Автор Тема: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.  (Прочетена 3180 пъти)

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Здравейте. От няколко месеца мъча ubuntu,Пробвах, 12.04, също така 12.10. По-принцип играя League of Legends. След няколко теста осъзнах, че няма как да стане да ползвам Ubuntu да уча и тествам linux, и да играя тази игра. Или поне не на този компютър.

Сега малко инфо. 12.04 го пуснах на liveCD и вървеше невероятно добре... След като го инсталирах, по бавно върви отколкото от liveCD-то. Сега сложих нова чиста инсталация на на лаптопа на 12.04.2 (3.5 kernel).

Лаптопа ми е HP pavillion dv6 q2010.  Със този AMD процесор ми е ясно, че ще пече.. обаче интересното е, че на ubuntu със пусната mozilla или chrome процесора се товари и грее повече отколкото на windows 8 със доста повече пуснати програми.

Пробвах с cataclyst драйвери, както и с fglrx - все излиза някакъв проблем, особено с cataclyst. Като изключим, че ще го отнеса да го почистят и да сложат термо паста, как мога да накарам да работи малко по гладко и добре ubuntu. 

Примерно ползвам видео чат на мозилата, и на ubuntu нон стоп грее процесора и върти вентилатора вероятно на макс, На Windows 8 също върти но сравнително по рядко. Със пуснати 1-2 програми, KVirc, skype и mozila процесора пече адски много.

Дадох модела на лаптопа, но видеото ще спомена какво е, за тези който  не им се търси модела: ATI radeon HD4530. Та отказвам се от LOL, освен ако не ми дадете предложения как да го подкарам с поне 50fps(на win8 върви с 60), единственото което искам е, да върви добре, да зарежда бързо като отварям, примерно като влизам в папка с 3 файла(филм със субтитри) някак все едно "насича".  Като отворя software centera също малко бавно работи. Общо казано графичната среда сякаш бавно работи - насича.

Без инсталирани никакви драйвери отделно, след инсталация - 720P филми вървят без лаг. На win8 също вървят без проблем.

А и другият проблем който искам да оправя, на всяка версия на Ubuntu, включително и на kubuntu(не че има голяма разлика, освен графичната среда), звука не работи като хората. Проблема е следния, слагам слушалките и пускам филм, но имам звук и на слушалките и на вградените колонки на лаптопа - на всякакъв звук го прави това, не само на филми. Единството до момента което ми помогна от всичките мъчения за звука е "alsamixer" ръчно да намаля звука на speakers и така само на слушалките да чувам. Обаче пък има друг проблем там, имам сензорни бутони за звука(муте, увечлизаване/намаляване) както и за WiFi(старт/стоп). Когато с алса миксер съм пуснал и намалил звука на speakers ако увелича/намаля звука от тези бутони - автоматично се включва звука на speakers. Същото важи и за ръчно с мишката на звука от самата ОС. На windows 8 няма такъв проблем. Пробвах слушалките на друга машина с ubuntu - проблеми няма.

Съжалявам за дългото писане ама след месеци мъчене по линукса искам да съм изчерпателен.
Да не се чудите - процесора е x64, и само 64 версия на ubuntu съм тествал - не мисля, че 32 версия ще върви по добре.
« Последна редакция: Apr 03, 2013, 23:20 от k1lled »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #1 -: Apr 04, 2013, 06:54 »
Не мисля, че има лекарство за твоя лаптоп. Проблема е видеокартата и липсата на адекватен драйвер за нея.
Имам два лаптопа HP с вградени интел видеокарти и всички графични среди работят перфектно без да се пускат вентилаторите въобще, като единият е MINI 10 инча, другия е Compaq nx6310. E, за игри не стават и двата дори под уиндоус, но не им е това предназначението.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #2 -: Apr 04, 2013, 12:50 »
Липсва ти драйвъра за видеото. Влез в софтуер мениджъра и инсталирай fglrx-driver ,dkms ,имаше още една шитня -атикаталист център за настройките на видеото...
Отностно играта може да се се играе и под линукс ,но се искат умения над базовите за работа с линукс ,освен ако я нямаш на .exe тогава може и с 2 клика да я подкараш под wine....
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #3 -: Apr 04, 2013, 14:42 »
Така, оптимизирах си работата, като ползвам 2D Интересува ме просто да работи по бързо. Относно за играта пробвах доста варианти, включително инсталирана по Windows, и да я стартирам с убунту, както пробвах и да я инсталирам... пробвах ги всичките неща под fglrx, също така и под измъчен катаклист, както и без сложен драйвер. Общо казано играта от всичките вариант тръгна самоооо един път, и този път е без никакви драйвъри, инсталирана с playonlinux обаче беше с 20fps.

А да питам програма подобна на еверест за ubuntu?
Активен

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #4 -: Apr 07, 2013, 21:08 »
Нямам отговор повече.. както и да е. Имам друго питане. Значи не съм инсталирал ръчно flashplayer, youtube си работи, също така, ползвам един чат -tinychat. Но ползвам 2 стаи, и има опция за пълно спиране звука на стаята... обачееее на линукса като го цъкна и имам пръщене от стаята, сякаш не може да спре целия звук... щом пуснах да ползвам windowsa в момента за да стоя в 2те стай и да спирам звъка на една от двете без проблем... А да и на мозила като го ползвам доста често забива (crash -ва флаша). Друго което забелязах - когато цъкам ctrl+v(flasha няма опция на десен бутон "paste") ми презарежда чата(само "флаш приложението - не цялата страница....) Понякога само го прави този проблем....
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #5 -: Apr 08, 2013, 00:07 »
На този лаптоп всичко върви по-добре от Windows , с изключение на игри . Точка.
С Debian Testing съм. Не ползвам Catalyst, а dynpm настройка на radeon драйвъра.
За игри се ориентирай към MS Windows.
Това е :)
Просто няма смисъл да си правиш повече експерименти - няма да се получат.
Звукът е повече от добър , когато си поиграеш с Pulseaudio
« Последна редакция: Apr 08, 2013, 00:12 от kalinik »
Активен

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #6 -: Apr 08, 2013, 02:21 »
играх си с pulseaudio - не не мога да го направя. Флаша  - също се бъзика.  понякога се товари доста от нищо...... (мозила kvirc ..)
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #7 -: Apr 08, 2013, 07:40 »
Ползвай Chrome, никой ли не чете други "бакии" освен своите. Вграден флаш най-новият, ако там крашва вината си изцяло на Адобе.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #8 -: Apr 08, 2013, 13:54 »
Понеже споменах, че съм ползвал същия лаптоп - инсталирай си Ubuntu 13.04 , нищо че е BETA2. Снощи му инсталирах тази версия и смея да твърдя, че работи много добре.Никакви проблеми не показва, дори, човека , на когото е лаптопа , играе някакви игри през steam, заради които искаше да му махна Debian-a . Няма грижи с браузърите, нито със звука - явно при теб нещо не е наред. Филмите вървят чудесно с smplayer + mplayer2 (или vlc) , за аудио - audacious или qmmp.

*Не харесвам чак толкоз Ubuntu, но туй последното е наистина добро.
Активен

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #9 -: Apr 08, 2013, 18:03 »
Бета 1 livecd-то вървеше ужасно....... на 13.04.

По никакъв начин до сега не успях да оправя проблема с звука.  Ще погледна 13.04 бета2. Може пък да се окаже добре работещ и да няма този проблем.

Други предложения как да оправя звука ?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #10 -: Apr 08, 2013, 19:01 »
Предполагам си търсил в нета нещо от сорта на "to do after install ubuntu" . И една примерна страница http://debianhelp.wordpress.com/2012/11/09/to-do-list-after-installing-ubuntu-12-04-lts-aka-precise-pangolin/

с уговорката , че не всичко казано(написано) е вярно , в смисъл , че нещо което е препоръчително за един , ама хич не е - за друг .
Активен

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #11 -: Apr 08, 2013, 19:27 »
Прегледах набързо страницата. Има доста интересни неща.. ноооооооо като за начало - драйвърите ръчно fglrx трябва да слагам... не ги намира в Additional drivers. Другото което, това което си ми дал като страница не ми помага за проблема със звука....
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #12 -: Apr 08, 2013, 22:03 »
От прочетеното в нета съм разбрал , че Линукс най-не се разбира с АТИ/Радеон . А за звука - все някой е имал твоя проблем и го решил ( или не го е решил ) , и някъде ще има отговор , иска търсене . Специално в тоя форум са станали много толерантни в последно време  :) , но ползвателите на Убунту са много малко( или рядко появящи се ) и за адекватен съвет ще се иска повече време .
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #13 -: Apr 09, 2013, 01:23 »
HD 4XXX е вече в легаси клона, т. е. нови версии на драйвер от амд няма да има. Последната възможна можеш да я инсталиран на 12.04, на 12.10 има врътка с даунгрейд на Х-а, но аз не бих си го причинил. Не съм казал, но пак повтарям :) сложи си 32 битова версия, по-бърза е. За аудиото ... виж в алсамиксера дали има суич (нещо с он/оф) да направиш като сложиш жака да изключва колонките. За "качеството" не мога нищо да кажа. На моя лаптоп също е малко по-кофти от под виндовс, но съм го прежалил от много години, иначе е по-силен звука под Убунту (просто не усилвам много и се чува нормално)
Още нещо, ако си се примирил да не слагаш драйверо от ати, а караш със свободния, по-добре 12.10, доста по-добре е, по-бърз също. За 12.10 има трик да позабърза малко десктопа на цената на поорязани ефекти (понеже няма вече Унити 2Д)
Цитат
Направи ако нямаш файл .xprofile в домашната папка на потребителя,добави в него този ред
Код:
export UNITY_LOW_GFX_MODE=1
Ако има такъв файл, добави реда някъде, последен ред примерно.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

k1lled

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Ununbu 12.04 драйвери и работна среда.
« Отговор #14 -: Apr 09, 2013, 14:24 »
Забелязвам, че когато пъхна слушалките в слота - на алсамиксер не отчита, че съм сложил слушалки. Примерно на един друг лаптоп тествах и като се сложат слушалките в alsamixer намира че има сложени - при мен не намира.. просто имам звук на тях но толко - компютъра не разпознава, че имам. На уиндиус няма такъв проблем.
Активен