Автор Тема: Стикер за бозата  (Прочетена 5409 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Стикер за бозата
« Отговор #15 -: May 07, 2012, 00:12 »
То пък щото стикера е голямата работа. Гол стикер, залепен на машината не доказва лиценза. Фактура трябва да имаш, тя доказва лиценза. Дали за OEM лиценз, или пък отделно от компютъра закупен.

Доказва - именно ако е ОЕМ. Тогава операционната система върви комплект с хардуера, и НЕ се издава отделна фактура. Самият стикер е лиценза в случая.

Ей за това, никой не бих посъветвал да си плати лиценза за бозата, щото инсталирането и, барабар с настройките, отнема по-малко време от това, да докажеш, че е лицензна!

А тогава, защо на втората употреба компютри, които са били с ОЕМ ОС и стикера им си стои, не се признава лиценза, а трябва пак да се плати и се търси и фактурата при проверка!!!?


Защото ОЕМ софтуера не може да се пре-продава :) Гледа се фактурата за първата продажба - ако тя е издадена на теб примерно, и аз после купя компютъра... не важи.
ОЕМ лицензирането важи само за нови компютри.

Купувал ли си лаптоп /нов/ с инсталиран Windows? Някъде да има фактура за ОС? Няма :) Фактурата е за еди-какъв си модел лаптоп и толкова.

Ама като не се иска фактура(както по-горе пишеш), как ще се докаже, че аз не съм първи собственик!?
Аз има компютър със стикер и орегинален номер!
« Последна редакция: May 07, 2012, 00:14 от backinblack »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Стикер за бозата
« Отговор #16 -: May 07, 2012, 14:52 »
Иска се фактура за компютъра, не за софтуера.
При покупка на компютър с предварително инсталиран ОС НЯМА фактура за ОС, а за "Компютърна конфигурация".
Ако се издаваше фактура за конфигурация и ОС, то трябваше срещу всяко да е посочена цена, и да можеш да откажеш ОС-а например. А... лиценза за ОЕМ производителите е 10-тина $ парчето :)

Ако ти си събереш сам конфигурацията, и поискаш ОС - тогава във фактурата си пише и компонентите, и ОС. Но ако вземеш например лаптоп с ОС - фактурата е за лаптоп :)

И наистина е много неправилно ако аз например продам компютър с инсталиран ОС лиценза да не важи за купувача, но така са го измислили в конкретния случай от МС.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Стикер за бозата
« Отговор #17 -: May 19, 2012, 00:08 »
Малеее какви тъпни доживяхме?!

Кажи на сестра си да залепи една ябълка ма компютъра си да го обяви за Mac  ;D ;D ;D


офф:
На всяка тъпня на бюрокрацията може да се отговори само с по-голяма тъпня >:(
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Стикер за бозата
« Отговор #18 -: May 19, 2012, 09:35 »
Цитат
ОЕМ лицензирането важи само за нови компютри.
- това не отговаря на истината.
OEM лиценз може да си закупиш и да си го залепиш на какъвто и да било хардуер, но ще си важи само за него.
ОЕМ си важи с пълна сила на когото и да продадеш компютъра след това. Той си върви с конфигурацията, а не кой го е купил и не се изисква фактура за закупуването му след като е активиран, тъй като в сървърите на майкрософт се пази отпечатък за конфигурацията обвързана с ключа. Това поне след последният ми разговор с Майкрософт относно лицензите, че имаше малко недоразумения с шефа :-D

За летището нямат никакво законово право да ти изискват какъвто и да било документ за софтуера, инсталиран на компютъра ти. А още по-малко имат право да ти гледат какво имаш принципно инсталирано! Ако някой ти изиска такъв с чиста съвест може да го осъдиш.

П.С. Като говорим за летища все се каня някой ден да се облепя с 2 пакета пудра захар и да ходя да се позабавлявам с камерата :-D Чисто погледнато ще излезе 30 лв. забавление с някой чартър до Италия, ама шоуто за инвестицията ще е огромно :-D Още по-веселото е, че нищо не могат да ми направят :) Аз багаж мога да си пренасям както сметна за добре.А ако ме задържат и си изпусна полета после са длъжни да ми осигурят друг, а той далеч няма да е на тази цена :-D

А и все пак ако те притеснява факта, че нямаш стикер и ще се чувстваш по-спокоен мога да ти пратя един по пощата от моя лаптоп :) На мен не ми е нужен :)
« Последна редакция: May 19, 2012, 10:04 от runtime »
Активен