Автор Тема: mpd - пакостлив music player демон!  (Прочетена 1280 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
XUbuntu. В конфиг файла на mpd му е зададено да работи като потребител mpd.audio, работната му директория е собственост на mpd.audio. Създал съм две плейлисти. За да ги запазя от неволна промяна, съм ги направил собственост на root.root с права 644. Ползвам Qmpd клиент.
Решавам да видя каква грешка ще покаже и дали няма да се срине mpd демона при опит за запис в такава плейлиста. Оказва се, че я променя успешно и освен това, променя и собствеността на файла на mpd.audio. Правя я root.root с права 444 и отново след опит за запис през mpd, резултатът е mpd.audio с 644.
ps axu показва, че mpd работи като потребител mpd.

1. Дали това е бъг в mpd? и
2. Как да направя така, че mpd да не може да променя файла?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: mpd - пакостлив music player демон!
« Отговор #1 -: Apr 16, 2013, 22:52 »
Не съм запознат с mpd, но от описанието ти бих предположил, че явно mpd не обновява данните във файла, а изтрива файла, след което го създава наново с текущите данни и със собственост на твоя потребител. Правата за изтриване на файлове в Linux не се намират в собствеността на файла, а в собствеността на директорията, в която този файл се намира. За да го предпазиш от изтриване трябва да смениш правата и/или собствеността на директорията, в която се намира файлът. Това, че mpd трие файла и налива в нов файл текущото съдържание, не е бъг, а просто друг начин за изпълнение на задачата по обновяване на данните, който начин дори е по-бърз от преравянето на файла, за да се извърши само прилагане на промените.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти