Автор Тема: С какъв boot мениджър мога да направя multi boot, и най-важното как?  (Прочетена 4059 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
С какъв boot мениджър мога да направя multi boot, и най-важното как?

Здравейте, имам уин 7(нормален 32битов) и уин 8.1(модифициран 32bit за да бъде успешно инсталиран на процесор без NX/XD)Искам да запазя и двата понеже убунту-то от флашка ми върви мн бавно, предполагам, че е заради Nvidia-та, инсталирах после убунту ама не изниква в списъка на уинския boot manager. Машината е с асрок P4i45PE с отвратително стар биос, едноядрен селерон заводски на 2,7GHz,  аз го овръклокнах чрез дигане на FSB в биоса до 3,3GHz, но после го върнах на 3,06(FSB сега е 113), че мн страннен звук издаваше спийкъра и ми се стори нестабилна системата, и звуковата карта умря. боксовото му охлаждане не е нищо сериозно 400ватово захранване,120gb hdd maxtor, кингстън 2гб рам ддр400 на две плочки(тук е момента да кажа, че ако ми помогнете с някакви драйвъри за нвидиа и овърклок на рама да я забързам тая машина би било  мн готино щото убунту от флашка ми върви мн бавно. Примерно Firefox-а ми зарежда по 10секунди без работа в интернет).


Обяснете ми как мога да инсталирам безброй ОС-и, по една на дял и да зареждам всички в един boot manager? Трябва да запиша В MBR boot manager ли? Моля ви кажете ми какво трябва да правя? Искам и BSD и соларис и т.н. др. ОС да инсталирам. Кажете как мога да ги вкарам в 1 boot manager?

С ploop boot manager става ли това което искам ?


« Последна редакция: Dec 15, 2015, 06:06 от ignorant »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Аз бих казал, че това може да се направи и с lilo, и с grub и с windows-кия, и че обикновено инсталаторът на линукс го прави за теб, както се казва, но щом задаваш въпроса така, сигурно нещо не съм в час.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Аз бих казал, че това може да се направи и с lilo, и с grub и с windows-кия, и че обикновено инсталаторът на линукс го прави за теб, както се казва, но щом задаваш въпроса така, сигурно нещо не съм в час.
Еми не си прочел какво съм написал. Инсталирал съм уин 7,после 8.1 , но понеже бе модифициран се е запазило буууут мениджъра на 7 или xp който изтрих, тоест текстов е.  После инсталирах от флашка убунту и не го намирам в буууут мениджъра. Ако ми обясниш как да ги направя нещата много ще съм ти благодарен. Пак да кажа, става дума за multi b00t, не dual boot.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Аз бих казал, че това може да се направи и с lilo, и с grub и с windows-кия, и че обикновено инсталаторът на линукс го прави за теб, както се казва, но щом задаваш въпроса така, сигурно нещо не съм в час.
Еми не си прочел какво съм написал. Инсталирал съм уин 7,после 8.1 , но понеже бе модифициран се е запазило буууут мениджъра на 7 или xp който изтрих, тоест текстов е.  После инсталирах от флашка убунту и не го намирам в буууут мениджъра. Ако ми обясниш как да ги направя нещата много ще съм ти благодарен. Пак да кажа, става дума за multi b00t, не dual boot.

Всъщност, той те е разбрал много добре, но явно ти не разбираш какво е multiboot и dualboot, но може да хвърлиш един поглед на тази публикация: „Dual-Boot Windows 7 and Ubuntu in Perfect Harmony“. Вярно е, че е от далечната 2009 година, но пък в нея става дума за Windows 7 и Ubuntu, а и като сложим факта, че dualboot-a е частен случай на multiboot-a, би трябвало да ти е полезна.
Активен

the lamer's team honourable member

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Аз бих казал, че това може да се направи и с lilo, и с grub и с windows-кия, и че обикновено инсталаторът на линукс го прави за теб, както се казва, но щом задаваш въпроса така, сигурно нещо не съм в час.
Еми не си прочел какво съм написал. Инсталирал съм уин 7,после 8.1 , но понеже бе модифициран се е запазило буууут мениджъра на 7 или xp който изтрих, тоест текстов е.  После инсталирах от флашка убунту и не го намирам в буууут мениджъра. Ако ми обясниш как да ги направя нещата много ще съм ти благодарен. Пак да кажа, става дума за multi b00t, не dual boot.

Всъщност, той те е разбрал много добре, но явно ти не разбираш какво е multiboot и dualboot, но може да хвърлиш един поглед на тази публикация: „Dual-Boot Windows 7 and Ubuntu in Perfect Harmony“. Вярно е, че е от далечната 2009 година, но пък в нея става дума за Windows 7 и Ubuntu, а и като сложим факта, че dualboot-a е частен случай на multiboot-a, би трябвало да ти е полезна.
Добре де явно аз съм идиот, но в такъв случай моля Ви обяснете ми го като на идиот, за да го разбера и проумея. Сори за тъпотата и непроницателността ми, но явно дотук опират възможностите ми, помогнете ми!

//Dual boot не е ли за две операционни системи само, а multi boot за повече? При положение, че съм споделил плановете си за тикане на още различни солариси и БиЕсДи-та и т.н. Тва май не го взимате под внимание. Задал съм и някои директни въпроси като "С ploop boot manager става ли това което искам ?"
Активен

stealth01

  • Гост
dual, multi... няма значение. Когато инсталираш linux дистрибуция, тя ще си сложи най-вероятно grub, ще хване какво имаш инсталирано и при зареждане ще получиш нещо от този сорт за избор на операционна система:


linux не се мисли за единствената операционна система и си работи комфортно с останалите. Не е нужно да инсталираш програми от трета страна, linux ще се погрижи за всичко.

Направи инсталация, виж как се случват нещата и ако имаш след това въпроси - питай.
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
dual, multi... няма значение. Когато инсталираш linux дистрибуция, тя ще си сложи най-вероятно grub, ще хване какво имаш инсталирано и при зареждане ще получиш нещо от този сорт за избор на операционна система:


linux не се мисли за единствената операционна система и си работи комфортно с останалите. Не е нужно да инсталираш програми от трета страна, linux ще се погрижи за всичко.

Направи инсталация, виж как се случват нещата и ако имаш след това въпроси - питай.
Нали започнах темата и го повторих в няколко мнения, че съм инсталирал убунту в един дял, ама не се вижда, не тръгва boot мениджъра й???  И 100 пъти да повторя инсталацията  boot мениджър-а не се вижда. Последната версия на убунто е. Какво да правЯ?
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Още един проблем. Като получих компютъра не зареждаше от флашки. Имаше само едно XP инсталирано и не ми boot-ваше флашки/CD/DVD нищо, мислех, че е от биоса,ама сега разбирам, че нее защото машината пак така почна да се държи след като с EasyBCD променях някви настройки в MBR и трих уин7 ръчно от нейния си дял преди малко. Явно нещо съм прецакал, че да не може като си изкарам boot менюто да бутне от флашка или диск. Сега имам същия проблем след като пробвах тоя EasyBCD. Помня, че преди нещата се оправиха след като инсталирах Уин 7 върху XP, има ли някой идея какво съм оплескал и как да го оправя? Просто искал да върна да може да бутва от флашки и дискове като изкарвам бут менюто. И после като бутна от флашката да си пусна преинсталирам убунтото, което вече е инсталирано. Ако трябва да правя снимки,моля кажете кое да ви снимам и снимам :(


дяла(G) на който са остатъците от уин7 според MiniTool Partition Wizard Home edition v8.1.1 Status e active & boot  /Type:Primary ръчно му трих файловете щото не позволяваше да се форматира. Как да се избавя от него ? boot е на него, как да преместя boot да мие на дяла с уин8.1? :(

другите дялове са Type: Logical , тоя от тях където е уин8.1 който още работи Status му е System
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Още един проблем. Като получих компютъра не зареждаше от флашки. Имаше само едно XP инсталирано и не ми boot-ваше флашки/CD/DVD нищо, мислех, че е от биоса,ама сега разбирам, че нее защото машината пак така почна да се държи след като с EasyBCD променях някви настройки в MBR и трих уин7 ръчно от нейния си дял преди малко. Явно нещо съм прецакал, че да не може като си изкарам boot менюто да бутне от флашка или диск. Сега имам същия проблем след като пробвах тоя EasyBCD. Помня, че преди нещата се оправиха след като инсталирах Уин 7 върху XP, има ли някой идея какво съм оплескал и как да го оправя? Просто искал да върна да може да бутва от флашки и дискове като изкарвам бут менюто. И после като бутна от флашката да си пусна преинсталирам убунтото, което вече е инсталирано. Ако трябва да правя снимки,моля кажете кое да ви снимам и снимам :(


дяла(G) на който са остатъците от уин7 според MiniTool Partition Wizard Home edition v8.1.1 Status e active & boot  /Type:Primary ръчно му трих файловете щото не позволяваше да се форматира. Как да се избавя от него ? boot е на него, как да преместя boot да мие на дяла с уин8.1? :(

другите дялове са Type: Logical , тоя от тях където е уин8.1 който още работи Status му е System

Пртедупредих те в един друг форум ,че ще оцапаш партишъните... НАй-добре започни всичко на чисто ,защото пълна оправия няма ,още повече че никой не знае или не може да си представи какво точно си направил ,след като дори и няма скрийншот на таблицата ти... И си сложи virtualbox следващия път да си спестиш много главоболия.
« Последна редакция: Dec 16, 2015, 13:47 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Още един проблем. Като получих компютъра не зареждаше от флашки. Имаше само едно XP инсталирано и не ми boot-ваше флашки/CD/DVD нищо, мислех, че е от биоса,ама сега разбирам, че нее защото машината пак така почна да се държи след като с EasyBCD променях някви настройки в MBR и трих уин7 ръчно от нейния си дял преди малко. Явно нещо съм прецакал, че да не може като си изкарам boot менюто да бутне от флашка или диск. Сега имам същия проблем след като пробвах тоя EasyBCD. Помня, че преди нещата се оправиха след като инсталирах Уин 7 върху XP, има ли някой идея какво съм оплескал и как да го оправя? Просто искал да върна да може да бутва от флашки и дискове като изкарвам бут менюто. И после като бутна от флашката да си пусна преинсталирам убунтото, което вече е инсталирано. Ако трябва да правя снимки,моля кажете кое да ви снимам и снимам :(


дяла(G) на който са остатъците от уин7 според MiniTool Partition Wizard Home edition v8.1.1 Status e active & boot  /Type:Primary ръчно му трих файловете щото не позволяваше да се форматира. Как да се избавя от него ? boot е на него, как да преместя boot да мие на дяла с уин8.1? :(

другите дялове са Type: Logical , тоя от тях където е уин8.1 който още работи Status му е System

Пртедупредих те в един друг форум ,че ще оцапаш партишъните... НАй-добре започни всичко на чисто ,защото пълна оправия няма ,още повече че никой не знае или не може да си представи какво точно си направил ,след като дори и няма скрийншот на таблицата ти... И си сложи virtualbox следващия път да си спестиш много главоболия.
Човек колко пъти да пиша, че няма ресурси за virtualbox? Партишъните не са повредени. От бут менюто зареждам флашка с убунту която на др. машини работи. Кажете на кое точнода направя снимки и ги правя, моля ви..
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Пробвай:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo update-grub
Кажи каква машина, с колко диска ,какви ...?

Ако ти върши работа мога да ти дам моя grub.conf тои е за Windows 7 и Debian Jessie на един диск на два дяла.
« Последна редакция: Dec 17, 2015, 20:44 от chen_dzen »
Активен