Автор Тема: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX  (Прочетена 10382 пъти)

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #15 -: Dec 28, 2010, 21:35 »
Изобщо не липсва желание от страна на производителите, а ограничения (да се чете ЗАБРАНА) откъм патенти на чичо Джобс  8)
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #16 -: Dec 28, 2010, 22:51 »
В Линукс? Никога - тук хората обичат да пишат в черни терминали сложни кодове и после да се оплакват че не работи.
Не е ли по-лесно разработчиците да портнат всички програми, които са за Mac , за Linux?

Да - ще е също толкова лесно колкото да туриш на Дачия Логан двигател на Ферари. Даже и QT библиотеката не се доближава до изпълненията на OSX въпреки че ги наподобява.

Много разработчици на отворен код разработват под OSX тъй като е най-близко до Linux без присъщите му битови проблеми (след обновяване да спре да ти работи видеото, и т.н. примери много). Аз в момента правя същото - билдвам на OSX и веднъж дневно компилирам под Linux за да съм сигурен че все още работи. Промените от OSX към Linux са минимални, а ползата огромна.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

danaildr

  • Гост
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #17 -: Dec 28, 2010, 23:23 »
@n00b идеята ми е, че ако един екип разработващ софтуер за една ОС ( в случая MacOS X) просто направи и вариант за друга ОС, софтуера ще е достъпен до по-голяма аудитория. Това е същото като да напишеш книга на гръцки и да отказваш да я предевеш на български например. За колкото повече ОС е направена една програма, толкова повече фенове ще има.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #18 -: Dec 28, 2010, 23:50 »
Да се портне една програма е лесно, но ще излезе извън контекста на идеологията на самата OS.

В OSX програмите са тясно интегрирани с OS-а и следват неговата идеология. Има няколко PDF-a с описание на интерфейси от Apple. Ето ти и пример - Transmission (има го портнат за Linux). Това е torrent клиента на OSX. Под Linux изглежда малко комично (там по-принцип ползвам rTorrent). Под Linux идеологията е да имаш 1000 редов файл с настройки и да работиш под команден ред. Под Windows също би изглеждал комично (няма порт) - тук идеологията е да е сложно, в настройките да имаш в един таб поне 35 чек-бокса и да хабиш ресурси на поразия.

Сега надявам се е по-ясно?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #19 -: Dec 29, 2010, 00:36 »
Първо искам да благодаря на всички, че не ме убихте с критика - наистина го оценявам :)
Сега - след като прочетох всичко писано до тук откривам, че все още главната ми идея не е ясна, по тази причина ще се опитам да формулирам нещо като план, който се надявам да изясни и без това обърканата ми идея.
1. Основна цел - Open source OS от типа Linux, която да може да работи с 90% от всички комерсиални продукти и то без да използва емулация.
2. Защо именно Мас? - защото от малкото, което знам за тази ситема (може силно да греша, но се надявам все пак да има капка истина в това, което казвам) смятам, че построяването на програмите под Мак е почти същото като при Линукс. Поради близостта на системите смятам че е възможно да се направи система хибрид, която да може да работи с форматите на двете OS.
3. На кого е необходимо това? - на всички онези, които смятат за погрешно да хранят големите компании, докато финансовото разделение създава гладуващи страни и деца, ограниавайки естествената възможност за развитие и реализация - не можеш легално да работиш с пиратски софт, нали? А и не можеш да съобщиш на всички - "учил съм се на краквани програми". Защото в България например истината е такава. Или ограничаваш развитието си в компютърната сфера според джоба си, намалявайки си шансовете за по-добра работа или пиратсваш. Дори тези от вас, които копуват всичко, ще трябва да се съгласят, че това е недостатъчно (май тази точка стане твърде лична ;) )
4. Какво може да се очаква, ако такава система се появи и то безплатно? - за жалост - най-вероятно пълен фалит на софтуерните гиганти (утопия?). Много повече възможности за развитие (легално).
5. Добре де, защо именно Мас хибрид? Защо просто не разработим начин за Мас виртуализация? - кой иска да си купи windows & mac OS CD, след като работи главно на Linux, който е безплатен, за да може да подкарва шепа специализиран софтуер? Аз лично не искам. За това уважам екипа от wine & ReactOS (които в същност са в корена на моята идея - просто разсъждавам малко по-глобално и искам по-бързи резултати - на кой му трябва да копира Mac/Windows, след като си имаме такава хибава, гъвкава и подвижна система като Linux с постоянна поддръжка и 24/7 хора готови да ти помогнат?!

Надявам се това да изяснява донякъде нещата - за жалост, въпреки желанието ми, пак не можах да изкажа всичко, което мисля. Тоест - основната идея. Е, в същност май е ясно - не искам да ползвам виртуални машини или бавни емулатори. Още по малко искам да спомагам за нарастващата финансово-класова разграниченост (знам, че много от вас ще спорят с мен за това, но то е за друга тема :) ).
Ако и след този пост не ме линчувате, тогава може и наистина да се получи нещо интересно :) Ако това стане, тъй като не съм програмист, ще се постарая да помогна за проекта по всякакъв друг начин, стига да е по силите ми.
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #20 -: Dec 29, 2010, 05:15 »
Изцяло отворен форк на Мак ОС или модифицирано Линукс ядро с нужните библиотеки, така че да се поддържат Мак приложенията? След като ядрото (че и малко над него) на Мак е свободно, защо ни е да намесваме Линукс?
Активен

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #21 -: Dec 29, 2010, 10:09 »
Честно казано първоначалната ми идея беше за модифицирано Линукс ядро с нужните библиотеки за Мак програми, но тогава не знаех, че Мак ядрото е свободно. Сега след като знам, предполагам, че към този проект може да се подходи и от друга страна - тоест върху маковското ядро да се надстрои по таъв начин системата, че да е напълно съвместима и с Мак и с Линукс. Ако се получи такова нещо потребителите ще имат по-голоям избор на кое искат да наблегнат. Не искам да се направи просто open копие на Мак (както правят ReactOS с Windows), защото това пак ще ограничи крайния потребител.
Ако обаче има хибридна система (без значение върху какво ядро ще е базирана - предполагам маковско, предвид, че това ще улесни изпълнението на проекта неимоверно) хората ще имат една оперативна система с неограничени възможности, която буквално ще убедини 3те най-главни системи - Линукс, Мак и Уиндоус (чрез wine), което ще направи почти 100% съвместимост с всички комерсиални и некомерсиални програми писани и за трите (предвид, че голяма част от по-важните програми за Уиндоус са портвани за Мак, а останалото в едно 50-60% върви под wine).
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #22 -: Dec 29, 2010, 10:15 »
jack_sparrow, да ти го кажа по този начин - след 17 години разработка Wine все още не може да пусне доста програми за Windows, а от тези които пуска много не работят добре. За пускане на програма за Mac OS X върху Linux или друга свободна операционна система ще трябват съиземрими усилия. Това че и двете системи са подобни на UNIX не е никакво предимство. За да може да пуснеш произволна програма за Mac OS X на Linux трябва да имаш пренаписани 4,7 GB frameworks, за които noob писа. И това за да се спести $129 за лиценз за Mac OS X + основните програми. Вярно е че в България е малко по-скъпо, но то за какво ли не е. Със сигурност ще отнеме по-малко усилия за да се направи от Ubuntu или Fedora по-добра система от Mac OS X.

П.П.
Може ли да дадеш пример за програми, които като тръгнат на Linux ще докарат до фалит големите корпорации?

едит: Свободна операционна система с ядророто на Mac OS X има.
« Последна редакция: Dec 29, 2010, 10:23 от v_badev »
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #23 -: Dec 29, 2010, 10:20 »
Да се портне една програма е лесно, но ще излезе извън контекста на идеологията на самата OS.

В OSX програмите са тясно интегрирани с OS-а и следват неговата идеология. Има няколко PDF-a с описание на интерфейси от Apple. Ето ти и пример - Transmission (има го портнат за Linux). Това е torrent клиента на OSX. Под Linux изглежда малко комично (там по-принцип ползвам rTorrent). Под Linux идеологията е да имаш 1000 редов файл с настройки и да работиш под команден ред. Под Windows също би изглеждал комично (няма порт) - тук идеологията е да е сложно, в настройките да имаш в един таб поне 35 чек-бокса и да хабиш ресурси на поразия.

