Автор Тема: Инсталация на Xubuntu върху Ubuntu и запазване на файловете  (Прочетена 2743 пъти)

Slex

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Здравейте,

мисля да премина от Ubuntu с Gnome към Хubuntu с XFCE, защото Ubuntu има повече от функционалността, която ми трябва, но за сметка на това е по-тежък. Има ли смисъл да правя чиста инсталация или е достатъчно да инсталирам XFCE. Всъщност, в момента съм вече с този десктоп мениджър, обаче на Ubuntu  съм инсталирал много програми, една част от които не ми трябват - това бави ли компютъра както при Windows?

Както и да е, ако все пак предпочета чиста инталация на Xubuntu, ще се запазят ли документите ми и другите файлове - подкасти, клипчета и т.н. Харддискът ми е разделен на две, на едното е инсталацията, на другото е маунтната Home директорията и там са папките Документи, Музика и т.н. Ако след преинсталацията използвам същото потребителско име като сега, мога ли да ползвам тези директории със текущото им съдържание или то ще бъде изтрито/нямам да имам достъп до него/папките ще бъдат преименувани?
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Еми тук положението е различно. Голямото количество инсталирани програми не бавят компа. Единствената причина да махнеш излишните е, ако диска се е запълнил и не ти достига място.
На вторият въпрос - при отделен дял за home информацията си остава там. Единствено може да има проблеми с правата на потребителя. За да няма такива проблеми, освен името на потребителят да е същото, трябва и номерът му да е същият.
В убунту не знам по подразбиране кой се задава, трябва да си провериш.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Slex

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Мерси за отговора.

В какъв смисъл номера на потребителя? Някакъв, който се задава от системата? По принцип имам само един потребителски акаунт. В краен случай ако след преинсталацията си направя акаунт с различно име не би трябвало да имам проблеми с прехвърлянето на файловете в новата Home директория, нали?
Активен

neosofti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Убунту 10.04 - 64 бита
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Какво е user id,  т.е. номера , за който ти писаха, ще намериш в
Код:
man id

За да прехвърлиш от Ubuntu към Xubuntu, което в крайна сметка е все GNU Linux, но с различна десктоп среда(Gnome/Xfce) е достатъчно да инсталираш xubuntu-desktop или xfce4 и всички пакети с xfce в името и ще получиш почти едно Xubuntu. Ако искаш да е чисто Xubuntu може да си сложиш и вместо gdm xdm и така ще стане още по-лек компа, но трябва да забравиш някои екстри. 

В крайна сметка, ако ти е бърз хардуера е въпрос на вкус.

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Здравейте,

От Xubuntu 9.04 vs Debian 5.0.1 Xfce http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090427
и Minimal Xubuntu 9.04
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090504
е ясно, че за по-малко ресурси е по-добре да се инсталира минималния Debian, без нищо от TaskSel  и след това да се добави с
 apt-get install xorg  xfce4
Инсталаторът на Debian при избор 'Manual  partitioning' за разделяне на диска, позволява да се запази /home (Keep existing partition) При създаване на потребител, се използва същия username. Ако след инсталацията, групата е root, вместо username, това се оправя с
 chown  -R username:username /home/username
Все пак, при всички случаи архивирайте преди това. За още по-лека среда Ви препоръчвам GNUStep с Windowmaker, но kdebase+Konqueror или kdebase+KOffice е по-добре от xfce4+Firefox и съответно xfce4+Openoffice.org
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Код:
sudo apt-get install xubuntu-desktop
sudo apt-get remove gnome*
sudo apt-get remove gnome\*
Би трябвало да стане, аз поне така правех ubuntu на kubuntu, без да засегна каквото и да било
Активен

Slex

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Благодаря за отговорите.

Преди да направя чиста инсталация, пробвах да инсталирам XFCE като графична среда. Като лекота на работа ме устройва и сигурно ще го оставя така.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ubuntu, kubuntu или xubuntu?
Идеи и мнения
tomek 5 3124 Последна публикация May 29, 2006, 22:40
от
Xubuntu
Настройка на програми
vesod 9 4855 Последна публикация Jun 04, 2006, 18:57
от cartman
Xubuntu 6.06.1
Настройка на програми
malone 8 4133 Последна публикация Sep 24, 2006, 18:01
от malone
Xubuntu usb-lan
Настройка на програми
zdrulio 3 3010 Последна публикация Sep 25, 2006, 23:47
от empty
Как да премина от ubuntu 5.10 на xubuntu 7.04
Настройка на програми
ni4k0 41 9875 Последна публикация Jul 16, 2007, 19:45
от ni4k0