Автор Тема: Мнения за Lenovo V570  (Прочетена 12958 пъти)

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #15 -: Jan 09, 2012, 23:34 »
Всички изброени лаптопи са с хибридна графична система и с всички ще имаш проблеми поне до кърнъл 3.3/3.4 ...
Демек още няколко месеца...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #16 -: Jan 09, 2012, 23:59 »
Какво имаш в предвид хибридна! Картата им е в процесора, а допълнителната карта ползва нея, нещо като надграждане, щото на моя лаптоп дето е с дискретна и в момента е с уин7, драйверите на нвидията, не се инсталират, ако преди това не е инсталиран драйвера на вградената!
Инсталирах му Убунту 10.04 с ядро 2.38 и последен към тогава х-орг и си работеше нормално, но без 3д ускорение май, но само 1-2 дни престоя линукса на него щото съм го вземал специално заради една кад система дето и тя няма нужда от хубава видео карта, та само се набутах с нея, а стационарната ми машина е i5 с неговото си видео и същото това Убунту 10.04.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #17 -: Jan 10, 2012, 00:11 »
Цитат
Всички изброени лаптопи са с хибридна графична система и с всички ще имаш проблеми поне до кърнъл 3.3/3.4 ...

Това важи ли за AMD/ATI? Или е само за SandyBridge или каквото там беше...?
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #18 -: Jan 10, 2012, 00:38 »
Под хибридна имам в предвид точно хибридна, 2-та графични ускорителя нямат нищо общо и работят независимо, единият не надгражда другия освен при AMD Vision платформите, където работят в нещо като Crossfire режим... Но ако имаме процесор интел и карта АМД/Нвидия са независими ускорителите... Не случайно Vision платформата макар и с по-слаби процесори са доста по производителни в графични приложения и то множество...

Но там нямам идея как е положението под линукс...

Демек интел + друго видео = проблеми, засега !

Интел + Нвидия + Optimus = Bumblebee и има някакъв напредък, говори се, че ще го вкарат по подразбиране бъмбълбито в убунту 12.04... Демек ОК!

Интел + Ати = таралеж в гащите... само с vga_switcheroo и то не при всеки работи... Отделно, че системата е сложна за повечето...

На всичкото отгоре ми прави впечатление огромната консумация на ток при санди бридж-а под линукс, спрям микромекият конкурент... Наблюдавам вече 3-4 лаптопа със санди бридж, под уин повечето вадят около 4-5 часа... под линукс около 3...

Но доколкото знам ще имаш ядове и с AMD Vision-а защото хорг и кърнъла не поддържат динамично превключване на графичните ускорители... Демек най-малко ще трябва всеки път да рескаш хорг. Отделно, че по подразбиране дори да ползваш вградената видеокарта, дискретният ускорител продължава да работи и смуче ток, трябва да се гаси през биос, vga_switcheroo, аcpi_calls и всякакви такива...
« Последна редакция: Jan 10, 2012, 00:42 от vyrgozunqk »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #19 -: Jan 10, 2012, 02:09 »
то на човек даму се отще да си купува лаптоп...
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #20 -: Jan 10, 2012, 09:03 »
Под хибридна имам в предвид точно хибридна, 2-та графични ускорителя нямат нищо общо и работят независимо, единият не надгражда другия освен при AMD Vision платформите, където работят в нещо като Crossfire режим... Но ако имаме процесор интел и карта АМД/Нвидия са независими ускорителите... Не случайно Vision платформата макар и с по-слаби процесори са доста по производителни в графични приложения и то множество...

Но там нямам идея как е положението под линукс...

Демек интел + друго видео = проблеми, засега !

Интел + Нвидия + Optimus = Bumblebee и има някакъв напредък, говори се, че ще го вкарат по подразбиране бъмбълбито в убунту 12.04... Демек ОК!

Интел + Ати = таралеж в гащите... само с vga_switcheroo и то не при всеки работи... Отделно, че системата е сложна за повечето...

На всичкото отгоре ми прави впечатление огромната консумация на ток при санди бридж-а под линукс, спрям микромекият конкурент... Наблюдавам вече 3-4 лаптопа със санди бридж, под уин повечето вадят около 4-5 часа... под линукс около 3...

Но доколкото знам ще имаш ядове и с AMD Vision-а защото хорг и кърнъла не поддържат динамично превключване на графичните ускорители... Демек най-малко ще трябва всеки път да рескаш хорг. Отделно, че по подразбиране дори да ползваш вградената видеокарта, дискретният ускорител продължава да работи и смуче ток, трябва да се гаси през биос, vga_switcheroo, аcpi_calls и всякакви такива...

Писах в форума на АМД, относно фюжън, и пичовете ми казаха че няма никакъв проблем с подкарването на видео. Тъй като вграденото в процесора видео е достатъчно мощно за всекидневна работа, дори за игри. А външното би се включило само при по-специални нужди (каквото и да значи това.). Та казват също че всичко работи от ядра 3.0 насам. Няма да публикувам дискусията защото е на руски и рискувам пак да ме псувате!
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #21 -: Jan 10, 2012, 11:38 »
Казали са ти това което казват всички и навсякъде и на мен ми казват, че няма смисъл от дискретния защото вградения бил достатъчен за ежедневни нужди... Интел HD3000 не е толкова лошо видео, но не е и чак толкова добро... Дискретния ускорител винаги си има предимства... ;) Пък и за какво даваме пари...

