Автор Тема: Ubuntu в Столичен инспекторат  (Прочетена 35479 пъти)

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
До 10-ти септември ще приключи преминаването на служителите на Районните инспекторати от Windows към Ubuntu. За непросветените - Столичен инспекторат е звено на пряко подчинение на Кмета на СО и следи за изпълнение на неговите заповеди /това са онези инспектори дето ви глобяват когато си паркирате колата в градинката,  изхвърлите си фаса на улицата, следят да ли е изхвърлена кофата и въобще създават финансови неудобства на жителите и гостите на Столицата  :). За повече информация: http://www.inspectorat-so.org/. Районните инспекторати пък са подразделения на Столичен инспекторат, базирани във всеки район на София /24 на брой/. Общо потребителите са около 300.

Кметствата на територията на Район Панчарево /Кривина, Казичене, Лозен, Герман, Кокаляне, Пасарел, Бистрица и Железница/ също преминаха на Ubuntu.

Краен резултат: Оказа се, че Ubuntu не хапе и с негова помощ човек спокойно може да си свърши ежедневната работа!

Молба към Линукс обществото в България
За да може проекта да се утвърди, моля публикувайте всякакъв вид документация за крайни потребители /разбираема за хора които за първи път в живота си виждат Линукс/
« Последна редакция: Aug 31, 2010, 08:28 от entusiast »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #1 -: Aug 31, 2010, 08:49 »
Това е похвално, и дано да се оправят докрай с Ubuntu-то. Само дето похарчените вече народни парички (мои и ваши), за лицензите на Windows-ите безвъзвратно заминаха. А те няма да са малко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #2 -: Aug 31, 2010, 08:52 »
Като идея е доста хубаво. Но сега за всяка флашка която не е mouont-ната ще викат админа им.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #3 -: Aug 31, 2010, 09:04 »
Цитат
Това е похвално, и дано да се оправят докрай с Ubuntu-то. Само дето похарчените вече народни парички (мои и ваши), за лицензите на Windows-ите безвъзвратно заминаха. А те няма да са малко.

Аз именно това се чудя - след като вече си имат платени лицензи, за които парите няма да им бъдат върнати - защо им е да си вгорчават живота? Сега ще стане много интересно, когато почнат от другите служби да им пращат офис документи... особено ако има някой и друг макрос вътре, ще стане още по-весело. Друга веселба, която виждам - трябва им принтер, пращат си снабдителя да им купи, и той взима нещо, наречено принтер... и се почват мъките. За скенери да не говорим...
Но най-голямата веселба според мен ще е с документите, и ако се наложи да се ползва цифров подпис за нещо. С останалите периферни устройства също ще има веселба - особено с повечето безмаркови китайски боклуци.

Хората са казали много отдавна - едно нещо като работи, не го пипай.
Още повече, че нещото вече си го платил, платил си да ти го инсталират и настроят, и да ти напишат софтуер за него. Те си знаят де. Може и аз да не съм прав :)
Активен

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #4 -: Aug 31, 2010, 09:06 »
Като идея е доста хубаво. Но сега за всяка флашка която не е mouont-ната ще викат админа им.

Еми съвсем нормално. И аз викам админите ако имам проблем. Не само, че не ми е работата да ръчкам по служебната машина ами може да отнеса и някое наказание за това. Пък и като не са си свършили работата, да конфигурират правилно системата, какво аз ли да им я върша?

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #5 -: Aug 31, 2010, 09:15 »
Училищата са по важни , там трябва да се махне Windows.
Ричард Столман:
- Най-важното нещо е да се опитват много и различни варианти, като фокусът трябва да пада най-вече върху училищата.
От "Майкрософт" разбират, че училищата могат да бъдат полезни за пристрастяването на децата към "Windows".
Предоставят безплатни копия на училищата поради същата причина, поради която тютюневите компании едно време раздаваха безплатно пакети цигари, за да пристрастят хората (буквално - да ги зарибят).
Казано иначе, целят да докарат хората до състояние на зависимост, от което трудно биха могли да се измъкнат.

