Автор Тема: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64  (Прочетена 5750 пъти)

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
смятам да мигрирам от Debian/testing 32bit към amd64 защото архитектурата ми го позволява и защото така :)
Код:
satir@satir-desktop:~$ uname -a
Linux satir-desktop 3.14-1-686-pae #1 SMP Debian 3.14.4-1 (2014-05-13) i686 GNU/Linux
satir@satir-desktop:~$
смятам да използвам един от двата туторяла:
1. https://wiki.debian.org/Migrate32To64Bit
или
2. http://www.ewan.cc/?q=node/90

първият не е актуален, а вторият не е за моята версия.  въпросът ми е, има ли трети начин или трябва да направя някаква комбинация от двата.
идеи?
п.с. преинсталацията не е решение, което ме устройва.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #1 -: Jun 07, 2014, 21:02 »
ако home директорията е на друг дял снимаш положението с пакетите:
Код:
dpkg --get-selections  > /mnt/floppy/backup.pkg.lst

правиш минимална инсталация
Код:
dpkg --set-selections < /mnt/floppy/backup.pkg.lst
apt-get update
apt-get dselect-upgrade
apt-get dist-upgrade
и получаваш същата система
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #2 -: Jun 07, 2014, 23:52 »
Правил съм подобна миграция и честно да ти кажа, по-добре преинсталирай, както вече ти обясниха. Първо, че става по-бързо, второ си спестяваш маса време и главоболия ако нещо се обърка с пакетите (при мен нещо се объркаха нещата и си загубих маса време да ги оправям), и трето знаеш, че получаваш чиста и работеща система. Общо взето такава миграция си е почти преинсталация (ако мине без проблеми). В крайна сметка на мен тогава нещо не ми хареса резултата и накрая преинсталирах на чисто. Ти може да имаш по-голям късмет от мен :)
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #3 -: Jun 08, 2014, 07:48 »
Интересно за бъдещи инсталации-не са ли написали досега програма, която да прави списък на всички инсталирани приложения, и при съответна преинсталация просто да ги инсталира??
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #4 -: Jun 08, 2014, 07:59 »
dpkg --get-selections го прави и ти слага списъка в мястото което си описал, но не експортира източниците на софтуер и ключовете. освен това, някои източници се използват по веднъж. ъпгрейд и ъпдейт от тях е опасен за системата.
edit: APTonCD го прави също, но не списък, а самите пакети и за такава миграция не може да се използва!
edit2: имам инсталирани 5056 пакета, при около 2000 в стандартна инсталация. разширил съм системата и в момента е около 18 ГБ :) затова се пъна така, като магаре на мост :))) една преинсталация ще ми отнеме поне седмица :)))
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 08:27 от satir »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #5 -: Jun 08, 2014, 15:53 »
 ;D ми то остава да си направим един текстов файл sudo apt-get install ...това, това, това.... ::)

   и още един файл със командите, дето сме инсталирали приложения в конзола!-всичко да се описва!!!-то иначе егати чанча при всяка инсталация O0
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 15:56 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #6 -: Jun 08, 2014, 16:33 »
зевсе,
dpkg --get-selections  > /mnt/floppy/backup.pkg.lst 
прави точно това, ама ти предпочиташ да пишеш вместо да четеш
списъка на огледалата ти е в /etc/apt/sources.list така че си копваш и него
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #7 -: Jun 08, 2014, 18:16 »
"накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл!" е те това търса аз- акъллийското решение, другото е амалогия! аз сорса съм си го копнал, ама нооого отдавна :) и тия мойте /домашните/ пак ще кажат : "аман, тъкмо сичко си работеше и ти пак...!" е за тва търся накякво елегантно решение, а преинсталацията не е. настройки, доунлоад, док и джипег - сичкото ще си остане непокътнато, защото хоума ми е на отделен дял - то всичко ми е на отделен дял, ама не трябва да се забравя, че идвам от Ubuntu и Debian ми е "тесен", та доста неща са извън дебиянските хранилища, други от сорся... е, ще помисля, ще помъча и.. то се е вдиело, ако нема друг начин.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #8 -: Jun 09, 2014, 03:49 »
С метода който съм дал, съм си инсталирал втори дебиан 64 битов на отделен партишън, стария ми 32 битов и той си стои . Двата сочат към една и съща хоме дирецтория - кеф ти 32, кеф ти 64 битов с еднакви настройки.
Не става ясно какво разбираш под елегантно решение - да кихнеш и сам да се конвертирав 64 битов ли?!
Доста хора са си играли с тази конверсия, имаше и тема на Нетер по едно време, но не е надежно конвертирането, след загубата ти на време, пак ще стигнеш до преинсталация. А това че дебиан ти е тесен също не го разбрах.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #9 -: Jun 09, 2014, 05:32 »
jet, не разбирам раздразнението ти. отворил съм тема и питам, защото искам да прочета мнения и предложения, както и споделен опит. елегантни са всички решения, различни от преинсталация и това е много ясно. много ясно е, също така и "теснотията" в Debiаn при маличието на всякакви PPA в  Ubuntu. метода със снимката на пакетите също е елегантна и ми харесва, но половината пакети няма да бъдат инсталирани, защото не са от хранилищата на Debian или са от хранилища, които са използвани само веднъж и след това са забранени. а са забранени, защото съдържат по-нови версии на пакети, които при ъпгрейд ще бъдат инсталирани и ще разрушат системата поради несъвместимост. което означава, че метода който ми предлагаш е онази една седмица амалогия, която искам да си спестя. както и да е, очевидно ще се преинсталира.
благодаря на всички за споделените мнения и предложения.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #10 -: Jun 09, 2014, 15:06 »
Учудването ми е, че някак си очакваш пакетите някак си да се конверират в 64 бита - няма как да стане.
Ето ти елегантно решение:
https://wiki.debian.org/Migrate32To64Bit

Това обаче няма как да ти конвертира в 64 бита липсващите пакети от хранилището, пак трябва да си ги намериш от някъде
« Последна редакция: Jun 09, 2014, 15:34 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #11 -: Jun 09, 2014, 15:33 »
този линк съм го публикувал със самият въпрос. той е за sid, а аз съм с jessie. попитал съм, дали мога да го използвам, защото не е актуален /например замяната на sysvinit със systemd/.  а и не съм сигурен, как точно да изпълня тази инструкция:
If you compile you own 64-bit kernel on the still 32-bit system you just have to install the package gcc-multilib and to start make with

ARCH=x86_64 make

едит: вероятно трябва да го компилирам от сорса.
« Последна редакция: Jun 09, 2014, 15:38 от satir »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #12 -: Jun 09, 2014, 20:16 »
Я виж това-  http://www.tecmint.com/aptik-a-tool-to-backuprestore-your-favourite-ppas-and-apps-in-ubuntu/

нещо не ще първия адрес да инсталира, затова правиш файла aptik-latest-amd64.run изпълним от тука-

http://www.teejeetech.in/2014/02/ubuntu-raring-1304-reaches-end-of-life.html

това ми се струва най-доброто-пробвах го-работи....е не става за конвертиране...

   за Убунту и Дебиан командата е:

 dpkg --get-selections  > backup.pkg.lst

 копираме от /home backup.pkg.lst в новата инсталация

sudo dpkg --set-selections < backup.pkg.lst
 
 sudo apt-get dselect-upgrade

  ама с aptik е далеч по-добре
« Последна редакция: Jun 09, 2014, 22:28 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #13 -: Jun 10, 2014, 05:15 »
благодаря за отговора, Зевсе. не съм сигурен, че Aptik ще работи за Debian.  няма значение, очевидно ще отделя време за преинсталация, а ми се искаше друго. но така тръгна и темата, въпреки, че в самия въпрос съм пояснил, че преинсталацията не е решение. тръгна се в посока, на заобикаляне на проблема, а не в търсене на решение. не че е важно, но е показателно.
а за РРА аз бих ти препоръчал Y PPA мениджъра на WebUp8 отбора - много е добър. намира липсващи ключове, възстановява от архив източници на пакети, търси пакет в PPA, добавя, премахва дублирани източници, реактивира РРА при преминаване към друга версия на дистрото... изобщо, каквото се сетиш...

https://launchpad.net/~webupd8team/+archive/y-ppa-manager
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: миграция от Debian testing (jessie) 32 bit към amd64
« Отговор #14 -: Jun 11, 2014, 08:58 »


това е резултата след изпълняването на стъпка 5 от този туторял и рестарт. следват останалите стъпки. ако някой има някаква препоръка или предупреждение да го прави увреме, че ще се помотам малко и продължавам с останалите стъпки в миграцията.
Migrate/Upgrade Debian 7 Wheezy GNU/Linux from 32 bit to 64 bit HowTo

Код
GeSHi (Bash):
  1. satir@satir-desktop:~$ uname -a
  2. Linux satir-desktop 3.14-1-amd64 #1 SMP Debian 3.14.4-1 (2014-05-13) x86_64 GNU/Linux
  3. satir@satir-desktop:~$
  4.  
  5.  
« Последна редакция: Jun 11, 2014, 09:08 от satir »
Активен