [<address>]]
  [netmask <address>]  [dstaddr <address>]  [tunnel <address>]
  [outfill <NN>] [keepalive <NN>]
  [hw <HW> <address>]  [metric <NN>]  [mtu <NN>]
  [[-]trailers]  [[-]arp]  [[-]allmulti]
  [multicast]  [[-]promisc]
  [mem_start <NN>]  [io_addr <NN>]  [irq <NN>]  [media <type>]
  [txqueuelen <NN>]
  [[-]dynamic]
  [up|down] ...

  <HW>=Hardware Type.
  List of possible hardware types:
    loop (Local Loopback) slip (Serial Line IP) cslip (VJ Serial Line IP)
    slip6 (6-bit Serial Line IP) cslip6 (VJ 6-bit Serial Line IP) adaptive (Adaptive Serial Line IP)
    strip (Metricom Starmode IP) ash (Ash) ether (Ethernet)
    tr (16/4 Mbps Token Ring) tr (16/4 Mbps Token Ring (New)) ax25 (AMPR AX.25)
    netrom (AMPR NET/ROM) rose (AMPR ROSE) tunnel (IPIP Tunnel)
    ppp (Point-to-Point Protocol) hdlc ((Cisco)-HDLC) lapb (LAPB)
    arcnet (ARCnet) dlci (Frame Relay DLCI) frad (Frame Relay Access Device)
    sit (IPv6-in-IPv4) fddi (Fiber Distributed Data Interface) hippi (HIPPI)
    irda (IrLAP) ec (Econet) x25 (generic X.25)
    eui64 (Generic EUI-64)
  <AF>=Address family. Default: inet
  List of possible address families:
    unix (UNIX Domain) inet (DARPA Internet) inet6 (IPv6)
    ax25 (AMPR AX.25) netrom (AMPR NET/ROM) rose (AMPR ROSE)
    ipx (Novell IPX) ddp (Appletalk DDP) ec (Econet)
    ash (Ash) x25 (CCITT X.25)
Failed to bring up eth1.

Активен

tyuio

  • Гост
Така, малко дълбоко си се гмурнал за начало мисля. Изплувай и поеми глътка въздух. Надявам се да можеш да си върнеш това което си променял в .conf фаиловете до началните нива. После кажи по какъв начин се свързваш с интернет пппое, статично ИП адсл или друго. Аз лично искам да видя какво ти казва командата ifconfig ама цялата, не ти каквото си избереш да покажеш
Колкото до това че ти иска пароли насам на там, трябва да свикнеш - това е линукс все пак :)
Активен

AmaDeuSbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Здравей и благодаря много за отговора ти !:)

при ifconfig Ми излиза следното :

eth2      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:00:6c:81:ea:d0 
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:151 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:5 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:10471 (10.4 KB)  TX bytes:1730 (1.7 KB)
          Interrupt:220 Base address:0xe000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)

--------------------------
междудругото нормално ли е като ми иска парола в конзолата и тръгвам да я въвеждам да не ми я отчита там (смисъл не се появяват звездички или някфи такива че пиша).. а като си дам enter ми излиза примерно interfaces ...
И междудругото като го бях подкарал 2 пъти интернета след restart просто се губеха настройките и пак нищо ... а и това eth се си сменя номера..:)
Ако трябва и чиста инсталация ше направя само кажи как да го настроя :))
Междудругото проблемът да не идва от това че съм с 8.10, разбрах че при тази версия май нямало някакъв фаил или нещо. И конектвам се през Lan Карта, принципно ми засича Ip-то и настройките и през DHCP , но и ръчно също става да ги въвеждам:)

Поздрави:)
« Последна редакция: Jan 18, 2009, 12:28 от AmaDeuSbg »
Активен

shoshon

  • Гост
Не дей да правишчиста инсталация. само пусни Live-CD то. Ако си на Megalan (нещо в IP-то и смятаната на MAC  ми го подстакзва) моляте преди да прависх каквото и да е, драпни кабела, защото спират интернет-а за 20-тина минути ако хванат "нередност" (ДОКАЗАНО!). Влез си нормално в настройките, махни DHCP и си сложи static IP, прaвилен gateway и DNS, като MAC  не е толкова важен. 2)не съм сигурен дали настройакта за мак се запазва след рестарт (направи една бърза справка).
Успех :)
А и намирането на 2- интерфейс (eth) най-вероятно е от грешната ти конфигурация на файлвете ( които разирам си базкал - браво, браво :)).
За това както казах пробвай всичко на Live и ако не стане... пии една биричка щото явно нещата идват от закона завсемирната гадост :)
Активен

shoshon

  • Гост
допълнение: горе под "нормално" имах предвид графичния интерфейс :)
Активен

AmaDeuSbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Нище ... пак ми показа среден пръст......
Настройх си го, после даже пробвах от конзолата да си настроя пак ... и 2та пъти disconnected ....
Реве ми се вече, 2ри ден се мъча с това ..
И как на магия го подкарах 2 пъти и аз нз ........ :(
Тъпото е, че на Ifconfig ми показа че сичко е настроено (без MAC адреса) и като се опитах да го редактирам пък в Interfaces пак не ми даде .... уж го е сменило ама после ifconfig вади стария O_o
« Последна редакция: Jan 18, 2009, 14:18 от AmaDeuSbg »
Активен

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
АмаДеуС, според мене имаш проблем с /etc/network/interfaces
Най-напред, не знам дали може да задаваш IP на loopback интерфейса, още повече пък същия адрес като на основния ти интерфейс. А по въпроса с хардуерния адрес, аз на времето много си играх, ама не можах да го свърша по дебианския начин. Сега, не помня точно какво съм правил, ама си спомням, че и pre-up или нещо подобно писах, ама без успех. Иначе стандартния начин с
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether 01:02:03:04:05:06
ifconfig eth0 up
би трябвало да работи. Естествено после трябва да dhclient-неш за IP или да си го сложиш ръчно и после да си сложиш и гейтуея.
тоест ifconfig eth0 93.180.75.54
route add default gw 93.180.72.1
Странно защо гейтуея ти е в друга мрежа, ама аз тези неща много не ги разбирам, сигурно не е проблем.
О, и когато си пишеш паролата в линукс е съвсем нормално екрана да не реагира. Нещо със съображения за сигурност  има общо.
Активен

tyuio

  • Гост
Така ако наистина си на мегалан и ти трябва смяна на мак адреса най вероятно го правиш по начин който важи само за текущата сесия и след рестарт се губи настроиката. Странно е че ти вижда само една мрежова какрта и то поред е трета (eth0, еth1, eth2).
Ако си настроил правилно с графичните инструменти правилно нета и само мак адреса е проблем направи това:
Код:
sudo ifconfig eth0 down 
sudo ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00
sudo ifconfig eth0 up
кадето eth0 може да е заменено с номера на твоята мрежова карта а тоя 00:00..... е номера на твоя мак адрес.
ето ти и един сайт за доста добра информация за убунту:
http://skss.learnfree.eu/archives/category/убунту
разгледай го
и все пак кажи ако си на мегалан кажи? :)
Активен

tyuio

  • Гост
божееее докато писах и вече са ти отговорили същато
извини :D
Активен

shoshon

  • Гост
Ае чове как така гайтуей-а е в друга мрежа ?!? теоретично сигурно става ама НИКАДЕ не съм го виждал. я скив да не бъркаш цифрите (грозното писане понякога е проблем) :D
Второ горните неща ги прави без ifconfig ... up/down В мандрива се прецаква мрежата, не знам в убунту но работи перфектно и без това.
Не разбрах... на Мегалан ли си?
Активен

AmaDeuSbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Ми значи на Comsys съм, сега даже дръпнах и качих 8.04 , да не би да ми е проблем от версията ама не ... настройх си ръчно настройките от горе, после им се обадих - хората бяха мн любезни и ми смениха мак адреса с тоя дет пише на Linux, ама след restart mac адреса се сменя пак и се появява eth с поредния номер пак ... сега ще пробвам по вашия начин и ще постна резултата, дано помогне:)
Мерси и до след около половин час:)

Поздрави

Еdit: за Gateway-a няям никфа идея, така съм си  направил скриин-че от windows connection-a, пък той е на DHCP и сам се настройва (интернета казаха  че в Linux с тяхната мрежа нямало да стане по DHCP
« Последна редакция: Jan 18, 2009, 15:29 от AmaDeuSbg »
Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Определено не е добре loopback интерфейса ти да бъде с настройки различни от 127.0.0.1.
Вземи го оправи и тогава рестартирай!
Код
GeSHi (Bash):
  1. auto lo
  2. iface lo inet loopback
« Последна редакция: Jan 18, 2009, 15:48 от nedpetko »
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

shoshon

  • Гост
Как така няма да стане с линукс ?!? Не съм чувал да има dhcp version for Windows и version for Linux :D. Ти пробва ли с автоматична настроика през DHCP ?
Да знаеш DHCP  мрежи не работят със татични IP. Защо? Ами представи си, че твоя IP е x.x.x.5. после си спираш компа и DHCP дава това IP на друг потребител. После си пускаш компа и хоп: IP confilict. Това е важна особеност която трябваше да кажеш доста по рано.
имам скайп: linkin4o__ ако искаш детайлна помощ
Активен

shoshon

  • Гост
И последно не разбрах: има ли нужда от смяна на MAC или не?
Активен