Автор Тема: win 10 update и ... панделата !  (Прочетена 12089 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #15 -: Jan 25, 2018, 08:01 »
Невъзможно е сега.
Знаеш, какво са представлявали първите компютри. Сега ги събират във кутийка с размер на флашката ми в джоба. Да не говорим, колко повече може това малко нещо. Още пред десетина години IBM бяха направили демонстрация на местене на атоми. Бяха изписали името си. Нищо повече не се чу за това от тогава. Можеш да си принтиш директно атом по атом.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #16 -: Jan 25, 2018, 16:46 »
go_fire , извинявай , аз не съм те разбрал :(

малко встрани от темата
(това е за периода в началото на 'кризата' )

В Украйна ситуацията беше същата като в Каталуния ( не го казаха така по медиите ) . В дъното както винаги са парите . До избухване на военните действия всеки месец се давали едни пари на Киев - Луганск - 2 милиарда гривни , Донбас - 3 милиарда , Мариупол - 3 милиарда , т.е. пълни се бюджета здраво . А се връщат от бюджета към съответните области от 2 до 5 % годишно. Украйниците в тези области си претендираха за повече от ТЕХНИТЕ собствени пари да се връщат при тях . Курса долар/гривна тогава беше ~25 гривни за долар - или с други думи между 80 и 120 милиона долара месечно заминаха за Киев , а оттам им връщат жълти стотинки в началото на всяка година . До започване на военните действия комуналните бяха 30 $ ( това е наименование на общия пакет сметки за ток,вода,газ и телефон ). Храна, лекарства, услуги всичко беше евтино , само техниката беше на цени като в България. Ноо ... проблема освен парите беше че украинците в тези райони ( изобщо в източна Украйна ) са руско ориентирани , а освен това и има много руснаци които живеят и работят там . А това не се харесва на Западна Украйна и Киев . Западна Украйна искаха да се отделят от влиянието на Русия и да влязат в Евро съюза защото да могат легално вече да си работят там . И стана грозно ... гражданска война ( ама не съвсем - поне в района на Мариуопол , Одеса , Севастопол и Николаев - поне за тези знам защото бях там ) .
Мариупол стопиха телефоните да са предупреждават и двете страни кога и къде ще се стреля , така че другите да се крият - на моменти беше направо комедия . Получават заповед отгоре да се стреля , а те почват да въртят телефоните и след това се почва една пукотевица . Не че не стават "изгъзици" -като в центъра пожара - но след това ги изловиха повечето и изчезнаха безследно ( заедно със семействата им ).
В Одеса 'западняците' уж взеха властта но мафията пак контролира всичко , а  населението открито започна да се бунтува .
За Севастопол просто няма какво да се говори . Ако наречеш там някой 'украинец' може да те убие с камъни .
Николаев - град герой . "Десен сектор" обявили че ще срутят Паметника на Десантчиците . Наглост и безумие . Все едно да кажеш в България някой да обяви че ще дойде и ще срути паметник на Левски или Ботев . Населението започна да пази паметника ( там всяка двойка младоженци слагат цветя и си правят снимки ) . Кмета обяви по телевизията че 'Десен сектор' няма да бъдат допускани в ОБЛАСТА , а ако руснаците дойдат пред града лично ще отиде да им отвори портите. Не че и руснаците биха позволили някой да припари изобщо там . Някъде около града има секретен подземен завод правен от французи преди време, където се правят двигателите на самолетите СУ . Района в реката около града е пълен с нарочно потопени кораби ( още от времето на Петър Първи -защото се строели там кораби ).

 В тази гражданска война се получиха и някои парадокси .
 Ако пенсионер избяга от район на бойни действия и отиде в някой от тези 'отцепнически' район
 - ако отиде при роднина ( без значение какъв ) се води преселенец - един вид просто се е преместил някъде другаде да живее . Изплаща му се 80% от пенсията
 - ако няма роднина се води бежанец и не му се изплаща повече пенсия.

Или пък имаше един руснак ( майор или полковник - не помня ) който се биеше на страната на украинците . И го убиват случайно - ама наистина случайно , някакъв нелеп инцидент . Русия и Украйна се сдърпаха къде да бъде погребан . Украйна го считаха за герой и искаха да го погребат като такъв , а в Русия роднините искат да си го приберат и погребат при тях .

Абе абсурди много в тази нелепа война . Но пък бизнеса си вървеше което беше абсолютно удивително . В Мариупол по едно време работеха само 2 кораба -нашия изнасяше желязо за Италия , а турския глина пак за Италия . А района около пристанището ( релсите ) бяха пълни със руски товари - въглища , глина , руда и т.н. Руските товари ги маркираха с бяла боя отгоре на Х . Как минаха през бойните действия без никакви загуби незнам ?!?!?!
Нашите началници вдигнаха нивото на заплаха на 2 и казаха че е опасно да се излиза в града ( Мариупол ), а украинците викат "Няма страшно , има заповед моряк и кораб да не се пипат" . Военните действия бяха на 15 км от града . А в Николаев и Одеса  ходехме по кръчми и разни квартири без никакъв страх .


Последно бях в Украйна в периода май - юли 2016 ( на ферибота като бях ) . Когато говорих с украинците всички казваха едно " мани , мани сега стана много зле - тока вече е 10 гривни за киловат (около 0.5 $) . Живота стана ад ."
 
Уфф ,поувлякох се , стана дълъг пост - сори.

@4096bits

Продължават да дълбаят по атомите.
« Последна редакция: Jan 25, 2018, 17:09 от nikolin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #17 -: Jan 25, 2018, 17:56 »
Да, но е малко по-различно. Ясно е, че работят и не само те.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #18 -: Jan 26, 2018, 19:07 »
т.е. ако имаш уин 10 но нямаш интернет... и попадаш под ударите на закона, за нарочно спиране на обновяванията и хич не ги интересува имаш ли пари или нямаш, така? Това не се ли наричаше незаконно обвързване на продукти?

то стана като да имаш куче, не може без намордник и пр.екстри... т.е. трябва да калкулираш и поддръжката  ;D
Съжалявам, че ще те разочаровам, но на Уин10, ако нямаш интернет, не можеш да го ползваш :D . Когато продукта не е лицензиран нито ведъж на тази машина, колкото и да вкарваш ключа ти пише "Не стааа" :) Мисля, че има вариант, нещо, там по телефона, но просто Уин10 е направен доброволно да те шпионират през интернет и спреш ли му го - почват проблеми.

   Това може да е вярно за "редовен" Уин10,но не и за леко кракнат (т.е. "zamunda release"  ;D)
   Виждал съм с очите си как един пич инсталира Уин10 на виртуалка,на която беше спрян
достъпа до интернет.Работи като пушка ...
   Пича казва,че е виждал много такива инсталации  ;D
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #19 -: Jan 26, 2018, 20:59 »
Казват че може да работи без интернет . Дори да се инсталира без интернет . Но не може да живее без ъпдейти . Т.е. ха си пуснал нета , и арее на ъпдейтите :)
« Последна редакция: Jan 26, 2018, 21:07 от nikolin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #20 -: Jan 26, 2018, 23:53 »
Тези ъпдейти се свалят от някъде. Както хората се опитват да блокират разни адреси и протоколи, не може ли да си пуснеш интернета, да отрежеш в защитната стена достъпа до определени адрес, пък нека се опитва да си дръпне ъпдейтите и изобщо да се свърже със кораба-майка? Може със сигурност. Някой изобщо опитвал ли е да го направи?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #21 -: Jan 27, 2018, 09:41 »
   Въпросния уин 10 на виртуалката работи месеци без връзка с интернет.
   За съжаление понякога се налага да имаш боза,напр. документ от
либре офис (разбира се,експортиран в формат .docx ) като се отвори
с майкрософт офис понякога изглежда кошмарно (размествания,проблеми с
форматирането и т.н).
   Много е трудно да накараш кифли,особено от държавни учреждения,
да използват либре офис вместо майкрософт офис .
« Последна редакция: Jan 27, 2018, 11:37 от spec1a »
Активен

malin

  • Гост
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #22 -: Jan 27, 2018, 10:59 »
Тези ъпдейти се свалят от някъде. Както хората се опитват да блокират разни адреси и протоколи, не може ли да си пуснеш интернета, да отрежеш в защитната стена достъпа до определени адрес, пък нека се опитва да си дръпне ъпдейтите и изобщо да се свърже със кораба-майка? Може със сигурност. Някой изобщо опитвал ли е да го направи?
Кой ще този, "по-майстор" от тези, който знаят какво са направили ? Таз стена и всичко останало нали комуникират по някъкъв начин с останалото (т.е. изхождаш от един вид предварително заразена система и се опитваш да я изчистиш в някаква степен). И какъв е практическия смисъл, да се биеш в гърдите, че си успял, едва ли.
« Последна редакция: Jan 27, 2018, 12:19 от malin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #23 -: Jan 27, 2018, 12:55 »
Няма какво да се биеш в гърдите. Ако не искаш ъпдейти, има начини. Винаги съм спирал ъпдейтите на  Windows. В XP трябваше ръчно да го правя в services, защото системата ме лъжеше, че са спряни. В 7 не помня вече, как ги спирах. Десетката изобщо нямам представа, как е направена. Само веднъж съм пипал такова нещо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #24 -: Jan 27, 2018, 14:03 »
Не знам що за чудо е това w10. Бях си поставил за задача (това е от серията: нема начин да нема начин) да пдкарам една древна шеснадесет битова програма на 64-битова версия. Поради неизвестна причина в магазините тип `Техно нещо си` не продават лаптопи с тридесет и две битовата версия.

Известни варианти има, не да няма за моята задачка. Но проблема е, че трябва да се изпробват, а въпросния лаптоп не е на разположение. Тогава реших, колко му е? Ще го подкарам във виртуалка. За безкрайно учудване ни в tpb, ни rutracker, ни zamunda открих vdi, vhd или поне онова извращение vmdk (май така се казваше). Гледам на хикс и се чудя wtf. После викам добре поне колко да му е изображението на това? Оказват се едни 3,5 до 5 ГБ. А бе я се ***те. Ще тегля нещо две до три седмици на моята връзка, ще го инсталирам после 5-6 часа (за сравнение Хващай Пътя, който е 550 МБ се инсталира около 45 мин.). И защо? За да го ползвам няколко часа и изтрия. Майната ви. Така приключи моята заигравка с тая нещо като ОС.

Иначе не отричам. Красива е, шаренка е, някакви неща мърдат по екрана и старт менюто. Ама цената на всичко това е твърде висока. Цената за същото в КДЕ 4 е пет пъти по-малка (КДЕ 4 се побира на компактен диск и върви на над десет годишни таралясници с вградена графика) и пак ми се вижда много.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #25 -: Jan 27, 2018, 16:10 »
При по-различни обстоятелства, нямаше да имам нищо против, да имам инсталиран Windows. Обаче някои неща, които правят от Майкрософт, за да накарат потребителите да използват определена система или версия не ми допадат. Година и нещо преди да спрат поддръжката на ХР, ъпдейтите започнаха да я скапват до степен, да не можеш да я ползваш нормално. При мен не се случи, щото ги бях спрял, обаче на двама аверчета точно това стана и то с ъпдейти от определена дата натам. Не съм се интересувал за останалите версии, как стоят нещата. Очаквам сега същото да се случи със седмицата, когато наближи спирането на поддръжката ѝ. Правят същото със Скайп. Насилствено те принуждават да сменяш версията.

Все пак, може и да ми се наложи да инсталирам някакъв, но още пробвам други варианти, тук за един софтуер.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #26 -: Jan 28, 2018, 12:02 »
   Аз на твое място бих използвал wine. Ако не става,и след като се
изчерпят всички възможни варианти,чак тогава ще се занимавам с боза...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #27 -: Jan 28, 2018, 12:45 »
Не знам това за 4096 ли беше или за мен.

Ако е за мен, то задачката е такава, че задължително трябва да ползвам 10 (в най-лошия случай 8, но и него го няма във версия за Virtual Box) и то 64 битов. Това е така, защото програмката, която трябва да се подкара е 16 битова и на теория на 32-битовата десятка ще тръгне (както и на винце). Но в 64-битовата гадовете нарочно са изрязали поддръжката на шестнадесет битови програми.

Има няколко варианта за това. Има странични реализации на тази поддръжка, но те са в някакви стадии от α до не съвсем пробвана на практика. И в голямата степен са ориентирани към ДОС. Но ДОС не е толкова проблем, защото има няколко негови успешни симулатора, като единия е конкретно правен за 10. Тези всичките трябва да бъдат пробвани, колко ще работят. Някои от тях са в насипен код и недовършени.

Ако това не стане, алтернатива е и вино за тях. Лошото е, че за последно подобен опит е правен за xp, а днес може би ако не стане, ще стане през cygwin. Но ми се струва идиотщина да се вдига цялата инфраструктура на виното и на сигуина само за толкова проста задача.

Между другото точно тези дни изтече подобна новина за винцето. Не се задълбочих те ли го правят или друг. Там идеята е да се играят стари игри без поддръжка в новите DX. Да им имам проблемите.

И последното, което някога в бъдещето ще бъде вторият ми вариант, а не трети е с някой от тези безкрайни контейнери за в10. Те станаха популярни покрай пиратството, защото крадците на софтуер също не харесват да инсталират програми и предпочитат да са портативни, както успешно това го прави PA, ама за свободните.

Но за всичко това трябва да е на 10 и то 64, защото лаптопа дето евентуално ще се пуска древното нещо е с тази ОС. Реално на мен не ми пука дали ще стане, затова и не тичам да го правя, въпреки, че бях почнал. За мен е просто предизвикателство и услуга.

Не е в мен вината, че хората държат да имат законни ОС (заради проверки), но по стечения на обстоятелствата не искат, не знаят или не могат да си купят машини с нещо, което да им върши работа.

На моя лаптоп върви Дебиан и той ми е малко повече от достатъчен. Чак ме дразни с тоя Sd, но скоро ще го бастисам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #28 -: Jan 28, 2018, 13:39 »
   "Не знам това за 4096 ли беше или за мен."
   И за двамата.
   Ползвам wine повече от 10 години,в някои случаи работи учудващо
добре. Проблеми има напр. когато първо трябва да се стартира .bat файл,
той извиква няколко други .bat файлове и т.н.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: win 10 update и ... панделата !
« Отговор #29 -: Jan 28, 2018, 17:23 »
Колегата не уточни 16 битовата програмка за каква ОС е - 16 бит ДОС има емулатори, 16 бит линукс  пак през емулатор, само... 16 бит Уин 3.х не знам дали ще тръгне... още OS/2 etc.
също така не уточни дали става въпрос за програма или за драйвер за архаично у-во (щото тука вече е голямата закъсвация - той затва Столман... оттам е тръгнал дето се вика)
Отделно, че не съм сигурен дали напр. UEFI BIOS (даже не знам дали нaй-новите имат въобще Legacy Mode) ще емулира БИОС-а на 16-ките т.е. всичките му там ДОС-овски прекъсвания, реален/защитен режим и пр. едно към едно...

затуй през емулация - чиста работа:
DOSbox/DosEmu, VirtualBox, MS VirtualPC/Hyper-V

П.П. Ейй, който търси намира, официално (вкл. и Уин 3.х) е през вуртулна машина но МС-ка
 т.е. имало си вграден (е само да се избере/инсталира) NTVDM за целта - което обаче може и не всички версии да го имат /вградено/ ами напр. само Enterprise ...
https://www.groovypost.com/howto/enable-16-bit-application-support-windows-10/
и от извора...
https://sourceforge.net/projects/nxvdm/

и както винаги - последната опция е.. да намериш алтернативна програма  :P

П.П.П. Ей одъртявам(е) вече - ще се изям.. как щях да забравя полу-ОС-ката - дето си имаше многозадчност още преди Уин-а и не трябваше да чакаш да ти се изпечата документа на матричарката за да продължиш да работиш, или пък вица за децата на Били дето го питали - тате к'во е т'ва многозадачност? - Ей ся ще обясня чедо - само да си доформатирам дискетата... е-е-е не винаги най-доборото технологично решение побеждава, обик. е онова с най-голям пазарен дял, той затва Били дъ Грейт овреме се пренасочи към копирането
https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_DOS_machine
« Последна редакция: Jan 28, 2018, 17:41 от remotexx »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Update на KDE
Настройка на програми
Al_Kapone 10 6484 Последна публикация Apr 13, 2004, 18:07
от kicker
KDE update?
Настройка на програми
Al_Kapone 1 3131 Последна публикация Apr 20, 2004, 19:40
от empty
update kde 3.1.4
Настройка на програми
drakar 1 3105 Последна публикация Apr 27, 2004, 16:31
от
iso update
Настройка на програми
didddd 5 3896 Последна публикация Aug 11, 2004, 11:18
от the_real_maniac
update на библиотеки
Настройка на програми
worthless 6 3740 Последна публикация Jan 24, 2005, 22:41
от bsurgery