Автор Тема: Проблем с инсталация на Linux  (Прочетена 6286 пъти)

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #15 -: Mar 01, 2014, 16:36 »
Здравейте,
относно:
Цитат
Ако искаш прочети за конвертиране от GPT към MBR.

Добре до колкото аз знам проблеът с GPT е, че grub/lilo не могат да работят с такава организация.
Понеже тенденцията е все повече да се ползва GPT (уж за по-добро) до кога ще конвертираме GPT в стария MBR? Вие как го виждате в по-нови версии всичко да е наред и Линукс като модерна ОС да няма такива проблеми.
Не трябваше ли отдавна вече да е решен този проблем - няма ли излязла нова версия на grub в която всичко да е наред?
Активен

Няма начин, да няма начин!

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #16 -: Mar 01, 2014, 19:31 »
това с конвертирането /без загуба на данните/ на gpt и mbr ми стана интересно. порових нета и намерих инструменти, които го правят под win, а се оказа и че gparted го прави, не знаех, или не съм обърнал внимание защото не ми е трябвала тази функционалност, :) но видях, че gparted ще ми форматира дела и ще изтрие информацията на него. това е, защото не вижда дела с mbr-a, или по-скоро не ми го показва, за да маркирам него за форматиране/конвертиране.
някой по-запознат ще осветли ли въпроса?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #17 -: Mar 01, 2014, 19:44 »
Доколкотоооо зная, GPT трябва да реши въпроса с по-големите дискове, тъй като се оказва, че MBR не може да адресира повече от 2TB, ако не се лъжа. И в MBR просто се слага указател към новата таблица, тъй като вече не е там. Конвентирането едва ли е нещо сложно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #18 -: Mar 01, 2014, 20:00 »
той и повече от 4 дяла поддържа, доколкото разбрах, ама как се прави фатката така, че да конвертираш само оня, скрития, дял с mbr-a?
Активен

nkocha

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #19 -: May 19, 2014, 14:07 »
Здравейте!

На сайта на Toshiba вече има преработен BIOS във вид на ISO файл.
Ubuntu 14.04  и производните му могат да се инсталират и без update на BIOS.
Ако желаете са инсталирате по-стари версии на Linux, Windows или ДОС  :D update е необходим.

Дано съм ви бил полезен!

П.С. Въпреки това оставам с чувството, че каузата е предадена и всички вече се съобразяват с прищевките на Microsoft.  Това си е лично мнение и не е повод на дискусия.
Лек и успешен ден на всички!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с инсталация на Linux
« Отговор #20 -: May 19, 2014, 14:16 »
Баш си е така колега. А Toshiba-та са най-продажни от всички. Каквото им свирнат от MS и им хвърлят някой долар, веднага го имплементират в техните лаптопи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3