Автор Тема: Преминаване от ext3 към ext4?  (Прочетена 5346 пъти)

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Преминаване от ext3 към ext4?
« -: Dec 25, 2009, 20:56 »
Здравейте!

Доста прочетох (в материали от нета) за файловата система ext4.Ако наистина е толкова добра,колкото пишат,то ми се ще и аз да премина на нея.Но имам един въпрос,на който не получих отговор при търсенето и четенето на статии и ръководства,затова си позволявам да попитам вас.

Първо да ви кажа,че имам един руут дял (ext3),и отделен home дял (пак ext3).

Казва се,че може да се мине на ext4 директно от ext3,като се изпълни определена последователност от команди.След това се редактира fstab и готово.Казва се също,че при това преминаване ще бъде обработено САМО незаетото пространство на партишъна и всички новосъздадени файлове след това вече ще бъдат записани в новата файлова система,а старите ще си бъдат така,както са си били (т.е. няма да бъдат променяни).

Аз питам следното: Ако изтрия след тази процедура по преминаване стар файл,неговото освободено място ще премине ли автоматично към ext4?
Никъде не успях да намеря инфо по това.

Знам,че ще ми кажете,да не правя такива половинчати работи,особено,когато се касае за файлова система,но домашния ми дял е 500 ГБ и е натъпкан на 70% с неща,които не ми се ще да загубя.Затова не мога да започна на чисто.

Не е толкова спешно преминаването ми,просто ми се иска да ползвам преимуществата на тази файлова система.Ако не може,то ще си остана на това,което е в момента,докато се намери изход.

Благодаря предварително!
Поздрави!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #1 -: Dec 25, 2009, 21:38 »
Моят опит ме е научил да не поправям неща, които работят. Ако си вършиш работата на РС-то и не ти се налага, не се занимавай.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #2 -: Dec 26, 2009, 01:10 »
//offtopic
Добре, че повечето хора не мислят като теб, иначе още щяхме да си ползваме дос, понеже работи.

Редактирано съгласно т. 5 от Правилата
bop_bop_mara
« Последна редакция: Dec 26, 2009, 02:12 от bop_bop_mara »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #3 -: Dec 26, 2009, 10:06 »
Отговорът е да, ще премине. Разликата в ext3 и ext4 е допълнителната информация, която ext4 записва в i-node-а. Когато изтриеш файла, мястото се обявява за свободно. След това при създаване на нов файл, i-node-а ще бъде записан в новият формат :)

Според мен, по-добре си остани на ext3. На теория преминаването не би трябвало да създаде проблеми, но винаги има риск :(
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #4 -: Dec 26, 2009, 10:30 »
Няма риск, ако направиш всичко както трябва. Веднага след като добавиха поддръжка на ext4 в Убунту мигрирах от ext3 към ext4 и не съм изгубил нищо, става дума за 1370GB дисково пространство, даже хард дисковете ми станаха по-хладни с два градуса.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #5 -: Dec 26, 2009, 21:37 »
Благодаря ви за отговорите,вече съм с ext4 в домашната си директория.Всичко е отлично!

Желая на всички весело посрещане на новогодишните празници,много здраве и късмет!!!

Още веднъж благодаря за отговорите!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

nihat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #6 -: Jan 13, 2010, 15:54 »
Моля сподели (за неграмотните като мен !) как е станал номера .
Активен

mishot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 191
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome-Shell
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #7 -: Jan 13, 2010, 17:49 »
Пример: ако диска ти е /dev/sda1

добре е да пуснаш Live distro
* където видиш знака #, означава писане на команда

за демонтираме:

#umount /dev/sda1

ext3 --> ext4

#tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/sda1

След това:
#fsck -pf /dev/sdа1

За да монтираш

#mount -t ext4 /dev/sdа1 /path/za/montirane

след като рестартираш(махнеш live distro-то)
като ти се зареди твоята система,
в /etc/fstab(за да се запази след рестарта) променяш от
/dev/sda1      /mnt/Share              ext3     defaults     1 2

да стане

/dev/sdа1      /mnt/Share              ext4     defaults     1 2
« Последна редакция: Jan 13, 2010, 17:50 от mishot »
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #8 -: Jan 13, 2010, 20:20 »
Моля сподели (за неграмотните като мен !) как е станал номера .

Ето ти ръководство (едно от всичките,които ползвах и аз,но това е Дебианско):
http://www.debian-administration.org/article/Migrating_a_live_system_from_ext3_to_ext4_filesystem

Успех!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

chaos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Debian lenny
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #9 -: Jan 14, 2010, 17:23 »
Здравейте съфорумци,
Аз имам един въпрос които може би ще се стори малко тъп за някои но аз не съм чак толкова спец по тия неща. Имам инсталират Дебиан lenny и искам да мина на ext4 за целта ще направя:
1. бекъп само на настройките т.е. /etc и home дяла
2. ще започна на чисто т.е. нова инсталация.
3. след инсталацията ще въстановя старите настройки
От тук започват въпросите - не зная да ли да очаквам някакви нередности с атрибутите на файловете и респективно директорийте. Какво е вашето мнение дали това е правилният подход?

Благодаря за вниманието!
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #10 -: Jan 14, 2010, 19:37 »
Здравейте съфорумци,
Аз имам един въпрос които може би ще се стори малко тъп за някои но аз не съм чак толкова спец по тия неща. Имам инсталират Дебиан lenny и искам да мина на ext4 за целта ще направя:
1. бекъп само на настройките т.е. /etc и home дяла
2. ще започна на чисто т.е. нова инсталация.
3. след инсталацията ще въстановя старите настройки
От тук започват въпросите - не зная да ли да очаквам някакви нередности с атрибутите на файловете и респективно директорийте. Какво е вашето мнение дали това е правилният подход?

Благодаря за вниманието!

Щом започваш на чисто,всичко ще е наред.Аз преминах към ext4 в домашната си директория чрез това,което съм дал по-горе,а за основната система - точно както ти смяташ,т.е. бекъп на настройките и нова инсталация (върху вече ext4) за руут дяла.
Но!Ти си с Лени,не знам ако си с оригиналното ядро (2.6.26.2) дали поддържа то ext4?
Ако не - няма да стане нищо.Аз съм с компилирано от мен ядро 2.6.32-5 от сорс от дебианските репозитории и нямам проблеми,защото поддържа ext4.Но пък аз съм с тестовата версия на Дебиан.

P.S.Сега разгледах конфиг-а на оригиналното ядро на Лени.Там ext4 е на ниво разработка,което значи,че може да имаш проблеми.А може и изобщо да не работи.Съветът ми е да минеш на тестовата версия на Дебиан - Squeeze,чиито ядра поддържат ext4 напълно.Свали си един имидж на Скуийз и действай.Не се страхувай,че е тестова,работи си без проблеми (или най-точно,с минимални такива,но ти няма да ги усетиш).
Ако минеш на тестовата версия,внимавай с възстановяването на настройките.Най-добре си ги направи наново,за да е наистина "на чисто".Има разлики между двете версии,които са съществени.

Ето ти и линк:
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/

Успех!
« Последна редакция: Jan 14, 2010, 20:14 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

chaos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Debian lenny
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #11 -: Jan 14, 2010, 20:12 »
plandz благодря ти за бързият отговор
Отностно ядрото аз съм с 2.6.30 - успях да го компилирам за моята система :) Ако основната спънка да мина на ext4 е ядрото - ще си поиграя малко повече и ще компилирам едно за моята система.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Преминаване от ext3 към ext4?
« Отговор #12 -: Jan 14, 2010, 20:22 »
plandz благодря ти за бързият отговор
Отностно ядрото аз съм с 2.6.30 - успях да го компилирам за моята система :) Ако основната спънка да мина на ext4 е ядрото - ще си поиграя малко повече и ще компилирам едно за моята система.

2.6.30 работи добре с ext4.Ако на това ядро,което си компилирал не си махал поддръжката и,няма да имаш проблеми.Добре ще е и да си компилирал от последния сорс,който беше 2.6.30-8.
Всичко това обаче го пиша,от гледна точка на това,че аз работя с тестовата версия.Казвам го,защото не съм експериментирал с Лени и не искам да те заблуждавам.
Имай това в предвид!

Желая ти успех!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws