Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 169681 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3135 -: May 22, 2023, 21:45 »
Да де, ама едното е лого на демонократите, а другото на републичните кучки. Това е все едно единия ден да се яви с розичката на комунетата, а на следващия с лъвчето на седесериата. Много объркйващи послания.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3136 -: May 22, 2023, 21:51 »
Объркващо е, ако си симпатизант на някоя от двете американски партии, да речем, частен случай. Но генералното е- и магарето, и слона, там със звездичките и цветовете, са си техни, не наши, а тоя е наш високопоставен кадър уж, не американски. Това хич не е объркващо, напротив- ясно като бял ден.
Горе-долу същото, когато президентът ни говореше на английски на едно събитие в София, свързано с газови доставки. Редно е, домакинът да говори на своя език, както и правят другите.
Хайде лека от мен!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3137 -: May 22, 2023, 22:01 »

Горе-долу същото, когато президентът ни говореше на английски на едно събитие в София, свързано с газови доставки. Редно е, домакинът да говори на своя език, както и правят другите.

С това вече съм не сто, а хиляда процента съгласен. Дали си журналист, политик, бизнесмен, ако искаш — говориш си на своя език. Преводачите и те хляб трябва да ядат. Тук има и езотерична причина, но понеже си агностик (последно с Ремо се уточнихте, че сте такива), затова няма да говоря за това.

Иначе според мен (но пак е спекулация!) е преднамерено и значи, че има кардбланш от оттатък Атлантика да арестува този-онзи, че защо не и раз-Бойко в сънищата ни?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3138 -: May 23, 2023, 01:23 »
ей така се прави - а гешефтурата кога ще си ги потърси за БГ-то (че да ги раздаде на пенсиите)
https://techcrunch.com/2023/05/22/facebook-eu-us-data-flows-decision/

П.П. Гога, пак са ти се объркали нещо понятията, точно щото сме агностици няма да те погнем като атеисти (да ти обръщаме там резбата и да те праим атеист с лафа че нямала господ т.е. няма да те правим зорлем атеист нито агностик) та... може спокойно да споделиш (колкото и да ти е чудно и при "неверниците" има такива дето са на принципа "живей и остави и другите да живеят")

П.П. Между другото наскоро изгледах два филма по темата и там си се разбираха някак си и вярващите и неверниците...
Another Earth (2011)
I Origins (2014)
« Последна редакция: May 23, 2023, 01:32 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3139 -: May 23, 2023, 07:43 »
"живей и остави и другите да живеят"

Разбира се, че трябва да има поне малко либералност в обществото, защото, ако е само твърд консерватизъм, отдавна човечеството да сме се затрили.

=*=

Не е някаква особена тайна. Всъщност тайна са казвали на нещата записани в свещените книги. А са били тайна, едно, защото не всеки е можел да има книги (за създаването на една книга е трябвало да избиеш агнетата на едно цяло стадо и да почакаш няколко години някой монах да я препише), второ, че твърде малко хора са можели да четат.

Днес този проблем го няма, затова почти няма някакви неща да са били известни някога, а сега да не могат да се намерят поне частично в Интернет.

Ще се опитам да го кажа с модерни термини, а мисля и преди съм споменавал неща в подобен дух.

Както всеки от нас носи индивидуална душа (собствен съзнание), така и един народ има обща душа или наречи го народопсихология по идиота Симеон Радев. Не е бил чак толкова тъп. Малко е като Доган. Усещал е някой неща или се е досещал за тях, въпреки, че е бил измекяр на властта.

Противно на всеобщото схващане, народопсихологията не се проявява чрез гените. Реално погледнато, гените не са много разнобразно нещо. Имах един шеф, който беше белгиец, но който за десетина години живот у нас беше станал по-голям бай Ганьо от всеки българин, който съм срещал.

Проявява се първо чрез географията (от там геополитика) и втори път чрез езика. Доста пъти съм споменавал, че в старите книги народ и език е едно, и също нещо.

Сиреч говорейки на чужд език, вкарваш психовирус в себе си. Езика като психологически модел (народопсихология) отразява нагласите в обществото. Любимия пример с ескимосите, които имали към тридесет думи за сняг. Вътре е отразен бита и мисленето на едно население живеещо в що годе някаква хармония.

Тук пък Дънов обича да дава друг пример. В нашия език имаме дума виделина и друга светлина, докато в западните езици има само една, например light в английския, която не покрива дори малка част от значенията на тези думи.

Колкото по-източно се придвижваш откриваш повече думи с духовно значение, без материален оттенък. Малко е странно, че в нашия език са се запазили някакви подобни думи. Все пак ние сме на границата на западното общество и то от неговата страна. Запада тръгва от Гърция, а ние сме след нея, а не преди нея. Преди нея е Турция, но Турция е малко като Римската империя. Имат свой език, но са програмирани от гърците.

Затова ние наричаме Близък изток кажи-речи половината Азия, което би трябвало да е нейната западна половина, там където свършват Индия и Пакистан до Средиземно море. Всичко там е заразено с гръцка култура. Разбира се, има примеси на иранска и арабска (по-скоро мохамеданска) парадигми.

С толкова много безсмислици се опитвах да кажа, че когато говориш чужд език вкарваш чужди психологически модели в съзнанието си. Това никак не е лошо нещо и днес се нарича конвергенция. Но, когато провеждаш преговори, по този начин даваш предимство на другата страна в ущърб на собствения интерес.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6189
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3140 -: May 23, 2023, 12:02 »
Едва ли когато си си поставил цел при преговори, нещо като езика може да ти изиграе лоша шега на подсъзнателно ниво.
Винаги е тактическо предимство ти да знаеш чуждия език, не той твоя. Ти да можеш да разбереш неговото мислене, не той твоето.

Иначе  да, съгласен съм. Структурата на всеки език определя начина на мислене на тези, за които той е рóден. Имаше някакъв език в Азия, който дори не притежава думичка за "не"
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3141 -: May 23, 2023, 17:47 »
... за които той е рóден.

Ей го на жив пример - колегата мисли на/за чужд език  :P

Само да вметна че българското ударение е на другата страна
напр. ро̀ден
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3142 -: May 23, 2023, 18:44 »
Дам, знание на чужд език винаги е предимство. Аз имах предвид друго- наши държавни фактори се кичат с чужди символи, приказват на чужди езици, когато е редно да приказват на нашия си (при условията на домакинство), но вие ме разбрахте.
За религиите- аз празнувам нашите си религиозни празници- Великден, и т.н., но по-скоро заради българската традиция, възприемам ги не като религиозни празници, а като български (едното не пречи на другото, както и на мен не ми пречи религиозната част, но пък и не се съобразявам с нея). И въобще не ми пречи на Коледа например, да сложа на масата по-блажни пържоли :) Това с постенето не е за мене.

П.П.
Преди години бях на една роднинска сбирка- селски туризъм. Там, къщичка, маса, както си му е реда. Някакъв празник беше, ама помня ли го вече. Там да се видим братовчеди и всякакви роднини и да направим маса, това беше идеята. Имаше една по-религиозна част от родата, като почна да се обсъжда масата,  тук-таме се чу глас, то пости било, не знам си кво. Казах им- хубу де, ние тука ще си препечем леко суджук, пък вие си спазвайте постите, няма ви караме да ядете :)
« Последна редакция: May 23, 2023, 19:01 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3143 -: May 23, 2023, 19:28 »
Второ искане за освобождаване на Гешев, ще го освобождават ли до десет дена ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6189
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3144 -: May 23, 2023, 20:18 »
... за които той е рóден.

Ей го на жив пример - колегата мисли на/за чужд език  :P

Само да вметна че българското ударение е на другата страна
напр. ро̀ден
Ти си вмятай, но на мен ми е по-лесно така. На клавиатурата нямам ударено о, а само ударено  и. За да вкарам ударено о, не зная, какви упржнения трябва да правя и не искам да зная.
Понеже съм се хванал сам да си изучавам испански, та на тяхната клавиатура поставянето на ударение е много лесно. Натискаш клавиша с ударението и след това гласната.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3145 -: May 23, 2023, 21:10 »
Това май сме го говорили. Първото условия е да включиш третото (и четвъртото) ниво. Това става с инструмента, с който си пуснал българска клавиатура. След това просто след всяка буква, която желаеш да е ударена, слагаш едновременно натиснато копчето за трето ниво (обикновено десния alt, наричан „сив“) и „/“ (копчето между точката и shift-a). Ако искаш обратно наклонено ударение, то е на четвъртото равнище, сиреч добавяш и shift. Така една буква можеш да я удариш, колкото желаеш пъти с леви и десни ударения.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3146 -: May 23, 2023, 22:05 »
Дам, писали сме го за ударенията, Файър, точно ти си ми обяснявал за второ, трето и още там ниво (на клавиатурата). Аз така и не се постарах да ги видя тия ударения как се слагат, и си карам на шльокавица от едно време, чатърска и то, за писане в нета- ако искам ударено "и", го праскам "й", а някоя друга буква ако се наложи, за да не е неясен текста- пиша я главна, примерно като се шегуваме "къде изчезнА".
А иначе в работата, понеже моята е свързана с доста писане, не ползвам ударения, то не се и налага, там е сух специализиран текст, няма кво да му объркат при четене.
« Последна редакция: May 23, 2023, 22:08 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3865
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3147 -: May 23, 2023, 22:13 »
...
Не е някаква особена тайна. Всъщност тайна са казвали на нещата записани в свещените книги. А са били тайна, едно, защото не всеки е можел да има книги (за създаването на една книга е трябвало да избиеш агнетата на едно цяло стадо и да почакаш няколко години някой монах да я препише), второ, че твърде малко хора са можели да четат.

Днес този проблем го няма, затова почти няма някакви неща да са били известни някога, а сега да не могат да се намерят поне частично в Интернет.

Ще се опитам да го кажа с модерни термини, а мисля и преди съм споменавал неща в подобен дух.

Както всеки от нас носи индивидуална душа (собствен съзнание), така и един народ има обща душа или наречи го народопсихология по идиота Симеон Радев. Не е бил чак толкова тъп. Малко е като Доган. Усещал е някой неща или се е досещал за тях, въпреки, че е бил измекяр на властта.

Противно на всеобщото схващане, народопсихологията не се проявява чрез гените. Реално погледнато, гените не са много разнобразно нещо. Имах един шеф, който беше белгиец, но който за десетина години живот у нас беше станал по-голям бай Ганьо от всеки българин, който съм срещал.

Проявява се първо чрез географията (от там геополитика) и втори път чрез езика. Доста пъти съм споменавал, че в старите книги народ и език е едно, и също нещо.

Сиреч говорейки на чужд език, вкарваш психовирус в себе си. Езика като психологически модел (народопсихология) отразява нагласите в обществото. Любимия пример с ескимосите, които имали към тридесет думи за сняг. Вътре е отразен бита и мисленето на едно население живеещо в що годе някаква хармония.

Тук пък Дънов обича да дава друг пример. В нашия език имаме дума виделина и друга светлина, докато в западните езици има само една, например light в английския, която не покрива дори малка част от значенията на тези думи.

Колкото по-източно се придвижваш откриваш повече думи с духовно значение, без материален оттенък. Малко е странно, че в нашия език са се запазили някакви подобни думи. Все пак ние сме на границата на западното общество и то от неговата страна. Запада тръгва от Гърция, а ние сме след нея, а не преди нея. Преди нея е Турция, но Турция е малко като Римската империя. Имат свой език, но са програмирани от гърците.

Затова ние наричаме Близък изток кажи-речи половината Азия, което би трябвало да е нейната западна половина, там където свършват Индия и Пакистан до Средиземно море. Всичко там е заразено с гръцка култура. Разбира се, има примеси на иранска и арабска (по-скоро мохамеданска) парадигми.

С толкова много безсмислици се опитвах да кажа, че когато говориш чужд език вкарваш чужди психологически модели в съзнанието си. Това никак не е лошо нещо и днес се нарича конвергенция. Но, когато провеждаш преговори, по този начин даваш предимство на другата страна в ущърб на собствения интерес.

   Много добре !
Написал си някои верни неща.
Само,че,като си казал "А",трябва да продължиш с "Б","В", ...

   А чуждите религии ?!?
Християнството е насилствено наложена чужда религия.
Ислямът също.
Е това ако не са психовируси,аз не знам кои са !
Тотално чужди на нас,българите, да не говорим, че са изклани хиляди
при тяхното налагане.  >:D

   Как ще коментираш това ?
« Последна редакция: May 23, 2023, 22:32 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3148 -: May 23, 2023, 22:17 »
Дам, писали сме го за ударенията, Файър, точно ти си ми обяснявал за второ, трето и още там ниво (на клавиатурата). Аз така и не се постарах да ги видя тия ударения как се слагат, и си карам на шльокавица от едно време, чатърска и то, за писане в нета- ако искам ударено "и", го праскам "й", а някоя друга буква ако се наложи, за да не е неясен текста- пиша я главна, примерно като се шегуваме "къде изчезнА".
А иначе в работата, понеже моята е свързана с доста писане, не ползвам ударения, то не се и налага, там е сух специализиран текст, няма кво да му объркат при четене.

Точно за удареното „И“ понеже е кратка форма на женско, притежателно местоимение и се ползва извънредно често, има задалено отделно копче. Даже са две. Едното е второто равнище  на Хикс (демек, горен разряд, shift). Така Ь и Ѝ се пишат с Caps Lock. Другото е третото ниво на „И“ (по пдразбиране десен alt). Съответно голямо „Ѝ“ е четвърто равнище или добавен shift към alt-a.

А прозаичната причина за това е, че не можеш да имаш „Й“ на клавиатурата, ако нямаш „Ѝ“. И двете за заданяците са вид ударения. Затова от БАН си измислили оправдание с местоимението.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3149 -: May 23, 2023, 22:19 »
   Как ще коментираш това ?

Утре…
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear