Автор Тема: Някой да е подкарвал Debian със SAN от типа на HP EVA 4400?  (Прочетена 2891 пъти)

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Здравейте,
имам блейд шаси и 1-2 свободни блейда на работа, но ми се ще да ползвам SAN-а, който е EVA 4400. Гледам, че има някакви пакети на HPDMmultipath за RHEL и SLES, но ми се ще да работи на Debian или в краен случай Ubuntu 14.04 LTS.

Не съм сигурен дали има драйвери за HBA, които да са вградени в ядрото, но това смятам за по-малкия проблем, защото блейда си има РАИД масив и 2 малки SAS диска, така че няма да е проблем да се инсталира линукса и после да мъча драйверите.

По-големия проблем ми се струва инсталирането на HPDMmultipath.

Въпросите са:
1) Някой подкарвал ли е Debian на някакъв по-сериозен сървър HP + SAN?
2) Изтеглих HPDMmultipath, но не виждам source code, а само някакви предефинирани пакети за различните версии на RHEL и SLES. Идеи за преработка, така че да сработи с Debian?
3) Всякакви други идеи как да подкарам тая купчина старо желязо...

Благодаря предварително.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Страницата в wiki-то на Debian има нужда от голямо актуализиране и допълване, но тази в документацията на Ubuntu важи изцяло и за Debian. Пробвай смело - почти сигурен съм, че няма да настъпиш никакви мотики :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Навремето когато работата ми беше свързана с това, имах голямо желание, но не съм подкарвал дебиан в крайна сметка, там по правило ползвахме редхат-и. А какво е това hpdmmultipath? Едно време си ползвахме multipathing-а от device mapper-a в линукс, единствено трябваше да ползваме HP-шките драйвери от PSP, защото драйверите за SAN адаптерите (qlogic ползвахме предимно ако не ми изневерява паметта) в линукс ядрото бяха скапани - ако тръгваха, то постоянно имаше проблеми, пътища се губеха без някаква причина, някакви ресети на FC loop-a се случваха не помня поради каква причина и тем подобни глупости.

Проблемът (поне тогава, сега не знам как е) е че PSP не желаеше да се инсталира върху дебиан и оттам настава някаква хакерия. Обаче оттогава сигурно доста неща са се променили вече.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
gat3way: HPDMmultipath било драйвер за multipath, който май HP са си го писали. Не съм го тествал още и затова разпитвам предварително, може би и с линукския multipath ще сработи, но предположих, че с този на HP ще има по-малко неизвестни променили.

И аз разчита на това драйверите да са по-добри, защото все пак тази техника е на 3-4 години и се надявам някой да е написал нещата както трябва :)

neter: и аз ги прегледах двете страници и тази на Убунту изглежда обнадеждаващо... Странно ми е, че няма нова информация за Дебиан.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
И в нашата фирма (някъде и по изискване на клиентите) при системи с multipathing по правило се ползват RPM-базирани дистрибуции (в зависимост от случая съм слагал RHEL, CentOS, Oracle Linux и SLES) и никога не съм изпитвал нужда да слагам HPDM Multipath Tools - пакетите в дистрибуциите си вършат чудесна работа, поради което съм такъв оптимист за подкарването му в твоя случай.

П.П.: Това в страницата на Ubuntu е актуалната информация и за Debian. Просто е забравено да се сложи и в wiki-то на Debian.
« Последна редакция: Jun 12, 2015, 18:48 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
HP dm-multipath е форк на dm-multipath или "Линукския multipathing", както му викат, и идваше със старите сървис пакове за Proliant. Това е от времето преди RHEL 5 когато Линукс не беше кой знае какво и HP се грижеха да го пачват (Все пак Пролайанта поддържа линукс официално и хората трябваше да измислят нещо дори имаха свои ядра)

Вече се препоръчва dm-multipath ( и е единственото което се поддържа официално ), защото има поддръжка от РХ и Сусе, демек има на кой да ревеш, ако си си платил достатъчно.

В старите HP EVA xxxxx <ОС> deployment guides още се споменава HPDMMultipath но това е отживелица.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Благодаря, това е полезна информация.  [_]3

Попаднах на HPDMMultipath от сайта на HP, защото се надявах да пише нещо как се подкарва на Linux...
« Последна редакция: Jun 16, 2015, 22:58 от wfw »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4893 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11752 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 11073 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3862 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7937 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK