Автор Тема: Убунту Студио - проблем с Creative X-Fi platinum драйвер  (Прочетена 4278 пъти)

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
Най после мигрирах тотално на линукс - Убунту Студио, специално за музика и видео..... Е да, ама не. След триста зора успях да подкарам звук от доста скъпата за моите възможности звукова карта Creative X-Fi platinum - но какъв - няма нито съраунд, нито поддръжка на външния панел - нищо! И о, чудо! Намерих си драйвери на криейтив - от официалната страница за Линукс. Супер - свалих ги, прочетох read me-то и се захванах да инсталирам. При което нов проблем - просто не ще да инсталира и това е! Пускам копие от bash-a, с надеждата някой да ми помогне... Пък и да ми каже после как да конфигурирам нещата...

Код:
firelock@Audio:~/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00$ sudo make
[sudo] password for firelock:
make -C /lib/modules/2.6.31-9-rt/build M=/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.31-9-rt'
  CC [M]  /home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.o
/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.c:14:26: error: sound/driver.h: No such file or directory
/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.c: In function ‘ct_card_probe’:
/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.c:55: error: implicit declaration of function ‘snd_card_new’
/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.c:55: warning: assignment makes pointer from integer without a cast
make[2]: *** [/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00/xfi.o] Error 1
make[1]: *** [_module_/home/firelock/Downloads/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.31-9-rt'
make: *** [all] Error 2

Изключително ми е важно, защото с това работя... А на windows не ми се ще да се връщам... Най-малкото, защото е платен!
Моля! Помагайте!
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`

to install linux kernel headers for your kernel
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`

to install linux kernel headers for your kernel
Благодаря, но ми дава
Цитат
linux-headers-2.6.31-9-rt is already the newest version.
linux-headers-2.6.31-9-rt set to manually installed.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded.
Нещо друго ще да е проблема.....
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Официалния драйвер е пълен боклук и не става за нищо, така че хич не се занимавай с него. Той не се поддържа и не може да се компилира на почти нищо. В новите версии на ALSA има поддръжка за X-Fi, макар и доста базова, в OSS 4 има по-добра поддръжка за X-Fi, но и там можеш да забравиш за съраунд и външен панел. Имах X-Fi дълго, умрях от чакане да направят свестен драйвер и накрая най-доброто, което направих с него беше да го сменя...
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

jack_sparrow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Puppy Linux, Ubuntu, Slackware
  • Window Manager: Gnome, IceWM, JWM, KDE
    • Профил
    • WWW
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1304627
Благодаря, това помогна с инсталацията, но не и със звука... Имам чувството, че съм в някакъв Линукс кошмар... Когато в края на крайщата пусна surround 5.1 + stereo input, това, което се чува е далеч от съраунд и звучи зле - шуми като плоча, нямам sub woofer, външният панел не работи хич (а там са главните контролери, които ползвам от картата. Инче на стерео вади приличен звук, но пак нямам външен панел. Свалих alsa mixer-a, но и с него не се оправих... Наистина ми е важно да подкарам картата на максимум в Убунтуто, защото на Уиндоус не искам са се връщам а работя професионално със звук. Моля за помощ - всичко ще е полезно...
Активен

http://www.plamen-tsvetanov.org
Vir prudens non contra ventum mingit!

