Автор Тема: DNS Server and domain names  (Прочетена 7232 пъти)

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
DNS Server and domain names
« -: Jul 20, 2015, 14:50 »
Здравейте,

направих си DNS сървър и сега искам  да закача няколко домейна към него.

Проблема е, че IP адрес не може да се сетне като неймсървър а трябва да е определен хост, което означава, че този хост трябва да има някакви записи за да ресолва на това IP.

Въпроса ми е какви видове записи трябва да се направят от субдомейн.домейн.tld към IP то за да мгоа да направя DNS сървъра да има хостове, които да се въвеждат като неймсървъри в настройките на домейна ?

Поздрави,
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

k0tka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Fedora 23, CentOS, Debian, OS X El Capitan
  • Window Manager: i3wm
    • Профил
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #1 -: Jul 20, 2015, 15:33 »
Здрасти,
трябват ти child name servers които се правят при регистрара на домейна.
Активен

"If you need an instructional video telling your users how to turn a machine off (http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc), there’s something seriously wrong with your design." --  Andrew Gregory @ linuxvoice

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #2 -: Jul 20, 2015, 17:55 »
тоест искаш да кажеш, че сега както имам домейн batence.com ще трябва да направя А записи на ns1.batence.com и ns2.batence.com към IP то на машините където върви DNS-а?
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #3 -: Jul 20, 2015, 18:39 »
Трябва ти glue record. Най-вероятно в регистратора на домейн, където си го купил има такава настройка. Тук http://serverfault.com/a/309626 има подробно обяснение.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #4 -: Jul 20, 2015, 18:55 »
Там при регистратора можеш да си регнеш твоя си DNS. Настройваш си всичко при тебе, отваряш си 53 порт на сървъра да е достъпен от Интернет, и го указваш като primary или secondary DNS. Регистратора ще го провери, и ще ти го добави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #5 -: Jul 20, 2015, 19:38 »
Да тъкмо го схванах, цаката е била при регистратора (в моя случай GoDaddy) да се направят тези неща.
Стана ...
Тоест не знам колко стана, но до 24 часа ще разбера :)

Ама би трябвало да е станало понеже първоначално ми даваше "нерегистриран днс" а после като сетнах съб домейните и ги прие.

 ;)
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #6 -: Jul 20, 2015, 19:43 »
Дай си домейн името, да го чекираме. Ако не е това, което си написал - batence.com
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #7 -: Jul 20, 2015, 19:57 »
ns1.unixfreakz.com
ns2.unixfreakz.com

малко тъпичко ги регнах към едно IP, но това са ми възможностите на този етап :)

към тях съм си вързал batence.com и unixfreakz.com, не знам руут домейн може ли да му се сетнат негови съб домейни като нейм сървъри ... явно е възможно защото го направих, но ми стана и малко заплетено :)

В смисъл, че съб.домейн да е неймсървър на руут домейна си :D rofl
« Последна редакция: Jul 20, 2015, 20:02 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #8 -: Jul 20, 2015, 20:02 »
Ама сега кой ти е домейна, че май аз не разбрах докрай ?

unixfreakz.com или batence.com

А пък по нататъка ще си намериш още едно място при някое аверче, да си сетнеш там secondary DNS-а. И ако случайно първия DNS падне, хората ще запитват втория ти DNS.

И няма тъпичко, така се почва - малко по малко човек задобрява. От мене - успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #9 -: Jul 20, 2015, 20:06 »
ми unixfreakz ... понеже batence ми звучи малко несериозно като за NS-и  :P
в първия пост дадох само пример с тоя домейн.
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

edmon

  • Гост
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #10 -: Jul 20, 2015, 21:15 »
ми unixfreakz ... понеже batence ми звучи малко несериозно като за NS-и  :P
в първия пост дадох само пример с тоя домейн.

така е..... несериозно си е за НС....а  юниксфрикс е супер якият адски домейн...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #11 -: Jul 20, 2015, 21:34 »
Малко тъпо като ти падне NS-а да не ти резолват услугата...малко тъпо и да имаше два резолвъра като падне услугата да падне единия NS и услугата...бе майната му :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #12 -: Jul 20, 2015, 22:12 »
Малко тъпо като ти падне NS-а да не ти резолват услугата...малко тъпо и да имаше два резолвъра като падне услугата да падне единия NS и услугата...бе майната му :)
Ами да така си е, напълно съм съгласен.
Обаче не ми се плаща за хостинг, където ще имам и ограничения въпреки всичко и въпреки това, че си плащам а от друга страна ми е готино да се занимавам с това.
Mразя ограниченията, искам свобода да правя каквото и колкото си искам :) live free or die :) unix quotes.
Освен това "услугите" ми не са някакви мега натоварените сайтове, които ако не ресолват няколко часа или 1-2 дена - ще загубя пари или нещо там.
Даже по-скоро става въпрос за часове, защото докъто се върна от работа да я "вдигна" услугата.
Пък и сайтовете са ми хоби, блогърски, аматьорски, няма да умра ако някой не може да ми зареди сайта и да ми прочете поредния тъп пост или да ми види поредната тъпа картинка за няколко часа :) :)
Освен това при безплатните DNS провайдъри (freedns.afraid.org) също има ограничения, ограничения има дори и ако си плащаш за това например до 20-50-100 съб домейна на домейн.
А и е супер неудобно понеже, като направя събдомейн - първо трябва да го пиша там, после и на моята услуга.
А така с едно безплатно уеб контролно панелче си правя всичко на едно.
Дори и да ползвам мега лудия DNS сервиз на afraid - то като ми падне хостинга и "кел' файда" ? .. един вид.

Ако тръгнем да търсим кусури и нямането на смисъл, ще открием 1000001 резултата/причини, важна е искрата и желанието според мен :) и всичко да работи бате :P
« Последна редакция: Jul 20, 2015, 22:25 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #13 -: Jul 20, 2015, 23:01 »
Малко се изгубих в смисъла, оригинално, идеята ми беше в духа да не ти пука за втори авторитивен сървър за зоните, обаче като го спомена това с експериментаторството защо пък не. Та може понеже обичаш да имаш свобода да експериментираш, да го направиш high available или какъвто е термина там. Без значение колко е сериозно и дали изкарваш пари. Аз най-обичам такива задачки които нямат непосредствена финансова полза, но се научават доста неща покрай тях. Това определено е от нещата където ще се научи доста. Не че после ще можеш да се хвалиш с нещо повече от графиките за uptime на сайта, но пък и очаквания няма много. Та примерно имаш два NS сървъра, които имат два A записа и два хоста на които се хоства абсолютно едно и също нещо. Това само по себе си включва доста технически предизвикателства.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: DNS Server and domain names
« Отговор #14 -: Jul 22, 2015, 10:04 »
Добре де, не схващам. Сетнах всичко както трябва като чекна с DNS trace всичко ресолва а сайта не зарежда?

batence.com
|- ns1.unixfreakz.com
`- ns2.unixfreakz.com

http://freedns.afraid.org/domain/dnstrace.php?domain=batence.com&submit=Trace

 ??? ??? ???
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SAMBA names problem
Настройка на програми
HuK 1 2259 Последна публикация Apr 01, 2002, 10:27
от dam
Sub domain
Настройка на програми
Yxaaaaaaa 6 2421 Последна публикация Dec 19, 2004, 18:45
от sys7em
Domain Server REGISTRATION
Идеи и мнения
rers32e 3 2097 Последна публикация Jan 31, 2005, 11:34
от rpetrov
mysql_query("SET NAMES cp1251"); в phpmyadmin-a ?
Настройка на програми
IamJJJ 1 1871 Последна публикация Mar 24, 2011, 12:11
от b2l
Predictable Interface Names
Настройка на програми
Bogo 14 2788 Последна публикация Feb 06, 2020, 10:44
от laskov