Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 180864 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3277
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3420 -: Jul 10, 2023, 02:28 »
и 40 години АЕЦ „Белене“
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5334
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3421 -: Jul 10, 2023, 09:33 »
То че няма да я построят, е повече от ясно. За толкова време не са се намерили пари и желание. Само едни средства са дадени, и се дават.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3277
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3422 -: Jul 12, 2023, 09:23 »
А Китай спечели метановата космическа надпревара!

Всички останали са вече... втората цедка

Наздраве  [_]3 [_]3 [_]3

П.П. Колко ли метан изпива една такава... на един път  :P
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5334
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3423 -: Jul 12, 2023, 09:34 »
Само да не се осере като предните им космически опити. Дето изгубиха управлението, и я чакаха да падне................някъде си на суша или на вода.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3424 -: Jul 12, 2023, 09:47 »
Само да не се осере като предните им космически опити. Дето изгубиха управлението, и я чакаха да падне................някъде си на суша или на вода.

Отначало си помислих, че и ти пускаш пиянска шега. Но обективно погледнато то пак си стана такава.


Ех тая пукница! Китайците едвам сега разбраха, че те изстрелва в космоса. На нас това ни е национален спорт  [_]3

п.п. Извън майтапа. Течногоривни ракети се изстрелват в космоса от минимум шестдесет години. В какво точно са първи китайците?
« Последна редакция: Jul 12, 2023, 09:48 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6265
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3425 -: Jul 12, 2023, 12:12 »
Използвали са метан за гориво. А той може да се произвежда. Не трябва да го копаеш, да го рафинираш и прочее глупости.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3277
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3426 -: Jul 12, 2023, 18:41 »
И пароли сякви тука оставете...
https://github.blog/2023-07-12-introducing-passwordless-authentication-on-github-com/
 [_]3 [_]3 [_]3

П.П. Гога,
Метанът е основна съставка на природния газ (а се нарича още и блатен газ), а ти май си мислеше за друго (кой сега  е с "мръсно" подсъзнание)
Метанолът, също известен като метилов алкохол или дървесен спирт...

П.П.П. А бензиностанции (метаностанции) много - въпросът е само кой ще стигне пръв дотам (и да застане на кранчето) ..и като го "изпием" това всичкото и вече ще трябва да се местим на друго място  ::)

Хах не знаех че уикито можело да линква по подзаглавие (можели са да го направят по видно ама нейсе)
« Последна редакция: Jul 12, 2023, 18:58 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3176
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3427 -: Jul 12, 2023, 19:25 »
А как ли ще направят добива на метан от разни замръзнали планети и астероиди.. Да речем, че ще долети ракета дотам, но, друга атмосфера (ако я има), друга гравитация, други температури.. А трябва добитото да се върне до Земята (или поне част от него). Тука може да намерят приложение разни системи с ИИ.

П.П. Метанът намира приложение и в ДВГ, че и отделя в пъти по-малко вредни емисии от бензина и нафтата. Е, спъва двигателя, но може да се преживее. Но не ми е ясно, може ли да се произвежда толкова, колкото се потребява, без да се разчита на изкопаемите залежи (природен газ).
« Последна редакция: Jul 12, 2023, 19:31 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3428 -: Jul 12, 2023, 21:29 »
Тоя метан, ще ти излезе златен, даже да го добиваш там за без пари.
В електриката е истината и няма нужда да ходиш никъде - хората са го измислили вече дори в нефтени държави като Норвегия. Имаме един гигантски термоядрен синтезатор наречен Слънце. Стига панелите на спеца да не ги счупи градушката (хехе).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3908
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3429 -: Jul 12, 2023, 21:44 »
   Ти така и не успя да обясниш какво правим при градушка ?

   Между другото независими експерти констатираха,че фотоволтаиците
имат средно време на живот около 10-12 г. а не над 20,както лъжат производителите -
нагли педали от типа на Иво Прокопиев ...
« Последна редакция: Jul 12, 2023, 21:47 от spec1a »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3430 -: Jul 12, 2023, 23:25 »
Ама ти сериозно ли си мислиш, че градушката чупи панелите?!  :o
И тези "експерти" казаха ли какво става на 12-тата година?! Подсказка - продължават да си дават ток (освен ако не им е десетата градушка). Или 12 години не е имало градушки?!
Трябва да смените планетите, не знам от какви СМИ четете новините, ама е стряскащо. Само като слушам 4кб какви ги разправя за русия дето пИчелела войната (то едвам не им падна царя и пусна пъдаря да си ходи по живо-по здраво- не знам за какво печелене става дума), Медведев всяка сутрин праща по една ядрена бомба наляво-надясно, а Суровикин смени отбора.
Ники пък дели реакторите на демократични и недемократични (като колите с таблети или не)- нещо не е наред (между другото 4 от 6-те реактора на Запорожката АЕЦ са с гориво от Уестингхаус). А и старите оръдия/снаряди не си давате, че щели били да ви трябват (ша трепите врага така да се каже)- шок. То затва и копейката (а преди това Болен) са в парламата (парламента) де. Слави за малко премиер да го направите - добре, че той не щя (се скри).
« Последна редакция: Jul 12, 2023, 23:29 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3277
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3431 -: Jul 13, 2023, 07:52 »
Е да не съм изразил достатъчно добре какво имах предвид - аз си мислех, че ще е добре за емигрантите, напускащи слънчевата система... ми така де няма да си го носят чак от земята, а пък там далече от слънцето могат само да се завиват у слънчевите си панелки.

П.П. Е то ще е или т'ва или да си откъснат парче от слънцето да си вземат за из път, хем да ги топли ем и за панелките да има  ;D

П.П.П. А едно време Армагедонците дозареждаха от стара руска станция, аз още тогава разправях че ще е стара китайска (спрямо времето/годините в които се развиваше действието), ама руснака само се оплакваше от китайския чарколяк само...

между другото гледахте ли вече The Wandering Earth II
https://www.youtube.com/watch?v=7bUEV3fVaAM
имаше там в тарапаната един момент (не можах да го набарам точно а не ми се гледа отново целия филм) та там при един взрив се разхвърчаха болтчета и гайки и на един съчмен лагер забавиха каданса да се види чак къде е направен (и макар че е китайски и правен за в Китай надписът си беше на ингилизки - Made In China)  ???

---
Разгеле - намерих го 13м 04сек  8)
https://www.youtube.com/watch?v=7bUEV3fVaAM&t=780

и съвсееем накрая са хванали и няколко видни съфорумци как обсъждат случката и бистрят политиката
https://www.youtube.com/watch?v=7bUEV3fVaAM&t=990s
 O0 O0 O0
« Последна редакция: Jul 13, 2023, 08:34 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6265
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3432 -: Jul 13, 2023, 09:31 »
А как ли ще направят добива на метан от разни замръзнали планети и астероиди.. Да речем, че ще долети ракета дотам, но, друга атмосфера (ако я има), друга гравитация, други температури.. А трябва добитото да се върне до Земята (или поне част от него). Тука може да намерят приложение разни системи с ИИ.

П.П. Метанът намира приложение и в ДВГ, че и отделя в пъти по-малко вредни емисии от бензина и нафтата. Е, спъва двигателя, но може да се преживее. Но не ми е ясно, може ли да се произвежда толкова, колкото се потребява, без да се разчита на изкопаемите залежи (природен газ).
Метанът в космоса можеш да го намериш в течно или твърдо състояние - замръзнал. Има го като част от атмосферата на много от планетките и като част от състава на комети и разни подобни малки космически тела. Може да се каже, че е в изобилие. Дори може да е основна съставка на кякоя атмосфера. Много просто съединение е.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3176
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3433 -: Jul 13, 2023, 13:53 »
Не съм наясно с въпроса как е с производството на метана, т.е. ще може ли да се произвежда в достатъчни количества (на Земята имам предвид, не в Космоса) ако транспортът, поне обществения, мине на метан. Т.е. дали производството му може да покрие нуждите, без да се налага използването на изкопаемо гориво като суровина. А, и каква ще е цената, разбира се. Иначе се сещам, че в София например имаше автобуси на метан още 2009-2010 година, като бях там. Хем "зелена сделка", по-малко вредни емисии, хем по-малко разходи за трансформацията (практически всеки ДВГ, и дизеловите също, може да се преработи за работа на метан). А вече има и олекотени бутилки, не като едновремешните дебелостенни тежки стоманени кютюци с малък обем (автомобилните визирам).
« Последна редакция: Jul 13, 2023, 14:01 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6265
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #3434 -: Jul 13, 2023, 14:06 »
Не съм наясно с въпроса как е с производството на метана, т.е. ще може ли да се произвежда в достатъчни количества (на Земята имам предвид, не в Космоса) ако транспортът, поне обществения, мине на метан. Т.е. дали производството му може да покрие нуждите, без да се налага използването на изкопаемо гориво като суровина. А, и каква ще е цената, разбира се. Иначе се сещам, че в София например имаше автобуси на метан още 2009-2010 година, като бях там.
Метан можеш да произвеждаш чрез гниенето на органична маса. Бактериики го правят. Можеш дари и у дома да си произвеждаш метан. Но трябва да си сигурен в инсталацията, независимо дали ще я купиш или ще си я направиш. Лесно запалимо е и гърми също толкова лесно. Но това са стари технологии и са сигурни. Само редовна проверка, за да е наред всичко.

Дали ще може  да се използва в траспорта. Мисля, че да. Но имам съмнения, че ще можем да произвеждаме и за частните автомобили. Ние дори не сме в състояние ефективно да управляваме отпадъците, какво остава за наистина стройна организация по събирането на органичните такива и хвърлянето им в резервоарите за храна на бактериите. Но, ако  се реорганизира обществения транспорт, да е максимално ефективен, ако се изградят подземни тунели като на метрото, които да обхащат целия град за бърз транспорт на стоки, може да стане. В момента целия транспорт е надземен с всичките задръствания и само като си помислиш, че на това разчитат градове, които са с десетки милиони население... За мен това е логистична главоблъсканица, която не зная, как се решава по друг начин. Дори не мога и да си представя, как изобщо функционира все още.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.