Вкрайна сметка нямам личен опит с вижън платформа под линукс ( само уиндоус ) и немога да коментирам в такива подробности, това което коментирах беше при инфо събрано от разните форуми...
« Последна редакция: Jan 10, 2012, 11:55 от vyrgozunqk »
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #22 -: Jan 12, 2012, 20:09 »
то на човек даму се отще да си купува лаптоп...

Май си прав,приятелю...за съжаление...

Да попитам и нещо друго,но не съм много запознат с нещата,не може ли да се изключи от биос-а вграденото видео и да се ползва само дискретната карта?

Чета вече 3-4 дни в нета и главата ми пламти вече.Толкова много противоположни мнения не бях чел досега по някакъв проблем.Едни казват,че с най-новото ядро нямало проблем и работело уж добре,а други пишат,че няколко дни се мъчили и не успели да направят нищо...А и това Bumblebee - от мнения,че работи добре,до мнения,че има много проблеми.Не знам на кого да вярвам вече.
И друго срещнах - debumblebee:

https://github.com/z0rc/debumblebee

Това е,което ми трябва,но не знам дали ще тръгне.
« Последна редакция: Jan 12, 2012, 20:16 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #23 -: Jan 12, 2012, 21:57 »
Bumblebee и производни - САМО НВИДИЯ !
Там криво-ляво има съпорт...

От биос на много-много малко лаптопи може да се изключва вграденото видео...
Има два типа хибридна графика - MUXed и МUX-less при първия двете видеокарти работят независимо и обикновено вградената се изключва, масово срещано е при лаптопите преди 2011г.
При втория (MUX-less) дефакто по-новият вариант, дискретното видео се ползва за допълнително рендиране,  или поне така го разбрах... И там може да се изключва само дискретното видео, но не и вграденото...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #24 -: Jan 12, 2012, 23:22 »
При втория (MUX-less) дефакто по-новият вариант, дискретното видео се ползва за допълнително рендиране,  или поне така го разбрах... И там може да се изключва само дискретното видео, но не и вграденото...

И аз така го разбирам, щото на моя лаптоп(който е с Win7), не можеш да му инсталираш драйверите за нвидия, ако преди това не си инсталирал драйвера на интелската(вградена) карта!
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #25 -: Jan 13, 2012, 01:05 »
Да, защото дисплея е вързан директно към вграденото видео, а при старите изпълнения към MUX-ера... И дефакто трябва да подкараш вграденото първо...
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #26 -: Jan 13, 2012, 07:39 »
Един познат го яде с i5 и nvidia, просто тоя оптимус ... майката. Вече са ти казали де, но мога да потвърдя и аз. Ето ти линк към последния драйвер на nvidia, чети "допълнителната" информация  ;D

http://www.geforce.com/Drivers/Results/39815

Цитат
Note that the list of supported GPU products is provided to indicate which GPUs are supported by a particular driver version. Some designs incorporating supported GPUs may not be compatible with the NVIDIA Linux driver: in particular, notebook and all-in-one desktop designs with switchable (hybrid) or Optimus graphics will not work if means to disable the integrated graphics in hardware are not available. Hardware designs will vary from manufacturer to manufacturer, so please consult with a system's manufacturer to determine whether that particular system is compatible.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

teleport

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #27 -: Jan 13, 2012, 08:41 »
Вече го писах в друга тема: T520 с Nvidia NVS4200M си има в bios-а настройка: сетвам видеото на "discrete" и optimus detection на "disabled". Със стандартния kernel на Centos 6 + nvidia драйвера видеото работи идеално. Не тръгна само wifi-то. Смених кернела с 2.6.40-4 от федора и всичко работи, включително sleep и hibernate. Батерията изкарва около 4 часа.

V570 няма ли ги тия настройки в bios-а?
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #28 -: Jan 13, 2012, 20:35 »
Вече го писах в друга тема: T520 с Nvidia NVS4200M си има в bios-а настройка: сетвам видеото на "discrete" и optimus detection на "disabled". Със стандартния kernel на Centos 6 + nvidia драйвера видеото работи идеално. Не тръгна само wifi-то. Смених кернела с 2.6.40-4 от федора и всичко работи, включително sleep и hibernate. Батерията изкарва около 4 часа.

V570 няма ли ги тия настройки в bios-а?

И ако някой може да ми даде линк към ръководство за биос-а на този лаптоп (Lenovo v570) ще съм му много благодарен!Търсих досега,за да видя какви са настройките там,но безуспешно.
Благодаря!

P.S.Продължавам да търся,да не си помисли някой,че чакам наготово.
« Последна редакция: Jan 13, 2012, 21:28 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Мнения за Lenovo V570
« Отговор #29 -: Jan 14, 2012, 20:44 »
Приятели,никой ли не може да ми каже поне дали има опция в биос-а на този лаптоп за изключване на едната видеокарта?
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблеми с драйвери за Lenovo
Настройка на хардуер
cloud 2 5695 Последна публикация Jun 21, 2009, 15:46
от pokimon
Кернел проблем с Fedora 13 на Lenovo G560 .
Лаптопи
chaushev 9 6722 Последна публикация Dec 06, 2010, 10:48
от nemanema
Lenovo ThinkPad Edge
Лаптопи
stealth01 2 3304 Последна публикация Sep 22, 2011, 19:30
от abscent
Lenovo липса на жичен интернет
Настройка на хардуер
techko 1 3557 Последна публикация Jul 06, 2012, 19:13
от Acho
Lenovo или Samsung?
Лаптопи
plandz 111 45584 Последна публикация Dec 22, 2012, 23:21
от plandz