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #6 -: Aug 31, 2010, 09:34 »
Не е до пристрастяване...
Аз мога да работя на Виндовс, Мак, Линукс основната си работа... но ако е нещо свързано с обработка на много документи е ясно, че ще избера Виндовс и техния Офис. Просто другого не ми върши работа. Има мс офис за Мак, но е по-голяма боза от опен офиса. Убеден съм, че нарочно са го направили така :)
Един пример как забавихме заплатите на към 200 човека: дават ни един файл от банката с информация за ИБАН, ЕГН, имена на служителите и т.н. трябваше да се попълнят само сумите, файла беше екселски формат. Тогава и аз бях на мнение, че опън офиса може да замести мс офис.... за беда във файла имаше макроси,  които генерираха някакъв специфичен формат за софтуера, с който се превеждат парите. Е няма да ви казвам каква каша стана! После трябваше нещата да се правят наново, което отне цял ден и съответно парите на хората се забавиха с един ден. Не е работа да ти се омаже банкирането.... тотално разбъркани и разменени ЕГН-та, ИБАН и така нататък...
А какво е казал Ричард Столман.... да дойде да обясни на 200 души как свободния опън офис омаза файла за заплатите, и как това е много хубаво, защото е свободно.... а парите не са важни, защото не са свободни - така де, не можеш да си ги печаташ сам :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #7 -: Aug 31, 2010, 09:49 »
//Извън темата: Еййй, това последното беше много остроумно! Аз бих казал, че е трябвало предварително да знаете какво правите и какъв трябва да е резултата и че в ОО не се поддържат макросите (VB) на Excel. И няма да се изненадам ако ОО Ви е предупредил за това при отварянето на файла...
« Последна редакция: Aug 31, 2010, 09:51 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #8 -: Aug 31, 2010, 09:55 »
http://www.linux.com/archive/feature/58348  // Вижуъл беисик в опън офис  ;D
до сега не съм срещал проблеми дори при конвертиране на различни фаилови формати(там му е силата). За мен опен офис си работи доста добре като се има предвит цената му .
« Последна редакция: Aug 31, 2010, 09:59 от chen_dzen »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #9 -: Aug 31, 2010, 10:16 »
http://www.linux.com/archive/feature/58348  // Вижуъл беисик в опън офис  ;D
до сега не съм срещал проблеми дори при конвертиране на различни фаилови формати(там му е силата). За мен опен офис си работи доста добре като се има предвит цената му .

Да, а ORACLE като го нараправят сега платен пак ще те питам :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #10 -: Aug 31, 2010, 10:26 »
 :o тихо да не ни чуят ,че и на NetBeans-a ще пуснат лицензи  :D
« Последна редакция: Aug 31, 2010, 10:28 от chen_dzen »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #11 -: Aug 31, 2010, 10:29 »
//Извън темата: Еййй, това последното беше много остроумно! Аз бих казал, че е трябвало предварително да знаете какво правите и какъв трябва да е резултата и че в ОО не се поддържат макросите (VB) на Excel. И няма да се изненадам ако ОО Ви е предупредил за това при отварянето на файла...

Ами тъй като аз искам софтуера просто да работи, и не ме интересува как може да се настрои и какви плъгини могат да му се сложат, за да тръгне нещо, което по принцип си рабори на конкурентния софтуер - реших да ползвам опен офис. И ми бяха напълнили главата с глупости от вида на "няма нещо, което може да се направи на МС Офис, което да не може на ОО", реших да действам.... е, оказа се, че освен за набор на текст за друго не става. А да не говорим каква е веселбата, когато ми пртят документ, правен на word или excel, или пък ако аз изпратя нещо някъде... а ако трябва да е с електронен подпис - да не говорим.

И ако някой си мисли, че това е извън темата - не е.
Просто се чудя как може да има продукт, който вече е платен (и то с НАШИ пари), работел е безпроблемно, и на някой му идва на акъла пак на наш гръб да си прави експерименти?
Отиваш да вземеш някакъв документ, лелката зацикля на Линукса или на Опен Офиса и.... ти чакаш. Това е бъдещето :)
Виж, да трябваше тепърва да се купува софтур и хардуер, и да се спрат на това решение - ОК. Но то вече го има закупено, и сега какво - ще си седят неизползвани лицензи. Една работеща система се свежда до нещо, на което лелките тепърва трябва да се учат.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #12 -: Aug 31, 2010, 10:30 »
http://www.linux.com/archive/feature/58348  // Вижуъл беисик в опън офис  ;D
до сега не съм срещал проблеми дори при конвертиране на различни фаилови формати(там му е силата). За мен опен офис си работи доста добре като се има предвит цената му .

Да, а ORACLE като го нараправят сега платен пак ще те питам :D.

Като ги гледам как са я подкарали - няма да се учудя.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #13 -: Aug 31, 2010, 12:22 »
Като ползват Windows, що не ползват Linux. Като ползват Linux, що ползват Linux. То май е невъзможно да ви се угоди. Нали трябва да има някакъв момент на откачане от Windows, а що се отнася за лицензите, предполагам, че могат да ги ползват някъде другаде. Все от някъде трябва да се започне.
Що се отнася за съвместимастта, какво пречи да се държи един работещ компютър с Windows ако нещо възникне проблем с принтер/скенер/word_document. Сравнително по-евтино ще е излезе отколкото купуването на Windows лицензи за всички работещи компютри. Така хем вълкът сит, хем агнето цяло.

@Mitaka - това, че някой ви праща файлове в затворен формат не е проблем на Linux или OpenOffice в частност, а ваш проблем, че не изисквате да ви се праща във формат независим от OS и програмен продукт.

Който е недоволен от OpenOffice да ползва LaTeX или продукти работещи на базата на LaTeX, например Lyx. Там може да си форматира всичко, както му е кеф, има си и templates за различни неща, вярно че е малко спартанско, но пък резултата е на професионално ниво и продукта е наличен за всички популярни OS. Ако и това е трудно, както казах Lyx бачка на базата на LaTeX и човек не се занимава с форматиране на ниско ниво, въпреки че и това може да се прави.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #14 -: Aug 31, 2010, 14:23 »
Стана тя каквато стана. Аз да не обърках форума?????
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4318 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5253 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8004 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21730 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8366 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu