Автор Тема: Що е то екология и има ли почва у нас?  (Прочетена 10735 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #15 -: Nov 19, 2022, 19:58 »
…момента върви борба зеления клан да вземе парите на нефтения, лично мнение.

Защо реши, че това са два, различни „клана“, че и враждуващи на всичкото отгоре?!?

…цялата еко- зелена- био- и прочие реклама е нещо повече от стремежа едни хора да изгребат едни пари.

Естествено! Винаги става въпрос за пари. Нали затова му казват капитализъм? Но това не означава, че общественото мнение не може да побутне в някаква посока и един ден това да не е само фалшива инициатива, както е в момента.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #16 -: Nov 19, 2022, 20:14 »
Ник едно време така са разсъждавали: какви са тези бензинови коли, да плащам за бензин, моя кон като огладнее, спирам каруцата край пътя и си пасе. На нас не ни трябват бързи коли, а бързи коне. Това, че кооперативна Европа не може да имплементира нови технологии не е новина. Пак сте едни 50г. зад Сев. Америка.

Мойта кола се зарежда докато спя, т.е се зарежда по-бързо от твоята бензинка (загубеното ми време е 5сек. - включването на щепсела). Ти за толкова време не можеш само да платиш бензина на касата, камо ли да го сипеш или да караш до бензиностанцията) - нито едно действие не става в паралел.
Въпрос на гледна точка.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #17 -: Nov 19, 2022, 20:46 »
Съгласен съм, въпрос на гледна точка, разбира се. Само че, ако е по обед, и напълно изчерпан резервоар (капацитет), моята кола ще я заредя и ще замина в рамките на 10 минути (заедно с плащането и касовия бон), а ти или ще си поспиш, или ще заредиш бързо (на зарядна станция от "бързите"), но това ще се отрази негативно на батерията ти, отделно, колко пъти ще заредиш бързо на "бързи" зарядни станции, преди да ти замине батерията? Отделно, батерията ти има определен живот, а моят резервоар няма, даже и да се пробие някога, лесно се оправя. А при теб там "къндишване" и т.н. .. Карай си я колата със здраве, не ти мисля лошото, а изказвам мнение.
Въпросът всъщност беше не за колите, а за енергетиката в държавата ни, евентуалния преход на ВЕИ, без ТЕЦ и АЕЦ.

П.П.

..

Защо реши, че това са два, различни „клана“, че и враждуващи на всичкото отгоре?!?
..

Защото е очевидно. Мегатехнологичните американци с ЕКО ще занулят бензиностанцията с ракети, тоя наратив върви на тролско ниво. А на лееееко по-официално, в еврогейския съюз например- ще правим перки, за да не зависим от горива. Само от батерии ще сме зависими, ама и те едно еко.. че и евтинки, и дълготрайно издръжливи..
« Последна редакция: Nov 19, 2022, 20:52 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #18 -: Nov 19, 2022, 20:49 »
Нека не е заяждане на дребно, още повече, че и аз съм лют враг на батериите (в сегашния им вид):

…а моят резервоар няма, даже и да се пробие някога, лесно се оправя. А при теб там "къндишване" и т.н…

Това не е вярно. Единственото „оправяне“ е подмяна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #19 -: Nov 19, 2022, 21:10 »
Така да е, заради опасността от взрив на парите при заварка. Иначе съм лепил с металпластик течащ резервоар на "Трабант" (да, "Трабант" :) ) и после нямаше проблеми, т.е. теч пак от залепеното място нямаше, исках да кажа. Но един резервоар, вземаме варианта "подмяна", не е на цената на една батерия.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #20 -: Nov 19, 2022, 21:56 »
Ами всяка сутрин се събуждам с пълен "резервоар - 320км
Колко често ти се налага да ходиш на повече от това разстояние от къщи (даже без да ядеш и пикаеш)?! Ти не можеш едновременно да ядеш/пикаеш и да зареждаш, при мен това е възможно.
На суперчарджъра за 15 мин пълня нови 150 км. (тука зареждачките са през 40 и по-малко километра). Пълня колкото да стигна до в къщи. Мога да заредя в домашни условия дори когато съм на гости/почивка/на село/хотел.
« Последна редакция: Nov 19, 2022, 22:02 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #21 -: Nov 19, 2022, 22:20 »
..
Колко често ти се налага да ходиш на повече от това разстояние от къщи (даже без да ядеш и пикаеш)?! Ти не можеш едновременно да ядеш/пикаеш и да зареждаш, при мен това е възможно.
..

Напротив, мога, да не мислиш, че аз си зареждам колата, нали затова има персонал на бензиностанциите, тия на самообслужване ги пропускам. Мога да пия кафе, да пуша цигара, да пикая, ако щеш, и да дефекирам, докато ми зареждат колата. Ти ако си включваш щепсела сам, си е твоя работа. Нищо не каза по въпроса, суперчарджинга как се отразява на батерията- негативно, позитивно?
Иначе на твоя въпрос- на ден шофирам 10-12 км градско, ако нямам ангажименти извън Варненския съдебен район (имам и такива, но не са всеки ден).
Аз мога за 10 минути да напълня където и да било и по което време да е- на гости, на почивка, на село, хотел и т.н., има си достатъчно бензиностанции, по обед, следобед, сутрин, през нощта. Все едно.
Не съм обсъждал прехода на колата ти, нито качествата й само да вметна. Писал съм вече- нямам против електричките, който иска, да си купува каквато си електричка иска. Аз не искам. Не знам защо се юрна да доказваш някакви предимства на своята кола. За мен е без значение, дали с едно зареждане минаваш 320 км, или 32 000 км. Повтарям се- въпроса ми беше как ще стане и колко ще струва, в нашата държава да минаваме на перки и солари. Хайде лека.
« Последна редакция: Nov 19, 2022, 22:22 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #22 -: Nov 19, 2022, 22:58 »
Чакай, чакай!
Няма да копаеш само за литий, @Nik123.

Да кажа на @jet в случай, че не знае, защо батерийките може би поевтиняват. Кобалта, който се използва за стабилизиране на батерията, се копае от деца в Африка буквално за жълти стотинки. Често само с двете си ръце го копаят. И мрат като мухи заради това си детство. В името на "зелената" енергия!

Лицемерието на запада няма край...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #23 -: Nov 19, 2022, 23:10 »
Работиш със стара информация - в LFP батериите няма Кобалт.
Ник няма нужда да се изнервяш, просто говориш за неща от които си нямаш понятие/опит.
Суперчарджъра от време на време не оказва влияние на деградацията, щото батерията се прикъндишва. Няма проблем и да се зареди до 100% ако веднага тръгваш на път и няма да стои такa дълго (обхвата гони 400 км тогава).
« Последна редакция: Nov 20, 2022, 01:59 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #24 -: Nov 20, 2022, 07:12 »
Кажи го на децата, дето мрат
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #25 -: Nov 20, 2022, 08:40 »
Ама то няма да са само тия африкански деца. Винаги ще има и други негативи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #26 -: Nov 20, 2022, 10:00 »
Що реши, че съм се изнервил?
Наскоро четох една статия, че ако всички автомобили станат електрически, ел. мрежата просто няма да издържи на необходимите зарядни станции (за САЩ ставаше въпрос).
Ще поживеем, ще видим.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #27 -: Nov 20, 2022, 10:23 »
Ами всяка сутрин се събуждам с пълен "резервоар - 320км
Колко често ти се налага да ходиш на повече от това разстояние от къщи (даже без да ядеш и пикаеш)?! Ти не можеш едновременно да ядеш/пикаеш и да зареждаш, при мен това е възможно.
На суперчарджъра за 15 мин пълня нови 150 км. (тука зареждачките са през 40 и по-малко километра). Пълня колкото да стигна до в къщи. Мога да заредя в домашни условия дори когато съм на гости/почивка/на село/хотел.

   Ако не е тайна,каква е разликата в цената на ел.енергията на
"суперчарджъра"  ,и в гаража ти ?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #28 -: Nov 20, 2022, 16:56 »
Ами то като гледам как цъфти и връзва енергопреносната мрежа и сега, без наличието на всенужните в бъдеще зареждачи ...  Хеле пък в нискорисковите планини... , добре че снегът не идва като едно време.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то екология и има ли почва у нас?
« Отговор #29 -: Nov 20, 2022, 17:24 »
едно пълнене на суперчарджъра е $20, в къщи $5
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.