Автор Тема: SAMBA и Ubuntu  (Прочетена 4326 пъти)

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
SAMBA и Ubuntu
« -: May 18, 2013, 09:07 »
Тъй като леко по леко се опитвам да се отърва от Windows (Къде успешно, къде не) искам да заменя компютъра със споделените папки с една машина с Ubuntu.
Трябва ми насока - как да конфигурирам (явно ще се наложи прекомпилиране на ядрото на линукс-а) Ubuntu 12.04 server да има работеща само SAMBA и SSH (за да се логвам чрез него на машината която ми седи в един ъгъл) и да няма други стартирани неща.
Искам това, защото машината ми е бавна (П3 800 с 512 рам) ?
До сега е била с W2000 и шернати папки.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5297
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #1 -: May 18, 2013, 09:32 »
А защо не инсталираш само конзолно ? Без графика, без нищо повече. С една SMB ще лети тоя компютър. А щом ще се съхраняват и достъпват файлове по директории, само диска трябва да е хубав, бърз и читав. Не някое старо акенце, макар че то е ясно.

Щом дъното е за P3, ще има само IDE интерфейс за закачане на дискове. Или да се намери някаква платка от рода на PCI->SATA. Да можеш и SATA дискче да си закачиш за данните. А и LAN интерфейса трябва да е бърз, за хубавия трансфер между работните станции и сървъра.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #2 -: May 18, 2013, 09:41 »
И няма нужда да прекомпилираш ядро. Ако толкова много ти се иска да видиш как се прави, направи го на някой по-бърз компютър в свободното време след като си пуснеш самбата.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #3 -: May 18, 2013, 11:49 »
Диска е ИДЕ, ама е 500GB и ми върши работа. Мрежовата карта е 100 мегабита.
За линукса - ами аз конзолно ще инсталирам (поне аз не съм намерил Убунту сървър с графична среда, макар, че сигурно има).
За настройка на самба - трябва ми насока как да го направя максимално добре. Някакъв гайд на български или ако няма на английски.
Благодаря за насоките :)

EDIT: намерих ето това ръководство, малко е старичко, но мисля, че е доста добре списано:
http://dhstudio.bg/articles/samba_server/samba_server.pdf
Ако имате някакво предложение, напишете го, за да се възползвам от него.
« Последна редакция: May 18, 2013, 12:00 от ivterbg »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #4 -: May 18, 2013, 14:24 »
Нещо много сложно си го представяш :)
Инсталирай Убунту, направи ъпдейти, инсталирай самба, ако не работи ... конфиг файла е в /etc/samba/smb.conf променяш го и рестартираш самбата, има си там в самия файл обяснение кое за какво е. Има и уеб интерфейс за управление, но не бих казал, че е по лесно с него. Този линк изглежда приличен за инсталацията на веб интерфейса http://ubuntuserverguide.com/2012/10/how-to-install-and-configure-swat-samba-web-administration-tool-on-ubuntu-server-12-04.html има и снимки да видиш какво представлява.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #5 -: May 18, 2013, 15:23 »
Пич, те тези неща ако ставаха с такива бавни компютри, хората нямаше да ги изхвърлят! Не, че няма да стане, но как и колко ще работи в продакшън и ти твоята работа ли ще си гледаш или с него ще се ядосваш е друга работа.
Вземи си едно HP dc7100! С Пентиум 4 3000+, 1ГБ рам, 80ТБ ХДД и гигабитов лан е към 120 лефа. Има място в него за втори ХДД и свободен сата2 и захранване, а СД-то му е на ИДЕ и на негово място ще можеш да свържеш твоя диск, а ако ти трябва чак толкоз СД, за 10 лефа ще намериш втора употреба читаво СД на сата.

Иначе съвсем по питането ти, това е решението ти
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #6 -: May 18, 2013, 15:49 »
Явно съм се пообъркал малко. Споделянето на файловете не изглежда трудно. Ръководствата които намерих обясняват как се работи с AD, принтерски споделяния и т.н. Реално на мен би ми свършил работа само файл шеринга.

За машина - ами освободи се още една антика (ама доста по нова от П3-та): Q6600, 8GB RAM, 2 x 2TB WD SATA. Ще разцъкам на нея, защото токувиж и намеря друго място.

Огледах аз WEBmin-a и ми се понрави доста - прегледно и лесно за администриране.

ЕДИТ: Почнах инсталация, сложих си 64 битов Убунту сървър на флаш и... още в началото грешки:
Ето тази грешка: http://www.mattkowalczyk.com/blog/?p=169
като изобщо не става решаването и по описания начин !
Най-интересното е, че копирах си ИСО файла на флаша, презаредих системата и от шела изобщо не намира какъвто и да е исо файл !!!
« Последна редакция: May 18, 2013, 17:00 от ivterbg »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5297
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #7 -: May 18, 2013, 18:49 »
На тоя свят няма само Ubuntu.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #8 -: May 18, 2013, 19:24 »
На тоя свят няма само Ubuntu.

Съгласен съм с теб. Просто аз съм свикнал ftp/споделени ресурси/http сървъри/sql сървъри и какво ли не да ги инсталирам за около 15-20 секунди и да ги конфигурирам за още 5-10мин според нуждите ми. Всичко това на Windows става и работи.
Но идеята ми е да стане и под линукс, и да си призная честно каквото и да съм опитал да направя, винаги, ама винаги все нещо изкача като проблем - и под UBUNTU, Fedora, Centos и т.н.
Ясно е, че подхода ми е кофти, ама сега работя по промяната му като основно приемам, че каквото и да правя то лесно няма да тръгне. Така се абстрахирам ако не тръгне (а то не тръгва).
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5297
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #9 -: May 18, 2013, 19:29 »
Ехееееее, за 15~20 секунди ? Гений си, чест и почитания от мен. Оставам безмълвен пред знанията и опита на най-бързия инсталатор-настройчик.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #10 -: May 18, 2013, 19:51 »
Цитат
За машина - ами освободи се още една антика (ама доста по нова от П3-та): Q6600, 8GB RAM, 2 x 2TB WD SATA. Ще разцъкам на нея, защото токувиж и намеря друго място.

Това и на 5-6 години хич не е антика, а достатъчно сериозна работна станция дори и за по-тежки софтуери и ще е чисто разхищение на ресурси да го пЕрнеш в ъгъла за самба и уеб хостинг с някакво не натоварено/неизвестно сайтче!
Аз бих му преместил двата диска на един такъв dc7100 и да го пусна в софтуерен райд1 за сигурност на данните, а на него да му лепна едно малко ССД за ОС и по мрежата да му мапна/маунтна папка от файловия сървър на която да си държа инфото. Ще ти трябва само да инвестираш и 50 лефа в гигабитов суич.
Става също и ако решиш да го ползваш за сървър, да му качиш и един виртуален уиндоус без който няма да се резминеш и онзи нифелния да го ползваш само за клиент е да бъде освен сървър и работна станция за някой.
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #11 -: May 20, 2013, 21:36 »
За да не пускам нова тема, пиша тук със следното питане:
насочете ме как да разбирам оцветяването на файловете ? Явно е записано някъде, но не мога, а и не знам къде да открия отговора:
става дума за оцветяването на файловете и директориите. Ето 2 примерни шота - единия е в козолата, а другия в MC: (в случая един .deb пакет е зелен, а следващия .deb е червен - например зелените ми изглеждат като изпълними файлове (имат X в пермишъните)


Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #12 -: May 20, 2013, 21:56 »
За да не пускам нова тема, пиша тук със следното питане:
насочете ме как да разбирам оцветяването на файловете ? Явно е записано някъде, но не мога, а и не знам къде да открия отговора:
става дума за оцветяването на файловете и директориите. Ето 2 примерни шота - единия е в козолата, а другия в MC: (в случая един .deb пакет е зелен, а следващия .deb е червен - например зелените ми изглеждат като изпълними файлове (имат X в пермишъните)




Код
GeSHi (Bash):
  1. dircolors -p

Кодовете ги има тук: http://bluesock.org/~willg/dev/ansi.html
« Последна редакция: May 20, 2013, 22:01 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #13 -: May 21, 2013, 10:05 »
Благодаря за насоката, ама възникна нов проблем: токови смущения през нощта са ми убили инсталацията (или поне буут лоудъра). Което ми е най-интересно: на 4те Windows машини, всичко е ок, но на Ubuntu 12.04 вече не стартира и изхвърля:

error: ot of disk
grub rescue>

Диска си е ок - тествах го. Данните се виждат идеално през лайв цд, правих поправка с Boot repair (който стартирах през лайв диска) - няма и няма, проблема си седи.
Това беше първия токов удар който ми убива инсталация на каквото и да е, интересното е обаче, че до сега ползвах Windows, и доста ме озадачава факта, че на 4 дни Линукс инсталация сгъна при първия проблем.

Кажете как да фиксирам проблема ? (както казах: диска е 100% читав, тествах го, прегледах СМАРТ - никакви ядове)

И все пак линукс ми харесва (поради доста причини) и искам да го ползвам, макар, че до сега всичко върви в обратна посока.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #14 -: May 21, 2013, 10:12 »
Изобщо не ти зарежда редовете на груб, или като избереш някой ред ти сгъва с тази грешка? Да се прецака по този начин от токов удар на мен не ми се е случвало, още повече след поправка да не тръгне ... значи не си го поправил.
Зареди от лайв цд и пусни проверка за грешки на всички дялове един по един (ако ти зарежда редовете на груб може да стане и без лайвцд)
За проверката след като зареди
sudo fsck /dev/sda1
2,3 и т. н. както ти се казватдяловете. Другия път обеца на ухото, /boot на отделен дял да ти е мирна главата.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
samba
Настройка на програми
mozly 1 2714 Последна публикация Nov 25, 2002, 23:22
от n_antonov
samba
Настройка на програми
mozly 3 3232 Последна публикация Dec 23, 2002, 02:20
от
samba
Настройка на програми
PeterPan 4 4360 Последна публикация Jan 07, 2003, 08:37
от mrvoland
SAMBA
Настройка на програми
valyo_bg 7 3912 Последна публикация Mar 05, 2003, 09:19
от mrvoland
Проблем с инсталацията на SAMBA под UBUNTU 8.10
Настройка на програми
Ogg1 1 999 Последна публикация Apr 07, 2009, 07:48
от koko92_national