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Lord Bad ти каза да забравиш за оригиналните драйвери и да си обновиш OSS (http://www.opensound.com/oss.html).
Другото решение е някъде тук http://www.asus.com/ProductGroup2.aspx?PG_ID=deBXUzMkKnQuGLGK
« Последна редакция: Mar 23, 2010, 13:14 от /dev/null »
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Другото решение е това, което избрах в крайна сметка - Xonar DX :-)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
   Аз съм с Kubuntu 9.10 -със X-Fi Exstreme Gamer. Звукът на 2+2 96000 Hz или Stereo на 192000 Hz  от VLC ми е умопомрачителен-ела да го чуеш-на лампови усилватели. От Тук нататък за запис, миксери-трябва да се пробва-за запис виж Audacity и инсталирай същите неща, които ги има в Ubuntu Studio. Мога и да ти покажа сериозно покачване на качеството на произволен професионален запис с Audacity. Нещо пробвах да инсталирам Ubuntu Studio-не ми хареса маниерът на нещата и си останах на Кубунту. Официалният драйвер във PCLinux (ръчно задавах 192Hz 24 bit)ми вадеше страхотен звук на старата версия на Alsa(нямаше съраунд), но с новата в Кубунту е пак по-добър-мислих си, че са стигнали таванът-ама не.Съраундът ми работи на VLC и SMPlayer. Във VLC-настройки-Audio-Извеждане-Тип- трябва да си на Alsa за съраунд, за нормално стерео-по подразбиране. Абе въобще има и доста други работи...(виж твоята карта как се потдържа в Linux-моята си е добре)-търся някое MAudio или нещо друго тлъсто да се състезаваме по звук-щото в нета няма инфо за по-по-най големи пишки-само дрън дрън общи лафове. Тука, на менгемето- на лампови усилватели клас A, и никакви фирмени измишльотини...
« Последна редакция: Mar 23, 2010, 17:22 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Умопомрачителен звук с тия драйвери - силно се съмнявам... ALSA ли ползваш? Аз следях много отблизо разработката на драйвера, даже съм комуникирал с разработчика - като цяло драйвера е copy/paste от каквото има набутан в alsa и той самия твърдеше, че имаш базов stereo playback и до там, без особени изгледи за повече. Колкото до OSS драйвера - неговия автор пък каза, че архитектурата на X-Fi била ненужно сложна и било голям зор сам човек да направи читав драйвер и той нямал желание да се занимава, особено без всичката документация и за без пари. Моя усилвател е транзисторен със стъпало Cirrus Logic, но се води доста приличен - с него имаше космическа разлика между звука под Windows и звука с тия два драйвера...
Освен това не бъркай звук от всяка колона със съраунд - тфа че е пуснало стереото на 5-6-7 колони(5/6/7.1) не значи нищо - различни ли бяха каналите - нормално говора е само през централния канал, ефектите през който трябва, музиката обикновено е по-силно изразена в задните канали(всичко това в случая филм).
« Последна редакция: Mar 23, 2010, 17:23 от Lord Bad »
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Lord Bad- поне спрямо официалния уиндоуският драйвер- все едно да сравняваш Стенуей с някое старо руско пиано- в полза на Alsa разбира се-сравнявам стереото-то ми е базово.Звукът във уиндоус е крайно жалък!!! С суперзамазан бас, доста груби и недодялани високи честоти и сплескана динамика като цяло... Сравнявам WAV файл на 44100 Hz 16 bit или 96000 Hz 24 bit, звукът от кино, или концерти ми е крайно несериозен-какъв звук от компресиран формат...Сравнението е със VLC-плеъра, който е много над всички останали на 192000 Hz във Линукс спрямо уиндоус.
« Последна редакция: Mar 23, 2010, 17:44 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Странна работа. При мен под Линукс с АЛСА беше мега трагичен - ниски нямаше почти никакви, средните бяха безлични, а високите размити. OSS звучеше по-добре, но като цяло пак беше далеч от windows-ския драйвер. Като цяло ALSA драйверите не се водят особено качествени на общо основания - повечето аудиофили предпочитат OSS. С новата ми звукова карта и oxygen hd драйвера звука под линукс е абсолютно перфектен, но това не е особена изненада след като това се води най-добрия аудио драйвер за линукс.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
    През недалечната 2005 година-когато почти не бях виждал компютър, но бях много навътре с аналоговата техника, и явно се присмивах на цифровата за звук, един приятел ми инсталира XP, и по съвет на жена му ми подари един Тиликс. Брей умна жена ;). Тогава имах CMedia и бях изумен от огромната разлика на звукът в Линукс спрямо уиндоус. Та Линуксът ми беше много по-близък до плочите...Това беше причината да мина на Линукс. После си купих Creative Hi-Fi Soundblaster Live! 96Khz 24 bit- същата работа. От тук на сетне съм изпробвал поне десетина звукови карти, и винаги ми е правило впечатление некадърноста на уиндоус. E-още се присмивам на цифровия звук, но отбелязвам големия напредък на нещата като цяло. Дори новите цифрови записи от в последно време ми звучат доста по-добре.Тука един пич- http://elibrary.ru/item.asp?id=12231596    -дано възприемат нещата. А тази теорема на Котелников крайно време е да си я заврат отзад, защото ушите ми казват, че ТОТАЛНО не е вярна.С нетъпрпение очаквам новата  Alsa, да видиме дали пак ще има подобрение. Странното е, че Убунто и Кубунто ползват една и съща  Alsa, но Кубунтото свири малко по-доре (това специално за автора на поста). Я- вижте на какво попаднах-       http://blog.linuxtoday.com/blog/2009/01/super-hifi-digi.html  и това-   http://dvd-audio.sourceforge.net/
« Последна редакция: Mar 24, 2010, 13:01 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
//офф
zibeltbg може ли да попитам какво не харесваш в digital sounda :)
АЦПтата и ЦАПовете ли ненавиждаш или има нещо друго което те гложди :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
    Няма как да ти го обясня- трябва с години да си работил на професионална аналогова техника, за да усетиш нещата. Може и да ти говоря разбира се, на това няма да има особенно значение. Важното е все пак, че нещата вървят към прогрес....
« Последна редакция: Mar 24, 2010, 13:26 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop