Автор Тема: Trinity, TDE: някой ползва ли го?  (Прочетена 4654 пъти)

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
здравейте,

въпреки че по традиция бях фен на GTK2 десктопите едно време понякога ползвах КДЕ 3. След като КДЕ 4 излезе, форкнаха тройката и направиха проекта Тринити, предполагам всички сте чували:

https://www.trinitydesktop.org/

някой отв ас ползва ли го и ако да -- на кое дистро? В момента има една единствена дистрибуция която идва с Trinity официално, и това е Q4OS. Nik, ти си я сложил в профила си, някакви коментари?
Активен

lunarvalleys

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #1 -: Mar 08, 2024, 14:48 »
Здрасти,

Едно от първите ми по-сериозни занимавки беше Mandrake 7,1 с КДЕ 2, но Gnome 1 много ми харесваше. После излезе двойката с цялата свинска подутост и стана ясно, че за мен освен КДЕ 3 друг път няма. Но пък излезе четири, който беше същото като Гном и включваше „технологиите“ на РХ. Освен това бяха унищожили Конкверор, което е непростимо. Така и никога не го ползвах, макар за няколко месеца да имах едно Кубунту с което да си играя. Май беше 12,4.

Година или две като подарък от Ремо ползвах КДЕ 5. Приличен, но няма „прани гащи“ и Конкверор е в киреча. Не помня, май Дебиан 8 беше.

Оттам нататък си минах на Девуан с прескачания към Антикс. На тези двете си бях с Тринити.

Девуан много ми харесва, ама живия му диск зарежда бавно (защото е без Екс, та трябва да се пуснат няколко самоделни баш недоносчета да наслагат останалото). Това беше търпиимо и го правих, но после получих някакъв хардуерен проблем и машината взе да се самоизключва от на няколко минути до няколко часа. Мисля, че вентилатора внезапно спира или чипа на вифито дава дефект, или двете. Как да е, няма как да го хвана, а подмяна на вентилатор е невъзможна на този модел.

Та ми трябваше нещо, което зарежда бързо, преди да се изгасил. По-бързо от TinyCore не знам. С известни компромиси (напр. невъзможно е да настроиш alt+shift, ползвам win вместо това), но е доста използваема. Сега точно за тайнито няма Тринити. Не, че за петнадесетина минути не може да сглоби от дебиански пакети, ама не съм си играл (засега). Харесва ми системата да е малка.

Иначе да се сложи Тринити е изключително лесно. Самия проект поддържа хранилища за Дебиан, Федора, Арх и забравих още какви там. Но си има и минусите. Това е система, която не е пипана (почти). Например KOffice не може да ти отвори почти нищо. Горе-долу служи за украса, а не е и особено красив. Контролния панел, който също не е пипан почти, също не е много от помощ.

Но пък всичко останало си работи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #2 -: Mar 08, 2024, 15:11 »
Kuun, да, ползвам Q4OS версия 4.10, 32-битова, с Тринити, на един стар лаптоп. Работи учудващо леко. За нета ползвам файърфокс. Всичко, което ползвам, си работи без проблеми- нет браузър, офис-пакета (либра), VLC, разни месинджъри като телеграм. Нищо не се е чупило досега, но и аз кой-знае какво не правя на този лаптоп- нет, някое видео, да си напиша някой документ, да си прегледам пощата, понякога да драсна някой ред в някой форум (в момента пиша точно от този лаптоп с Q4OS, понеже съм на село по лични работи, а старият лаптоп е оставен тук - няма други компютри).
В резюме- и дистрибуцията, и графичната среда ми харесват. Най-вече заради сравнителната им бързина, на старата машина.

С това ядро е:

adminq@q4os-desktop:~$ uname -a
Linux q4os-desktop 5.10.0-20-686-pae #1 SMP Debian 5.10.158-2 (2022-12-13) i686 GNU/Linux

П.П. Справя се и с повечето клипове по разни туби, като тук-таме за малко насича, но не е нетърпимо. Очаквах, че клиповете в нета ще ми ги вади като слайдшоу. Е, понякога и така става,  (слайдшоу), предполагам, че зависи от вида на клипа, там какъв кодек, каква компресия и т.н.

Процесорът е Интел 1,66 гхз, рам 2 гб.

« Последна редакция: Mar 08, 2024, 15:29 от Nik123 »
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #3 -: Mar 08, 2024, 15:30 »
мерси и на двамата. Мисля да си направя хранилище портове за CRUX но не съм сигурен дали си струва занимавката. Гога,а з ГНОМ 1 не съм ползвам, но явно за тебе нещата са така както за мене беше преминаването от ГТК2 на ГТК3. Това второто не го понасям.
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #4 -: Mar 08, 2024, 20:11 »
Да допълня нещо, за офис-пакета, който ползвам (libreoffice), инсталирах го допълнително в Q4OS - от сайта на либрата .deb пакетите- по спомен версия 6.7.нещо си, че вече не съм на лаптопа с Q4OS. Но се инсталира нормално, и си работи нормално, не съм имал проблеми. Отваря си и си редактира и майкрософтските формати.
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #5 -: Mar 08, 2024, 20:36 »
хм, офис пакетите са хубава тема също. Аз ползвам WPS Office -- със затворен код е, има нейтив порт с Линукс и е най-безсрамния клонинг на Майкрософт офис дето съм виждал. Има чудесна съвместимост с Майкрософт офис, дори по подразбиране запазва файловете като docx, pptx, xlsx.

А, и работи по бързо от LibreOffice.
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #6 -: Mar 08, 2024, 21:09 »
Малко офтопик, но аз съм си настроил либрата да работи с КЕП-а ми (това на магея, на Q4OS не съм, но и там не би трябвало да има трудности), нямам проблеми с .pdf, .doc, .docx, .rtf (редактира и ги запазва в същия формат)и там какви бяха ония, екселските. WPS съм ползвал на телефона за четене (андроид), не съм им сравнявал бързината, но тя за текстообработка не е и от голямо значение, за мен поне.
Единствения проблем, който имам, е попълване и подписване с КЕП под линукс на разни .пдф-и, съдържащи вътре скриптове, примерно тия за разни декларации пред "Местни данъци"- но то това си е въобще проблем под линукс, като цяло.

П.П. И по основната тема, за Тринити- графиката изглежда дървена, но лично на мен това въобще не ми пречи. Или пък разни таблетски глупости, като в Убунту. Работи гладко и приятно, не да ми подскачат три часа иконки, докато зарежда нещо си. Че била с архаичен вид- не ми е проблем.
« Последна редакция: Mar 08, 2024, 21:17 от Nik123 »
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #7 -: Mar 08, 2024, 21:16 »
за текстообработката и бързината си, разбира се, напълно прав. На мен са ми важни презентациите, и там в ООо или ЛО редовно си късах нервите с влачещи се обекти (примерно, кутийка с текст, фигурка изобразяваща нещо, кръгче с друго кругче вътре, дето трябва да е клетка, такива работи). Докато WPS Office оразмеряване, местене, подреждане -- всичко става много гладко. В момента в който го пробвах, тотално отписах ЛО.
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #8 -: Mar 08, 2024, 21:17 »
Ами какво да кажа, всеки си подбира продукт, който го устройва, а изискванията са различни   :)

П.П. Аз затова харесах Q4OS с Тринити- трябваше ми бързодействаща, а не тежка система, за стар компютър. И останах очарован.
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #9 -: Mar 08, 2024, 21:21 »
да.

Виж проблемът на WPS Office за мен е, че няма система за References. Примерно, аз ползвам Zotero, има си плъгин за Google Chrome и плъгин за ООо/LO. Поради тая причина си държа и ООо. Не понасям GTK3, a OOo все още има GTK2 интерфейс. А, и имам разни документи тук там от едно време дето са писани на ООо.
Активен

lunarvalleys

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #10 -: Mar 08, 2024, 21:22 »
за  Q4OS с Тринити -- пробвал съм го във виртуалка и бях много впечатлен как системата някак "надуши", че е пусната във виртуална машина и си настрои сама разни работи.
Активен

lunarvalleys

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #11 -: Mar 08, 2024, 21:29 »
Да, и аз останах много приятно изненадан, един вид- клик енд гоу. Тя и магеята е така (затова си я харесвам от време мандрейово), но там даже и с версия 8 си играх малко с безжичната връзка, докато я подпали, а в Q4OS си тръгна от раз.

Доп. Малко ми беше зор да се науча с това sudo, с apt-get, apt-install и т.н. дебиански работи, но колегите тука помогнаха :)
« Последна редакция: Mar 08, 2024, 21:31 от Nik123 »
Активен

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #12 -: Mar 08, 2024, 22:36 »
хмм... в Debian си има root потребител все още, надявам се? Гогата да каже. За Ubuntu знам че от време оно няма, но можеш да си го добавиш.

за apt -- нещо което ми направи впечатление когато си играх и с Q4OS и с Debian беше, че сякаш в Q4OS apt инсталираше по-бързо. Ама може някакво внушение да е било, не знам...
Активен

lunarvalleys

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #13 -: Mar 08, 2024, 23:35 »
за apt -- нещо което ми направи впечатление когато си играх и с Q4OS и с Debian беше, че сякаш в Q4OS apt инсталираше по-бързо. Ама може някакво внушение да е било, не знам...

Не е внушение. Една трета от Дебиана го няма.
Аз пък не можах да се отърся от усещането, че тоя звер е инсталиран "фалшиво". И това определи съдбата му.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Trinity, TDE: някой ползва ли го?
« Отговор #14 -: Mar 09, 2024, 09:10 »
За дебиан не знам, в Q4OS някой колега оттук ми каза, че с команда sudo su ти дава руутски терминал (аз отначало не знаех как да се логна руут в тая ОС). Но паролата, която иска, е тази, която си задал при инсталацията (юзърската, както разбирам). После четох малко, и намерих инфо, че ако искаш да си имаш отделна парола за руут (т.е. както аз го разбирам, да си имаш "чист руут", отделно) намерих следното инфо:

In case you need, for some peculiar reason, full root login, just type in terminal:
$ sudo passwd -u
$ sudo passwd
and configure root's new password.

Малине, какво имаш предвид под инсталиран "фалшиво"?
« Последна редакция: Mar 09, 2024, 09:15 от Nik123 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Активни хранилища на Trinity за Ubuntu 10.04
Идеи и мнения
cybercop 4 1467 Последна публикация Dec 23, 2011, 12:44
от cybercop