Сега надявам се е по-ясно?
Имах удоволствието да видя Transmission на Mac и ми се стори същия като при Линукс.
Активен

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #24 -: Dec 29, 2010, 10:54 »
jack_sparrow, да ти го кажа по този начин - след 17 години разработка Wine все още не може да пусне доста програми за Windows, а от тези които пуска много не работят добре. За пускане на програма за Mac OS X върху Linux или друга свободна операционна система ще трябват съиземрими усилия. Това че и двете системи са подобни на UNIX не е никакво предимство. За да може да пуснеш произволна програма за Mac OS X на Linux трябва да имаш пренаписани 4,7 GB frameworks, за които noob писа. И това за да се спести $129 за лиценз за Mac OS X + основните програми. Вярно е че в България е малко по-скъпо, но то за какво ли не е. Със сигурност ще отнеме по-малко усилия за да се направи от Ubuntu или Fedora по-добра система от Mac OS X.

П.П.
Може ли да дадеш пример за програми, които като тръгнат на Linux ще докарат до фалит големите корпорации?

едит: Свободна операционна система с ядророто на Mac OS X има.
За съжаление горчивата истина е, че наистина подобна система на тази, за която аз говоря ще отнеме много усилия. И да - wine са работили дълго и упорито за един (на този етап) не съвсем задоволителен резултат - шанса с този проект да се случи същото за същото време е доста голям.
Колкото до свободна мак система в истинския смисъл на думата - такова животно няма. Има Линукс с Мак ядро. Маковските апликации все още са недостижими.
Кое ще доведе до крах на големите коорпорации? Когато го писах беше по-скоро на шега, но истината е, че ако всички най-нови версии на комерсиални програми като Adobe CS products: Photoshop, Flash, Audition, Illustrator, InDesign, etc.; Music soft: Sibelius, Finale, FL studio, Cakewalk, Apple logic studio, Cubase и т.н. и т.н. (говоря главно за музиканстки програми, защото съм пианист и композитор и често ми се налага да работя с тях, особено когато пиша за филми) са достъпни за инсталация на безплатна операционна система от типа Линукс, много хора ще мигрират без да се замислят, да не говорим, че ще имат много по-голям избор от професионален софтуер, който върви на Една, а не на три коренно различни операционни системи.
Все пак си мисля, че сходствата на Мак и Линукс с Юникс са един много голям плюс в полза на това, което предлагам. А и вярвам, че трудностите за пренаписване на необходимите библиотеки, с които са се сблъскали във Wine в този проект ще бъдат доста по-малко, именно поради факта, че има общ корен - все пак ядрото е една от най-важните части на една система, или греша?
С риск да се повторя за стотен път - не съм програмист и не претендирам да разбирам достатъчно. По тази причина даже не ми минава през ум да споря с хора, които със сигурност знаят повече от мен в тази област. Аз просто предлагам това, което смятам, че ще улесни милиони потребители по света и което смятам ще привлече много повече хора към идеята за open sourcing и то не само в областта на софтуера. В момента съм в процес на организиране на точно такава фондация, чиято цел е доста утопична (не, нямам пари, защото знам, че доста от вас ще си го помислят след последното ми изказване). Идеята е да събера хора, които са готови да вършат всичко безвъзмездно в името на нещо по-високо (в момента набирам ентусиасти, които да се вклюат и в този проект).
Надявах се, че тази система, която предлагам, както и ReactOS и Linux като цяло ще са одна добра и солидна основа за начало :)
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #25 -: Dec 29, 2010, 11:32 »
Jack изкушавам се да попитам... защо просто не си купиш един MacBook или MacMini и не се прехвърлиш и ти на тази платформа?

При Linux работите и след 10 години няма да се оправят, докато на Mac просто вадиш диска и инсталираш...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

danaildr

  • Гост
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #26 -: Dec 29, 2010, 12:52 »
@jack_sparrow сподели кои програми позваш под Линукс.
Активен

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #27 -: Dec 29, 2010, 13:55 »
n00b, напълно си прав - това до голяма степен ще ми реши проблема (в частност). Е, разбира се, ще хвърля доста пари - маковете не са на цените на обикновените PC-та и лаптопи. Да, но това ще ми е частно решение - хора, които не могат да си позволят нещо подобно ще са пак в старото положение на пирати. Разбира се, докато този проект заработи (ако въобще!) сигурно ще съм си купил поне 10 мака. Идеята ми е вече по-окончателно да се насади едно open source мислене. Линукс е начало, но както е казал народа - "една птичка пролет не прави" (да, знам, че има хиляди линукс разработки - но в същност Линукс е едно. И там си седи).
danaildr, за жалост на Линукс не ползвам никакъв комерсиален софт - исках да подкарам сибелиус 6, но освен демо - под wine нищо друго не тръгва. Сибелиус 5 не е оферта вече - морално е остарял и никой не го ползва (поне от хората, с които аз работя).
Иначе - обичайните заподозрени - Ardour, Audacity, LMMS, JACK, TuxGuitar, MuseScore,TiMidiTy... За офис и интернет - Open Office, Firefox, Skype, QQ... Със сигурност пропускам нещо.
Лошото е, че музикалните програми, които ползвам под Линукс не покриват професионалните ми изисквания - още са много недовършени в голяма степен. Не са за сериозна работа, освен ако не си тотален маниак (макар че аз доста де доближавам до това описание, защото ги ползвам и професионално с много усилия).
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #28 -: Dec 29, 2010, 14:04 »
jack_sparrow, хайде поне се опитай да повярваш на хората които си изкарват хляба с писане на софтуер „че сходствата на Мак и Линукс с Юникс“ не са никакъв плюс. Грешиш като смяташ че „ядрото е една от най-важните части на една система“. Ако беше така, щеше да е много по-трудно да се пишат програми като Firefox и VLC, които работят на буквално всяка операционна система.
Основното нещо не е ядрото, а библиотеките работещи върху него. Ако пишеш многоплатформен софтуер избираш да ползваш библиотеки които са еднакви на всички системи, например C++, и Qt + Phonon за GUI и звук. Ако обаче пишеш за определена система си използваш нейните библиотеки. Пак може да пишеш на C++, но ще използваш Cocoa и Core Audio в случая с Mac OS X. Съответно за да тръгне програмата ще ѝ трябват работещи Cocoa и Core Audio, независимо кое е ядрото.
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Само предложение за Complete MAC compatable LINUX
« Отговор #29 -: Dec 29, 2010, 14:06 »
danaildr, за жалост на Линукс не ползвам никакъв комерсиален софт - исках да подкарам сибелиус 6, но освен демо - под wine нищо друго не тръгва. Сибелиус 5 не е оферта вече - морално е остарял и никой не го ползва (поне от хората, с които аз работя).
Иначе - обичайните заподозрени - Ardour, Audacity, LMMS, JACK, TuxGuitar, MuseScore,TiMidiTy... За офис и интернет - Open Office, Firefox, Skype, QQ... Със сигурност пропускам нещо.
Лошото е, че музикалните програми, които ползвам под Линукс не покриват професионалните ми изисквания - още са много недовършени в голяма степен. Не са за сериозна работа, освен ако не си тотален маниак (макар че аз доста де доближавам до това описание, защото ги ползвам и професионално с много усилия).
е щом демото върви, предполагам и програмата ще тръгне, аз се опитах да кача cubase преди време, но нещо wine не се сработи с лицензния ключ. Виж кракове не искам да ползвам, за това и не съм пробвал.
А иначе Jack май няма аналог , но win и  mac потребителите се мъчат с разни други :).
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8849 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Complete FreeBSD пусната за download в официално
Системни настройки
ibb27 3 2381 Последна публикация Feb 27, 2006, 12:11
от Lord Bad
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7512 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39525 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Auto-complete
Web development
ivo3d 4 2699 Последна публикация Mar 07, 2011, 12:22
от VladSun